Caissa Open završil 2. ročník Grand Prix ČR v rapid šachu

26.05.2009 15:06 | Caissa Open

23. května 2009 byly Libčice svědkem mimořádného šachového svátku. 5. ročník turnaje Caissa Open v rapid šachu se stal nejvýznamnější šachovou akcí, kterou kdy šachový oddíl Caissa Úholičky uspořádal. Už jen samotná účast ...

23. května 2009 byly Libčice svědkem mimořádného šachového svátku. 5. ročník turnaje Caissa Open v rapid šachu se stal nejvýznamnější šachovou akcí, kterou kdy šachový oddíl Caissa Úholičky uspořádal. Už jen samotná účast 121 šachistů, mezi nimiž byli 4 mezinárodní velmistři – Viktor Láznička (ELO 2575), Jiří Štoček (2567), Petr Velička (2459) a Jiří Lechtýnský (2390) – mluvila sama za sebe. Ale popořádku.

Pohled do hracího sálu

Jak jsme se stali součástí Grand Prix

GM Viktor Láznička

První výhrou bylo, že se týmu pořadatelů na čele s Radimem Hatašem podařilo protlačit turnaj do 2. ročníku seriálu Grand Prix ČR v rapid šachu. To nebylo nic jednoduchého, pořadatelé nejprve museli splnit řadu kritérií, např. prokázat renomé turnaje uvedením průměrného ELO prvních deseti až dvaceti nasazených z loňského ročníku a zajištěním dostatečného počet účastníků, který by neměl klesnout pod 50, povinností je zajistit cenový fond turnaje, vypsání povinných kategorií pro dospělé a juniory, kvalitní propagace na internetu a v šachovém i regionálním tisku, hodnotí se i kvalita zpracování výsledků a řada dalších povinností.
Caissa Open v konkurzu na zařazení do GP nejenže uspěl, ale dokonce mu byla svěřena významná pocta celý seriál uzavírat, takže v Libčicích se rozhodovalo o celkových vítězích seriálu. I z toho plyne početná a mimořádně kvalitní účast. Kromě zmíněné čtveřice velmistrů přijelo do Libčic osm mezinárodních mistrů, mezi nimiž nechyběl vedoucí muž seriálu GP David Kaňovský a jeho nejbližší pronásledovatel, talentovaný junior Vojtěch Plát (celkový vítěz loňského ročníku), dva mistři FIDE a dvě „titulované“ ženy – mezinárodní mistryně Zuzana Štočková a mistryně FIDE Hana Kubíková. Díky tomu měl Caissa Open druhý nejvyšší koeficient ze všech devíti turnajů GP (ten se počítá podle ELO bodů 15 nejvýše nasazených hráčů a jeho hodnota 1,79 jen nepatrně zaostala za letos nejvyšším koeficientem 1,85 z turnaje v Loučné) a třetí nejvyšší účast (více šachistů hrálo jen v Dobrovicích 150 a v Loučné 142).

Impozantní sólo Viktora Lázničky

Samotný průběh turnaje přinesl mnohé dramatické bitvy. Jednak ty viditelné o pořadí v turnaji, a pak ty skryté, o nichž řadoví účastníci měli jen mlhavé představy, ale hlavní aktéři je sledovali s nebývalou ostražitostí – o celkové pořadí v seriálu GP.
Slova o dramatických bitvách o pořadí platí pro boje od 2. do 121. místa. Pokud jde o poctu nejvyšší, zde beze zbytku splnil svou roli favorita reprezentant ČR, olympionik a nasazená jednička GM Viktor Láznička. Začínal „na pódiu“ na stole č.1 a svůj stolek neopustil do konce turnaje, pouze si přesedal podle toho, jak měnil barvu kamenů. S přehledem likvidoval všechny své konkurenty a slouží mu ke cti, že ani v závěru turnaje, kdy mu k prvenství stačily klidné remízy, se s nimi nespokojil a bojoval naplno do posledního kola. V turnaji zvítězil s impozantním náskokem 2 bodů a stoprocentním ziskem 9 z 9! Viktor si každého získal nejen vynikající hrou, ale i příjemným a skromným vystupováním. Popovídal si s řadovými účastníky, nedával najevo svou nadřazenost (v tom by si mnohé tzv. „hvězdy“ mohly vzít příklad, což platí u šachistů stejně jako třeba u fotbalistů), neváhal se se zájemci vyfotografovat. Vést předem ztracený boj s velmistrem na nejčestnější první šachovnici bylo pro každého poctou a je symbolické, že v úvodním kole tato čest připadla předsedovi pořádajícího oddílu Honzovi Framberkovi.

Předseda oddílu Caissa Úholičky v souboji s V.Lázničkou

Boj o ceny v Libčicích i o celkové pořadí GP

IM David Kaňovský – celkový vítěz seriálu Grand Prix 08/09

O pořadí na 2.-5. místě rozhodovala pomocná kritéria. Stále se lepšící vlašimský FM Tomáš Vojta v posledním kole remizoval s Matrasem, což mu zajistilo pomyslné stříbro, na 3. místo se výhrou v posledním kole vyhoupl IM David Kaňovský, „brambory“ zůstaly Ondřeji Matrasovi (pro KM s ELO 2248 je to i tak obrovský úspěch) a jako 5. skončil poslední sedmibodový IM Lukáš Černoušek. Před posledním kolem se dělil o 2. místo 15letý IM Vojtěch Plát, měl však smůlu, že turnaj uzavíral právě s Lázničkou a při vyrovnanosti startovního pole ho porážka odsoudila k pádu až na 8. místo. O síle turnaje svědčí skromné umístění dalších tří velmistrů: 7. Velička, 9. Štoček a 10. Lechtýnský, všichni získali 6,5 bodu. Pro zajímavost: Na turnaji startovali i vítězové předchozích tří ročníků, z nichž nejlépe dopadl Vojtěch Kovář (ELO 2299, vítěz 2006), získal 6 bodů a skončil 17., Emil Szirmai (2053, vítěz 2007) získal 5 bodů a skončil 43., Karel Vlach (2157, vítěz 2008) získal rovněž 5 bodů a skončil 40.
Díky tomu, že byly on-line přenášeny partie na prvních třech šachovnicích (v Libčicích to má na svědomí počítačový expert Radek Novák), je možné, že si partie GM Lázničky a dalších favoritů budete moci prohlédnout na internetu. Stejně tak se můžeme těšit, že stříbrný medailista Tomáš Vojta tradičně předvede některou ze svých podařených partií na webových stránkách vlašimského šachového oddílu.

Viktor Láznička startoval v letošním GP podruhé a podruhé zvítězil, ale o celkové prvenství v seriálu bojovali jiní – ti, kteří sbírali body ve více turnajích, z nichž se započítávalo maximálně 6 nejlepších výsledků. S výrazným náskokem přijel do Libčic IM David Kaňovský a bylo jasné, že pokud na Caissa Openu „nezkolabuje“, těžko ho někdo o celkové prvenství připraví. Kaňovský v Libčicích získal bronz, ze šesti startů v letošním seriálu skončil počtvrté na pomyslných stupních vítězů a potvrdil, že celkový triumf mu patří plným právem. Vojta Plát tedy své loňské nečekané vítězství v seriálu neobhájil, ale smutný ze svého výsledku jistě není. V letošním ročníku úvodní turnaj vyhrál, jednou byl třetí a ve všech ostatních turnajích skončil do 10. místa. S jistotou uhájil celkovou 2. příčku a zároveň se stal suverénním vítězem kategorie juniorů. Ani o 3. místě v letošní GP nebylo pochyb. Nenechal se o něj připravit IM Tomáš Kulhánek, přestože s libčickým turnajem (5,5 bodu a 26. místo) asi příliš spokojen není.

zleva: 2.místo T.Vojta, 1.místo V.Láznička, 3.místo D.Kaňovský

Tvrdá škola pro domácí hráče

Pro šachisty pořádajícího oddílu byl turnaj tvrdou školou, zároveň ale příležitostí, jak změřit síly s hráči ověnčenými mezinárodními tituly. Největší šanci utkat se s velmistry měli ti, kteří byli nasazeni těsně za polovinou startovního pole. To se poštěstilo (jak uvedeno výše) především Honzovi Framberkovi, jehož ELO 1995 vyneslo na 61. místo startovní listiny a přisoudilo mu na úvod velmistra Lázničku. Nešlo tedy o protekci ani o „úlitbu“ pořadatelskému oddílu, náš předseda měl prostě štěstí. Atraktivní soupeře či soupeřky ale dostali i jiní. Marka Vlčka přivítal v 1. kole IM Vojtěch Plát, host úholičského „áčka“ Roman Bílek zahajoval s IM Tričkovem. Vyznamenal se Petr Buriánek cennou remízou s WFM Kubíkovou, jíž se odrazil k velmi pěknému výkonu. Někteří se utkali s prominenty až v dalších kolech, což je o to cennější, že se k nim museli probojovat svými předchozími výsledky. Jirka Halla potkal v 7. kole WFM Kubíkovou, Milan Mintěl ve 3. kole IM Kulhánka a v 8. kole IM Štočkovou.

Z domácích hráčů podal skvělý výkon především Jindra Novák, jemuž jsou rychlé partie šité na míru a v turnaji to jen potvrdil. Soupeři, pozor! Jeho relativně nízké ELO (v porovnání s rovnými soupeři) v rapidu klame, a kdo to neví, nestačí se divit. Také on se střetl hned se dvěma soupeři mistrovské úrovně – s IM Freislerem a s WFM Kubíkovou – a s oběma dokázal uhrát remízu! Celkem z devíti partií 4x vyhrál, 4x remízoval a jen v jediné partii byl donucen sklonit svého krále. Výsledkem bylo 6 bodů, vynikající 18. místo a finanční cena, která byla vítaným bonusem pro dvacítku nejúspěšnějších.
Další, kdo může být s výsledkem spokojen, je Milan Mintěl. S těžkými soupeři získal 5 bodů a ve skupině pětibodových byl druhý nejlepší, celkem 39. Poslední z věcných cen čekala právě na něj. Až za ním skončili vítězové minulých dvou ročníků Szirmai a Vlach. Po 5 bodech získali ještě Petr Buriánek (50. místo je skvělým úspěchem) a Jan Framberk (pro něj je 51. místo spíše jen průměr). Na 50% skončili ziskem 4,5 bodu Jiří Vaněček (57. místo odpovídá jeho nasazení) a Jiří Halla (hrál výborně a 59. místem se zařadil mezi hráče s podstatně vyšším ELO). Velmi dobře rozehrál turnaj Pavel Otruba. Po 6 kolech měl 4 body, pak ho ale začal tlačit čas (spěchal do práce) a ve stresu se proti silným soupeřům špatně kombinuje. Zbylé tři partie prohrál, poslední kontumačně (celkem 4 body, 75. místo). Pod své možnosti tentokrát zahrál Luděk Sedlák (4 body, 83. místo), naopak Alenka Horáčková (3,5 bodu a 93. místo) si oproti nasazení o 10 míst polepšila. V rámci svých možnost zahráli Oto Aron (3,5 bodu, 94. místo) a sourozenci Ondra a Míša Hatašovi (oba 3 body, 111. a 112. místo), přestože sami možná očekávali o chlup lepší výsledek. Otu srazila porážka se silným soupeřem v posledním kole, Ondra hrál dobře proti „cizím“ (3 ze 6), ale dozadu ho odsunuly tři prohry s oddílovými kolegy. Míša, čerstvá mistryně republiky v kategorii 12 let, rozehrávala partie velice zdravě (Jindra Novák to v 1. kole poznal na vlastní kůži), ale s ubývajícím časem nedokázala proti zkušenějším soupeřům dotáhnout dobré pozice do úspěšného konce. Nastartoval ji až kontumační bod v 6. kole a ze zbývajících tří partií vyhrála další dvě. Poslední nad oddílovým kolegou Janem Sehořem, který bojoval, ale zaplatil v turnaji nováčkovskou daň (1,5 bodu, 120. místo). Podrobněji o výkonech úholičských šachistů si budete moci přečíst v samostatném článku.

Nejlepší nakonec aneb ženy a dívky na Caissa Openu

Bylo příjemné sledovat ženy a dívky na letošním Caissa Openu. Nejen pro jejich skvělou hru – dívčí krása má i v šachu své nezastupitelné místo. Článek se ale týká šachu, proto se zaměříme na jejich výkony za šachovnicí, byť bylo i jinak co obdivovat. Zatímco u mužů byly karty poměrně jasně rozdány a cesta za prvenstvím jak v turnaji, tak v celém seriálu byla pro vítěze víceméně jednoznačnou záležitostí, v kategorii žen bylo vše otevřené do posledního kola. Dvě kola před koncem vedla s 5 body Lucie Jínová, půl bodu ztrácela WFM Hana Kubíková, o další půlbod zpět byla IM Zuzana Štočková, která svým vysokým ELO 2417 převyšovala obě konkurentky bezmála o 300 bodů. V předposledním kole však Jínová prohrála s IM Kaňovským, Kubíková „jen“ remízovala a Štočková udolala Milana Mintěla, takže do posledního kola šla celá trojice srovnána na 5 bodech. V něm computer přisoudil nejtěžšího soupeře IM Štočkové (hrála černými s FM Jedličkou), zatímco její konkurentky měly soupeře podstatně snazší. Všechny však zabojovaly a turnaj završily výhrami a shodným ziskem 6 bodů. Vyrovnanou bilanci měly i v pomocných kritériích, takže se v celkovém pořadí seřadily těsně za sebou na 12., 13. a 15. místě, což je v přetěžké mužské konkurenci vynikající umístění. Paradoxně právě nejtěžší soupeř posledního kola zajistil prvenství v kategorii žen IM Zuzaně Štočkové, 2. místo připadlo Lucii Jínové (přestože Štočkovou ve vzájemné partii porazila), na WFM Hanu Kubíkovou zbylo 3. místo.

Lucie Jínová si vše vynahradila vítězstvím v celkovém pořadí GP, v němž se dokázala protlačit (mezi muži!) do první desítky a v kategorii žen uhájila těsné vedení před Hanou Kubíkovou. Zuzana Štočková absolvovala o jeden turnaj méně a musela se spokojit s celkovým 3. místem.
V turnaji se vyhodnocovaly také soutěže juniorů a juniorek. V úvodu jsme se již zmínili o jasném prvenství Vojtěcha Pláta (15 let, ELO 2397), 6,5 bodu, celkem 8. místo, pochvalu ale zaslouží i druhý v pořadí Jakub Tuma (16 let, ELO 2236), 6 bodů a celkem 20. místo, a zejména mladičký talent z vlašimské šachové líhně Robin Hrdina (v červnu mu bude teprve 13 let, ELO 1724!), rovněž 6 bodů, celkově skvělé 21. místo. Mezi dívkami byla nejlepší Khuc Huyen Tran (3,5 bodu, celkem 92.), na 2. místě domácí Míša Hatašová (3 body, celkem 111.), na 3. Denisa Jínová (2,5 bodu, celkem 114.).

Kategorie žen - zleva: 3.místo H.Kubíkova, 1.místo Z.Štočková, 2.místo L.Jínová

Za rok nashledanou!

Jedna zajímavá tradice na Caissa Openu skončila s loňským ročníkem. Žluté tričko, které každoročně dostával šachista s nejvyšším bodovým ziskem ze všech dosavadních ročníků (letos by připadlo domácímu Milanu Mintělovi), tentokrát pořadatelé nepředávali a už nebudou ani v příštích letech. Je to z úcty k zesnulému dosavadnímu lídrovi této nevšední soutěže, panu Aloisi Zedkovi z TJ Praga.
Všechna ostatní specifika turnaje hodlají pořadatelé zachovat. Ať už jde o věci nešachové, resp. související s šachem jen okrajově – jako je celodenně otevřená restaurace nebo závěrečné rožnění selete pro účastníky, kteří se zdrží do večerních hodin, či o ty, které ocení hlavně šachoví fajnšmekři – jako je on-line přenos partií na nejvyšších šachovnicích.
Místo pochvaly organizátorů (od člena pořadatelského oddílu, byť ne pořadatelského týmu, by nemusela znít věrohodně) na úplný závěr jen stručné konstatování. Turnaj proběhl hladce a bez problémů a věřím společně s pořadateli, že se všem účastníkům na Caissa Openu líbilo. Ti, kdo si v Libčicích dobře zahráli, jsou už teď srdečně zváni na příští ročník.

Fotografie

Kategorie juniorů - zleva: 1.místo V.Plát, 2.místo J.Tuma, 3.místo R.Hrdina

Nejlepší juniorka Dana Tran

Odkazy

Caissa Úholičky
Caissa Open 2009 - výsledky
0x 2135x Šemík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat