Kvalifikační novinka jménem FIDE Circuit
Turnaj kandidátů 2026 otevírá dveře několika různým cestám, jak se do něj probojovat. Jednou z nich je nově vytvořená soutěž FIDE Circuit, která přináší celoroční sérii turnajů s bodovým hodnocením podle formátu a náročnosti. Na konci roku pak dva nejlepší hráči získávají účast mezi šachovou elitou.
Caruana vstupoval do závěrečných turnajů – Mistrovství světa v rapidu a bleskovém šachu – s těsným náskokem před Arjunem Erigaisim. Napjatá situace slibovala dramatický finiš, ale Caruana žádné překvapení nepřipustil a uhájil konečné vítězství ve FIDE Circuit 2024.
Historická stopa československých šachistů
Do Turnaje kandidátů se v minulosti probojovalo i několik výrazných jmen z československé šachové scény. Miroslav Filip si účast vybojoval hned dvakrát – v letech 1956 a 1962. Vlastimil Hort se mezi kandidáty dostal v roce 1977 po vynikajícím výkonu na mezipásmovém turnaji v Manile. Ve čtvrtfinále však podlehl Borisovi Spasskému, přestože v kritickém okamžiku ztratil partií překročením času takřka vyhranou pozici.
Vlastimil Jansa se do závěrečných bojů prosadit nedokázal, byť k tomu měl velmi blízko v roce 1985 na pásmovém turnaji v Praze, kde dělil první místo. V navazujícím mezipásmovém turnaji však obsadil až dělenou dvanáctou příčku. David Navara se v moderní éře dostal do FIDE Grand Prix 2017, avšak přímo na Turnaj kandidátů se mu proklouznout nepodařilo.
Caruanova cesta mezi nejlepší
Zatímco dříve měl finalista boje o titul mistra světa automatickou účast v dalším Turnaji kandidátů, FIDE toto pravidlo zrušila. Pro úřadujícího mistra světa Dinga Lirena to znamená, že bude muset projít klasickou kvalifikací – a totéž čekalo Caruanu. Ten se teď stal prvním oficiálním postupujícím díky svému triumfu v rámci FIDE Circuit 2024.
Pro Caruanu to bude už šestá účast na Turnaji kandidátů. Poprvé se této prestižní akce zúčastnil v roce 2016 v Moskvě, kde přišel o celkové vítězství až v závěru a skončil těsně za Sergejem Karjakinem. V roce 2018 v Berlíně naopak dominoval a vybojoval si právo vyzvat světového šampiona Magnuse Carlsena. Jejich zápas se protáhl na dvanáct remíz, po nichž Carlsen jasně zvítězil v rychlém tie-breaku 3:0.
I v dalších kandidátských turnajích Caruana patřil mezi favority. V letech 2020–21 obsadil dělené třetí až čtvrté místo, roku 2022 skončil pátý. Jeho dosud nejhorším výsledkem na této vrcholné scéně zůstává právě onen pátý post, který jej odstavil z boje o světový titul.
Z posledního Turnaje kandidátů v Torontu, kde Caruana v závěrečné partii útočil na možnost srovnat krok s Dommarajem Gukeshem, si odnesl jen dělenou druhou až čtvrtou pozici. Proti Ianu Nepomňaščimu promeškal několik šancí k výhře a partie se protáhla až do 109. tahu, na jehož konci se zrodila remíza.
Útok na nejvyšší trofej pokračuje
Navzdory neúspěchu v Torontu Caruana potvrdil, že do světové špičky neodmyslitelně patří. Ve FIDE Circuit 2024 rozptýlil veškeré pochybnosti a se suverénní bilancí se stal prvním postupujícím na Turnaj kandidátů 2026. Zdá se tedy, že americký velmistr zdaleka neřekl poslední slovo a v cestě za vytouženou korunou bude pokračovat i v příštích letech.
Svět šachu tak bude se zájmem sledovat další Caruanův pokus o nejcennější trofej v roce 2026. Stále je tu totiž velká motivace – světový titul, o který se už jednou utkal a na který by rád znovu zaútočil.