Začneme tím hlavním, návrhem Šachového svazu ČR:
Soutěže družstev – termíny
Milí šachoví přátelé,
Vláda České republiky zveřejnila 14. dubna harmonogram uvolňování současných opatření souvisejících s šířením nového koronaviru SARS-CoV-2. Pokud půjde vše podle plánu, budou sportovní akce s počtem do 50 osob povoleny od 8. června.
Jak jsme již avizovali v březnovém rozhodnutí o přerušení svazem řízených šachových soutěží družstev (zde), naší prioritou je přerušené soutěže dohrát. Výkonný výbor Šachového svazu ČR o stávající situaci jednal 14. a 15. dubna a navrhl termínový kalendář dokončení soutěží družstev. Najdete jej zde.
Je zapotřebí si uvědomit, že v současné chvíli neexistuje žádné univerzálně vhodné řešení. Možnost rozhodnout o osudu soutěží za šachovnicí nám připadá nejvíce férová. Soutěže by se měly dohrát podle Soutěžního řádu a jejich vlastních rozpisů, a to bez změny pravidel.
Byť bychom si to pochopitelně nikdo nepřáli, může se stát, že se situace ohledně epidemie zhorší a harmonogram uvolňování opatření se změní. V takovém případě již nebudeme přistupovat k další změně termínového kalendáře a tento soutěžní ročník bude ukončen. Současné termíny jsou hraniční pro možnost přípravy nového ročníku soutěží, který by se měl rozeběhnout na podzim. Co přesně by případné ukončení soutěží znamenalo pro práva účasti družstev v dalším ročníku (postupy/sestupy), rozhodne Výkonný výbor na svém dalším zasedání dne 28. dubna, materiál bude zveřejněn do 1. května.
Do této doby je také čas k diskuzi nad připraveným materiálem o dohrání soutěží. Pokud by kdokoliv chtěl k tématu vyjádřit svůj názor, ohledně ligových soutěží je vhodné kontaktovat předsedu ŠSČR Martin Petra, kvůli krajským soutěžím pak místopředsedu ŠSČR Rostislava Svobodu (kontakty zde).
Zcela chápeme, že situace je nestandardní a pro některé oddíly dohrání soutěží může znamenat řešení nové hrací místnosti, rozpočtu, nedostatečného počtu hráčů a dalších věcí. Na přípravu jsou nicméně k dispozici přibližně 2 měsíce. Věříme, že tento čas pro vás bude dostatečný a že se v červnu, tedy po vynucené čtvrtletní pauze, nad šachovnicemi opět sejdeme.
S přáním všeho nejlepšího,
Martin Petr,
předseda ŠSČR
A teď je škoda že tady není diskuze, ale můžeme tu diskuzi uskutečnit na Facebooku, minimálně na Facebooku Robert a Petr šachy se už diskutuje.
Chci napsat důvody, proč tyto soutěže nedohrávat...
- Argumentem číslo jedna je určitě Koronavirus. Můžeme souhlasit, můžeme nesouhlasit ale je to hrozba a není na tuto nemoc zatím lék. Můžeme říkat, že jsou povolené svatby, pohřby, otevřené restaurace, obchody. Nemůžeme ale říct, že riziko tady není. Nemůžeme říct, že nemůžeme ohrozit své kamarády, soupeře rodiny.
- Argument číslo dvě, proč nedohrát je čas. Obrazně, když zmrzne úroda švestek a nebudou švestky na podzim, co budu dělat? Budu sázet nový strom? Budu chtít mít švestky v zimě? Ne, počkám si na příští rok. Tímto příkladem chci říct, že jsme si naplánovali nějaké víkendy pro šachy a ty víkendy jsou minulostí. Poslední víkend v červnu chci s dětmi oslavit vysvědčení, pokud nějaké bude. Chci navštívit rodiče a chci zahájit s dětmi prázdniny. Možná bude tábor, možná pojedeme někam na víkend. To poslední co chci, je hrát šachy první týden prázdnin. Když se mě někdo zeptá, jestli tento víkend rodina a nebo šachy, pak moje volba je jasná.
- Argument číslo tři - fair play. Jak můžeme dohrát soutěže bez našich hráčů ze Slovenska? Jak můžu dohrát soutěže, když mi odmítnout nejstarší hráči nastoupit k zápasu? Jak můžu hrát soutěž, když nepostavím v jeden den tři družstva do tří soutěží? Jak můžu chtít hrát sportovně, když oddíly co se zachraňují nepostaví své nejlepší hráče? Můžete souhlasit a nebo nesouhlasit, ale tento ročník nebude nikdy sportovně spravedlivý.
- Argument číslo čtyři -Nechci být figurkou v rukách někoho jiného. Tlak na dohrání soutěží je důležitý možná z pohledu extraligy. Mě jako amatérského hráče extraliga netrápí a nikdy trápit nebude. Chtěl bych aby náš svaz komunikoval s oddíly. Chtěl bych aby přes jakýkoliv komunikační prostředek svolal oddíly k diskuzi. Aby svaz, teda lidi co rozhodují o nás věděl co my doopravdy chceme. Věřím, že oddíly můžou žít bez svazu, ale svaz bez oddílu nemůže žít. Mrzí mě, že lidi na svazu to takto nevidí. Hodně čtu jak svaz podporuje talentované juniory. Jak svaz podporuje reprezentanty. Nikde nečtu jak svaz pomáhá oddílům? Proč poplatky za hraní soutěží nejdou do cen v soutěžích? Proč pokuty zaplacené v soutěžích nejdou postiženým oddílům? Proč svaz bere, ale oddílům dává tak málo?
Ale taky tady chci říct, že můžete mít víc argumentů tyto soutěže dohrát. Můžete říkat, že chodíme do práce. Že musíme žít. Že je lepší dohrát soutěže, než je vynulovat. Že nehorší je se vzdát a nebojovat. Že nejlepší je šachově určit vítěze a poražené. Neříkám, že mám pravdu. Tímto článkem se vás ptám:
Co vy na to?