Závěrem

03.08.2009 07:00 | CZECH OPEN 2009

Je dobojováno! V sobotu navečer skončily poslední rozhodující partie hlavních turnajů XX. ročníku mezinárodního festivalu šachu, bridže a her CZECH OPEN 2009. Ve velmistrovském turnaji se o zlato bojovalo až do posledních vteřin. Na...

Ve velmistrovském turnaji se o zlato bojovalo až do posledních vteřin. Na první šachovnici proti sobě zasedli velmistři Viktor Láznička a Anton Korobov. Český hráč tahal bílými kameny, a pokud by partii vyhrál, pak by se stal absolutním vítězem turnaje. Remíza by mu stačila „pouze“ na dělené první místo. „Myslím, že pro Viktora to bude velice těžké. Minulý týden bohužel neuspěl na turnaji ve Španělsku a teď je v podobné situaci. Aby byl úspěšný, musí jedině zvítězit, protože na pomocné hodnocení by i v případě remízy nevyhrál,“ komentoval situace před zápasem mezinárodní mistr a trenér Petr Pisk.

Na prvním stole o zlato

Souboj o zlato byl strhující. Partie byla na pohled velice dynamická, oba hráči chtěli hrát. „Rozhodl jsem se, že budu agresivní. Buď všechno, nebo nic. Remíza by mi ke zlatu nepomohla,“ řekl ke své partii velmistr Láznička.

Korobov vyhrál svou partii hlavně díky větší psychické pohodě a zkušenostem. V poměrně známé pozici zvolil netradiční řešení, které je při naprosto přesné hře bílého riskantní. To vedlo k tomu, že až do koncovky stál GM Láznička poněkud lépe, mohl kdykoliv během partie remizovat, ale nebylo zřejmé, jakou zvolit cestu k jasné výhře. Pro Korobova tedy rozhodně správná volba.

V průběhu partie bylo několik momentů, kdy se Láznička snažil v dané pozici najít víc, než v ní bylo a zahrál chybné tahy. Ty ho pak v časové tísni stály cenné vítězství. V posledních vteřinách souboje se GM Láznička rozhodl k riskantní akci, kterou bohužel zakončil hrubou chybou a musel partii vzdát. Celá partie se hrála za velkého zájmu ostatních hráčů a mnoha diváků.

Skoro celá partie se odehrávala za přítomnosti kamer České televize. Úvodní tahy sledoval i Jiří Petružálek. (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss.cz)

Anton Korobov (třetí zleva) ještě pohledem kontroluje vzniklou pozici po časové kontrole a v klidu odchází na již v ústech připravenou cigaretu. (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss.cz)

V konečném pořadí je tedy na zlaté pozici Anton Korobov z Ukrajiny, druhý skončil jeho krajan Martyn Kravtsiv a třetí český velmistr Viktor Láznička.

"Pro český šach je to obrovský úspěch"

Ukrajinský šach je sice ve finanční krizi, a to už jistou dobu, ale z této země pochází spousta kvalitních hráčů. „Kravtsiv je toho jasným důkazem. Mladý 19 letý kluk s obrovským taktickým postřehem, hraje skvělé šachy a umí využít příznivého losu. Myslím, že stojí za to, si ho zapamatovat,“ komentoval jeho výkon Petr Pisk.

První nasazený hráč a velký favorit turnaje Rauf Mamedov letos nedopadl dobře, je v konečném pořadí až na 28. místě. První prohru zaznamenal již na začátku turnaje ve 2. kole, což poznamenalo celou jeho další hru. Dalších 5 kol podával výkony, které odpovídaly jeho úrovni, ale pak v pátek nezvládl zahájení partie s českým velmistrem Jansou a prohrál. Včerejší remíza byla již jen výsledkem nutnosti turnaj dohrát.

V první dvacítce se umístily 4 Ukrajinci, 10 Čechů, 2 Rusové a dále pak po jednom hráči z Itálie, Německa, Švédska a Turecka. „Pro český šach je to obrovský úspěch. Polovina nejlepší dvacítky jsou naši hráči. Trochu překvapivé je, že vepředu je tak málo ruských hráčů, to nebývá zvykem,“ poznamenal k výsledku hlavního turnaje Pisk.
Kromě velmistra Lázničky byli velice úspěšní i další čeští šachisté. Celkem jich v první dvacítce skočilo 10. Životní úspěch zaznamenal IM Vítězslav Rašík, a to 6. místem. Výborné je také 4. místo Petra Háby, který v posledním kole porazil velmistra Jansu.

Stupně vítěžů velmistrovského turnaje: zprava bronzový Viktor Láznička, zlatý Anton Korobov, stříbrný Martyn Kravtsiv, čtvrtý Petr Hába, pátý Daniil Lintchevski, šestý Vítězslav Rašík a sedmý Dmitry Maximov. (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss.cz)

Celkově se celého festivalu účastnilo 5092 hráčů z 50 zemí světa. Utkali se v bezmála 130 turnajích. V šachové části festivalu, se účastnilo 2915 hráčů ze 45 zemí světa. Nejstarším účastníkem hlavních turnajů byl Josef Kolar (D turnaj, CZE, 80 let), nejmladším šachistou v hlavních turnajích byl Paul Dominik Gheng (E turnaj, GER, 6 let).