Zlatý hattrick pro Nový Bor

24.04.2012 14:17 | Extraliga 2011/2012

Třetí nejvyšší titul v řadě si na své konto připisuje 1. Novoborský šachový klub. V závěrečných třech kolech hraných od pátku v Poděbradech se obhájci titulu suverénním způsobem zhostili role favoritů, když postupně porazili...

Třetí nejvyšší titul v řadě si na své konto připisuje 1. Novoborský šachový klub. V závěrečných třech kolech hraných od pátku v Poděbradech se obhájci titulu suverénním způsobem zhostili role favoritů, když postupně porazili Zikudu Turnov, Slavoj Poruba a BŠŠ Frýdek-Místek. Na jejich zaváhání přitom čekal Rapid Pardubice, který vstupoval do závěrečných bojů se stejným bodovým ziskem, pouze s horším skóre. I největšímu rivalovi Novoborských se v Poděbradech podařilo vyhrát všechny tři zápasy, uhájil tak s přehledem stříbrné medaile. Bronz vybojoval ŠK Labortech Ostrava.

Staronový mistr z Nového Boru zopakoval bodový zisk z minulé sezony. 29 bodů za devět zápasových výher a dvě remízy opět stačilo na zisk titulu, ale rozhodujícím kritériem bylo v letošní sezóně skóre. Bodově stejně úspěšní byli totiž hráči Rapidu Pardubice a hodnocení letošní sezony šéfa Pardubic Romana Krmenčíka se diametráně liší oproti loňsku, kdy Rapid nasbíral od deset bodů méně. "Musím vyslovit maximální spokojenost s výkony hráčů, jejich přístupem i přípravou. To že o titulu rozhodovalo pomocné hodnocení a i skutečnost, že jsme neprohráli žádný zápas beru jako náš velký úspěch."

Klíčovým momentem v bojích o extraligový titul bylo březnové dvoukolo, kdy 1. Novoborský zavítal na pardubickou půdu. V sobotu nejprve nevyužil matchball na Rapidu a v neděli doslova balancoval nad polabinskou propastí. "Ten víkend se nám vryl do paměti, což nyní ale vnímám jako přínosné," říká kapitán novoborských Petr Boleslav. "Sezonu hodnotím jako vydařenou. V jedenácti kolech se nikdy nevyvarujete několika kritických momentů. Vždy se našel hráč, který těžkou situaci zvládl a podpořil práci celého družstva, což je rozhodující."

Vítězem extraligy se stal 1. Novoborský ŠK (foto: Vladimír Jagr)

Na druhém místě se umístili hráči ŠK Rapid Pardubice (foto: Vladimír Jagr)

Labortech Ostrava

"Sezóna vyšla zcela podle očekávání, nebýt drobných zaváhání v zápasech s FM a zejména s Pardubicemi, kdy jsme výhru vypustili, mohl být výsledek ještě lepší. Myslím, že jsme bronz získali zcela zaslouženě, konečně bodový odstup od dalších svědčí o tom, že to náhoda nebyla. Družstvo předvedlo zcela koncentrovaný a zejména stabilní výkon v celé sezóně. Mezi dobrými výkony všech vyčnívá výborný výsledek Jirky Kočiščáka, který uhrál normu mezinárodního mistra. Za předvedený výkon všem svým hráčům děkuji," napsal kapitán Ladislav Kander.

Jiří Kočiščák

Průběh závěrečného trojkola hodnotí zástupce kapitána Labortechu Ostrava Aleš Krajina: "Organizaci posledního trojkola formou soustředění hodnotím jako opravdu velmi dobrou. Trošku nás mrzelo, že jsme se na on-line šachovnice dostali až v posledním zápase s domácí Lysou n. L., přestože jsme byli favoriti v boji o bronz a naše partie tak mohly být divácky atraktivní. Ale chápu, že přednost dostali majitelé on-line šachovnic."

"Přestože jsme nastoupili bez našeho platného Igora Rauzise (+1) a tedy mírně oslabeni, dosáhli jsme koncentrovaným a týmovým výkonem 2 vítězství a 1 remízu. Za pozornost stojí výborná hra našich polských členů družstva v posledním kole, kdy ve všech partiích bez problémů zremizovali, vč. partie Mitoň – Ponomarjev. K výbornému úspěchu v posledním trojkole pomohl náš nejmladší člen družstva Jirka Kočiščák (3 ze 3)! Skvěle hrajícímu Víťovi Rašíkovi opět utekla o 1/2 bodu velmistrovská norma, škoda. Klíčem k úspěchu byl týmový duch a soustředěná příprava před každým zápasem."

Třetí místo obsadil klub ŠK Labortech Ostrava (foto: Vladimír Jagr)

ŠK JOLY Lysá nad Labem

Vasily Yemelin

"Před začátkem sezóny jsme věřili, s ohledem na posílení sestavy, že A družstvo ŠK JOLY, které hraje pod hlavičkou Výstaviště Lysá nad Labem, se umístí na medailové pozici," předesílá jeden z představitelů klubu Petr Saeckl. "Po smolném průběhu sezóny jsme nakonec s umístěním na čtvrtém místě spokojeni. Sezóna se nám úplně nepovedla, nedařilo se nám postavit vždy optimální sestavu, některým hráčům se nedařilo a na půl sezóny vypadla, pro špatný zdravotní stav, loňská „bodová“ opora družstva Tomáš Oral. Loňského skvělého výsledku V. Yemelina nikdo nedosáhl a tak i jeho letošní výsledek 5,5 bodu/8 (bez porážky) a 69% je nejhodnotnějším výsledkem družstva. Nad 50% byl z hráčů, kteří odehráli alespoň pět partií, i Evgeniy Najer 6,5/11, Víťa Priehoda 6,5/11, Tomáš Oral 3/5, Radek Londýn 3,5/6."

"Naše družstvo dosáhlo jen průměrného výsledku, těžilo hlavně spíše z výsledkových klopýtnutí soupeřů. Zajímavostí je, že jsme vyhráli jen 21 partií a to je až 8. místo. Vyvážilo to však jen 14 prohraných partií z jedenácti utkání."

BŠŠ Frýdek-Místek

"S celkovým výkonem týmu jsem spokojený, také 5.místo je pěkné, i když jsme lehce pokukovali po medaili. Kritickým momentem hodnotím nulový bodový zisk o víkendu s Litovlí a Grygovem, to se pak medaile v podstatě nedá vybojovat," hodnotil sezonu kapitán Pavel Benčo, jehož zevrubný komentář si můžete přečíst na stránkách BŠŠ.

A64 Valoz Grygov

"Se sezónou můžeme být spokojení, šesté místo sice není loňské druhé, ale loni jsme si vybrali trochu víc štěstí, tak jsme letos museli něco pustit zpátky," říká kapitán Grygova Pavel Šimáček. "Výborný výkon u nás podal Jarda Bureš, zbytek týmu střídal světlé okamžiky s šedými. Dobré je, že nikdo nepropadnul."

Tatran Litovel

Dariusz Swiercz

"Stanovili jsme si cíl nesestoupit z extraligy a získat další cenné zkušenosti," předesílá Jan Krejčí. "To co se nám povedlo v minulém roce jsme brali jako "zázrak" a věděli jsme, že tento výsledek těžko zopakujeme, neboť máme velmi mladý tým, který teprve extraligové zkušenosti získává a jejich vrchol by měl přijít zhruba za 3 - 5 let, pochopitelně jestliže se tým podaří udržet."

"Z hlediska jednotlivců bych pochválil našeho lídra juniorského mistra světa Dariusze Swiercze, který na velmi těžké 1. šachovnici odvedl kvalitní výkon. Rovněž se dařilo Štěpánu Žilkovi, který bojoval v posledním kole o svoji 2. normu GM. Do letošního ročníku jsme angažovali nového mladého hráče Lukáše Vlasáka, který dostal šanci v extralize a myslíme si, že v budoucnu bude platným hráčem našeho družstva, tak jako další junior dnes již zkušený extraligový hráč Lukaš Kuchynka. Takže z celkovým vystoupením družstva i umístěním v klidném středu jsme v Litovli spokojeni."

Slavoj Ostrava Poruba

"S výkonem mužstva jsem spokojen, určitě jsme si v některých zápasech vybrali nováčkovskou daň, takže to mohlo být ještě lepší," hodnotí šéf klubu Petr Dostál. Neblahé tušení bojů o záchranu nechal nováček z Poruby rozplynout již v úvodních zápasech s konečným ziskem 12 bodů se řadil blíže ke středu tabulky. "Kritickým momentem byla výhra v Litovli, ta nás definitivně posunula za hranice sestupu."

ŠK Zlín

Cyril Ponížil

Za neslaný nemastný označil výkon Zlína jeho kapitán Tomáš Polák. "Ještě před pár lety byl Zlín zvyklý bojovat o jiné příčky. Záchrana byla sice bezpečná, spíše k tomu však přispěla absence kvalitnějších konkurentů." Z individuálních výkonů vyzvedl Cyrila Ponížila, který splnil normu mezinárodního mistra, dále velmi dobrý standard odvedli Marián Jurčík, Roman Chytilek a Juraj Lipka. Na svou adresu z hlediska podaných výkonu nešetřil kritikou.

Konečná tabulka

Poř.DružstvoVRPBodySkórePartie
1.1. Novoborský ŠK9202965.551
2.ŠK Rapid Pardubice9202956.035
3.ŠK Labortech Ostrava7222348.025
4.Výstaviště Lysá nad Labem5421947.521
5.BŠŠ Frýdek-Místek6141946.025
6.A64 VALOZ Grygov5241746.025
7.ŠK Zikuda Turnov4341545.525
8.Tatran Litovel4251444.525
9.Slavoj Ostrava - Poruba4071234.019
10.ŠK Zlín218737.515
11.TJ Bohemians Praha119431.016
12.2222 ŠK Polabiny0011026.58
PořadíNázev družstva123456789101112
1.1. Novoborský ŠK 4747
2.ŠK Rapid Pardubice4 45556556
3.ŠK Labortech Ostrava14 4555565
4.Výstaviště Lysá nad Labem434 344
5.BŠŠ Frýdek-Místek½35 435
6.A64 VALOZ Grygov34 466
7.ŠK Zikuda Turnov13344 456
8.Tatran Litovel23544 367
9.Slavoj Ostrava - Poruba½332½5 5
10.ŠK Zlín33 45
11.TJ Bohemians Praha232324 6
12.2222 ŠK Polabiny232132 

Závěrečné trojkolo

"Závěrečné trojkolo i díky vhodnému výběru místa i pořadatele pomohlo k důstojné atmosféře, která byla podtržena špičkovými hráči i on-line přenosem partií," pozitivně vyhodnotil šéf pardubického Rapidu Roman Krmenčík a i zástupci ostatních týmů vnímali atmosféru podobně. "Poslední trojkolo bylo doslova fantastické, všechny týmy na jednom místě. Mladí hráči mají motivaci vidět skutečné hvězdy světového šachu, po mediální stránce se dá akce krásně zpropagovat a pozvat mnoho sponzorů a také se mohou sledovat partie, které mohou ovlivnit boj ať už o medaile, či o sestup. Věřím, že závěrečný model trojkola se všemi týmy zůstane po mnoho let," uvedl kapitán BŠŠ Frýdek-Místek Pavel Benčo.

Pavel Šimáček

"Hodnotit závěrečné trojkolo chce ještě trochu odstup," míní kapitán Grygova Pavel Šimáček. "Přineslo některé dobré věci, ale i některé negativní. Myslím, že je pro diváky pěkné vidět takovou šachovou kvalitu pohromadě. Taky sledovat paralelně zápasy kandidátů na cokoliv je určitě atraktivní. Zároveň se jedná o pěknou společenskou událost."

"Co se mně osobně nelíbí, je los posledního trojkola. Zaprvé se v něm utkávají družstva, která to mají k sobě geograficky nejblíž. To je dost neekonomické a odporuje to myšlence stávajícího losování o "rovnoměrném rozložení výjezdů" mezi všechny týmy. Zadruhé už teď vím, že příští rok bychom se měli v posledním trojkole utkat opět s Litovlí a Pardubicemi. S Polabinami se neutkáme jen proto, že spadly. Místo nich budeme hrát se Zlínem. A v další sezóně znovu. A pak znovu. To podle mě není správné."

"No a pak to chce zapracovat na některých detailech. Například když už jsou všechny týmy takto pohromadě, tak by nebylo od věci udělat pořádné vyhlášení, například i s vyhlášením nejlepších hráčů na šachovnicích apod. Taky si myslím, že by bylo lepší, kdyby se pořadateli povedlo zajistit cenově dostupné pokoje pro všechna družstva v nedalekém okolí hrací místnosti. A pár dalších drobností, ale je mi jasné, že nejde všechno hned."

Pořadatelé závěrečného trojkola extraligy nezklamali, setkání nejlepších šachistů ČR a celé řady zahraničních hvězd mj. Ponomariov Ruslan, neprovázely žádné zásadní stížnosti. "Vyžadovalo to velké úsilí celého kolektivu hlavně v přípravě akce. Vlastní turnaj byl již klidný," uvádí Petr Saeckl. Posun oproti letům minulým byl znatelný. Přenášelo se 32 partií on-line a první dvě kola komentoval přímo v místě GM Vokáč Marek. Příjemnou novinkou byly také ceny prvním třem družstvům, velké dárkové koše, které věnovala ERA, sponzor akce. "Je škoda, že se závěrečného vyhlášení medailistů zúčastnila jen medailová družstva a hráči Grygova. Ostatní již nemohli těch dvacet minut počkat. To také o něčem hovoří!"

Fotografie

GM Mateusz Bartel (foto: Vladimír Jagr)

GM Jiří Štoček (foto: Vladimír Jagr)

FM Josef Mudrák a šéfredaktor časopisu Šachinfo Břetislav Modr (foto: Vladimír Jagr)

GM David Navara porazil GM Sergeje Azarova (foto: Vladimír Jagr)

GM Lubomír Ftáčník (foto: Vladimír Jagr)

GM Krishnan Sasikiran sleduje partii GM Viktora Lázničky (foto: Vladimír Jagr)

GM Tomáš Petrík (foto: Vladimír Jagr)

GM Ponomariovovi se partie s GM Mitonem vůbec nelíbila. Přihlíží IM Vítězslav Priehoda (foto: Vladimír Jagr)

GM Radoslaw Wojtaszek porazil GM Alekseje Fedorova (foto: Vladimír Jagr)

Česká televize snímá partii IM Rojíček- GM Hráček (foto: Vladimír Jagr)

Nejsilnější hráč extraligy GM Ruslan Ponomariov poskytl rozhovor České televizi (foto: Vladimír Jagr)

GM Evgenye Najera sleduje klubový kolega GM Ruslan Ponomariov (foto: Vladimír Jagr)

Redoktor ČT vyzpovídal i GM Viktora Lázničku (foto: Vladimír Jagr)

První přípitek... (foto: Vladimír Jagr)

...a repete (foto: Vladimír Jagr)

Radoslaw Wojtaszek a Mateusz Bartel (foto: Vladimír Jagr)

Na nový ročník šachové extraligy se těší novoborští GM Krishnan Sasikiran, kapitán Petr Boleslav a GM Petr Hába (foto: Vladimír Jagr)

Partie

Odkazy

Tabulka a výsledky Extraliga 2011/2012
20x 2520x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (20) Aktualizovat
30.04.2012 09:22 | Autor neznámý

Re: "nevyužité prostory o nedělích, např. školy" - no to je spíše z říše sci-fi kde mimozemšťané mají málo prostor a chovají se rozumně a efektivně, a ještě je jich tam málo jak někde na ostrově a tudíž využívají všechny prostory, obávám se že nápad využívat nevyužité prostory můžeme být rádi že u škol platí alespoň co se týče venkovních hřišť :)

29.04.2012 08:49 | Autor neznámý

Zdravím to co dokázal Nový Bor v šachu je obdivuhodné,myslím,že GM David Navara jistě by měl lepší budoucnost v Boru než v Mahrle.

28.04.2012 19:33 | Autor neznámý

Zdravím,

konec extraligy skončil lépe než jsem čekal. Ale ke článku a postřehům IM Šimáčka.

Svaz a oddíly mají asi tyto možnosti:

a) hrát klasicky všichni proti všem jednokolově

b) ponechat stávající systém s kosmetickými změnami

c) hrát například týdenní švýcar na jednom místě (nebo turnaj jako v Polsku)

d) nebo jít cestou skupin česká/moravská apod...

Zajímalo by mě, jak to funguje v Německu, co vím bundesliga se snad hraje jako trojkolové miniturnaje na jednom místě.

28.04.2012 08:55 | Autor neznámý

Vážený Lykane,

já opravdu sem nepíši, abych vyvolával nějaké ostřejší diskuse. Mohu zde komentovat věci, bavit se nezávazně s anonymy, ale vážnější diskuse s nicky opravdu nejdou. To již jsem zde jednou psal, že je to jako šermování s neviditelným. Můžete říci, že je to přeci jedno, že mé argumenty přeci mají být stejné. Ale zabarvenost vysvětlení je přeci různá, podle toho s kým se z očí do očí bavíte nebo si s konrétní osobou emailujete.

Já Vás rozhodně nechci urážet či psát ironicky, ale jinak bych přistupoval, kdybych věděl, že jste šachový nadšenec, který nikdy v oddíle nebyl, jinak, kdybych věděl, že jste otec, šachista amatér, podporující své talentované dítko, jinak když mladý junior, atd.

Dle toho bych vysvětloval, že opravdu drtivá většina šachistů by si nepřála vynechat prosinec, snad k tomu navíc i při MČR žáků v lednu pauzu, tedy  "šachově nejatraktivnějších" měsíců a raději hrát v září. Stejně tak dát žákům MČech, Moravy a MČR v prosinci a lednu, když honí pololetní vysvědčení, je naprostý nesmysl. Takovýchto nereálných věcí je ve Vašich myšlenkách více, ale když nevím koho mám proti sobě, tak hůře hledám odpovídající styl odpovědi. Kdyžtak mi můžete napsat na můj email s podpisem, identitu zde prozrazovat nebudu, Vám odpovím. Pavel Chrz, člen STK

27.04.2012 23:02 | Autor neznámý

 Systém jednou každý s každým je dle mého názoru v soutěžích družstev nevhodně aplikován. Se soutěží jednotlivců to nelze srovnávat, ledaže by se povolilo, aby některá pro vás nedůležitá utkání za vás odehrála vaše manželka. Regulérnost soutěží družstev je negativně ovlivněna souběhem výkonnostní nevyrovnanosti jednotlivých soutěží, nízkým počtem hracích kol a vysokým počtem hráčů v družstvu. Upravte některý z těchto faktorů a spekulace se sestavou oslabíte. Jenže o přechod na čtyřčlenná družstva není zájem, o zdvojnásobení počtu kol už vůbec ne. Vyrovnanost jednotlivých soutěží zvýšíte například tím, že přes noc ztrojnásobíte členskou základnu, nebo třeba systémem nadstavbových skupin.

27.04.2012 23:01 | Autor neznámý

 Co se týče námitky ohledně sjednávání hracích místností předem, pauza mezi základní a finálovou skupinou vychází na Vánoce, takže eventuelně by se dala vánoční pauza udělat delší a sestěhovat do ní některé turnaje, které spadají pod ŠSČR, kvůli kterým se přerušuje soutěž, například Mistrovství Čech v prosinci, mládežnický šampionát v lednu. Ale to zas bude někdo tvrdit, že to určitě nejde, ale i tak, osobně bych se nebránil tomu, aby se začalo dříve a udělal třeba celý prosinec Volný, vánoce tu soutěž stejně přerušují na dlouhou dobu.

27.04.2012 20:47 | Autor neznámý

 Pavel Ch: Projektujete si do mých příspěvků emocionální podtext, který v nich není. Já přece netvrdím, že můj návrh nemá žádné nevýhody, kde jsem něco takového napsal? Já se jen pokouším iniciovat diskuzi toto téma, která mi tu chybí. Samozřejmě, že vše má své klady a zápory, to by mělo být každému jasné. A hlavně různí hráči mají zcela protichůdné zájmy. Zkrátit sezónu o zápas? Někdo bude proti. Prodloužit sezónu o zápas? Někdo bude proti. Já se jen snažím poukázat na to, že některé problémy, na které si mnozí opakovaně stěžují, nejsou ani tak o přístupu jednotlivých týmů k nedůležitým zápasům, jako spíše o nastavení systému. Je třeba řešit skutečné příčiny problémů.

 

Můj poslední odstavec minulého příspěvku interpretujete prazvláštně,  je přece zřejmé, že je to jen pár volných myšlenek, které mě v tu chvíli k tématu napadly, navíc jsem to zdůraznil tím, že jsem přímo do první věty napsal, že se sháněním podobných pronájmů nemám zkušenosti. A netvrdil jsem, že je to snadné, nechápu, proč mi to podsouváte.  Každopádně proč šachové kluby příliš nevyužívají prostory škol opravdu netuším a rád se případně v těchto věcech nechám poučit, pokud by se snad někomu chtělo na tuto poznámku navázat.

27.04.2012 19:39 | Autor neznámý

Vy byste prostě Lykane vše šmahem vyřešil, vaše řešení nemůže mít nevýhodu a jen korzervativní šachisté hrají desítky let každý s každým a díky tomu dochází k ovlivnění utkání.

S největším problémem, se kterým se šachové kluby potýkají, sice nemáte zkušenosti, jak píšete, ale je jich jak naseto, stačí se podívat: Školy, hospody, mnohde zrušené prostory TJ, sponzoři, kteří platí pronájmy a ještě se usmívají a to nejlépe tam, kde si zamluvíme na všechny neděle, abychom neměli při operativnosti rozpisu během sezóny problémy.

Tak jo, tak Vám tedy děkujeme, že jste nám otevřel oči. Dobré zprávy a k tomu prodloužený sluncem zalitý víkend, co více si přát.

27.04.2012 17:40 | Autor neznámý

 Pavel Ch: Děkuji za nahrávku, je velmi důležité si uvědomit, že právě takovéto problémy se v šestičlenné základní skupině nevyskytují, nebo jen v extrémních případech. Nízký počet kol totiž způsobuje, že i když se hraje na 3 postupující, tak kolo před koncem je tabulka tak hustá, že nemá postup jistý téměř nikdo, obvykle jen tým, který všechny 4 předchozí zápasy vyhrál (nebo alespoň 3 vyhrál a 1 remizoval), proto týmy usilující o postup nemohou tak snadno někomu pustit zápas. A to dokonce i v případě, že skupina je výkonnostně velmi nevyrovnaná. Tak například uzavřený turnaj, ve kterém budou hrát 3 velmistři a 3 čtrnáctistovky. Závěrečná tabulka sice bude vypadat jednoznačně, ale kolo před koncem se klidně může stát, že jeden velmistr bude mít 2 body, stejně jako jedna čtrnáctistovka. To je sice extrémní případ, ale zcela typicky bude rozdíl mezi jedním velmistrem a jednou čtrnáctistovkou maximálně jeden bod, třeba velmistr 2,5 a za ním mu budou dýchat na záda hned 2 čtrnáctistovky 1,5. Z toho je vidět, že týmy nebudou mít prostor někomu  pouštět body. Mě osobně se ale víc líbí systém, kdy postupují jen 2 týmy z každé skupiny (atraktivnější dvoukolové finále) a tam už vůbec nebude prostor někomu pomáhat, tam vám nemusí stačit na postup ani 4 výhry a není to kdovíjaký extrém, stačí, když 3 týmy vymlátí druhou polovinu tabulky a mezi sebou uhrají jednu výhru a jednu prohru. Takže výsledky ze základní skupiny do finále určitě nezapočítávat, ale započítával bych je do skupiny o udržení kvůli motivaci těch nejslabších týmů.

Systém mi přijde sportovně mnohem atraktivnější. Zajímavé boje o postup a pak mnohem vyrovnanější finálová skupina, ve skupině o udržení přímý boj mezi týmy ohroženými sestupem při minimu demotivovaných týmů, 3 sestupující z 8. jsou dost vysoké procento.

 

S problémy s pronajímáním místností nemám žádné zkušenosti, každopádně ideální hrací místností pro šachový oddíl je ta, která je jinak stejně v neděli nevyužitá. Pokud takovou nemáte, tak bych vám doporučoval hledat jinou, ušetříte mnoho peněz. V Hradci Králové sídlí jeden oddíl v TJ, druhý na Sokole, třetí má hrací místnost jako formu sponzoringu od firmy, kterou mají v názvu a nemalá část hradečáků jezdí hrát šachy do oddílu sídlícího v hospodě ve vesnici u Hradce. To je dobrý průřez možností, kde se dá taková místnost sehnat. A pak jsou tu všudypřítomné školy, divím se, že je tak málo oddílů využívá.

27.04.2012 12:08 | Autor neznámý

Podepsat se mohu zejména pod poslední odstavec příspěvku Pavla Chrze. To si novátoři návrhů odehrát soutěže družstev švýcarským systémem dosti hrubě neuvědomují. Konkrétně u nás předkládáme městu jakožto vlastníku multifunkční budovy na podzim Plán akcí, který jsme vázáni dodržovat. S nejasnými termíny dle švýcarského systému by nás brzy radní kopli do ...... V Praze je to možná jinak, jako ostatně spousta dalších věcí je tam jinak.

27.04.2012 07:07 | Autor neznámý

Re Lykan:

Jistě každý systém má své. Ale když napíšete, že ten Váš veškeré nástrahy vyřeší, tak se to nezakládá na pravdě.
a) Nebudou se výsledky ze zákl. části počítat: Pak v základní části jistí postupující do A či B mohou také vypustit zápas a nechat si třeba do A-finále postoupit slabšího.
b) Budou-li se počítat všechny výsledky. Tak zase, že hráli s nestejnými soupeři a jedni tak snadno posbírali v zákl. skupině 100%, oproti jiným
c) A když řeknete, že se počítají jen vzájemné souboje do finále, tak zní sice nejspravedlivěji. Tak vám mohu uvést paradoxní příklad, kdy v posledním kole zákl. části dá tým hrající o 1.místo za 4:4 týmu bojujícímu o postup do A-finále či dokonce nechá vyrovnat soupeře úmyslně na 4:4, čímž si však více pomůže, než kdyby vyhrál (soupeř by nepostoupil, postoupil by jiný, se kterým prohrál). Vybral si, že jde do finále s 13 body a ne s 12 a to z prvního, místo druhého místa. A když to i přiznají, že tak úmyslně poslední vyhranou partii prohráli, v  zájmu svého lepšího výsledku (ovšem podrazili na dálku jiný tým),  a ten bude protestovat. Co vy na to, kdyby jste byl v kůži STK? No pak a když to nepřiznají....

  Tak jsem jen Vám předvedl, že žádný systém pravdu přeci vše nevyřeší. Navíc máte pravdu, šachisti jsou konzervativnější, oni třeba také musí složitě zajišťovat klubovny a jsou rádi, že se podaří v září na celou sezónu neměnného rozpisu, že mají kdy hrát. Že prostě rychle rychle v lednu, že příště v únoru nechceme, hrajeme venku ale pak potřebujeme. "Jo tak příště zaplatíte, objedenali jste si a pak je tu jiná akce, máte smůlu", se dostane odpovědi.

26.04.2012 12:18 | Autor neznámý

 Bond: Není třeba nějak výrazně prodlužovat sezónu, mě osobně se líbí princip dvou šestičlenných základních skupin s postupem do finále A a B, které mohou mít 6 a 6 členů, což sezónu zkrátí o jeden zápas, anebo ještě lépe 4 a 8 členů (finále A dvoukolově), což sezónu o jeden zápas prodlouží. Lze vymyslet celou řadu jiných systémů, obzvláště tam, kde existuje více paralelních skupin, 24 týmů lze například hrát jako 4 šestičlenné základní skupiny + 3 osmičlenné finálové skupiny, nebo obráceně, což při započítávání vzájemného výsledku ze základní skupiny vychází na 11 zápasů. Se systémem není problém, stačí jen chtít.

26.04.2012 08:49 | Autor neznámý

Tak to se zase dostáváme k otázce kolik je kdo ochoten odehrát partií za družstvo. A ta ochota všeobecně klesá, ať si jednotlivci vykřikují kdovíco. Takže nutit je do prodlužování sezóny je nesmysl.

BTW Žádný sportovní výsledek nikdy není úplně spravedlivý. Jen je třeba ho co nejvíce zdramatizovat. A to ten 3bodový systém umožňuje.

26.04.2012 00:03 | Autor neznámý

 Imouse: Vyšehrad je především jasná ukázka hlouposti jednoduchého jednokolového turnaje. Vyšehrad se zachránil tím, že v posledních dvou kolech porazil 2 týmy z první poloviny tabulky, kterým už o nic nešlo.  O nutnosti zavést nadstavbovou část jsem tu psal už několikrát. Ve skupině o udržení by to bylo na férovku, žádné souboje na dálku v duchu kdo bude mít v posledních dvou kolech demotivovanější soupeře + větší kliku při losu na ně, protože potkat stejného soupeře na začátku soutěže může být jistá prohra. Ale šachisti jsou konzervativní, takže to budeme nejspíš takhle stupidně hrát ještě hodně dlouho.

25.04.2012 15:48 | Autor neznámý

no nejen Boršice, Oasa v 1CL sestoupila s bilancí 2-5-4 skóre 40,5 na její úkor se zachránil Vyšehrad s bilancí 4-0-7 skóre 31,5

jasná ukázka hlouposti 3-bodového systému...

 

25.04.2012 15:31 | Autor neznámý

Jak trojbodový, tak dvoubodový systém mají nějaké nevýhody. Při dvoubodovém pro některá družstva skončí sezóna o vánocích ... U trojbodového se zachráněná družstva třeba přestanou scházet a pak ohrožení někdy dost snadno zabodují, před časem se takto zachránil třeba na náš úkor Písek, když v posledních třech kolech udělal 9 bodů. Řešením by byla baráž, ale když nejsou termíny ... Když má celá druhá liga jednotné termíny, teoreticky by se dal zkusit švýcar na 11 kol, trojbodový. V Praze by nám to asi bylo jedno, ale někde u hranic by to zase příliš zvedlo cestovné (mám na mysli české a moravské skupiny zvlášť, ale i tak), člověk si nevybere.

25.04.2012 15:07 | Autor neznámý

Trojbodový systém byl zaveden proto, aby se omezily machinace na konci sezóny kdy silná družstva kterým o nic nejde rozdávají slabším remízy. Samozřejmě pokud by všechna družstva bojovala férově a naplno do posledního kola, tak by byl spravedlivější dvoubodový systém. Takhle je to na vážkách.

25.04.2012 14:21 | Autor neznámý

Mohlo by se konečně zavést play-off. Určitě zrušit tří bodový systém, který je  v šachu úplně nesmyslný. Extraligovou tabulku sice systém moc neovlivnil, ale třeba ve 2.lize E díky němu spadl tým Boršic. Měl dvě výhry a 4 remízy. 4remízy byly vždy bojovné a v jednom utkání dokonce nebyla ani jedna půlka.

25.04.2012 13:16 | Autor neznámý

Atraktivitě soutěže by prospělo, kdyby se v posledním kole utkaly papírově nejsilnější týmy (podle prům. ela).

25.04.2012 12:12 | Autor neznámý

Zaujal mě názor IM Šimáčka.

Pokud by skutečně byl los posledního trojkola takhle předem daný, vnímám to jako velkou trhlinu ve spravedlnosti (nenapadá mě vhodnější slovo). Myslím, že je třeba se tím vážně zabývat a zkusit najít nějaký jiný model nalosování, či posloupnosti jednotlivých kol. Geografická blízkost dvojutkání je jedna zásada, atraktivita závěru druhá.

Je tu tedy několik podnětů, které je třeba řešit do "příště":

* výraznější mediální viditelnost

* ubytování účastníků

* atraktivní zakončení za přítomnosti všech družstev (různé ceny - třeba cena diváků za nejhezčí partii)

* rozlosování

* on-line všech partií

 

Prvním pořadatelům patří velké "bravo", ale za rok by to přesto mohlo vypadat ještě lépe. Příštímu pořadateli držím palce.