ŠK Sokol Vyšehrad – 1. Novoborský ŠK “B“ 4,5:3,5

15.01.2012 19:01 | 1. liga západ 2011/2012

Po obtížném losu na začátku sezony nyní přichází klíčová fáze čtyř zápasů v řadě, kdy pro záchranu bezpodmínečně musíme bodovat. Prozatím se stejně hubeným bodovým ziskem měl jistě podobné cíle i Vyšehrad, nicméně na...

Po obtížném losu na začátku sezony nyní přichází klíčová fáze čtyř zápasů v řadě, kdy pro záchranu bezpodmínečně musíme bodovat. Prozatím se stejně hubeným bodovým ziskem měl jistě podobné cíle i Vyšehrad, nicméně na jeho sestavě se to příliš neprojevilo, když z prvních sedmi hráčů soupisky nastoupili pouze tři. Nám se naopak povedlo dát dohromady sestavu takřka nejsilnější možnou – prvních sedm hráčů soupisky a za Péťu Kučeru mladšího, který se učí na státnice, zaskočil Bolek. Tím jsme se dostali do role favorita, ale samotný zápas na naši stranu nebyl nakloněn v podstatě nikdy. Skoro by se až chtělo říci – do roka a do dne – v loňské sezoně jsme totiž taktéž v 6. kole na půdě Vyšehradu prohráli identickým rozdílem 4,5:3,5. Jediným rozdílem byl tudíž termín – loni 16. 1., letos kalendářně o den dříve. Dnešní vyšehradské deja vu probíhalo následovně:

Na prvních šachovnicích se urodily remízy – nejdříve se tak stalo u našich bílých figur, což již mohlo signalizovat určité problémy. Julia Kočetková získala proti Lukáši Vlasákovi ze sicilské mírnou výhodu v podobě dvojici střelců. V dalším průběhu se však černé figury rozehrály a výhoda byla postupně neutralizována – 0,5:0,5. Stejným výsledkem skončila i partie Kučera – Vaněk na čtvrté šachovnici, kde byl mezi hráči největší ratingový rozdíl v náš prospěch. Vyšehradský mecenáš však sehrál slovanskou velmi dobře a v závěrečné pozici nabízel remízu v podstatě z pozice síly – 1:1. Tomáš Kulhánek alespoň pro partii s Honzou Dočekalem opustil oblíbeného draka a zvolil skandinávskou. Tu bílý uchytil velmi neambiciózně, takže s vyrovnáním černý neměl sebemenší problémy, jenže více se ze vzniklé pozice získat už nedalo – 1,5:1,5. Zápas se ve prospěch Vyšehradu naklonil na poslední šachovnici, kde se stejně jako na šachovnici šesté objevilo v scheveningenu za černé riskantní h5. Bolek se proti tomuto Rutově ambicióznímu postupu vyřítil f5 a následně útokem proti taktéž nepříliš časté velké rošádě. Při útočení ale za sebou pálil mosty – obětoval figuru, a protože jeho král byl také velmi oslabený, musel nakonec kapitulovat – 2,5:1,5.

Korigovat se nám nepovedlo vepředu ani černými – Honza Šťastný se záhy dostal mimo přípravu a po opakovaných skocích jezdcem Jf6-d7-f6 se zdálo, že se dostal do problémů. Jejich řešení však nakonec nalezl a nebýt oslabeného krále, mohl se na závěr pokoušet dokonce o celý bod. Takto musel střelce odvolat z útoku, čehož logickým vyústěním byla remíza – 3:2. Honza Vrána se v přijatém dámském gambitu proti Vladimíru Tichému dostal pod nepříjemný tlak pramenící zejména s pěšce na e5 a s ním souvisejícím opěrným bodem na jediném volném sloupci d. Vzhledem k vlastní náročné partii nevím, jak se Honzovi povedlo soupeře ošidit o pěšce, nicméně ve věžové koncovce to kvůli aktivní bílé věži pod pěšcem k výhře nevedlo – 3,5:2,5. Rozhodnutí přišlo v partii Honzy Oreského proti Petru Boukalovi, tedy v partii, která se mi z našeho pohledu zdálo vůbec nejnadějnější. V moskevské variantě sicilské si totiž vytvořením dvojpěšců otevřel hru hned na dvou sloupcích. Přes b-sloupec to dokonce vypadalo na materiální zisky, jenže se z toho vyvinula pouze kvalita za pěšce a velmi nebezpečnou kompenzaci. Následně se Boukalovi povedlo vytvořit volného pěšce, který navíc jako klín nepříjemně omezil pohyblivost černého jezdce, po čemž už prosazení volného pěšce nebyl vážnější problém – 4,5:2,5. Já jsem sehrál zřejmě nejbláznivější partii za poslední roky. Ještě se mi totiž nestalo, aby mého krále naháněly hned 4 lehké figury, nicméně tahy 28.exf7+? (místo správného 28.Jc7) a 30.b4? (lepší je původně zamýšlené 30.h3) jsem si za to mohl úplně sám. Štěpán Filipi naštěstí v obtížné pozici taktéž hned několikrát nezareagoval přesně, jenže v takovýchto pozicích ani počítačové hodnocení +6,5 není jednoduché dokázat. Obrat následně započal tahem 39.Va4!, po němž černý definitivně zpanikařil hrubou chybou 39…Sb5+. Výsledkem však už byla pouze korekce na 4,5:3,5 – a pak, že se historie neopakuje. Smolný novoborský den ještě korunoval los souběžně probíhajícího Open Praha, kde se ve 3. kole ve vzájemném partii střetávají naše první šachovnice - Tomáš Kulhnek s Julií Kočetkovou.

Partie

Odkazy

databáze ŠSČR
6x 1794x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat
18.01.2012 15:51 | Autor neznámý

Vojta: Partie už jsou u souhrnného článku nss.cz/, jinak pohled z druhé strany je zde skvysehrad.cz/druzstva/Acko_s_Novym_Borem_B.pdf. Ještě k původnímu komentáři - žurnalistický jsem být musel, protože jsem klíčovou fázi vaší partie vůbec neviděl A malá poznámka k objektivitě - schválně doporučuji přečíst oba komentáře. V podstatě se neshodneme na zhodnocení žádné partie - zkrátka každý to pro svou stranu vždy vidí trochu růžověji

18.01.2012 15:41 | Autor neznámý

 To je pravda, nicméně bílý f4 šel, i když na dvakrát. Škoda že tady nejsou partie, aby se na to mohl případný čtenář podívat a neluštit z těchto povídání :).

16.01.2012 16:29 | Autor neznámý

Vojtěch Rut: No u té vaší partie mám hlavně pocit, že pochybná byla už celá ta výstavba s f3 - při krátké rošádě bílého je to v sicilce v podstatě vždycky nesmysl, zvlášť v těch paulsenovských, ježčích strukturách, bílý pak v podstatě nemá žádnej rozumnej plán a jen čeká, co vymyslí černý - ten si může buď vybrat, zda bude prosazovat nějaké brzké d5 s pohodlnější hrou po otevření pozice nebo se může porůznu převíjet přes černá pole (diagonála b8-h2, pole e5, motiv g5 a někdy třeba Je5-g6-f4, apod., těch možností je spousta) a chystat postupně útok na krále s tím, že nějaké to rozhodující otevření hry přijde až později, ve vhodný moment...

16.01.2012 15:47 | Autor neznámý

 Hodnocení mojí partie je taky trochu žurnalistické. Dlouho rošádu jsem udělal až poté co jsem obětoval pěšce a útokem na krále získal figuru a partie se již příliš nehrála. "Vyřícené f5" byl v podstatě vynucený tah na mé g5. Nicméně bílého ambiciozní e5 nejspíš prohrálo partii (což nevím, od dohrání jsem se na partii ještě ani nepodíval).

16.01.2012 10:29 | Autor neznámý

HoSt: No vidiš, seděl jsem sice hned vedle, ale Tvou oběť pěšce jsem ani nepostřehl. Tentokrát jsem měl dost starostí se svou partií - jak vyběhnout s králem z tvořící se matové sítě. Dokonce ani na basket jsem se mockrát nestihl podívat

16.01.2012 09:43 | Autor neznámý

...no to hodnocení mojí partie je opravdu hodně diplomatické:-)..na to, že Martin seděl hned vedle...Hrál a stál jsem opět jako prase, "řešení" problémů spočívalo v oběti pěšce, zdálo se mi to vzhledem k mému lepšímu času a blížící se kritické fázi partie nadějnější než tahání mírně horší pozice, kde by měl šance na výhru pouze soupeř, objektivně to ale bylo chybné rozhodnutí, při dobré hře soupeře by to bývalo bylo tak +- pod sebou a žádná protihra, ani soupeř ale naštěstí nehrál nejlíp a jakés takés šance a hratelnou pozici jsem nakonec získal, dva střelci přece jen trochu zlobili, stupidním tahem h4 jsem sice dal soupeři další sanci, ani tu však nevyužil a na konci mi právě tenhle otravný pěšec zajistil remízu - i když její nabídka byla v daný moment trochu alibistická a měl jsem na ni za sebe zpětně vztek, sice jsem hrál na půl minutě proti skoro 3 minutám a zbývalo ještě asi 5 či 6 tahů do kontroly, ale i tak se soupeř mohl v omezeném čase docela snadno splést, jakkoliv k remíze měl hned několik cest, které ale nebylo úplně snadné najít, takové ty intuitivní tahy, které člověk v kisně většinou hraje, naopak vedly k problémům bílého...Bohužel jsem neměl čas už okouknout další partie a vycházel jen z toho, jak to stálo při posledí obchůzce - Martin a Bolek nejasno, Honza Oreský opticky jasná výhoda...No jo, no:-(((...Nicméně dlužno přiznat, že Vyšehrad opravdu vyhrál zaslouženě..