Rozhovor se Sergejem Movsesjanem

02.08.2011 04:43 | CZECH OPEN 2011

Začneme tou naprosto úžasnou událostí. Z Vás je čerstvý mistr světa, jak se to přihodilo? Od prvního ledna reprezentuji Arménii – zemi svých otců. A v Číně to byl můj první reprezentační turnaj za tuto zemi. Titul z mistrovství...

Začneme tou naprosto úžasnou událostí. Z Vás je čerstvý mistr světa, jak se to přihodilo? Od prvního ledna reprezentuji Arménii – zemi svých otců. A v Číně to byl můj první reprezentační turnaj za tuto zemi. Titul z mistrovství světa týmů byl tím posledním, který Arménii do sbírky chyběl. Letošní ročník MS týmů byl velmi silně obsazený, byl snad nejsilnější za posledních 10 let, o to víc si toho titulu vážím. Navíc se mi podařil celkem dobrý individuální výkon a hlavně ten přínos družstvu mě těší ze všeho nejvíc.

Celkem dobrý individuální výsledek ve Vašem podání je performance přes 2800. Takže ten výsledek je výborný. Můžete připomenout nějakou partii, která se Vám povedla, nebo byla hodně zajímavá či důležitá?

"Nevím, jestli přímo z hlediska, jak se partie povedly, ale rozhodně přínosem pro tým byly nejlepší zápasy s Maďarskem a Čínou. S Maďarskem se nakonec ten můj bod, ta výhra ukázala jako rozhodující a rozdílová. Ale řekl bych, že zásadní pro nás byla týmovost výkonu. Když se někomu něco nepovedlo, někdo jiný byl schopný to dohnat a napravit. Právě proto si myslím, že jsme měli tak kvalitně odehraný turnaj. Výkon jednotlivce pak nehraje takovou roli."

Co se dělo, když jste s tou zlatou medailí přijeli zpátky?

"V Arménii nás čekalo naprosto neuvěřitelné přivítání. U letadla nás vítal prezident. Byla to obrovská sláva, ulice plné lidí, i když bylo půl dvanácté, což si kvůli šachu nedokážu představit nikde jinde. Když to převedu na naše poměry, tak to bylo podobné jako Nagano. Lidé museli čekat několik hodin, než jsme přiletěli, protože naše letadlo mělo zpoždění. Bylo to neuvěřitelné, nepopsatelné slovy, to se prostě musí prožít."

Jak to vypadá u šachistů, když to dopadne a víte, že máte zlato. Hokejista se většinou zhroutí na led, slzy štěstí objímání. Jak to vypadalo v týmu Arménie?

"U nás to nebylo asi tak dramatické, ale potom, co se rozhodlo, že jsme zvítězili, jsme se objali přímo v hrací místnosti. To je u šachů dost neobvyklé, hráči se většinou snaží udržet emoce na uzdě. Ale ta naše radost byla tak obrovská, že to nešlo. Zápasy ještě některé pokračovaly, tak jsme vyšli ven před sál a tam už jsme se radovali naplno. Ty pocity byly naprosto neuvěřitelné. Naše družstvo bylo silné, ale nepatřilo mezi úplné favority. I přesto jsme ale vyhráli docela suverénně. O to je to příjemnější, že se to až tak nečekalo."

Jak se vůbec stalo, že jste přestoupil do reprezentace své rodné Arménie?

"Ten přechod uzrával delší dobu. Bohužel na Slovensku jsou podmínky pro vrcholové hráče velice špatné a ani novému vedení Slovenského šachového svazu se to nepodařilo zlepšit. Naopak v Arménii se pro šachy dělá absolutní maximum, máme k dispozici veškerý možný komfort. Byli jsme na soustředění v exkluzivním resortu, do Číny jsme letěli o čtyři dny dřív kvůli aklimatizaci. I na tom je vidět, že se dělá pro úspěch úplné maximum."

Aklimatizace v Číně je věc bezpodmínečně nutná. Jak jste to zvládnul Vy?

"Měl jsem trochu výhodu v tom, že jsem v Číně byl už potřetí. Chyby, které jsem udělal při dřívějších návštěvách, jsem už neopakoval a bylo to v pohodě. Jsou to takové maličkosti, jako hned po příletu nejít spát, ale zkusit vydržet až do večera jejich času, i když posun 6 hodin je opravdu hodně. Pak se to líp zvládá. Hodně nám pomohlo, že s námi byl poprvé i týmový lékař, který deset let v Číně žil, velice dobře se tam domluví. Věděl přesně, co nás tam čeká, připravil nás na to fyzicky i psychicky. To bylo opravdu velice důležité a příjemné."

Jak je Vám teď? Už Vám v plné šíři došlo, že jsem mistr světa? A co únava?

"Dochází to tak postupně. Něco takového se podaří snad jen jednou za život. Občas se stane, že jdu a je to strašně fajn pocit, vědět, že jsem v něčem nejlepší na světě. A to týmové vítězství je ještě silnější. Je to sice složitější v tom, že musí hrát dobře více lidí, ale pokud ten tým funguje spojeně a lidé si v něm dokážou pomoci, tak je to perfektní a silný zážitek. Ještě to asi bude postupně docházet, ale už jsem se s tím nějak srovnal."

"Co se týče únavy, tak ta je velká, měli jsme docela náročný přelet z Číny, letadlo neletělo na čas, ale to se podá. Dospávám to tak tři nebo čtyři hodinky denně a za chvíli se to srovná."

Vy jste říkal, že atmosféra v arménském týmu je výborná. Proběhl před turnajem třeba nějaký teambuilding?

"Tým je velice dobře sehraný, za poslední roky se sestava moc neměnila. Asi největší změnou jsem byl já, ale nebyl v tom problém, protože s klukama se velice dobře známe a delší dobu spolupracujeme. Například s Levonem Aronjanem už spolupracujeme dlouho, patřím do jeho mini týmu, co mu pomáhá s přípravou na turnaje. Ten team building probíhá průběžně, hodně na týmové i osobní úrovni. Úžasné je, že si všichni fandí, jsou kamarádi, žádnou závist jsem nepoznal. A pak hodně pomáhají ty soustředění, i když to skoro není potřeba."

Vy jste tu zahajoval poslední kolo hlavních turnajů. Jaké to bylo vrátit se do českých luhů a hájů jako mistr světa?

"Pro mě to byla obrovská novinka. (smích) Rád bych si to samo sebou zopakoval. Pardubický turnaj mám rád, za normálních okolností bych tu určitě i hrál a jsme rád, že jsem stihl alespoň to poslední kolo. Navíc není v hlavním turnaji nic rozhodnutého, vítěz bude známý až dneska. Kvalita na startovní listě byla i letos úžasná. Já jen doufám, že bude tradice CZECH OPEN pokračovat dost dlouho na to, abych se tu ještě mohl ukázat. Třeba jako vítěz nějakého dalšího turnaje. (smích) je to úžasný pocit, vidět spoustu známých a ještě k tomu přijmout gratulace."

Co Vás čeká teď? Máte za sebou náročný program, budete odpočívat?

"Z turnajového hlediska si dám malinkou pauzu. Pojedu na dětský šachový tábor na Seči, kam jezdím už deset let. Je to tam vždycky moc fajn. Pak mě čeká světový pohár v Chanty Mansijsku, kde bych rád uhrál nějaký dobrý výsledek. Pak mám zas hodně nacpaný program – chorvatská liga, soustředění v Arménii a ME týmů v listopadu v Řecku."

Odkazy:

web
Výsledky
22x 1205x
Fotogalerie
Komentáře (22) Aktualizovat
04.08.2011 21:47 | Autor neznámý

 Určitě ? 

04.08.2011 21:18 | Autor neznámý

Já jinému jeho názor neberu, to již jsem předtím opakovaně psal.

Jen se musím zasmát, že se údajně bavím špatně, já se totiž bavím přímo výborně. A baví-li se někdo jináč, tak mi to vůbec nevadí a přeji mu to.

04.08.2011 19:56 | Autor neznámý

Bavíte se bohužel špatně.  Něco si o tom alespoň přečtěte, např. zde www.mvcr.cz/clanek/udeleni-statniho-obcanstvi-ceske-republiky.aspx . Tím spořádaným životem jsem samozřejmě myslel, že dotyčný cizinec nepáchá trestnou činnost a chová se v rámci přijaté legislativy té země, ve které žije. A takto obdobně to fungovalo zde v Čechách už dříve, zejména po pádu tzv. Bachova absolutismu za Rakouska - Uherska (mj.. vznik institutu domovského práva) a samozřejmě taky v demokratickém prostředí první republiky.

A ten váš příklad s Nedvědem ve fotbale: Nenechte se vysmát. Kdyby se Pavel rozhodl, že chce reprezentovat Itálii, kdo mu v tom může zabránit ? Vy snad ? Nebo těch vašich tipovaných 90 procent Čechů ? Ani náhodou. Je to jeho právo. Ano, jako fanoušek bych jeho rozhodnutí samozřejmě litoval, protože to byl pan fotnalista, ale jako svobodný občan bych jeho rozhodnutí samozřejmě plně respektoval, protože to je jeho věc. Nelze někoho nutit pro něco proti jeho vůli! 

04.08.2011 17:02 | Autor neznámý

Re capjar: To jsem se tedy pobavil, vzpomenouvši na staré časy: "Politicko-výchovná komise uličního výboru" potvrzuje, že pan Jožin Fotbalista vede spořádaný život, sice vyboural tři bouráky, párkrát převýšil rychlost o výši vyšší než malou, ale jinak dle zjištění u sousedů a u jeho zaměstavatele, nejsou s ním žádné problémy.

  Teď vážněji. Vaše srovnání trošku pokulhává, resp.90%:90%.

Kolik si myslíte, že je lidí pro zavedení videa, které FIFA odmítá? Přes 90% ? Souhlas.

A kolik si myslíte, že (zvlášť Čechů) je rádo, že nerní možná tato Vaše situace: Nedvěd, Čech či budoucí talenti žijí pracují a dle Vašeho vedou spořádaný život v Itálii, Anglii, jinde. A danná země by jim mohla nabídnout občanství, aby za ně hráli i na ME, MS.
    Myslíte, že přes 90% Čechů je pro tento "konzervatismus" FIFA? Já tipuji, že ano. A také, dle mého názoru, že je to dobře.

04.08.2011 13:41 | Autor neznámý

Pavle Ch, asi tak: Jestliže cizinec žije a pracuje v jiné zemi, vede spořádaný život jako její občan a na základě toho obdrží státní občanství této země, tak proč by ji potom nemohl také reprezentovat jako sportovec ?  To přece nemůže nějaký sportovní svaz zakázat. Ano vím, že takové opatření dosud existuje v rámci mezinárodního fotbalu pro mistrovské soutěže. Je stejně nesmyslné jako když mezinárodní fotbalová federace neustále odmítá zavedení videa do sporných okamžiků při vlastní hře. Ale pokud vím, ostatní sportovní svazy nejsou až tak dogmaticky konzervativní a v ramci nastavení jistých pravidel tuto možnost - změny reprezentace - umožňují. Nejde jen o šachy. Vzpomínal jste případy Kaválka a Korčného, v pořádku, namátkou uvedu ještě např. případ tenisty Drobného z dřívější doby nebo případ Navrátilové z doby nedávné. (Možná se pamatujete na zaplněnou Štvanici v Praze při zápase fed cupu žen.)  Naštěstí v těchto případech a ku prospěchu samotného sportu zdravý rozum převážil nad funkcionářskou nevstřícností. Netvrdím, že by se tak mělo dít každý rok, to ne, vždy až po nějaké době a do stanoveného limitu počtu těchto změn. Co se mě u současných přestupů v rámci Fide ovšem hodně nelíbí, je ta nehorázná výše finančního poplatku, ale to je už jiná kapitola.   

04.08.2011 07:45 | Autor neznámý

 Že návrat k reprezentaci do své země je o.k., tím jsem začal tuto diskusi (resp. reagoval jsem na negativní reakce).

 "Přestupy" mezi zeměmi capjare, se mne osobně nelíbí. Píšete, když "žije a pracuje", tak po několika letech. Tedy, když se ČR dostala konečně na MS ve fotbale, řekl by tehdá řekl Nedvěd, "já žiju a pracuju  několik let v Itálii, tak ji chci na MS reprezentovat". Je asi dobře, že tomu tak není.

 Ještě ddf jsem přehlédl Vaši otázku. Tedy v hokeji je to stoprocentně na MS, když jednou nastoupil za zemi v seniorech na MS, nemůže hrát jinde. Ve fotbale se nechci přít, zda uvolnili nějakou hodně dlouhou, snad desetiletou čekací lhůtu (po které nesmí však hrát za původní zemi), něco takového bylo v návrhu, nevím zda prošlo. Prostě dělají to, aby nebylo zneužitelné, aby nebyly přestupy jako v klubech, což je dle mého názoru správně.

03.08.2011 23:45 | Autor neznámý

Návrat či přestup Sergeje Movsesjana do repre Arménie mi přijde ok, stejně tak, jako když někdo jiný reprezentuje zemi, ve které několik let žije a pracuje.  

03.08.2011 07:39 | Autor neznámý

ddf: Na to má jistě každý svůj názor, který nikomu neberu.

Bylo byli to tak ve fotbale, tak by nejbohatší státy rozebrali reprezentanty jiných, chudších, zemí jako se děje na klubové úrovni u klubů. A tak bychom mohli zapomenout na vůbec nějaké úspěchy na MS a ME, protože, kdybychom měli dalšího Nedvěda, hrál by za jinou zemi (má na to výkonnost jak píšete). Stejně tak perspektivní tým "devatenáctky", o kterého si Český fotbal i fandové slibují budoucnost, by třeba byl již dnes "draftován" do jiných zemí.

 A tak by naši nejlepší hráli za Anglány, Němce či Kuvaj, Katar, SAE, ... Možná by země z Afriky byla mistrem světa i v hokeji.

Možná jsem ze "staré školy", ale v tomto smyslu "profláklé globalizaci" nefandím. Přeci jen je reprezentace státu (by měla) něco jiného než tržní systém klubů. Proto fandím tomuto systému a omezení ve fotbale a hokeji.

Ale je to jen můj názor, jak píši, Vy, jak píšete můžete mít jiný a já Vám ho neberu.

02.08.2011 22:09 | Autor neznámý

 4 B-ckar

No to je aspon nazor. Taky to rikam, sestava Navara, Movsesjan, Laznicka a Hracek, tak bychom se dostali do prvni desitky a kdo vi .... :).

Pavel Ch

Nechapu, kdyz ma sachista ambice, tak chce byt nejlepsi a byt v tymu nejlepsich ma kazdy. Sirov taky reprezentoval par zemi. A to vam rekl kdo, ze to v hokeji a ve fotbale jen jednu zemi, tam existuje jen cekaci lhuta. V dnesmi globalnim svete, uz si hrat na vlastence z 19. stoleti, je uz davno pase. Kazdy at hraje za koho chce. Az bude mit nekdo vykonost Movsesjana, tak teprve muze kafrat.

02.08.2011 12:44 | Autor neznámý

 V tom s pawnem souhlasím, reprezentovat jednu zemi. Ve fotbale a hokeji je to na MS, ME v pravidlech, když jednu reprezentoval, jinou nemůže.

Ale když to FIDE umožňuje, tak mi připadá stále logičtější návrat do své vlasti (Sergej), naopak "komerční" přestup Karjakina Ukrajina-Rusko, se mi nelíbí. Nemělo by to být jako v klubech, přeci jen repre země je něco více. Boží mlýny melou, dvakrát bez něj Ukrajina před Ruskem s ním a navíc se zlatem z olympiády, teď bronzem.

 Co s tím, asi FIDE vidí život šachisty, reprezentanta trošku delší (Viktor Korčnoj, v tuto chvíli přes 80 let, přes 60 let seniorská kariéra) než fotbalisty 15, max. 20 let. A tak šachista v repre "přežije" mnoho revolucí, politických změn a jiných, kdy bohužel ne svou vinou, chce-li hrát třeba olympiádu, tak mu jeden tým nevystačí.  Ale, aby nějaká komise FIDE posuzuvala důvody, Kaválka či Korčného - ano, Karjakina - ne; Nevím, zda by to bylo dobré, spíše obava, že zneužitelné, že by komise nebyla "nezávislá" a navíc "politické" pohledy by se mohly lišit.  

02.08.2011 12:40 | Autor neznámý

Súhlasím s pawnom a ešte dodám, že Sergej (v zmysle ústnej dohody so vtedajším šéfom Slov.Šach.Zväzu) príkladne reprezentoval Slovensko, hlavne ako prvá doska na 4 olympiádach s výborným performance. Čiže za vybavenie občianstva v štáte EÚ "zaplatil" jednak reprezentáciou, jednak ho dnešný SŠZ predal Arménsku za slušný balík. V tomto zmysle mu tiež nemáme čo vyčítať, zhrnujem: nákup za pas, predaj za hotové. Asi som staromódny, keď mi tento pragmatizmus posmrdkáva.

Keď  k spomínanej slovenskej voľbe Iľjumžinova pridáme možnosť bojovať za ARM o medaily na MS a olympiádach plus tréningy s 3. najsilnejším hráčom sveta, nielenže nevyčítam, ale ani sa nečudujem. Keby mu vtedajšie vedenie Českého šach. zväzu pomohlo s občianstvom, ktovie či by ste dnes vy nebojovali o medaily ...

02.08.2011 12:36 | Autor neznámý

To, že hraje za Arménii je úplně v pořádku, když je to Armén. Mně spíš přišlo paradoxní když hrál za Slovensko. Ale každopádně gratuluji k titulu, to se jen tak nepoštěstí.

Dobrá práce!

02.08.2011 11:50 | Autor neznámý

Každý si může ten rozhovor vyložit podle svého - zda hledá hůl na bití psa či nikoli. Tu odpověď na důvod přestupu lze také chápat tak, že Sergej váhal delší dobu kvůli tomu, že již reprezentoval Slovensko, ale nakonec se rozhodl pro "návrat do země svých otců" (ostatně běžný byť poněkud knižní obrat) kvůli tomu, že nesouhlasí s tím, jaké panují ve vedení šachového svazu na Slovensku poměry (kritika chování vedení svazu při volbě prezidenta FIDE ze strany prakticky všech významných šachistů je ostatně veřejně známá). S ohledem na jeho arménské kořeny nevidím na jeho rozhodnutí nic nemorálního. Jeho odchod do zahraničí měl navíc dost vážné důvody, které již pominuly. Když už byl zmiňován Nedvěd, lze ukázat na ¨hokejistu Petra, který z politických důvodů reprezentoval Kanadu a pak hrál za ČR na nepovedeném SP v roce 1996 po změně poměrů.

02.08.2011 11:34 | Autor neznámý

For : ddf    Rozhodně nic Sergovi nevyčítám , je mi tento konkrétní případ celkem jedno a nikomu nezávidím, ale přece jen reprezentovat by se měla jen jedna země asi, nevím jak byste se dívali na Nedvěda , který by odehrál nekolik zápasů za Itálii proti česku, nicméně je to spíše problém FIDE, že to umožňuje.

02.08.2011 11:00 | Autor neznámý

 Zase jeden zavistivec. Me, kdyz nabidnou daleko lepsi podminky v jine firme, tak tam pujdu taky. Takze byl prosil zavistivi jedince, aby si to nechali pro sebe a nevylivali si tady svy komplexy. 

02.08.2011 10:24 | Autor neznámý

Že má Sergej několik vlastí, to je všeobecně znáno.
Ale že má i několik otců, to slyším poprvé... :)))

02.08.2011 10:09 | Autor neznámý

To sice nevím, ale Sergej, pokud vím, se cítil vždy Arméncem, i jméno takové má, ostatně v rozhovoru dotaz "rodné Arménie" nerozporoval. Breughel psal o něčem úplně jiném, proto jsem reagoval.

02.08.2011 09:58 | Autor neznámý

Tyto detaily neznám, mimochodem pan Movsesjan dnes hraje u nás v Olomouci simultánku.

02.08.2011 09:39 | Autor neznámý

Breughel měl asi na mysli, že Movsesjan se narodil v Gruzii a ne v Arménii, takže to není jeho rodná země. Je to země jeho národa.

02.08.2011 09:30 | Autor neznámý

Opět se zde najdou někteří závistivci. Myslím si, že vrátit se tam, kde se člověk narodil nemůže být nikdy nic špatného, bez ohledu zda jsou lepší podmínky tam či tam. Jedině by mu mohli vyčítat v Arménii, že reprezentoval i jinou republiku, ale to prostě neudělají.

Kdyby se mohl třeba L. Kaválek vrátit do ČR v době své největší slávy a chtěl by opět ČR reprezentovat, také bychom to brali jako nemorální ?!

A také si myslím, že Sergej pro šachy v ČR a na Slovensku nemálo udělal, myslím tím nejen reprezentací.

02.08.2011 08:21 | Autor neznámý

To jako že se nemá chovat racionálně? Nevidím na tom nic ubohého.

02.08.2011 07:54 | Autor neznámý

 Reprezentuje svoji rodnou zemi, protože mu nabídli lepší podmínky. To není zvrácené, to je jenom ubohé. Až sem spadnou Marťani...