Zwardoň, Neuman, Oreský a Malanjuk

09.07.2012 04:43 | Červencové turnaje

To jsou jména vítězů včera zakončených turnajů hraných v Karviné, Klatovech, Krásné Lípě a Náchodě. Níže se turnajům samozřejmě budeme věnovat podrobněji, nicméně na tomto místě si určitě zaslouží vyzdvihnout jedno jmén...

To jsou jména vítězů včera zakončených turnajů hraných v Karviné, Klatovech, Krásné Lípě a Náchodě. Níže se turnajům samozřejmě budeme věnovat podrobněji, nicméně na tomto místě si určitě zaslouží vyzdvihnout jedno jméno – karvinský Vojtěch Zwardoň (2383, foto) si totiž prvenstvím připisuje jednoznačně největší úspěch své dosavadní kariéry a kromě první ceny ve výši 20.000 Kč jej jistě může hřát i splnění normy mezinárodního mistra a virtuální překročení důležité hranice 2400. Výkonem 2555 (při povýšení soupeře z 1. kola na 2200 dokonce 2595) navíc nebyl ani daleko od normy GM, k té by ale potřeboval vyšší průměrný rating soupeřů.

Karviná Open 2012 – O pohár primátora

Vojtěch Zwardoň vstupoval do turnaje až jako 10. nasazený a v průběhu potkal hned 6 ratingově silnějších hráčů. Přesto nepoznal v turnaji porážku, když remizoval pouze ve 4 partiích – s velmistry Daninem (2519) a Veličkou (2470), a s dvojicí polských mezinárodních mistrů Tazbirem (2550) a Kolosowským (2423) – další dva velmistry Sergeeva a Ivanova dokonce porazil. Výsledkem tedy bylo již zmíněné první místo se splněnou normou mezinárodní mistra navrch. Využili jsme příležitosti a zeptali se vítěze, jak celý turnaj probíhal: „Hraní bylo velmi náročné. V pátek jsem ve 30 stupních udělal bakalářské státnice v Brně, byl jsem hodně unavený a počasí se během týdne zhoršovalo až na 38 stupňů. V hracím sále bylo ještě docela dobře, ale v místnosti pro zapisování partií se to nedalo vydržet (starám se o zápis partií).“ Hned při 6 partiích proti ratingově silnějším hráčům musela někdy přijít i slabší chvilka: „Nejvíce jsem byl ohrožen v partii s GM Veličkou, kde jsem se zamyslel po "odblicání" zahájení a vymyslel jsem 2 hrubky, ale měl jsem štěstí, jako v celém turnaji.“

Vojtěch Zwardoň

Poslední otázka směřovala na využití aktuální formy a následující šachový program: „Chystám se na Pardubice, kde strávím 2 týdny a poté bych si rád ještě něco zahrál. Většinou turnaje do budoucna moc neplánuji.“ Stejně bodů jako vítěz, stejný střední buchholz a jen o půlbod horší buchholz rozhodl o tom, že GM Eduard Andreev (2499) zůstal na druhém místě. Trochu paradoxně spolu první dva hráči nehráli, přitom se oba po celý průběh pohybovali na čele. I to se v openu se 79 účastníky může stát. Bronz si odváží nejlepší ze skupiny 6,5bodových a zároveň první nasazený Marcin Tazbir (2550) z Polska. Z českých hráčů na stejně bodů dosáhli ještě Petr Velička a Jaroslav Sobek, nicméně horší pomocné hodnocení je odsoudilo ke 4., resp. 7. místu.

Odkazy

Stránky turnaje
Výsledky z Chess-results.com

O pohár města Klatov

V Klatovech se vše vrací do zajetých kolejí – loni sice Petr Neuman (2472, foto) ve své 104. klatovské partii našel svého přemožitele (David Kubečka) a i kvůli této porážce nakonec svůj klatovský titul neobhájil. Letos však opět prošel 9kolovým turnajem bez porážky a možná trochu symbolicky si vítězství zajistil v posledním kole, kdy si první místo vzal zpět za výhru nad loňským vítězem Václavem Svobodou (2386). I v Klatovech muselo na 7 bodech rozhodnout pomocné hodnocení a tím smutnějším se stal Ivan Hausner (2412). Při symbolickém šachovém počtu 64 účastníků pak je jistě s podivem, že na 6,5 bodu se vyšvihl jediný hráč – bronz tudíž bez jakýchkoliv diskuzí o spravedlnosti pomocného hodnocení připadl Petru Šimkovi (2327). Málokde se stává, aby více hráčů než v turnaji hlavním hrálo v tom vedlejším. Klatovský národní open je však s rovnou stovkou účastníků v tomto ohledu výjimkou a jeho vítězem se se 7,5 body stal sokolovský Jaroslav Folta (1875).

Odkazy

Stránky turnaje
Výsledky z Chess-results.com – Open A
Výsledky z Chess-results.com – Open B

Open České Švýcarsko – Krásná Lípa

Početně i kvalitativně nejslabší turnaj tohoto souhrnu se jako tradiční Open České Švýcarsko hrál v Krásné Lípě. Jeho hlavními favority byli členové prvoligové rezervy Nového Boru – ať už kmenoví hráči Jan Vrána (2286), Jan Oreský (2240) či Petr Kučera ml. (2173) nebo v Novém Boru hostující Marek Braun (2162) –, kteří mezi prvních 5 nasazených pustili již jen pražského Roberta Seifartha (2212). V turnaji se dlouho nejlépe vedlo libereckému Marku Braunovi, nicméně nepovedený závěr 1/3 včetně porážky s oddílovým kolegou Zdeňkem Caklem (2124) mu zabránil obhájit prvenství z roku 2009 a odsunul jej až na 4. místo. Na obhajobu z roku 2008 mohl dlouho pomýšlet i Petr Kučera mladší, avšak v Českém Švýcarsku je navázání na předchozí triumf zřejmě zakleté (povedlo se pouze v letech 2005 – 2006 Janu Balharovi a po dlouhých 12 letech také Jiřímu Jínovi – 1999 a 2011). Svou partii s Janem Oreským (2240), kde mu k prvenství stačila i remíza, viděl Petr Kučera takto: „Zvolil jsem Skandinávskou s Da5, ve které mě Honza překvapil jiným pořadím tahů, než je obvyklé. Mohl jsem přejít do hlavní varianty, ale neudělal jsem to, a tak jsem sice dosáhl pozice známé z teorie, ale bohužel jsem měl tempo méně a to se ukázalo jako rozhodující. Už ve 14 tahu jsem byl prohraný, tak jsem alespoň obětoval střelce za dva pěšce, ale Honza mě ještě před 40. tahem udolal, byla to moje nejhorší partie na turnaji.“ Vítězem se tudíž stal Jan Oreský, i když odstup před druhým výborně finišujícím (3/3) Zdeňkem Caklem byl pouhý půlbod buchholze. A jak turnaj hodnotí jeho vítěz? „Hrálo se v pěkné atmosféře, a protože hlavní favorit Honza Vrána se s formou příliš nepotkal, tak byl i celkový průběh hodně vyrovnaný. O vítězi se rozhodovalo mezi mnou, Péťou Kučerou a Zdeňkem Caklem, který stejně jako v soutěžích družstev hrál velmi dobře.“ Závěrečnému kolu se nevyhnulo taktizování: „Já jsem Péťovi dvakrát odmítl remízu, ale to bylo způsobeno jeho chybou v zahájení. Na druhé šachovnici odmítl Caklovi remízu i Tomáš Buchcar, ale to akorát donutilo Cakla jej porazit.“

Odkazy

Propozice
Výsledky z Chess-results.com

O pohár starosty města Náchoda

Náchodský turnaj je v mnoha ohledech velmi specifický – ať už se jedná o atypické herní tempo (120 minut na partii + 30 sekund/tah), „fotbalové bodování“ (3-1-0), žádné individuální podmínky, což znamená, že startovné platí i elitní velmistři, nebo na české poměry vynikající cenový fond s první cenou 58.824 Kč. Pokud Vám tato částka přijde neobvyklá, tak vězte, že pořadatelé počítají i se zdaněním, které se týká cen nad 10.000 Kč a čistého tudíž vítěz dostal vyplaceno rovných 50.000 Kč. Tímto šťastlivcem se stal ukrajinský velmistr Vladimir Malanjuk (2519, foto © Niki Open) se ziskem famózních 8,5 (chcete-li 25) bodů. Ani tento fenomenální výsledek mu však stačit nemusel, protože remízu ztratil v 5. kole v partii s druhým nasazeným Janem Krejčím (2476) a ten si plných 8 kol vedl obdobně suverénně. Druhé zaváhání si připsal až v kole posledním, kdy remizoval s turnovským IM Kulhánkem (2383). Při běžném bodování by bronz náležel sedmibodovému IM Sergienkovi (2402), avšak čtyři remízy jsou příliš, a tak se před něj při shodném zisku 19 bodů na pomocné hodnocení dostal 6,5bodový Josef Mudrák (2313), který dvě porážky vykompenzoval hned 6 výhrami. Za touto dvojicí se na 5. – 7. místě seřadili vítězové z předcházejících let GM Vološin (2434, vítěz 2007 a 2010), IM Kulhánek (2383, vítěz 2006) a IM Jirka (2408, vítěz 2008).

Odkazy

Stránky turnaje
Výsledky z Chess-results.com

Partie

1x 2267x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
10.07.2012 09:10 | Autor neznámý

Koukám po dvaceti čtyřech hodinách a ...žádná odezva, nikakój příspěvek. Vojto Zwardoni, že by se ani u Tebe úspěch neodpouštěl? Já a zbytek moji rodinky Ti od srdce blahopřejeme k dosaženému výsledku! Ani ve snu by nás nenapadlo (a spousty dalších určitě taky), že něco takového dokážeš. Škoda, že tam nebyla ta norma GM! Má drahá polovička důsledně na webu sledovala každé odpoledneTvé počínání v Karviné, ani večeře nechystala! Tak ať se i nadále daří.