Nejvýše nasazená Ju Wenjun (foto web turnaje) neprošla sítem čtvrtfinále, vyřadila ji krajanka Tan Zhongyi. Rychlý postup si vybojovaly také Anna Muzyčuk a Alexandra Kosteniuk, jen dvě partie v prodloužení potřebovala k postupu Dronavali Harika.
Čtvrtfinále mělo nezvykle rychlý průběh. Tři zápasy byly rozhodnuty v základní fázi, jediný tiebreak skončil po dvou rapidových partií. Tentokrát se chyby jednoduše nepromíjely.
První partie čínského derby byla dlouhá, už ta naznačila, že Ju Wenjun nebude mít na růžích ustláno, ale dost podezřelou koncovku se jí nakonec podařilo ubránit. Ve druhé partii měla Ju Wenjun bílé figury, jenže místo očekávaného tlaku byla nachytána na novinku už v zahájení, vzniklé problémy nedokázala rozplést správně a tentokrát již Tan Zhongyi při realizaci výhody nezaváhala.
Atraktivní hru sliboval zápas Muzyčuk - Stefanova. Zajímavé taktické zápletky opravdu dominovaly. V úvodní partii Stefanova nezvládla jedovatou pozici v časové tísni, v odvětě zkusila zajímavý gambit, po sérii šarvátek se jí podařilo získat převahu pěšce, to ale ve věžové koncovce k výhře nestačilo.
Relativně hladce si postup vybojovala Alexandra Kosteniuk. V úvodní partii udržela pod kontrolou soupeřčinu snahu o útok a aktivní protihrou držela rovnováhu. Ve druhé partii bílými obratně zavedla soupeřku do technické pozice a mírnou převahu dvojice střelců přesvědčivě dovedla k výhře. Ni Shiqun ale i tak v soutěži příjemně překvapila a zaznamenala nesporně největší úspěch své dosavadní kariéry.
Poslední souboj nejvyrovnanější dvojice Harika - Dzagnidze přinesl další atraktivní bitvy. V první partii rozhodla až chyba Dzagnidze v časové tísni, Gruzínka však dokázala v odvětě vyrovnat, když Harika nezvládla dobře všechna úskalí zahájení a po ztrátě pěšce marně vzdorovala v horší věžové koncovce. Do rapidů nastoupila Harika s velkou vůlí po vítězství, odvážně obětovala pěšce za aktivitu a soupeřce vydatně znepříjemňovala hru. Obrana stála Dzagnidze příliš mnoho času, v časové tísni pak promarnila šanci na záchranu a Harika velmi pěkným způsobem využila svou aktivitu k poučné výhře věžové koncovky. V druhé odvetě šla Dzagnidze do rizika, ale Harika byla tentokrát lépe připravena, ze zahájení vyšla s příjemně hratelnou pozicí a postupně získávala jasnou převahu. Po zisku figury uklidnila nervy nabídkou remízy z pozice síly, soupeřka již na záchranu zápasu neměla žádnou šanci.
Do semifinále jsou karty opět rozdány velmi zajímavě. Derby asijských velmocí Číny a Indie nemá jasnou favoritku, obě hráčky si dost užily i tiebreaky. Harika je asi trochu zkušenější, Tan Zhongyi může nabudit vyřazení slavnější krajanky.
Pikantní je i druhé evropské derby Ukrajina - Rusko. Anně Muzyčuk fandím už od jejích dětských let, je to velmi sympatická a nadaná hráčka, a soutěží zatím prochází bez zaváhání, jediná z finalistek ještě neokusila tiebreak. Alexandra Kosteniuk ale možná chytla druhý dech a jistě se bude chtít znovu přiblížit k titulu šampiónky. Rozhodně nebude snadnou soupeřkou, její tým udělá v přípravě na prestižní souboj jistě maximum.
Ano, máte pravdu, 80% vítězných partií. A jinak do toho počítám i ty rapidy a blicky. A jinak jsem to myslel s nadsázkou. Protože Sášena to měla fakt totálně vyhraný hned několikrát.
Tedy co se dnes dělo na šachovnici....
děkuji za doplnění
z povahy článku je jasné, že je poněkud tendenční (jak už to v českých médiích bývá), nicméně jako vstupní informace je to zajímavé
kulturní prostředí Íránu asi pochopit nemůžeme, ale je dobré mít jakousi představu
https://magazin.aktualne.cz/iranska-mistryne-v-sachu-byla-vyhozena-z-tymu-pote-co-si-na/r~2a00fde0f90111e698c20025900fea04/?_ga=1.111595527.2058124883.1466599944