Celá šachová veřejnost vnímá letošní ročník turnaje Bilbao Masters jako předehru k listopadovému zápasu o titul mistra světa, kdy za šachovnice usednou velmistři Magnus Carlsen z Norska a Sergej Karjakin z Ruska. Víc pohody a pocitu dobré připravenosti si ze Španělska rozhodně veze norský fenomén, jelikož turnaj přesvědčivě vyhrál.
GM Magnus Carlsen si trofej pro vítěze zajistil už kolo před koncem, kdy vyhrál bílými proti GM Anishi Girimu. Tato partie pro něj kromě jistého prvního místa měla i jakousi osobní hodnotu, protože s holandskou šachovou jedničkou měl do té doby v klasickém tempu zápornou bilanci a ještě proti němu nikdy nevyhrál. Magnus tedy do posledního kola vstupoval se skóre 16/9, což znamenalo pětibodový náskok před průběžně druhým GM Hikaru Nakamurou.V posledním kole se už jen remízovalo na všech frontách.
On to nesmysl není. Jednak přenáší starost o finanční fond na vyzyvatele, za druhé pak umožňuje mistru světa získat relevantní zdroje, aby nemusel hrát podřadné turnaje. A že jde něco FIDE? Who cares. Péče řádného hospodáře. Jen je důležité, aby měl mistr světa možnost takového uchazeče odmítnout.
Když je řeč o Carlsenovi a mistrovství světa : Před časem se objevil nápad, že by mistr světa kromě zápasů o šachovou korunu s vyzyvatelem, který by prošel kvalifikací , mohl hrát i proti soupeři, který by dokázal zajistit odpovídající cenový fond. Zdálo se, že je to nesmysl, kterým se nikdo vážně zabývat nebude. Teď se ale bude tento návrh oficiálně projednávat na nastávajícím kongresu FIDE v Baku. Navíc ho předložila ruská Federace a její předseda, viceprezident FIDE Andrej Filatov. Jistěže není jasné, zda bude přijat, ale poněvadž mají Rusové dost velký vliv, ta možnost tady je. A důvod této iniciativy, která by systém bojů o MS postavila na hlavu ? Je jednoduchý - 50 procent z cenového fondu by šlo na účet FIDE... http://www.fide.com/images/stories/NEWS_2016/FIDE_News/GA_Agenda_2016/Annex_44.pdf
Hmm, tak ted jsem se díval na koment D.Kinga a ten tam též zminuje tu nesmyslně dlouhou variantu 46.Qf8+ atd.
Děkuju za vysvětlení. Přiznávám, že jsem se rozepsal o tématu, o kterém jsem měl jen částečné znalosti.
Já si to pamatuji z té doby. Ale máte pravdu v tom, že někde poté bylo uvedeno špatně (autor si domyslel "pohledem" diagnozu). A poté bylo opět jinde opraveno.
Děkuju za upřesnění. Možná mám nespolehlivé zdroje. Kdysi jsem o tom turnaji četl v Československém šachu, knížku pana Sosonka teď nemám při ruce, anglická Wikipedie píše o zranění zad. Mnozí hráči se po špatném startu položí a začnou prohrávat, ale velmistr Miles se položil a začal vyhrávat!
Jenže to nebylo kvůli zádům, ale kvůli kýle.
Re breughel: To byl turnaj v Tilburgu 1985, kde velmistr Miles špatně odstartoval, kvůli bolestem zad pak u šachovnice ležel na speciálním lůžku, začal vyhrávat a ještě rozdělil první místo.
Nebo 46.Jg5+ Kg7 47.Dd7+ Kf6 48.Jh7#
A Miles ležel.
To ještě nic není. Mamedjarov kdysi na židli v rozhodujících fázích partie - nebo spíše dorážce - klečel (proti Topalovovi, myslím). :-)
Tipuji, že Magnussova gymnastika pochází od bolavých zad, které si všemožně protahuje.
Jinak potvrdil, že ochotně a vědomě chodí do horších pozicí (schválně nehraje v určitých fázích partie nejsilnější tahy), aby se hrálo a vyhnul se remízám. Ta snaha je mi sympatická,, i když to občas nevyjde.