Bude rozhodovat skóre?
23.01.2013 06:43 | Druholigový souhrn 2012/2013 – skupina BJednoznačným šlágrem 7. kola bylo utkání Turnov “B“ vs. Lysá n/L “C“, ve kterém se případný vítěz mohl značně přiblížit k postupu o soutěž výše. Odpovídaly tomu i nastoupivší sestavy, když oběma družstvům shodně c...
Pořadí po 7. kole (upraveno z databáze ŠSČR)
Obtížnými soupeři, kde by jeden z nich přeci jen mohl body ztratit, jsou zejména Jičín a Neratovice pro Lysou a v případě Turnova hned v následujícím kole ERA Poštovní spořitelna “B“. Ta si v nedělním kole poradila 5:3 s Hořicemi a vyšvihla se na pohodlných 13 bodů. Stejný klid může do konce sezony hřát po stejné výhře v Mladé Boleslavi i Děčín a taktéž Neratovice. Naopak Desko Liberec, které se ještě před tímto kolem s 10 body hřálo na 3. místě, se po prohře 6:2 v Neratovicích propadlo na 7. místo, jen nedaleko tuhých bojů o záchranu. V těch si výrazně díky povinné výhře s Kralupy n/V pomohlo Ústí n/L (na stránkách krajského svazu i souhrn skupin A a B), Jičín pak jednoznačným poměrem 6,5:1,5 s Duklou Praha ukázal, že v této části tabulky se ocitl jen omylem.
Pořadí po 7. kole (upraveno z databáze ŠSČR)
Při putování po ostatních skupinách se tentokrát krátce zastavíme u skupiny D. Zdejší lídr Chrudim je spolu s karlovarským Tietzem (skupina A) posledním, kdo si drží stoprocentní bilanci. Při pohledu na chrudimskou soupisku se ani nelze moc divit – vesměs se jedná o zkušené prvoligové hráče, kteří za Chrudim hráli i při sestupu z této soutěže v sezoně 2009/2010. V posledním kole si Chrudim díky výborné hře černých (3,5/4) zajistila výhru 5:3 se Šumperkem. Dosud největším soupeřem bylo Vysoké Mýto, to však podruhé ztratilo body za remízu, tentokrát s Hradcem Králové “B“. Na průběžném druhém místě tak nalezneme Rychnov n/K, jehož jediná ztráta se datuje k úvodnímu kolu, kdy těsně nestačil právě na lídra z Chrudimi.
Partie
Odkazy
databáze ŠSČR – skupina Adatabáze ŠSČR – skupina B
databáze ŠSČR – skupina C
databáze ŠSČR – skupina D
databáze ŠSČR – skupina E
databáze ŠSČR – skupina F
Chess-results.com
To Janda 13 bodů asi nestačí. Ve svém článku píši o 13 bodovém odrazovém můstku.
Ano a proč:
Dobrá, prozdradím tajnou konspirační teorii z květnové komise. Vzdálenosti atd. byly jen zástěrkou. Skutečnost je ta, že se objevil ve skupině B, sestavené převážně z týmů Ústeckého kraje, virus, znamenající, že k ligové imunitě pro další sezónu je potřeba více bodů než normálně (14 až 15).
STK tak rozhodla, že je "rozsadí" do dvou skupin, aby se virus nešířil. Výsledkem je, že týmy nakazily obě skupiny A i B, ve kterých 12-13 bodů stačit nemusí.
PS: Po bitvě bude každý generálem, proto tento text nepíši 1.4., ale dnes
ikonku jsem doplnil, tak je to ok
Rozhasilo se zarovnání článků jenom mi nebo je to v celým baráku?
(asi to dělá neplatná ikonka na Koníka)
Martine, bylo by fajn, kdyby 13 bodů zajišťovalo klid. Ale 8.kolo hodně napoví. Našli jsme docela reálnou variantu, kdy mohou sestoupit družstva s 15 body.
Loňská sezona byla vyjimečná. Ještě se 14 body jsme to neměli jisté. Abychom vloni sestoupili , muselo dopadnout přesně 18 posledních zápasů (trochu jsme si s tím hráli) . Ještě před posledním kolem 12 zápasů dopadlo přesně v náš neprospěch (jediná remiza z těch 12 vše řešila - ale nestalo se). Až poslední kolo rozhodlo . Z těch 18 zápasů jsme trefili 16. Škoda,že to nešlo v nějaké sázkové kanceláři natipovat,byl by to slušný balík . Takže i ten momentálně na 3.místě to nemá zdaleka pojištěné ...
Emilsi, souhlasím s vámi. Dokonce kdysi byly blahé doby, že se hrálo bez hodin! Potom ovšem měly šachové partie úplně jinou kvalitu, než dnes. A dokonce ještě dnešní "nabušené" šachové programy nedosahují hloubky nejkvalitnějších Steinitzových, Čigorinových nebo Morphyho partií. Honba za elo body je z hlediska šachové pravdy pouze honbou za fatou morgánou, přeludem či vzdušným zámkem.
Osobně jsem pro zrušení Ela, tohoto zvráceného fetiše dnešní kompletně zekonomizované doby. Honba za toto modlou rozhodně nepřispívá ke kvalitě nebo kráse partií.
"ZÁBAVNÁ" HISTORKA: Již při více lety se stalo v soutěži družstev toto: já s ratingem asi 2185 jsem v očividně lepší, ale oboustranně jedovaté polokoncovce nabídl remízu soupeři s Elem vyšším asi o 200 bodů nebo o něco víc. Soupeř civěl na desku, když přišel ROZHODČÍ a doslova se mě nahlas zeptal: "Kde berete tu drzost nabízet remízu o tolik silnějšímu hráči?" Onen "sudí" má přitom Elo 1400 nebo 1500.
Kdyby to nebylo za družstvo, okamžitě bych se vzdal :-) .
Pointa: soupeř remi k mém naštvání přijal...
I mistr tesař.. A pana Sabola mám za mistra i nadále
Když jsou tu odborníci (i nejodbornější) na Klasifikační a Soutěžní řád:
Započtou se na LOK partie hráčů z odehraných zápasů družstev, když jsou výsledky (jednoho) družstva následně anulovány pro nesehrání poloviny utkání (SŘ 5.3.5)? Moje domněnka je ano, ale konkrétní důsledek "anulace" jsem nenašel, pouze odvozuji od 3.10.4. Klasifikačního řádu. Možná špatně hledám. Děkuji
V podstatě to má hráče nutit k tomu, aby si 1.ELO uhráli roti soupeřům zhruba jejich síly a dosáhli úspěšnost zhruba 50%. Ale jak má hráč dopředu odhadnout svou výkonnost když žádné ELO nemá? Spíš se bojím, aby to nevedlo k deflaci ela.
To nemuselo být, Mariane Nic ve zlém
Tak to se panu Hučínovi hluboce a upřímně omlouvám.
Honza H. má pravdu, Mariane. Myslím, že to dříve bylo 12,5 za plus jedna nad padesát procent. Jestli je to 15, je to možné. Za mínus je však jako perfo.
Je to logické, nejen hráč s průměrem 1700, ale i tabulky by mohli přijít s průměrem 2100, že hráč má 99% a tak bude mít 2700+ ? Je to ochrana, aby takto někdo nevylétl. Naopak perfo dolů je aby si miliardář pro srandu s výkoností 2000 nepozval 9 hráčů s 2700+ a nechtěl mít 2600 (kdyby šlo stejně tak stejně pomalu dolu).
Opravdu si myslím, že to spravedlivé je.
Když si to uhrávají hráči (první elo k výkonnosti 2000), ale..
Daleko horší pro začínající žáky, kteří si uhrají 1300 elo (prý se má snižovat k 1000, možná i méně), jak mají za 4 roky, mají-li pak výkonnost přes 2000 nahnat body, kolik by toho museli sehrát. U nás u LOK je přepočet nového, když již hodně sehraje. U FIDE není, jen vyšší koef. 30, pak 25, ale i tak jde pomaleji než výkon.
Jsou to však jen čísla startovné v turnajích, přístup do vyšších turnajů, trošku vadit může.
Horší je jiná věc s principem ela, o to až pozdě večer.
Marian Sabol: V oficiální příručce FIDE, viz http://www.fide.com/fide/handbook.html?id=73&view=article.
V článcích 8.22 až 8.24 se píše:
8.22 Pokud (dosud naratingovaný hráč) získá 50%, pak RU=RA.
8.23 Pokud získá víc než 50%, pak RU=RA + 15 za každý půlbod nad 50%.
8.24 Pokud získá méně než 50%, pak ve švýcaru či soutěži družstev RU=RC+d (kde d je korekce podle procentuálního výsledku, tj. nový rating = performance).
Předpokládám, že RC a RA jsou průměry ratingů soupeřů, aspoň z příručky jsem to tak pochopil. RU by mělo být nový rating.
Jestli je to jinak, nechám se rád poučit. Speciálně by mě tedy zajímalo, zda při zisku 9 z 9 proti průměru 1700 vyjde neratingovanému hráči první rating 2500.
První FIDE ELO se opravdu počítá tak, jak popisuje Honza Hučín. Tj. v případě, že hráč dosáhne méně než 50 % bodů, je jeho první ELO stejné jako perfo (tj. je to průměr +- diference). Pokud má hráč více než 50 % bodů, dostane průměr soupeřů + 15 bodů za každý půlbod nad polovinou počtu bodů.
A ještě jsem zapomněl dodat, že je rozdílný postup výpočtu u národního ELO a u FIDE ELO. U národního se to počítá souhrnně, tj. za celý balík partií při zápočtu. U FIDE ELO se to vypočítává za každou partii zvlášť. Samozřejmě mám na mysli výpočet druhého a dalších ELO.
to HH: Kde jste na to přišel, že se neelistům při prvním výpočtu ELO přičítá +15 bodů za každý bod nad 50%? Smíchal jste dohromady oba výpočty ELO.
Neelistům se počítá průměr soupeřů, dále procento získaných bodů a potom dle tabulek +- body k průměru podle uhraného počtu %.
U hráčů, kteří mají ELO se vypočítá rozdíl mezi jejich ELo a ELO soupeřů, z toho se vypočte očekávaný zisk bodů, které musí mít na udržení svého ELO a teprve tady nastupuje +15 ELO bodů (někdy +10 nebo + 25) za získané partiové body navíc nad očekávaný výsledek.
Díky za vysvětlení
Arpad Elo přirovnal svůj systém k: Měřeni pozice korku houpající se nahoru a dolu na hladině rozbouřené vody pomocí metru uvázaného na šňůře, která se kymácí ve větru.
Vskutku velmi exaktní měření !!
PeS: Těch +15 za výhru je opravdu dost málo. Počítat první rating jako performanci ale nese opačné riziko, uděláte 9 z 9 proti průměru 1700 a z fleku máte FM. Řešení by podle mě bylo zvýšit počet partií na první zápočet aspoň na 20, počítat to jako performanci a dát omezení, že můžeš mít max. 400 nad průměr soupeřů.
HH: právě jsi buď:
A) vyvrátil distributivní zákon
B) dokázal, že postupy pro výpočet ela jsou nějaké divné
C) obojí
Hmmm
Mám takový pocit, že je čím dál tím víc hráčů, pro které je důležitější výše ratingu, než to, jak to hrají...
@HH: You score!
ata135: Když má dosud neratingovaný hráč kladný výsledek (nad 50 %), připočítává se mu za každou výhru nad 50 % hranici patnáct bodů k průměru soupeřů. Je tedy při kladném výsledku lepší přijít o 15 bodů a nechat si od hráče 2600 zlepšit průměr soupeřů třeba o 50 bodů, než připsat 15 bodů za další výhru a průměr soupeřů si nezlepšit.
Modelový příklad: nechť mám 4,5 z 8 proti průměru 2000.
Vyhraju-li v deváté partii nad hráčem 2000, vyjde mi ELO 2030 (průměr 2000 + 2x15 za dvě výhry navíc).
Prohraju-li v deváté partii s tebou (2529), vyjde mi ELO 2059 (průměr 2059 a přesně 50% výsledek).
Honza Hučín: Můžu se zeptat, co to je za situaci?
Bond: Ano, dokonce existuje paradoxní situace, kdy se kvůli ratingu velmi vyplatí radši prohrát s hráčem 2600 než vyhrát nad hráčem 2000.
@ P.Ch. Správný názor, taky jsem nikdy nechápal "borce", kteří remcají na to, že si zahrajou se silným soupeřem
Jasně, Martine, i já to ve svém článku souhrnů A+B skupiny - Útěky před ohrožením! hned po zjištění výsledků napsal, že žádná dobrá zpráva pro týmy hrající o záchranu.
Ale my si rádi zahrajeme proti kopletním týmům. Moc nechápu, když někteří chtějí, aby byl soupeř s náhradníky. Proč nehrají rovnou kraj, mají za soupeře sílu kterou chtěli a ještě ušetří. Dokonce i nám bylo minulá léta kdesi vyčítáno, že jsme zase komplet, to již jsem vůbec nechápal. .
No táhnout se přes hory doly k vám do Turnova a pak si nezahrát s borci, to by nám moc nebylo po chuti. K tomu ještě máme jistotu, že i s konkurety záchrany bude hrát Turnov, Lysá naplno a proti nám oba týmy, že musí co nejvíce vyhrát. No co si více přát..... již jen tu sportovně-nádherné boje k přetěžké záchraně.....
Ve svém článku si opět dal práci s rozborem partií i diagramy Zdeněk Janda - Děčín s Boleslaví