1. Novoborský ŠK “B“ – Space Poštovní spořitelna “B“ 5,5:2,5

16.11.2008 19:57 | 1. liga západ 2008/2009

Ke třetímu kolu 1. ligy západ k nám přijel soupeř, který tradičně aspiruje na medailové pozice. Nicméně letošní start družstvu Space Poštovní spořitelny “B“, která ještě loni hrálo pod hlavičkou ČSOB, příliš nevyšel a s...

Ke třetímu kolu 1. ligy západ k nám přijel soupeř, který tradičně aspiruje na medailové pozice. Nicméně letošní start družstvu Space Poštovní spořitelny “B“, která ještě loni hrálo pod hlavičkou ČSOB, příliš nevyšel a svou tabulkovou pozici si bankéři nevylepšili ani po zápase s námi. Podle sestav jsme měli být jasnými favority, protože s ohledem na účast Soni Pertlové na olympiádě jsme nastoupili takřka kompletní, naopak hostům oproti tradičním sestavám chyběl Tomáš Studnička hrající v Rakousku.

Za hosty nastoupil i člen představenstva ČSOB Jan Lamser

Jako první skončila partie na 8. šachovnici, kde Míra Boreš založil paulsena v sicilské poměrně nestandardně, když ponechal svého krále v centru a začal postupovat svým h-pěšcem. Závěrečná pozice byla zřejmě mírně lepší, nicméně s obnaženým králem také dosti riskantní, což při soupeřově nabídce smíru a velmi dobře vyhlížejícím zápase nemělo smysl dále pokoušet – 0,5:0,5. I na čtvrté šachovnici jsme bez větších problémů udrželi černé figury, když bílými hrající Vozka už v zahájení opatrnou hrou jasně demonstroval své úmysly. A protože caro-kann není zrovna nejprůraznější zahájení, musel se Péťa Kučera spokojit s remízou – 1:1. To jeho stejnojmenný synovec byl o poznání úspěšnější, když v klasické dámské indické využil nasměrování svých dlouhonohých figur na soupeřova krále a díky hrozícím matovým obratům získal pěšce. K jeho realizaci byl sice opět v časové tísni, ale přesto dokázal postupně zlepšovat postavení svých figur a po Lamserově další nepřesnosti malou kombinací rozhodl o zisku dalšího pěšce a tím pádem celého bodu – 2:1.

V mé partii s Pletánkem se taktéž hrála nepříliš obvyklá varianta sicilské, ve které se už okolo 10. tahu urodily taktické komplikace. Na nejostřejší varianty ovšem nakonec nedošlo a po výměně dam už byla výhoda bílého pouze miniaturní – 2,5:1,5. Zbylé partie pak skončily po velkém boji rezultativně. Do série neobvyklých zahájení zapadla i španělská v podání dvojice Kulhánek – Sochor. Po 17 tazích z ní totiž vznikla klasická pozice s moderního benoni. V té Tomáš svého soupeře nepustil k absolutně žádné protihře a dlouho dopředu si připravoval závěrečný úder v podobě 31.Jf5! Tímto skokem získal čistého pěšce, rozbořil domeček u krále a navíc vyměnil i klíčového černopolného obránce. Následný útok poté netrval už ani 10 tahů – 3,5:1,5. Pikantní souboj se odehrál na první šachovnici, kde se Marek Vokáč utkal se svým někdejším svěřencem Lukášem Černouškem. Ovlivněn tréninkem malých dětí Marek zahrál italskou, která se v tomto provedení velmi často vyskytuje právě v turnajích těch nejmladších šachistů. Samotné zahájení však klíčem k úspěchu nebylo – jako nejdůležitější se totiž ukázala skutečnost, že Lukáš chtěl partii vyhrát, a tak volil i poměrně riskantní tahy jako 20...f5. Otevření pozice ale nakonec pomohlo spíše Markovým figurám a rozvinutý útok už Lukáš v časovce nedokázal ukočírovat – 4,5:1,5.

Z družstva hostů se povedlo zvítězit pouze Vojtovi Kovářovi

O výhře JayJaye bylo jasno už dlouho dopředu, nicméně nakonec dohrál až jako předposlední. Jindra Kuba se na něj sice pečlivě připravil, ale Jirka zahrál ve svém oblíbeném birdovi méně často hrané pokračování, čímž soupeře evidentně vykolejil. Jindra se pak příliš koncentroval na hru na královském křídle, avšak poté musel za možnost vyvinutí toho dámského obětovat kvalitu, čímž se odsoudil k dlouhému a marnému pokusu o zázrak – 5,5:1,5. Tradičně nejdéle hrává Honza Vrána a toto už téměř pravidlo bylo potvrzeno i dnes. Narozdíl od minulých kol však toto snažení nebylo odměněno ani ziskem půlbodu. Ač se hrála ruská, jednalo se o velmi zajímavou partii, v jejíž klíčové fázi Vojta Kovář s nestejnopolnými střelci velice dobře rozvinul útok. Honzův král se musel vydat na pochod přes celou šachovnici, ale svou cestu z g8 zakončil nedobyt na a6. Následovala výměna dam, a přestože při nestejnopolných střelcích měli oba hráči stejně pěšců, mohla díky několika volným pěšcům skončit prakticky jakkoli. Postupem času se vyjasnilo, že na výhru už může hrát pouze Vojta a po zdařilém průlomu na královském křídle se mu to také podařilo – 5,5:2,5.

Zápas tak skončil zaslouženým vítězstvím, zaslouženým zejména z toho pohledu, že až na poslední dohrávanou partii jsme prakticky v žádné další nebyli významně ohroženi. Kéž by to takhle šlo i dále:-) Další zápas nás čeká za 14 dní na půdě nebezpečných Vršovic.

Marek Vokáč (2452) 1-0 Lukáš Černoušek (2435)
Jiří Jirka (2432) 1-0 Jindřich Kuba (2247)
Tomáš Kulhánek (2403) 1-0 Jiří Sochor (2325)
Petr Kučera (2324) 1/2 Pavel Vozka (2238)
Martin Vaculík (2288) 1/2 Jan Pletánek (2237)
Jan Vrána (2215) 0-1 Vojtěch Kovář (2252)
Petr Kučera (2165) 1-0 Jan Lamser (2187)
Miroslav Boreš (2206) 1/2 Jaroslav Šura (2149)
1. Novoborský ŠK “B“ 5,5 : 2,5 Space Poštovní spořitelna “B“

Lukáš Černoušek, nejvyšší šachovnice hostů (autor: Petr Boleslav, zdroj: nss.cz)

Partie

Odkazy

Svazová databáze
1x 3574x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
16.11.2008 23:26 | Autor neznámý

To captain ještě zatajil, že jsem vyhlásil čas odjezdu strašně pozdě a na zápas mé autí dorazilo s dvacetiminutovou sekerou. Zdá se to být zajímavou motivační metodou, auto udělalo 3/3, to budu muset provádět častěji!