Festivalové aktuality 22. 7. 2010

22.07.2010 08:16 | CZECH OPEN 2010

Dnešní středeční hrací den se nesl ve znamení velkých předávání cen. Skončilo ME juniorských družstev, ratingový turnaj INFINITI OPEN a superbleskový turnaj DGT PROJECTS OPEN. Superbleskového turnaje se účastnilo celkem 66 hráč

Dnešní středeční hrací den se nesl ve znamení velkých předávání cen. Skončilo ME juniorských družstev, ratingový turnaj INFINITI OPEN a superbleskový turnaj DGT PROJECTS OPEN. Superbleskového turnaje se účastnilo celkem 66 hráčů, včetně 7 velmistrů, 9 mezinárodních mistrů a 3 hráčů s titulem FM. Mezi velmistry účastnících se turnaje byl například i Rauf Mamedov. Po kvalifikačních kolech se hráčské pole rozdělilo na tři finálové skupiny, které mezi sebou rozehrály partie o celkové pořadí. Po celkem napínavém souboji ve finále A si první místo rozdělili velmistři Rauf Mamedov z Ázerbájdžánu a Maghami Ehsan Ghaem z Íránu.

Hymnu pro vítěze si poslechli také hráči turnaje INFINITI OPEN. „Turnaj byl hodně vyrovnaný, vítěz získal 5,5 bodu. Na čele tabulky to byl čistě ukrajinsko – ruský souboj. Nakonec si zlato odnesl GM Mikhail Ivanov, který zvítězil na pomocné hodnocení,“ okomentoval konečné výsledky turnaje jeden z organizátorů šachové části turnaje IM Petr Pisk. Nejlepším českým hráčem byl Jan Bartoš z Prahy, který dělil desáté místo. „Překvapivě dobře zahrál v turnaji východočeský Ondřej Kraus z rapidu Pardubice, který se 4,5 body dělil 15 místo,“ uznal IM Pisk.

Dnes skončilo také prestižní ME juniorských družstev. V obou kategoriích na nejvyšších stupních jásali hráči z Polska.
Mezi chlapci v sedmém kole Poláci naprosto bez problému ukázali svou převahu nad týmem Slovinska. Tím si zajistili zlatou medaili. Rumunsko překvapilo Maďarsko a přeskočilo tak nejsilnější tým turnaje v tabulce. Stříbro tedy putuje do Rumunska a třetí místo obsadili maďarští hráči. České družstvo konečně v posledním kole předvedlo adekvátní výkon své kvalitě, když porazilo sousedy ze Slovenska 4:0. Čeští šachisté skončili na nepopulárním čtvrtém místě.

Závěrečné 7 kolo kategorie dívek bylo poměrně vyrovnané a docela překvapivé. Favorizované Polky remizovaly s Ruskem 2, ale i tak jim tento výsledek stačil na první místo. Dívky tak bez větších problémů napodobili chlapce a obě zlaté medaile poputují k našim polským sousedům. Druhé skončilo Německo 1, které mělo v posledním kole na losu slabé Rumunsko, Německé hráčky, ale nevyužily svou šanci a pouze remizovaly, což stačilo pouze na stříbro. Poslední dohrávaly Česky s Maďarkami. Jejich partie trvaly 5,5 hodiny, byly napínavé a velice vyrovnané. Pořadí celého dívčího turnaje záviselo právě na výsledku tohoto zápasu. Výsledná remíza zařadila naše reprezentantky na třetí místo. Pokud by však jejich souboj s Maďarkami dopadl jakkoliv jinak, situace na předních místech by se velice zamotala. Češky i Maďarky měly totiž do poslední chvíle šanci na zlato. „Myslím, že to pořadí je zasloužené, Polky hrály výtečně a naše reprezentantky nebyly úplně vyrovnaným soupeřem,“ shrnul výsledky IM Pisk.