Bobbyho záchrana, tajemství věžovek a silikonový Kasparov

12.06.2012 15:43 | ČEZ ChessTrophy 2012

S kým Bobby Fischer analyzoval šachy v posledních letech svého života a jak probíhala operace na jeho záchranu z japonské vazby? V jakých pozicích každý z vás porazí i ten nejlepší šachový program na světě? Jak vyhrávat remízové...

S kým Bobby Fischer analyzoval šachy v posledních letech svého života a jak probíhala operace na jeho záchranu z japonské vazby? V jakých pozicích každý z vás porazí i ten nejlepší šachový program na světě? Jak vyhrávat remízové věžovky? Přijďte si to poslechnout již příští týden do Malostranské besedy (Malostranské náměstí 21, Praha 1). Einar S. Einarsson, Ján Markoš a Jochanan Afek si pro šachový festival ČEZ CHESS TROPHY 2012 připravili velmi zajímavé přednášky.

Einar S. Einarsson se podílel na záchraně Bobbyho Fischera z japonské vydávací vazby, odkud měl putovat do amerického vězení. Díky Einarovi a několika dalším islandským šachistů odhlasoval islandský parlament udělení občanství Bobbymu Fischerovi, který tak mohl strávit poslední roky svého životě na tomto sopečném ostrově.

Letos si připomínáme čtyřicet let od památného zápasu o titul mistra světa v islandském Reykjavíku, kde Bobby Fischer rozdrtil Borise Spasského, a stal se jedenáctým mistrem světa šachové historie. Einar S. Einarsson připomene i tento duel, ale zejména se s posluchači rozdělí o osobní vzpomínky na tohoto geniálního šachistu a lidského podivína. Přiblíží poslední měsíce jeho života i operaci na jeho záchranu. Vyprávění Einara S. Einarssona, které doprovodí promítání fotografií, si můžete přijít poslechnout v neděli 24. června v 15:00.

GM Ján Markoš

Velmistr Ján Markoš ve své přednášce vysvětlí, v čem spočívá síla a slabost šachových motorů, v jakém typu pozic bychom jim měli věřit, a v jakých pozicích hodnocení Rybky i Fritze radši ignorovat. Po jeho přednášce vám bude váš domácí silikonový Kasparov přinášet mnohem více užitku než doposud. Přednáška Jána Markoše je na programu ve čtvrtek 21. června od 15:00.

Šachový skladatel Jochanan Afek vám prozradí tajemství věžovek. Věžovky jsou nejčastějšími koncovkami v praktické hře. Většinou jsou technické – ne taktické – povahy a vyžadují přesnou hru a hluboké teoretické znalosti. Přesto ale jsou v nich někdy skryté krásné taktické kombinace. Jochanan Afek pro svoji přednášku vybral věžovky s množstvím dramatických dech beroucích momentů. Poučit se od mistra Afeka se můžete v sobotu 23. června v 15:00.

Mimochodem legendární velmistr Viktor Korčnoj je přesvědčen, že naučením se správného vedení věžových koncovek zvýšíte svoji šachovou výkonnost o 200 ELO bodů.

Na všechny tři přednášky navazují partie velmistrovského zápasu nejlepšího českého šachisty Davida Navary s vítězem Světového poháru 2011 Peterem Svidlerem. Vstupenka na přednášku i na zápas velmistrů stojí 60 Kč na den (děti, studenti a důchodci pouze 30 Kč).

Přednášky Einara S. Einarssona a Jochanana Afeka budou v angličtině a simultánně tlumočeny do češtiny.

Odkazy

ČEZ Chess Trophy 2012
30x 3322x pogous
Fotogalerie
Komentáře (30) Aktualizovat
28.06.2012 08:38 | Autor neznámý

Já to s vlivem "těžkých" filosofů na dnešní spol. vidím trochu jinak - člověk je ani nemusí číst (to je dobré skoro jen pro intelektuální diskuse mezi podobně postiženými) - některé jejich myšlenky jsou ale integrální součástí (post-)moderního evropského světonázoru, i když si to neuvědomujeme. To je právě ono - co která osobnost přidala do poháru vědění, ze kterého denně upíjíme. jak to poznat, když je to tam pěkně promíchané? Přesto je ale běžně "používáme", i když nevědomky.

Už jsem se setkal s mnoha filosofy, ale asi vždy povrchně. Většinou mi po nich zůstal jen "pocit", nic konkrétního. Občas něco zapadlo do mozaiky poznání. A vcelku mi to k životu stačí (při vědomí, že jsem v tomto nedouk a v pokoře před hloubkou jejich poznání).

28.06.2012 08:26 | Autor neznámý

Jo, debata o EU by byla velmi výživná a přínosná, bohužel úplně mimo formát tohoto serveru. Politikům léta vůbec nedocházelo, jakého kočkopsa vytvářejí.

28.06.2012 00:18 | Autor neznámý

NoELO: No vidíte, já vlezl kdysi do Pionýra kvůli oddílu kopané a dokonce na průmyslovce i do SSM kvůli kroužku šachů - tam jsem se potkal i s několika hráči, kteří jsou, většinou jen na krajské úrovni, aktivní dodnes. Kroužek ovšem po nadějném startu omezil činnost na účast na olympiádách středních škol, takže já postupně utlumil jakoukoliv činnost v SSM. Na vojně už jsem se k nim ani nehlásil a příspěvky také neplatil, místo jejich výletů na hokej v Táboře (např.) jsem raději chodil do stráže, protože tam jsem si pustil (na strážnici) šachový speciál a měl jsem víc klidu, jak na rotě .. Poturčenec horší Turka, asi ... Kde je hranice "kapitalismu dle Dickense" a kde "Eurokomunismu", jež je důvodem postupného úpadku Evropy, toť otázka na dlouhé diskuze mimo tento server.

27.06.2012 20:47 | Autor neznámý

Pozdní reakce, ale přece jen:

 Morphynista: děkuji za upřesnění, díky Vaší připomínce jsem se dozvěděl např. o existenci sourozenců Schollových. Každá taková anketa je samozřejmě subjektivní.

 Inconnu: o "vlivnosti" Kanta bych pochyboval, dovoluji si drze považovat sám sebe za mírný intelektuální nadprůměr, ale upřímně přiznávám, že spisy německých klasických filosofů, které mám v knihovně, stále odkládám po přečtení prvních stránek - a to třeba námatkou Kantova "Prolegomena ke každé příští metafyzice, která by se mohla státi vědou" jsou "útlý spisek".

 Pavel Háse (Rubinus): respektuji, i když nesdílím, Váš militantní antikomunismus, máte třeba nějaký osobní důvod, ale možná by byl bez vlivu marxismu "reálný kapitalismus" dnes o dost blíž poměrům v Marxově době, jak jej popisuje třeba Dickens. A začíná být zase aktuální... P.S. Osobně se mi podařilo vyhnout se členství v jakékoli organizaci napojené na komunisty, dokonce i v Pionýru.

27.06.2012 10:45 | Autor neznámý

Já jsem nic neporušil , to co jsem napsal je pravda, kdyby to napsal sám Bobby , tak jste všichni zticha Ale amaterský šachista nemůže napsat něco snad normálního. Kasparov nebyl žid měl pouze předky , zdroj wikipedie není přesný a pravdivý . A je mi špatně , tohle není vulgární útok na toto zmíněné etnikum, je to projev mých pocitu . Naopak Vaši diskuzi beru jako projev polemiky a filozofování o židech , to jsem nepatří.

27.06.2012 09:04 | Autor neznámý

A pro většinu je těžko určit, jaký vliv má ta osobnost na společnost, který obor je důležitější. Já taky jen odhaduju: 1. Guttenberg, 2. Luther, 3. Marx, 4. Hitler, 5. Einstein?

27.06.2012 09:01 | Autor neznámý

To je vždycky ovlivněno časovou vzdáleností osobnosti od volitele. Kdo např. u nás něco ví o Václavu II.?

27.06.2012 09:01 | Autor neznámý

Inconnu: No pokud nejvlivnější, tak by to skoro sedělo. Hitler se s ním nemůže srovnávat, národní socialismus skončil jeho pádem a těch blbečků, co dnes těmi vlajkami mávají je přeci jen méně, jak komoušů, i když by si mohli klidně podat ruce. Ale pak by měl být 1.Guttenberg, 2.Einstein (nebo možná obráceně) a teprve na 3.místo by mohl být kandidátem i Marx, vedle Luthera, Beethovena atd - a to jsem určitě na někoho zapomněl, nemám o německých dějinách zase nějaký velký přehled. 

27.06.2012 08:54 | Autor neznámý

No jestli Einstein byl desátý, zatímco, ještě kromě Marxe, na KGB a Stasi napojený Willy Brandt pátý, tak si umím představit, jak kvalitní voličstvo tam hlasovalo ...

27.06.2012 08:52 | Autor neznámý

No ono se dá v tomto případě nahradit slovo největší slovem nejvlivnější, pak to má jakýsi význam. Takže by sem mohl patřit jak Marx, tak např. i Hitler. Kromě Luthera mě nanapadají vlivnější Němci (neříkám, že kandidáti v určitých směrech nejsou - Kant, Goethe).

27.06.2012 08:49 | Autor neznámý

Už je to hodně dávno, ale podle toho, na co si vzpomínám a co jsem našel na internetu, bylo pořadí následující :  1. Konrad Adenauer 2. Martin Luther 3. Karel Marx  4.Sophie a Hans Schollovi 5.Willy Brandt 6.Johann Sebastian Bach 7.Johann Wolfgang von Goethe 8.Johannes Guttenberg 9. Otto von Bismarck 10.Albert Einstein

27.06.2012 08:29 | Autor neznámý

NoELO: Jak vtip dobrý  - jinak to byl celkem dokonalý mimoň, jakých bylo mnoho před ním a ještě mnohem víc jich bude po něm, s takovým Breivikem jsou plně srovnatelní ... A jestli si ho Němci zvolili na druhé místo, pak to bude asi tím, že značná část těch hňupů si reálný socialismus nebudovala, zatímco nezanedbatelná část z něj s nasazením života utíkala - takové ty příběhy, jak prý v DDR byly módní kursy potápění kvůli naději dostat se do západního Berlína korytem Sprévy svědčí o tom, že Marx byl skutečně velkým Němcem ... (Fridrich II., Bismarck, spousta vědců, vynálezců i jiných filozofů, jestli tam ten Marx skutečně skončil druhý, tak to byla nejspíš anketa na facebookovém profilu německých komoušů - kdo by potom byl první, že by Wilhelm Pieck? Nebo Ernst Thälmann?)

27.06.2012 08:15 | Autor neznámý

Ano Bonde, také jsem si jist, jak jsem uvedl u Č-S extraligy. Za hranicí zákona. Bolek si jistě nekompromisně poradí.

27.06.2012 07:43 | Autor neznámý

Nemyslím si, že dalšího, to bude jeden a ten samý.

27.06.2012 02:36 | Autor neznámý

 Tím druhým Židem antisemitou je míněn Karl Marx - ať se marxismus komukoli líbí nebo ne, byl to asi nejvlivnější filosof a ekonom všech dob. Mám dojem, že ho Němci zvolili druhým největším Němcem všech dob. 

27.06.2012 02:27 | Autor neznámý

proboha, máme tu dalšího "Mein" proroka, který neumí psát správně česky.

Jen snad odkazy:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:%C5%BDidov%C5%A1t%C3%AD_%C5%A1achist%C3%A9

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:%C5%BDidov%C5%A1t%C3%AD_filozofov%C3%A9

Kategorie "židovští antisemité" nebyla dosud zřízena - oba geniální pánové jimi byli. 

26.06.2012 22:54 | Autor neznámý

Bobby byl největší šachový bojovník kterého svět splodil ! Genius se základním vzdělaním , čtenář knihy Mein Kampf a zastánce muslimu. Nebyl to američan, nepovažoval se za něj, měl celoživotní fobii z židu (a já se mu nedivím taky ju mám ). Jeho partie jsou ukázkou Velkého člověka a filozofa.

21.06.2012 16:59 | Autor neznámý

SKA: Ani já to mezi nočními nestihl. Ale nejsem si jistý, kolik bych se tam toho za těch 60Kč nového dozvěděl. Nicméně, kdybych to měl ve volnu v dobrém termínu, určitě bych se stavěl.

21.06.2012 14:50 | Autor neznámý

Tak bohužel dnes sem to nestihl :( , doufám že taková přednáška ještě nekdy bude.

21.06.2012 13:45 | Autor neznámý

No zde je určitě zajímavá myšlenka toto: Počítač často je blíže objektivnímu hodnocení, ale člověk může častěji lépe odhadnout jak jiný člověk v té pozici dopadne.

19.06.2012 13:42 | Autor neznámý


 

Pole_diagramu(a8) Pole_diagramu(b8) Pole_diagramu(c8) Pole_diagramu(d8) Pole_diagramu(e8) Pole_diagramu(f8) Pole_diagramu(g8) Pole_diagramu(h8)
Pole_diagramu(a7) Pole_diagramu(b7) Pole_diagramu(c7) Pole_diagramu(d7) Pole_diagramu(e7) Pole_diagramu(f7) Pole_diagramu(g7) Pole_diagramu(h7)
Pole_diagramu(a6) Pole_diagramu(b6) Pole_diagramu(c6) Pole_diagramu(d6) Pole_diagramu(e6) Pole_diagramu(f6) Pole_diagramu(g6) Pole_diagramu(h6)
Pole_diagramu(a5) Pole_diagramu(b5) Pole_diagramu(c5) Pole_diagramu(d5) Pole_diagramu(e5) Pole_diagramu(f5) Pole_diagramu(g5) Pole_diagramu(h5)
Pole_diagramu(a4) Pole_diagramu(b4) Pole_diagramu(c4) Pole_diagramu(d4) Pole_diagramu(e4) Pole_diagramu(f4) Pole_diagramu(g4) Pole_diagramu(h4)
Pole_diagramu(a3) Pole_diagramu(b3) Pole_diagramu(c3) Pole_diagramu(d3) Pole_diagramu(e3) Pole_diagramu(f3) Pole_diagramu(g3) Pole_diagramu(h3)
Pole_diagramu(a2) Pole_diagramu(b2) Pole_diagramu(c2) Pole_diagramu(d2) Pole_diagramu(e2) Pole_diagramu(f2) Pole_diagramu(g2) Pole_diagramu(h2)
Pole_diagramu(a1) Pole_diagramu(b1) Pole_diagramu(c1) Pole_diagramu(d1) Pole_diagramu(e1) Pole_diagramu(f1) Pole_diagramu(g1) Pole_diagramu(h1)

Právě zde černý svou pozici citelně zhoršil tahem 44.-e4? místo lepšího 44.-d4.

19.06.2012 13:36 | Autor neznámý

pogous: Mrknul jsem se v rychlosti na tu partii. Jak jsem psal, Kramnik se nebránil dobře.

34.-f4 místo e5?! (Aby narušil pěšce kolem bílého krále, ostatně v dalším průběhu právě o toho pěšce stejně přijde. To je zrovna věc, kterou hráč ne vždy dopočítá.)
43.-Ke7 místo Kc7?! (Král se zbytečně vzdálil právě od toho ohroženého křídla)
44.-d4 místo e4?. (Místo vlastních protišancí spíše jen brání pole proměny)
Teprve zde má bílý i podle počítače znatelnou výhodu (Houdini cca 0,65), ale jestli to stačí na výhru i přesné obraně černého by byl námět na poměrně důkladnou několikadenní analýzu.
Velmi odbytá analýza pak pokračuje (po 44.-d4) 45.h4 Dc2! 46.Dxc2 Vxc2 47.h5 Kd6 na převod věže je čas 48.Kg2 Vb2 a černý remízu skoro určitě udrží ...

19.06.2012 12:32 | Autor neznámý

pogous: To ale je důkazem spíš toho, že Kramnik neumí hrát jako počítač. Smirin to také tak hodnotil, z pohledu lidského hráče. To by se to tím počítačem muselo rozebrat více do hloubky, aby se ukázalo, že ten lidský pohled je správný (může být, i dnes), anebo tam je někde nějaká skrytá záchrana, po které, když bílý včas nezabrzdí, může i klidně prohrát.

19.06.2012 11:36 | Autor neznámý

 Zajímavá je k tomuto tématu partie McShane - Kramnik z Talova memoriálu. Pustil jsem si online někde u 29. tahu (Dh4). Houdini hlásil úplnou rovinu (0,00) a komentátor velmistr Smirin říkal, že černý bude mít problém to držet, že má exponovaného krále a že po dobrání Dxh7 bude bílý pěšec proklatě rychlý... Výsledek partie dal zapravdu velmistru Smirinovi.

19.06.2012 08:58 | Autor neznámý

Tak odpověď na tu otázku je jasná - v pozicích, kde jsem tak jasně vyhraný, že to ani počítač nezachrání

19.06.2012 08:51 | Autor neznámý

Díky za odpověď. No vypadá to, že bych měl mít čas být v Praze ve čtvrtek, tak snad mi do toho nic nepřijde a přijdu si vyslechnout zajímavé inspirativní myšlenky :)

17.06.2012 19:06 | Autor neznámý

 Dobrý večer.

Nebudem hovoriť o špecifikách jednotlivých programov, ale o programoch ako takých. A tak to, čo budem hovoriť, sa bude týkať i Houdiniho. Čas na prednášku je obmedzený na 1 hodinku, a preto prosím neočakávajte veľa konkrétnych príkladov, či nedajbože testy s jednotlivými programami. Pôjde skôr o také včeobecnejšie zmapovanie vzťahu hráč-počítač.

Jano Markoš

16.06.2012 15:02 | Autor neznámý

Bývalý mistr světa V. Smyslov skládal na konci života studie, jejichž kritériem bylo, že je počítač nevyřeší. Pamatuji si jednu krásnou věžovku, kde se bílý zachránil krásným patem, který počítač nikdy nenašel (horizont byl daleko, počítač šel prvním tahem králem do středu a už byla pozice prohraná).

16.06.2012 11:01 | Autor neznámý

SKA: To si piš, že se to týká i Houdiniho ... Obecně jsou mezi programy podstatně menší rozdíly, než mezi lidmi. I když Houdini může být někde lepší, jak Rybka, jinde je zase horší. Má hlavně nějak zjednodušené vyhledávání, takže na běžné obraty obvykle přijde rychleji, než Rybka. Výhody Rybky jsou spíš v těžších věcech. A zrovna ty koncovky Rybka hraje podle mě lépe - nevěřím zase Emilu Vlasákovi úplně všechno. Zápas v Larssonově testu Rybka s Houdinim vyhrála.

www.chesspraga.cz/download/testsets/LarssonEGtest.rar www.chesspraga.cz/engine-turn/Larsson_Rybka-Houdini.rar Rybka 4.1SSE/64  - Houdini 2.0c/64 23.0:17.0 (+9=28-3) Dohrávalo se těch 20 Larssonových pozic v tempu 90+30 na i7 s 4CPU.

15.06.2012 20:52 | Autor neznámý

Měl bych dotaz. Bdou se ty pozice kde Fritz a Rybka hrají na úrovni hráče pod 2300 či dokonce pod 2000 týkat i Houdiniho ? (Bude třeba názorně ukázáno jak to běží apod ?) Já  (a další mí známí) totiž používám free houdiniho dost  a někdo o něm psal že koncovky a některé p=ozice má líp řešeny jak rybka, tak zdali má cenu třeba i pro mně jít na tu přednášku, která zní jinak velice zajímavě. Děkuji za odpověď.