Známe to všichni. Za stavu 3,5:3,5 se hraje poslední partie zápasu. Napětí by se dalo krájet. Za šachovnicí sedí zpocení, nervózní hráči a každý z nich má k dispozici pouze 30 sekundový bonus za tah. Každá chybička teď může znamenat definitivní konec a ztrátu nejen této partie, ale i celého zápasu. Všechno snažení hráče, ale i ostatních kolegů, se může v jednom okamžiku ocitnout v troskách. Kolem partie se tlačí spousta zvědavců, kteří chtějí vidět rozuzlení této zápletky. Co se však nestalo - vůdce černých figur (domácí) udělá nemožný tah, bere ho však zpět, rozboří při tom několik figurek a v téměř poslední sekundě udělá řádný tah. Bílý (host) při všem psychickém vypětí okamžiku na to nijak nereaguje a snaží se hrát normálně dál. To však nezvládá kapitán hostí, vzkypí v něm saze a se slovy „takhle to dál nejde, přece nemožný tah! Zastavte hodiny!“ opravdu zastaví hodiny a snaží se zavolat rozhodčího…
Jak vše nakonec dopadlo, ponechme nyní stranou, slíbil jsem vám totiž malý výlet do oblasti šachových řádů. Pro úvod si připomeňme, že zasahování diváků, i když je to třeba kapitán družstva, je dle pravidel nepřípustné! Položme si však otázku, jaké možnosti má nyní rozhodčí, aby nějak potrestal toto nevhodné chování, které všem naprosto kazí krásný požitek z nádherné královské hry. Ano, hádáte správně – není toho moc. Maximem je vykázání z hrací místnosti. Je to však dostatečné?
Kapitán domácích se domnívá, že ne. Vždyť se jedná o narušení hry, které hrubě ovlivnilo konečný výsledek zápasu! Asi nikdo nechce, aby k podobným incidentům docházelo i někdy v budoucnosti a proto navrhuje doplnit do šachových řádů větu:
„Pokud hráč v roli diváka jakkoliv nevhodně zasáhne do jiné probíhající partie, tak mu bude pozastavena činnost na ... utkání, podle míry provinění.“
A dále dodává, že je to inspirováno jinými sporty, hlavně fotbalem, kde známe institut žluté a červené karty a disciplinární potrestáni za jejich obdržení.
Zeptali jsme se, jak se na celou věc dívá v současné době asi jedna z nejpovolanějších osob u nás – spolutvůrce většiny porevolučních Soutěžních a Disciplinárních řádů pan Pavel Chrz:
Samozřejmě mne těší, že se veřejnost zajímá o tuto „bafuňárskou“ oblast, ale s návrhem si dovolím nesouhlasit. Vysvětlím i proč. Nejprve bych objasnill správný postup jak v podobné situaci reagovat. V této souvislosti bych vzpomenul i památku legendárního „učitele“ budoucích generací rozhodčích a soutěžních komisí, autora řádů v tehdejší knižní podobě, školitele v 70. až 90. letech RNDr. Vladimíra Doležala, který vždy na školeních i jinde tvrdil zásadní věc: „Co není v zápise, jako by se nestalo“.
Takže první krok je vždy vše zapsat do zápisu o utkání! Pokud se tak nestane, tak není vlastně co řešit a vše zůstane řečeno sportovní terminologií doma v šatně.
Druhým neméně důležitým krokem je podat písemně do 3 dnů od skončení zápasu námitku i třeba s návrhem na disciplinární řízení. Vše poslat řídícímu soutěže, v kopii soupeři, rozhodčímu a zaplatit poplatek (na úrovni KŠS 500 Kč, na úrovni vyšší 1.000 Kč, tento poplatek je vratný, pokud bylo i z části námitce vyhověno)
Pak už následuje stanovisko řídícího orgánu soutěže a možné předání do disciplinárního řízení nebo v případě podezření z pochybení rozhodčího k předání do komise rozhodčích.
Nyní mnohé možná překvapím, ale disciplinární řád v nynější podobě už možnost pozastavení činnosti obsahuje! Trestem může být podmíněné, nepodmíněné zastavení činnosti, zastavení činnosti kapitána či jiné tresty dle disciplinárního řádu. Tyto však ukládá jen disciplinární komise a to po důkladném šetření s oslovením dotčených. Nikomu nemůže být pozastavena činnost bez projednání na disciplinární komisi. Ta vše vyhodnocuje s ohledem na: zda šlo o "sprostý" úmysl za účelem vítězství v zápase, o úmyslné poškození, o neznalost pravidel, o nedbalost, nechtěné vyrušení z důvodu třeba zdravotního hendikepu, atd., atd. Také co vše ovlivnilo, jak závažné bylo, zda je to recidivista či 70letý gentleman, kterému omylem poprvé něco v jeho letech ujelo, a hned se omlouval. Prostě se v úvahu bere spousta různých okolností…
Pokud se vrátíme k podobě navrhované věty od domácího kapitána, tak je v ní zásadní problém ve slovíčku „jakkoliv“. Samozřejmě, že disciplinární řád neobsahuje žádné konkrétní situace, ale dle mého názoru je to jedině tak správně. Představte si, že několikrát do roka bude zasedat disciplinární komise, projednávat a rozhodovat o postizích v situacích, které se mohou kdykoliv běžně stát jako např.: dohravší hráč s mobilem v kapse hlasitě u ucha vyruší zvoněním hráče s pár sekundami, udělá úmyslně nějaký rámus v místnosti, aby vyrušil soupeře v časovce, u dveří polohlasně řekne, aby šel hráč jezdcem na maty, apod. Jistě by i čtenáři byli schopni najít další desítky podobných situací. To opravdu nemůže být takto uvedeno v disciplinárním řádu.
Jsem přesvědčen, že nynější šachové řády jsou opravdu nastaveny správně a zcela dostatečně. Zvídavé čtenáře bych odkázal na web šachového svazu, kde mohou hned v první záložce nalézt odkaz na veškerou platnou legislativu. Např. disciplinární řád je zde:
https://www.chess.cz/wp-content/uploads/2018/07/DisciplinarniRad_2018-09-01.pdf
Závěrem
bych všem chtěl popřát co
nejvíce radosti ze šachu! S přáním vzájemného gentlemanského
jednání, hodně
zdraví a úspěchů do nového roku přeje
Pavel Chrz, člen STK ŠSČR
Pro
novoborský šachový server s laskavým svolením pana Chrze
sepsal
Martin Mužík
Wlk, 2:2 na zápasy v DC v tenise jako 3,5:3,5 v šachu.
Také v tenise je jedno, jestli 3:2 nebo 5:0.
Ale pojďme raději slavit Silvestra v SR i v ČR.
No v prvé řadě si myslím, že hodnocení na skore není tak objektivní jako zápasové body. Prostě fakt, že frustrovaný soupeř nebo soupeř bez motivace pustí pár gólů (v tomto případě partií) navíc, by neměl rozhodovat o pořadí (tedy když tak až po zápasových bodech).
Wlku, tak nehrajte družstva, když na to nemáte nervy, nechte to jinejm, které to malé drama, co můžeme v šachu prožít, mají za své. Obraťte se na svůj SR svaz, proč skore zrušili, měli jste ho v 90.letech.
Tenis je také individuální sport. V Davis cupu se hrají poslední míčky za stavu 2:2 na zápasy, 2:2 na sety, 6:6 na game. Tak tam vlítnětněte vysvětlovat, že není spravedlivé, aby se teď vďaka jednotlivci rozhodlo, že celý národní tým půjde do čtvrfinále nebo do boje o záchranu.
Bodka nebodka, já Vás na tom kurtu zachraňovat nebudu
pawel : jestli by nebylo lepší aspon za 4:4 dávat dva body, přece jen za bojovný výkon , dostat 1 bod je blbý. Zase na druhou stranu, aby se více nedomlouvaly zápasy na 4:4, ale věřím, že by to bylo minimum.
No tak hlavně by mu měli odebrat rozhodcovskou licenci. Ale bylo to v jiném okrese, tam prej maj jinou morálku
ELOminator: Pokud někdo někomu radí u partie, tak by se to mělo dát zápisu. Zastavení činnosti nebo aspoň ostuda je dostatečný trest.
Já vidím daleko víc důvodů proti tomuhle systému než pro něj. Kromě už uvedených i ten, že tým, který by všechny zápasy vyhrál, by přesto nemusel obsadit první místo.
Tak jasně že by se tam více podvádělo (u bodování na skore), zvláště v českých zemích. I tak je to leckdy na hraně (nebo za hranou). Ale co se týče toho incidentu, nebyl jsem u toho, ale nemyslím, že by to mělo mít zásadní vliv na výsledek partie. To zásadnější vliv mělo, když onehdy rozhodčí radil svému hráči (synovi) tahy a protesty nepřipustil.
wlk: Tak ten poslední vagon nepřipojujte, když nejíce odnese nehodu.
Optejte u vás na Slovensku, zrušili jste to, měli jste to. Když v 1.lize porazí poslední Horňáci třeba páté Dolňáky 8:0 a skočí o 4 místa výše za záchranou.
Nebo ze 4. na první postupové.
Navíc, to už by ty šachy, jako sport, byly o ničem, kdyby alespoň takové malé drama za stavu 4:3, 3,5:3,5, 3:4 ubylo.
Ad mobily: máme 2 kategorie: MČR a Extraliga (úplný zákaz mobilů: na profesionální úrovni nutné) a všechny ostatní soutěže, kde je podle článku 11.3.2.1 nutné vypnutý mobil uložit do tašky, které se hráč vůbec fyzicky nedotýká, ale má ji v hrací místnosti. Tedy dávat ho rozhodčímu je zbytečné a pravdila to nepřikazují.
Ke kauze: zde kapitán nic moc neuděl, protože opravit si nepřípustný tah před zmáčknutím hodin může beztrestně každý, asi kapitánovi ruply nervy a za to bych ho jako rozhodčí vykázal z hrací místnosti a to by si myslím pro něj byl dostatečný trest.
Petan - dost dobrý, ale představte si toho rozhodčího, že má u sebe 22 mobilů od hráčů a jak dlouho by pak trvalo takové vystřídání - než by našel správný mobil, tak by mohl být i konec zápasu. :o))
A teď si představte, že byste místo šachů hráli třeba fotbal a museli běhat s mobilem po hřišti.
Zdravím, šachové řády jsou jedna věc, přístup rozhodčího je druhá věc ( pokud je rozhodčí nehrající, tak to je ideální stav) a přístup hráčů samotných i přítomných diváků je třetí strana trojúhelníku, podle mě by mělo rozhodovat jednoduché " co sám nemám rád, to nečiním ostatním" a možná tak málo by stačilo, jen obyčejný lidský respekt k soupeři a rázem by se šachové řády staly platné a aktuální jen pro ty, kteří je porušují a ne z nich dělat "klacek" a čím větší, tím lepší". Více netřeba.
to David Bražina - taky to tak dělávám, ale předtím se dohodnu s rozhodčím a soupeřem, že to ani jednomu z nich nebude vadit, byla doba, kdy jsem měl služební mobil pro neočekávané případy. A k Vašemu případu - já bych si na Vašem místě došel k rozhodčímu, aby napsal do zápisu, že mi odebral ze stolu vypnutý mobil a že za jeho neporušenost a pozdější funkčnost nese odpovědnost okamžikem, kdy si ho dal k sobě na stůl. Je to člověk kovaný v Pravidlech, určitě by Vám vyhověl.Ta odpovědnost je asi stanovena přesně tak jak o ní píši.
Zajímavě napsaný článek, děkuji za něj.