Festivalové aktuality 26. 7. 2010

27.07.2010 10:04 | CZECH OPEN 2010

Mezinárodní festival šachu, bridže a her CZECH OPEN 2010 pokračoval především šachovými turnaji. Dopoledne se hrála třetí kola turnajů Chládek a Tintěra Open, Kontax Open, Česká podnikatelská pojišťovna Open a Sten.cz Open. Stejn

Mezinárodní festival šachu, bridže a her CZECH OPEN 2010 pokračoval především šachovými turnaji. Dopoledne se hrála třetí kola turnajů Chládek a Tintěra Open, Kontax Open, Česká podnikatelská pojišťovna Open a Sten.cz Open. Stejné turnaje odehrály v odpoledních hodinách také svá 4 kola a srovnala se tak s hlavními dvěma turnaji Pardubice open a Janasta a Kostka Open. V párty stanu na parkovišti u ČEZ Areny se dnes konal doprovodný turnaj v šipkách. Z doprovodného programu začíná v úterý také turnaj v malé kopané a závody čtyřkolek v areálu PAMAKO. Fotbalový turnaj bývá tradičně velice dobře obsazený a pardubický festival je touto akcí i docela známý. Někteří šachisté jezdí do Pardubic na šachy stejně jako na fotbal.

Včera se odehrál také CHESS TRAVELES OPEN – bleskový k. o. turnaj. Účastnilo se ho celkem 59 hráčů, z toho 7 velmistrů. Z pardubických hráčů se na startovní listině objevil například GM Jan Votava, který skvěle hrál v extralize za tým Sagina Pardubice a na přelomu září a října bude reprezentovat na šachové olympiádě v Rusku. Jedním z účastníků turnaje byl také slovenský reprezentant GM Sergej Movsesian. Systém turnaje byl takový, že se odehrála základní část, kterou vyhrál íránský velmistr Ehsan Maghami Ghaem, Votava skončil třetí a Movsesian pátý. Do finálové části pak postoupilo prvních 16 hráčů a nadále se hrál klasický pavouk, kterého známe například z fotbalových turnajů. Ve čtvrtfinále se střetli Movsesian s Votavou a v pardubickém derby. Movsesian přesvědčivě vyhrál a ve finále pak porazil i překvapení turnaje z Ruska jedenáctého nasazeného IM Alexeje Kireeva.

Dnes do Pardubic dorazil také GM Mamedyarov, který setrvá až do konce festivalu.

Výsledky ze dne 26. 7. 2010

PARDUBICE OPEN – velmistrovský turnaj

Na čele turnaje se osamostatnila trojice hráčů s plným počtem 4 bodů. Jsou to největší favorit GM Anton Korobov, GM Alexandr Rakhmanov a největší překvapení turnaje švédský hráč IM Hans Tikkanen. Ten včera porazil německého šachistu hrajícího za družstvo Baden-Badenu GM Philippa Schlossera. Partie obhájce titulu Korobova s GM Maslakem dopadla naprosto jasným vítězstvím Korobova. Porážka účastníka ruského superfinále Maslaka dokonale ukazuje, jakou formu si Korobov do Pardubic přivezl. Rakhmanov si také velice jednoduše poradil s dalším ruským velmistrem Michailem Panarinem. Oba favorité hráli s bílými figurkami.
Skvělé výkony podává také ruský IM Potapov, který remizoval z pozice outsidera s GM Chernyshovem, což je vítěz Moskevského openu.

Pro české barvy nebylo ani čtvrté kolo nijak úspěšné. Na předních šachovnicích prohráli naši šachisté Vokáč, Šimáček a Přibyl. Tyto výsledky znamenají, že první český šachista je až na 28. místě. Je to juniorský reprezentant IM Vojtěch Rojíček.
GM Vlastimil Babula dnes konečně vyhrál, stejně tak i GM Štoček, což ho navrací na přednější pozice s celkovým bodovým ziskem 3 ze 4. Chrudimský velmistr Petr Hába dnes ve 4. kole remizoval a celkem se posunul na 94. pozici. Méně se daří hradeckému IM Nunovi, který je se 2 body na 110. místě.

Pardubický šachista z Klubu 2222 ŠK Polabiny Jedlička předvedl výbornou remízovou partii v prvním kole s ruským GM Gabrilianem, pak ale třikrát prohrál.
Ve čtvrtém kole se střetnou dva z vedoucích hráčů. S bílými nastoupí Tikkanen proti Korobovovi. Bude to jistě zajímavá partie, protože suverénní favorit nastupuje v černými, čímž se jeho výhoda lehce maže.