Zítra zahajuje

14.07.2010 10:47 | CZECH OPEN 2010

Včera dopoledne proběhla tisková konference k začátku XXI. ročníku mezinárodního festivalu šachu a her CZECH OPEN 2010. Oficiální zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 15.7. v 15 hodin v ČEZ Areně. Prvním turnajem, který se v rám...

Včera dopoledne proběhla tisková konference k začátku XXI. ročníku mezinárodního festivalu šachu a her CZECH OPEN 2010. Oficiální zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 15.7. v 15 hodin v ČEZ Areně. Prvním turnajem, který se v rámci festivalu odehraje, je ME juniorských družstev. Czech Open této prestižní události poskytuje zázemí již podruhé a stejně jako loni bude mistrovství silně obsazeno, ačkoliv počet družstev bude oproti loňsku menší. Česká republika bude mít zastoupení v obou kategoriích (kategorie chlapců a dívek). Zvláště pak dívčí družstvo je poslední dobou ve skvělé formě a jeho naděje na úspěch jsou veliké.

Letošní ročník festivalu doznal několika změn. Tou největší je pravděpodobně změna hracích prostor. Nejvíce her a partií se, stejně jako loni, odehraje v ČEZ Areně, nicméně některé turnaje se přesunou do nových hracích prostor, a to do klimatizovaného sálu KD Hronovická. Prestižní série pokerových turnajů UNIBET POKER FESTIVAL PARDUBICE (29. 7. – 1. 8.) se odehraje ve společenském sále AFI Palace Pardubice. Nejžhavější novinkou je i takzvaný party stan, který pořadatelé vztyčí před ČEZ Arenou. Bude se jednat o chill out (odpočinkovou) zónu s občerstvením, stolním fotbálkem a šipkami. V tomto stanu proběhne například i turnaj v mariáši a pravidelně v něm budou velmistři a mezinárodní mistři rozebírat partie, které odehráli v rámci svých turnajů. Vstup je umožněn jak hráčům a jejich doprovodu, tak i veřejnosti.

Druhou velice příjemnou změnou je rozšíření počtu zemí, jejichž hráči se na turnajích představí. Po roční odmlce se navrací například hráči JAR, Indie nebo Kataru. Rekordní bude účast hráčů z Izraele, přijede jich bezmála 50. V rámci šachových i herních festivalů se představí například také Korejci, hráči Singapuru, Američané, Lotyši, Estonci a mnoho dalších. Korejští hráči budou k vidění zvláště v turnajích GO, které jsou již tradičně pořádané pod záštitou Japonského velvyslanectví. Mankalové hry, zvláště pak toguzkumalaku, mají ve své režii organizátoři z Kazachstánu.

Nejočekávanější bude bez pochyby turnaj PARDUBICE OPEN, tedy velmistrovský turnaj konaný od 23. 7. do 31. 7. Celkově bude úroveň tohoto turnaje asi o 10 ELO bodů silnější než v loňském roce. Prvním nasazeným je loňský vítěz Anton KOROBOV z Ukrajiny. Nejvýše nasazeným českým hráčem je velmistr Jiří Štoček, a to na 7. místě. Z regionálních šachistů se do elitní třicítky dostal velmistr Petr Hába z Chrudimi, nasazen je na 28. místě. Mezi zajímavosti tohoto turnaje budou jistě patřit i hráči z Indie, kterých je zaregistrováno přibližně 15, dále pak osmý nasazený Íránec Maghami a osmnáctiletý velmistr Eltaj Safarli z Ázerbájdžánu, který bude startovat ze 4. místa.

GM Shakhriyar Mamedyarov

Hosty letošního ročníku budou například GM Shakhriyar Mamedyarov (neúčastní se turnaje, ale přijede předvést své umění bleskových šachu – zvládá až 7 tahů za vteřinu), Sofie Polgárová, nejlepší český hráč David Navara, nejlepší slovenský hráč Sergej Movsesjan. Poslední dva jmenovaní se zúčastní MČR v rapid šachu. Turnaje ČESKÁ PODNIKATELSKÁ POJIŠŤOVNA OPEN se zúčastní syn prezidenta republiky Václav Klaus ml. Jedná se o jeho první účast na Czech Open.

V rámci festivalu se dále hraje celá řada otevřených mistrovství republiky, mistrovství Evropy a dalších významných soutěží.
Nejvyšší účast se čeká v MČR čtyřčlenných druřstev OCÉ OPEN (15. – 18. 7.), k dnešnímu datu je přihlášeno 110 týmů. V rámci CZECH OPEN 2010 se celkově odehraje přibližně 100 turnajů a pořadatelé očekávají celkový počat startů kolem 6000. V pěti hlavních šachových turnajích se očekává asi 1400 startů.

Součástí festivalu jsou již tradičně různé hry. Například turnaje ve skládání rubikovy kostky, renju, gomoku, go, mankalových hrách, pokeru, bridži, scrabble, najrůznější řešitelské soutěže. Žhavou novinkou letošní ročníku je běloruská hra Encounter. Jedná se o obecný název pro městské hry. Podstatou je plnění různých úkolů v ulicích města. Například focení podle zadaných pravidel. Podorbnější informace o této hře najdete v některé z dalších tiskových zpráv, stejně jako informace a rozhovory o ostatních herních turnajích.
Nakonec je potřeba připomenout, že vstup na všechny turnaje je pro veřejnost zdarma!

Výběr z programu prvního hracího dne (15. 7. 2010)

Šachy:
15:00 – 15:30 ME juniorských družstev – slavnostní zahájení ČEZ Arena
15:30 – 21:30 ME juniorských družstev – 1. kolo ČEZ Arena
17:00 22:00 OCÉ OPEN (MČR 4členných družstev) – 1. kolo ČEZ Arena
Bridž:
18:00 21:30 YETTI SPORT OPEN (1. Vedlejší turnaj dvojic) ČEZ Arena

Odkazy

Czech Open 2010
Průběžné výsledky
On-line přenos
46x 1835x
Fotogalerie
Komentáře (46) Aktualizovat
15.07.2010 20:05 | Autor neznámý

Krejčího partie vypadá na remízu...

15.07.2010 18:05 | Autor neznámý

Díky, Viktore!

15.07.2010 17:53 | Autor neznámý

Konečně jsem objevil odkaz na on-line z ME juniorských družstev, šlo to totiž pouze z anglické verze stránek:-). www.czechopen.net/live-games/index.php

15.07.2010 15:44 | Autor neznámý

No určitě existuje technika, jak Šakymu to jeho blicání překazit, ale proč mu kazit radost

15.07.2010 15:36 | Autor neznámý

Z čehož plyne : pokud někdo se snaží tahat extrémně rychle, netahejte rychle, ale připravte si tah (a i následný či dva následující) takový , že vaše ruka vystartuje po puštění figurky k hodinám první, tím se jednak minimálně čas kdy soupeř hýbe figurkou odečte jemu a hlavně v dalším tahu se mu nejspíše odečte už i čas kdy běžíte oba rukou k hodinám.  Pokud to skombinujete s nějakým donucením soupeře něco vzít, či tím aby musel udělat dlouhý tah nebo hýbete figurou kterou máte dva tahy na než bude muset reagovat tahem odlišnou figurou (podle toho kam jdete tou svou), máte zajištěno že mu to sebere nejspíše i více jak 1s.

15.07.2010 15:29 | Autor neznámý

Tak jsem ještě pozorněji krokoval ta videa  a upřesněný záběr ještě více sedí na to co sem psal na začátku : Zpravidla nelze zahrát fyzicky tah pod 3/4 vteřiny. Vyjímečně to lze  pokud se jedná o ruku připravenou nad figurkou a blízko u hodin. Ve chvíli jak je to dále, či výměna čas se zpravidla zvětšuje na onu 1s.
Pokud někdo tahá rychleji, je to tím, že hraje na soupeřův čas a defakto na svůj čas jen přemačkává hodiny. Což může být způsobeno tím, že buď je jeho ruka rychlejší v okamžiku mezi puštěním figurky a zmáčknutím hodin, anebo tím, že prostě vystartoval první a tak neustále se pohyb rukou od figurky k hodinám odečítá víceméně z času jen jednoho hráče (efekt co zmiňoval Bond(James) ).

15.07.2010 10:37 | Autor neznámý

No aspoň mně to donutilo konečně naměřit z videa tu rychlost rukou, stejně jsem to chtěl dělat abych to měl potvrzené do knížky o bughouse šachu na které děláme :)

PS. kdo z vás přijde 19.7 na MČR v bughouse šachu, teď zrovna třeba mi psal jeden silný holanďan že shání spoluhráče ...

http://bughousechess.wz.cz/

resp. http://alamarschest.wz.cz/news&id=245

15.07.2010 10:29 | Autor neznámý

  No vidíte vážení diskutující i vážení čtenáři a "vo tom to právě je" , tahle tisková zpráva.  Jak taková jedna věta (šachista by řekl že skoro o ničem podstatném, né-li s prominutím "hovadina") a jak zaujala i zasvěcené. A byl to právě účel tiskové zprávy pro veřejnost, kde si dokáži představit v novinách, že bude věta přímo v titulku .  To je právě o propagaci šachu (aby se o tom četlo, dostalo se do médií). Napsat kolik má elo, tomu nikdo z veřenosti nerozumí a pokud někdo trochu,  tak se ještě ušklíbne, že ten mladíček ze severu má přes 2.8.
  Pořádáte-li své akce a vadí vám, že média málo informují, že vám málo otisknou, berte toto jako inspiraci. 

  Jinka mne vždy těší (nebylo zde poprvé), když z diskuse zde, se veřejně vyjasní nějaké pravidlo, kde dost lidí třeba nemělo jasno.

15.07.2010 10:24 | Autor neznámý

Stejně to musí být zážitek ho vidět, nebo ještě větší  hrát proti těm jeho 30 vteřinám, v  1minutě na partii musí být úpný ďábel (tam těch jistých 60-70 tahů stihne vždy) !

15.07.2010 08:10 | Autor neznámý

tak jsem si to pěkně pročetl, zamyslel se a znovu přečetl pravidla. Podle mě zahrát až 7 tahů za sekundu podle pravidel lze jen v určitých (matových) situacích. A toto je snad chopen provézt každý zkušený (vychcaný) blicař, nevidím v tom žádnou vyjmečnou vlastnost. <br>

Spíše asi šlo o to, že je Shak schopen porážet kohokoliv s neúměrně menším časem bez ohledu na pravidla. Prostě mu to myslí a proto ty exibice s časem. <br>

ps. to není sprosté slovo, jen typické označení

 

 

14.07.2010 19:42 | Autor neznámý

Mimochodem sem si teď procházel i další díly s Kurzem pravidel a moc hezky udělané, ty hlášky při tom názorně vtipné, sem se dost i bavil 

14.07.2010 19:02 | Autor neznámý

Jo ještě tam je , že soupeř musí mít možnost své hodiny zastavit, ale né pustit souúeři, takže teoreticky lze hrát třeba i 100 tahů za vteřinu resp. za 0 vteřin z toho plyne ne ?

14.07.2010 19:00 | Autor neznámý

Tak tady to bylo řečeno jasně, už od roku 2001 platí změna, že :

 "Hráč může táhnout ihned poté co jeho soupeř provedl tah (=pustí figurku z ruky při pravidlu dotknuto taženo)" - viz http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/209471290230007-v-sachu/

Z pravidel : 1.1. Šachová hra se hraje mezi dvěma soupeři, kteří střídavě přemísťují kameny na čtvercové desce, jež se nazývá
„šachovnice“. Hru zahajuje hráč s bílými kameny. Hráč je „na tahu“ poté, když jeho soupeř provedl tah. (viz článek 6.7)
6.7. a. V průběhu partie každý hráč po provedení tahu na šachovnici zastaví své hodiny a uvede do chodu hodiny soupeřovy.
Hráč musí mít možnost své hodiny zastavit.

Každopádně teda platí, že premovovat (hrát tah napřed) lze nejpozději od okamžiku kdy soupeř pustí figurku z ruky.

PS. Takže já žil v minulosti, kdysi bylo v pravidlech i zákaz nějakého kroužení rukou nad šachovnicí apod. Teď pouze v bughouse šachu zůstává v platnosti "„Kroužení“ rukou nad šachovnicí se pokládá za nesportovní chování." Což je tam proto , aby se hráči rukama nesráželi se soupeřem (např. černý hraje levou rukou Sg7xb2 a druhý pravák už si připravuje tah Sb7-g2 a srazí se tedy uprostřed šachovnice nejpozději v momentě, kdy ten levák pustí figurku a ruka mu ještě visí nad šachovnicí a druhý už startuje svojí rukou). Nevím jak to teda řeší současná pravidla pro bleskovky takovou srážku , resp. to kroužení ?

 

 

 

14.07.2010 18:55 | Autor neznámý

Re Wittus: Ale jde o to, že soupeř zapisuje své tahy na můj čas (pokud ve výchozí situaci jsem na tahu já). Protože hráč má povinnost zapsat svůj tah jakmile ho provede. Čili já provedu tah a zmáčknu hodiny. Začnu si ho zapisovat. Soupeř blicne odpověd a na můj čas začne zapisovat můj i jeho tah. Já mu blicnout zpátky nemůžu, ptotože jsem ještě nedopsal svůj tah. A když už jsem v tom, tak si samozřrjmě zapíšu i jeho tah, protože je to jednodušší než si ho pamatovat a zapisovat až při mém dalším tahu.

14.07.2010 16:18 | Autor neznámý

Něco málo přes 2000 ,takže si se mnou moc nezahraješ. (leda tak s 30 sec proti 3 min).

14.07.2010 16:13 | Autor neznámý

OK. A jakou máš výkonnost?

14.07.2010 16:07 | Autor neznámý

To Vojta: Pět let jsem bydlel v Prostějově, ale osobně se neznáme. Budu hrát Olomouc, tak tam možná na jedno pivo (limonádu) zajdem.

14.07.2010 16:00 | Autor neznámý

Čau Wittus, kdo jseš? 

14.07.2010 15:30 | Autor neznámý

Taky by mohla hrát Polgar Superstar Chess.

re:Bond ten naparodox přece není. Potáhnu  a soupeř blicne odpověď zapíšu tah, ale soupeř musí zapsat můj i svůj tah.

Každopádně takhle blicat se vyplatí jen jako exhibice se slabšími soupeři. Náhodou jsem nedávno zkoušel hrát s 30 sekundami proti 3 minutám se soupeřem s elem o cca 500 bodů slabším. Často jsem dosáhl jasně vyhrané pozice, ale prohrál na čas. Chce to totiž v té rychlosti navíc nevolit takové tahy, které jsou sice vyhrávající, ale až v dlouhé koncovce.  Zmatit soupeře za 30 sec je fakt brutus. Nahodou si pamatuju, že Shakiho Vojta Plát loni v Pardubicích dvakrát za sebou s 3 minutama porazil.

14.07.2010 15:26 | Autor neznámý

Pláteníku nebuď vtipnej, jakej turnaj?

14.07.2010 15:21 | Autor neznámý

Co třeba super-Polgár chess ?

14.07.2010 15:19 | Autor neznámý

Díval sem se teď  schválně obrázek po obrázku ve virtual dub-u na obě videa
http://www.sport.cz/ostatni/ostatni/153965-video-sachista-dokazal-behem-sekundy-zahrat-az-osm-tahu.html
i to bughouse z Berlina
(To první sem musel po stažení jako flv překonvertovat do avi a pak sem pozoroval s přesností na snímky a tedy setiny vteřiny ve virtual dub-u)
a zde je závěr :
Zatím se potvrzuje co sem měřil předtím tak trochu od oka :
technická doba pohybu rukou pro nejrychlejší tah (od startu ruky přes posun figurky po zmáčknutí hodin) je mezi 0.5-1s.
Pokud někdo tahá rychleji, je to proto, že provádí tah nikoliv na svůj čas, ale na čas soupeře.

To jen tak aby to nevypadalo, že sem tu jen tak plkal, jak třeba zer naznačoval :)

Re: JBelim  jo to kdo startuje první, že může být drobet ve výhodě, resp. druhý v nevýhodě  tenhle pocit znám, zažil sem to například právě letos v Berlíně

Re: Pavel Ch : díky za odkazy se podívám

14.07.2010 15:10 | Autor neznámý

Asi šachy.

14.07.2010 14:59 | Autor neznámý

Nevíte co bude hrát Sofie Polgárová?

14.07.2010 14:42 | Autor neznámý

Čímž se dostáváme k paradoxu nevýhody tahu - tzv. časovému zugzwangu. V blicce nastává tato nevýhoda už od prvního tahu - tedy pokud by to všichni hráli stylem Šakyho, tak bílý vždy prohraje na čas. K podobné situaci může dojít i ve vážné partii - blicali jsme na 30ti vteřinový přídavek - já udělám tah, soupeř bleskem odpoví a až potom zapíše můj a svůj tah. Já v tu chvíli ještě dopisuju svůj a jeho tah a až ho dopíšu a zahraju další tah tak mi soupeř opět blicne odpověd a veškeré zapisování jde na můj čas (tohle pravidlo mi vážně přijde padlé na hlavu, hráč by měl okamžitě zapisovat i soupeřův tah, nejen svůj, když už na to má ten přídavek).

14.07.2010 14:40 | Autor neznámý

Re: SKA  Komě nalezení v pravidlech FIDE o tom povídal předseda KR v pořadu v šachu, také možná lze i najít na diskuzi KR na www.chess.cz  .

14.07.2010 14:31 | Autor neznámý

Jediné objektivní měření by bylo, kdyby hrál Šaky sám proti sobě - tím by jaksi nemohl hrát na čas soupeře

14.07.2010 13:45 | Autor neznámý

Jinak účiná taktika proti premůvovačům (premove = anglicky tah napřed občas nectěně použiju tento termín) se zdá být tedy třeba tato : rozmyslet si co chci zahrát, poté ryche rukou k figurce provést to a rychle k hodinám. Další způsoby jsou z kategorie té, že pokud figurkou co mám v ruce mohu táhnout na dvě pole a na každý z těchto tahů musí soupeř reagovat zcela odlišně (snižuji mu počet univerzálních odpovědí) tak pak mi zbývá jen pustit figuru a rychle k hodinám, zatímco soupeř musí např. buď  táhnout pěšcem, nebo věží (nemůže to udělat než pustím figurku z ruky, protože tím by pak musel podle dotknuto taženo táhout a přišel tak o materiál třeba) a tudíž pokud předpokládáme, že je stejně rychlý v pohybu rukou (zde si všimněte že nikoliv v myšlení) tak přijde o čas kdy táhne figurkou (čas kdy naše ruce běží k hodinám se odečte pomalejšímu hráči) - ale i tak aspoň něco mu tohle zabere, poposunout figurku třeba o dvě pole či o víc asi pod 0.5s udělá težko ne ?

14.07.2010 13:36 | Autor neznámý

Dotaz na pravidla bleskovek : takže "využít času mezi puštěním figury soupeře a jeho zmáčknutím hodin" lze k tomu abych zahrál tah napřed ? Já žil v přesvědčení, že tento druh tahu napřed lze jen v bughouse, takže to můžu dělat i v bleskovkových turnajích ?

14.07.2010 13:34 | Autor neznámý

  Re SKA 13:10:59 : To právě vyzkoušet nejde, sám jste si předtím odpověděl. Bez soupeře neměřitelné. Kdyby hráč tahal sám a pomocník na druhé straně by jen přemáčkl hodiny hned po zmáčknutí (bez tahu), tak opravdu stihne méně tahů za vt   (taky záleží na vzdálenosti hodin a fugury). Soupeř musí však také udělat tah a je možnost využít času mezi puštěním figury soupeře a jeho zmáčknutím hodin, takže Šak mačká desetinku vteřiny po soupeři a pak těm 7, možná i více věřím (ale záleží i na rychlosti soupeře mezi dokončením tahu a zmáčknutím hodin). Pomiňme, že soupeř nemačká vůbec, ale že se hraje dle pravidel a musíš soupeře nechat zmáčknout hodiny.  

  Že není lživé jsem nenapsal jako reakci na příspěvek "SKA", ale aby to omylem z mého textu někoho chybně nenapadlo.

14.07.2010 13:26 | Autor neznámý

Každopádně tohohle borce by stálo za to nafilmovat a pak se podívat snímek po snímku na to (u těch videí ve flashi to nejde), technická maximální rychlost je dost zajímavá, až bude čas chtěl bych se pokusit to změřit z videí, společně se záznamy co mám z bug-u by se to mělo podařit snad nějak tuhle perličku rozřešit.

14.07.2010 13:22 | Autor neznámý

No skoušel sem si teď hýbat rukou ze srandy jen na délku klávesnice tam a zpět a vypadá to, že už tam se při 30ti pohybech spotřebuju docela dost (vemte, že pokud na prvních 20tahů se spotřebuje 10s na dalších 20 zase 10s tak zbývá 10s na 20 tahů ... celkem těsné těch 30s) a to vyhrát partie se nedá přece pod 60tahů ne ?

14.07.2010 13:14 | Autor neznámý

h a g pěšcem musí 5-6 tahů/s zvládnout každý i bez pomoci soupeře. 

14.07.2010 13:13 | Autor neznámý

Řeknu to ještě jinak : když by nehrál soupeř a museli jste odtahat nějaké množství tahů, a odmačkat to na hodinách (které mohou být i na druhé straně šachovnice než je třeba tahat), kolik zvládne kdo za 30s je zajímavá otázka - toť vše jako perlička kterou sem chtěl podotknout předtím, než mně někdo obvinil, že tu snižuju fenomenální hru tohohle špičkového hráče.

14.07.2010 13:10 | Autor neznámý

Abych se vrátil k pointě : mimochodem zkoušel někdo z vás kolik tahů udělá za vteřinu (tah, ruka se musí dotknout hodin, další tah, ruka se musí dotknout hodin, atd) - lze měřit třeba po deseti, dvaceti,40ti tazích průměrnou dobu na tah (provedení+zmáčknutí hodin) ?

14.07.2010 13:04 | Autor neznámý

Re : Pavel Ch

Aby nedošlo k nedorozumění : nepsal sem, že by někdo lhal, jen sem jako perličku upozornil na rozdíl mezi technickým provedením tahu (limitováno rychlostí ruky) a rychlostí lidského mozku (zde nepochybuji o tom že je to borec, nejsem slepý :) )

14.07.2010 13:02 | Autor neznámý

Re Zer: "protože jste tady na webu nss nový expert na každou problematiku, nerad do této diskuze vstupuji a doufám, že se Vás tím nedotknu ..."

 K tomu dodám toto : já nikde nepsal, že jsem expert na každou problematiku, ale vy jste zřejmě expert nad všemi experty takže dokážete ohodnotit pravdivost diskutovaných fakt jen podle toho kdo je napíše, bez ohledu na to co píše. My hloupejší holt chceme ty detaily znát, a proto klademe otázky a připoménky, není nám narozdíl od vás vševědoucích hned vše jasné.

Jinak díval sem se na ty videa (bohužel nejsou ve formátu v němž by se to dalo lehce stáhnout a potom odkrokovat snímek po snímku, ale i tak lze metodou náhodného krokování leccos vidět) a souhlasí to s tím co jsem psal (nijak nesnižuju fenomenální schopnost tohoto borce se rozhodovat ve zlomku vteřiny, ale technicky není možné zahrát tolik tahů za vteřinu aniž by čas nějakým způsobem dotoval soupeř - např. tím, že nechá tahat hráče na svůj čas, spotřebovaný čas pak měří né skutečně spotřebovaný čas, ale čas mezi tím co soupeř zmáčkne hodiny a superrrychlý hráč zmáčkne (zde souhlas čas může být i téměř nulový pokud budu superhodný a počkám až on zatáhne též, připraví si ruku a pak po mém přemáčknutí, poté co sme oba zhráli figurkami jen zmáčkne hodiny, tím oběží čas defakto po celou dobu jen mně)).

Jinak tady je převedeno na avi (což si může každý stáhnout a postopovat po snímkách) kousek partie z letošního turnaje v Berlíně (bughouse) 

civilizace.czweb.org/Other/Berlin2010/Berlin2010FastHandWhiteRight.avi

A spočítejte kolik je to tahů za vteřinu a zda legálně, podle mně se shodneme na tom, že technicky legálně zahrát více jak 1(-2 u hodin) tahy za vteřinu nelze.  Pokud máte jiný názor (podepřený fakty a nikoliv zaručenou anti-expertízou typu že každý kdo sem píše na fórum je hlupák ), budu se těšit na nové poznatky. Přecijenom lidé (hlavně nešachisté) se mně občas na něco ptají a já rád odpovídám objektivně jak je to doopravdy.

14.07.2010 12:38 | Autor neznámý

  Jedná se o tiskovou zprávu a tam samozřejmě je potřeba něčím zaujmout. Přitom se nelže. Nepíše se, že 7 tahů udělá v jakékoliv pozici proti komulkoiv, ale "až" 7 tahů (hodně záleží jak soupeř rychle mačká hodiny - zmáčkout musí -  a jak složitá pozice je). To může být  třeba v pozici K+DxK. Blicá skvěle rychle, také jsem to viděl, ale samozřejmě po úmyslně záludném šachu s nekorektní obětí věže, kterou musí vzít střelcem přes celou diagonálu dalších 6 tahů do téže vteřiny již nestihne (kdyby ho chtěl někdo otestovat), přesto se slůvkem "až" se nelže.  Prostě v tiskové zprávě pro diváky, veřejnost je to zajímavější charakteristika než že má elo přes 2700 .
  Jinak do Pardubic se po devatenácté těším, to co pořadatelé zvládají je obdivohudné, přeji jim hodně zdaru a i stan bude také jistě zajímavou novinkou.

14.07.2010 12:35 | Autor neznámý

Předloni jsem měl se Šakem problém v simultánce, ale loni jsme vesele blicali na Cihelně. 8 tahů za 1 vteřinu zvládne, když třeba matuje dámou s králem proti královi. A jestli si někdo myslí, že půlminuta je málo, tak se plete. Třeba jedno GM z Nov.Boru dostalo se Šakem 5-0(30s-3min)a prej si skoro neškrtlo.

14.07.2010 12:24 | Autor neznámý

Na obou videích je vidět, že podle pravidel nehraje (např. hra obouruč), ale i tak je to borec.

14.07.2010 12:14 | Autor neznámý

SKA:  protože jste tady na webu nss nový expert na každou problematiku, nerad do této diskuze vstupuji a doufám, že se Vás tím nedotknu. Narozdíl od Vás, jsem byl té prezentaci bleskové hry ze strany GM Mamedyarova přítomen. Bylo to v rámci Czech Openu (večer na neformálním setkání) kde blical s GM M. Manikem viz. video http://www.sport.cz/ostatni/ostatni/153965-video-sachista-dokazal-behem-sekundy-zahrat-az-osm-tahu.html. Doporučuji přehrát video od 0:20. Ujišťuji Vás, že s 15 až 20 vteřinami na partii porážel hráče cca 2400, aniž by se nějak provinil proti pravidlům bleskového šachu.

14.07.2010 12:04 | Autor neznámý

Jinak má poznámka byla samozřejmě k mechanickému provedení tahu z hlediska spotřebovaného času, nikoliv k síle hráče z hlediska za jak dlouho tah vymyslí.

14.07.2010 12:02 | Autor neznámý

No myslím, si, že pokud soupeř bude trvat na právu přemáčknout soupeři hodiny (což dle pravidel může) a bude hrát trošku chytře (nečekané tahy a rychle zmáčknout hodiny), tak za 30s se prostě vyhrát partie nedá, za minutu už ano. No záleží taky zda ti 2100 byli 2100 v bleskovkách či lightningu, ono bleskovkové ELO oficiální neexistuje, nicméně z jednoho testu před mnoha lety vím, že rozdíl mezi silou hráče ve vážné partii a v bleskovce může být třída jak nic a někdy i více (u hráčů, kteří i v pomalých šachách spotřebovávají všechen čas často).

14.07.2010 11:54 | Autor neznámý

Viděl jsem na živo, samozřejmě dělá tah dřív, než soupeř stihne zmáčknout hodiny, jinak by to nestih. Ale přesto na půlminutě proti třem minutám drtil hráče okolo 2100.

14.07.2010 11:42 | Autor neznámý

"zvládá až 7 tahů za vteřinu"

- komentář z praxe : samozřejmě lze zahrát i 20 tahů za vteřinu, ale jen v případě, že váš soupeř nemačká hodiny, nebo vás nechá zahrát tah napřed (pohne figurkou předtím, než vy zmáčknete  hodiny, v extrémním případě s ní začne hýbat dokonce eště předtím, než vy sami ji pustíte z ruky), každopádně váš soupeř musí být pomalý. Jinak si myslím nikdo nemůže hrát rychleji než cca tah za vteřinu, vyjímečně u hodin 2 tahy za vteřinu, leda snad nějaký robot, každopádně by bylo zajímavé vidět to na videu.

-samozřejmě nijak nesnižuju sílu takového hráče při malých časech na partii, bude nepochybně famózní