Festivalové aktuality 18 - Stefansson prohrál, zlato pro Kononěnka

31.07.2011 07:51 | CZECH OPEN 2011

Dnešní den patřil posledním kolům závěrečných turnajů letošního ročníku mezinárodního festivalu šachu a her CZECH OPEN 2011. Níže naleznete shrnutí posledních kol a celkové výsledky turnajů. PARDUBICE OPEN – velmistrovský tu...

Dnešní den patřil posledním kolům závěrečných turnajů letošního ročníku mezinárodního festivalu šachu a her CZECH OPEN 2011. Níže naleznete shrnutí posledních kol a celkové výsledky turnajů. PARDUBICE OPEN – velmistrovský turnaj - Hlavní velmistrovský turnaj měl dnes na programu dramatickou koncovku. Na pozici šampióna se tlačila hned čtveřice hráčů. A rozdali si to také na prvních dvou šachovnicích mezi sebou. Na stole číslo 1 seděl s bílými figurkami GM Kononěnko proti průběžně jedničce turnaje GM Stefanssonovi. „Islanďan měl smůlu na los, a i když hrál s černými včera, dnes se musel zase bránit s nimi. Kononěnko potřeboval vyhrát, aby se stal celkovým šampiónem,“ komentoval začátek partie IM Pisk.

U druhého stolu spolu hráli další dva aspiranti na celkové prvenství velmistři Shanava z Gruzie a Jovanovič z Chorvatska. „Pokud by kterýkoliv z nich vyhrál, mohl by v celkovém pořadí přeskočit GM Kononěka. A ten by v případě, že by porazil GM Stefanssona, přišel o zlato jen na pomocné hodnocení,“ vysvětlil složitou situaci před posledním kolem IM Pisk.

GM Dmitry Kononěnko

Na první desce byl průběh docela jednoznačný. GM Kononěnko za dvě hodiny s přehledem vyprovodil od partie průběžně vedoucího GM Stefanssona a připravil ho tak o naděje na vítězství. „Islanďan nezvládl odbránit zahájení a musel kapitulovat, bylo to jednoznačné,“ řekl expert festivalu IM Pisk.

Kononěnko ale po svém skvělém výkonu nemohl být v klidu a radovat se, musel další skoro tři hodiny čekat na výsledek partie na druhém stole. „Jovanovič měl po zahájení lehkou převahu, ale GM Shanava se tak musel bránit, což se mu nakonec i povedlo a ubránil remizu. Daroval tak zlato do rukou GM Kononěnka a sám se posunul v celkovém hodnocení na 3 místo,“ popsal konec posledního kola IM Pisk. Celkové pořadí tedy:

Poř.JménoFEDRtgFIDEBody PH 1  PH 2  PH 3
1GMKononenko DmitryUKR25937.5244540.050.0
2GMShanava KonstantineGEO25357.0249442.053.5
3GMZakhartsov Viacheslav VRUS25787.0247140.551.5
4GMStefansson HannesISL25467.0246941.053.0
5GMJovanovic ZoranCRO25777.0246938.550.0

Nejlepším Čechem turnaje se nakonec stal GM Štoček (druhý nasazený) se 6,5 body na 13. místě. Druhý nejlepší český výkon předvedl GM Cvek se 6 body na 19. příčce a třetí nejlepší český hráč na 22. celkovém místě GM Martin Petr se 6 body.

Skvělý turnaj odehrál Jaroslav Bureš z A64 Grygov, kterému je 18 let. Obsadil celkovou 30. pozici a stal se nejlepším juniorem turnaje s performancí 2503 a suverénně tak získal normu mezinárodního mistra.

Nejlepší ženou turnaje se nakonec stala IM Marina Romanko (2402) z Ruska na 72. místě. Nejlepší českou ženou se s 5 body na 101. místě stala WIM Kristýna Havlíková (2280).
Cenu za nejlepšího seniora si přijde převzít český hráč GM Vlastimil Jansa (2493) na 90. místě s 5 body.

TEV OPEN – ratingový turnaj se zápočtem na ELO FIDE

Enno Escholz z Německa s 8 body ovládl tabulku TEV OPEN, následoval ho se 7,5 body Ukrajinec Kirill Burdalev a třetí pozici zabral Belgičan Andrey Gorovets též se 7,5 body. Nejlepší český výkon předvedl na 16. místě Jan Petr.

ČESKÁ PODNIKATELSKÁ POJIŠŤOVNA OPEN – ratingový turnaj

V tomto ratingovém turnaji zvítězil šachista, který si odnáší zároveň hodnocení nejlepší senior turnaje – Gennadiy Belousov z Ruska – s 8 body. Druhý se umístil jeho krajan Grigory Sharankov se 7,5 body. Ruskou nadvládu narušil pouze bronzový Vladislav Sergienko z Ukrajiny, který vyhrál zároveň i kategorii U16. Nejlepším Čechem v turnaji byl Jakub Šafařík, kterému třetí pozice unikla pouze o pomocné hodnocení.

CHLÁDEK A TINTĚRA OPEN – mistrovství Evropy amatérů s ELO FIDE < 2000

Mistrem Evropy se v této kategorii stal ukrajinský Sergei Polich s 8 body z 9 možných. Druhou pozici celkového hodnocení obsadil zároveň i nejlepší senior Alexander Liberman (RUS, celkem 7,5 bodu). I třetí pozice patřila ruskému šachistovi, a to Pavlovi Kornankhovovi se 7,5 body, ale horším pomocným hodnocením.
Mistryní Evropy se stala teprve čtrnáctiletá Ruska Natalia Zotova. Nejlepším Čechem turnaje se stal na 6. místě Jindřich Bauer z ŠK 2222 Polabiny, který získal celkem 7 bodů.

KONTAX OPEN – mistrovství Evropy amatérů s ELO FIDE < 1800

Mistrem Evropy se stal pardubický hráč Sergej Kuzmin z ŠK Bohemia Pardubice. Druhou příčku si zabral Viatcheslav Stavorevov z Ruska. Nejlepší ženou turnaje, tedy i mistryní Evropy, je na třetím místě Nataliya Pavlova se 7,5 body.

STEN.cz OPEN – ratingový turnaj

V dnešním sedmém závěrečném kole podlehl na první šachovnici s bílými figurkami Emanuel Veselý z Rapidu Pardubice výborně hrajícímu favoritovi turnaje IM Andrejsi Strebkovsovi z Lotyšska. Ten tak uhrál 6,5 bodu ze 7 a zvítězil s náskokem celého 1,5 bodu.
Svou kvalitu potvrdil i druhý nasazený Evgeny Golcman z Ruska, který se umístil na stříbrné pozici, třetí pak skončil jedenáctiletý Nikita Skripka.
Nejlepším Čechem v turnaji byl FM Jan Bartoš se 4,5 body na 5. místě.