"Jsou-li účastníky turnaje nejsilnější světoví hráči, pak mají partie jistou kontinuitu, jsou naplněny myšlenkami, které během turnaje krystalizují a rozvíjejíc se, a celá soutěž tak nakonec odráží jistou etapu v rozvoji šachové tvorby," píše v předmluvě ke své knize Mezinárodní turnaj velmistrů David Bronštejn. Nevím, ale zdá se mi, že to platí stále, akorát to již nevnímáme jako jednu ze zcela zásadních věcí.
Čas posledního držitele světové šachové koruny Magnuse Carlsena nastává v Londýně 2013, kde i přes prohru v posledním kole vyhrává turnaj kandidátů a následně poráží Viši Ananda v zápase o titul mistra světa. Rok na to přijíždí kandidátská osmička do Khanty-Mansiysku a světe tehdy div se bez porážky a vítězně prochází turnajem Viši Anand. Návrat na trůn se však nezdaří. Cyklus nabírá standardní dvouleté obrátky a v roce 2016 se může pořádáním pyšnit Moskva. Celé Rusko doufá, přeje si, touží, sní a vítězí - Sergej Karjakin s bodem náskoku je suverénním vítězem a ve zteči v New Yorku půl roku poté řádně prověří Carlsena. Vybojuje však jen právo účasti v následujícím turnaji kandidátů.
Turnaj kandidátů 2013
Turnaj kandidátů 2014
Turnaj kandidátů 2016
Babylon Berlín
Klíč k určení postupujícíh do letošního klání je již notoricky znám (např. viz wikipedia). Projeďme si tedy účastníky z jiného pohledu. Za hlavního matadora můžeme právem označit Levona Aroniana, který jako jedinný nechyběl ani v jednom z předešlých třech kandidátských kláních. Velká zkušenost, bude svazující nebo z ní arménská hvězda vytěží maximum? Do noty mu může také hrát defacto domácí berlínské prostředí.
Z opačného pólu. Absolutními nováčky jsou Wesley So, který postoupil na rating, a Ding Liren, který prokázal odolnost i proti sportovnímu aspektu soutěže na Světovém poháru. Po pětileté pauze se na kolbiště vrací Alexander Griščuk, o rok menší pauzu si střihli Kramnik s Mamedayrovem. Ve výčtu nám ještě chybí Fabiano Caruana, který si v předloňskou premiéru ozdobil stříbrem a samozřejmě Sergej Karjakin, který v roce 2014 bral stříbro a dva roky poté v Moskvě urval nejcennější vavřín.
Sumasumáru, prozatím asi tak všechno. Než vám začneme servírovat hráčské medailonky z pera Roberta Cveka, pojďte si trochu zahlasovat. Avšak pozor, první anketa je nadepsána otázkou: Komu byste přáli vítězství? druhá potom: Kdo vyhraje turnaj kandidátů 2018? Ze své vlastní zkušenosti vím, že jména v odpovědích se nemusí shodovat.
Chyběla mi tam kolonka pro MVL. Přeji to MVL. Měl dostat divokou kartu namísto Kramnika. Dokázal vyhrát turnaj před Carlsenem, s tím že ho v tom turnaji porazil, a ve světovém poháru šel dál. MVL tam bude hodně chybět.
@ H.S.: Rozhodně, jdiným rozuzlením při rovnosti bodů by mělo být play-off a ne nějaká nesmyslná pomocná kritéria (koneckonců z podstaty věci v uzavřeném turnaji 2 hráči na stejných bodech podali statisticky vzato stejný výkon).
Námitka, že v turnaji kandidátů už v posledních kolech většině hráčů o nic nejde (protože se počítá jen vítězství), je správná, ovšem hráči TK jsou špičkoví profesonálové, takže riziko, že si budou partie pouštět, je minimální. Ale mohou už hrát bez motivace soupeře porazit. Osobně jsem toho názoru, že u takto významné události by v případě dělení 1. místa měl být jediným pomocným kritériem výsledek vzájemných partií, a pokud i tak nerozhodně, tak nechť se rozhodne ve zkráceném tempu. A ne to nešťastné pravidlo s největším počtem proher.
wlku, wlku. Kdyby paranoia nadnášela, tak nám tu lítáš jako holubička. Podívej se pod postel, možná ti tam Putin osobně právě montuje odposlouchávací zařízení, jeden si nikdy nemůže být jistý.
Na Curaçau se skutečně prokazatelně spikli - Žid Geller, Estonec Keres a Armén Petrosjan, a dávali si remízy bez hry, čímž ušetřili síly (8 remíz bez hry z 28 kol je významná úspora sil). V tomto konkrétním bodě měl Fischer pravdu a Sověti se tento komplot různě snažili zatloukat, a teprve později to prasklo.
Ovšem usuzovat z toho, že když se před 56 lety za dob SSSR a v době minimálních cenových fondů dohodli na remízách bez hry Armén, Estonec a Žid, že si dnes budou v kandidátech Rusové (všichni šachoví profesionálové) házet partie, to už je tak trochu diagnóza.
re wlk
To jsou strachy, to jsou strachy..... jako vždycky před každým turnajem kandidátů.
Viz v článku, vloni udělal Karjakin 4 remízy s 2 Rusy, stejně jak Caruana.
A také, úplně stějně jako teď, někteří diskutující před turnajem - a co když mu nechají 4 body?
A víte proč postoupil? No hlavně proto, že Caruanu porazil.
Často se diváci bojí víc jak hráči, proto asi nehrají o mistra světa
wlk: Vidíte to, co chcete vidět, jak na té partii, tak na Curacau. Stupidní přehlédnutí naprosto normální u kohokoliv jiného kromě Rusů (že by neomylní nadlidi?), zlášť u známých blicařů a časovkářů. Známý fakt, že za Fischerův neúspěch nikdy nemohly jeho vlastní chyby a prohry, které ho z boje vyřadily dříve, než byl ke konspiraci vůči němu vůbec důvod (byl to nadčlověk, a ten by přece nikdy nemohl prohrát, kdyby po něm nešli).
Tak počet vážných partií je shodný (14 kol x 4-4-6). Zápasy mají sice nevýhodu v rapidech, ale na ty vůbec nemusí dojít. Všechno má v rukách sám hráč a nemusí spoléhat na někoho třetího. U turnaje zase vidím problém v diskutabilním pomocném hodnocení (na které dojel Kramnik). Kdo ví, jestli by se Carlsen stal někdy mistrem světa, kdyby v roce 2013 postoupil Kramnik.
Jó tyhlety pindy z dob Fischera se tu objevují pravidelně, člověk s mozkem v hlavě je ignoruje.
Tak třeba já spíše preferuji zápasy kandidátů formou pavouka (Gelfand, 2011). Protože ať si každý říká co chce, hráči ze spodní části tabulky, už v závěrečných kolech prostě nemůžou mít stejnou motivaci jako na začátku. Zde se hraje jen o první místo.
Tipnul jsem Kramnika (i když bych to bral trošku jako překvapení), přeji Caruanovi.
Přeji Kramnikovi a ať vyhraje kdokoliv jen ne Rusokrajinec Putinoidní
To je tak, když si nevážíte našeho kapitalistického zřízení, soudruzi!
Koukám, že vám to kluci stále jde jak před 30 lety
Nechť Karjakinova hra dopadne jako železná pěst bez nejmenšího slitování, nechť je ohněm, který do kořene vypálí tuto hanebnou hlízu zrady! Střez se Carlsene spravedlivé odplaty pracujících. :-)
Davidovi Bražinovi za vtipný komentář
Přeju vítězství Kramnikovi a Aronianovi, a věřím, že jeden z nich i vyhraje, společně ještě s Mamedyarovem předváděli v posledních turnajích před kandidáty nejlepší formu. Technická poznámka, Aronian už o historický titul hrál, tenkrát ho ovšem Kramnik výjimečně obhajoval dvoukolovým turnajem, proto mají mnozí tendenci na to nespravedlivě zapomínat a Aronianův úspěch znevažovat.
No mé preference vypadají asi takto:
1) Griščuk
2) Aronjan/Caruana/Mamedjarov (to by bylo pro mě asi to největší šachové sci-fi )
3) Kramnik/So
4) a pokud možno ne Liren/Karjakin
opraveno
Nemohl by někdo opravit toho Kraminka? Nebo je to nový neznámý talent?
Já to přeji Kramnikovi. Anorian by šel také, u ostatních mám strach, že to bude spíše nuda. Neočekávám, že někdo Carslena sesadí, takže hlavně ať je na co koukat.
Osobně bych vítězství přál Aronianovi, ale v nejlepší formě z účastníků je asi Mamedyarov, takže jej tipnu i na vítěze turnaje.
Vzácná shoda, Karjakin prostě musí vyhrát. Ten milion rublů na přípravu se přece musí nějak projevit!
https://pbs.twimg.com/media/DWGJPg-X4AEGo4v.jpg:large
Tak ten druhý u Griščuka je můj, vyhraje Karjakin.
Tobi zastává kvalitní názory, to už se ví dlouho. Akorát já bych Aronjanovi možná nepřál to elektrické křeslo. :-)
https://www.facebook.com/SergeyDocumentary/videos/1807263386182340/
Křeslo přeji Aronjanovi. A zrovna jako exot si i já myslím, že to vyhraje Karja.
Aspoň se to nebude plést - ten 1 hlas pro Griščuka je můj
Zápas s Carlsenem by byl krásným a důstojným vyvrcholením Aronjanovy existence. Už má načase, jestli nechce, aby se o něm mluvilo jako o jednom z nejtalentovanějších a nejlepších hráčů, kteří se však k boji o titul nikdy nedostali. Důstojným vyzyvatelem bude samozřejmě ale kdokoliv, kdo se tam právem ohně a meče prodere. Další zápas s Karjakinem nikdo kromě Rusů nechce, ale i k této tragédii může klidně dojít. Železný voják z Kramatorsku už jednou prokázal, že má nejpevnější nervy ze všech, navíc jeho přání potěšit Putina a vrátit korunu zpátky do své rodné vlasti (oh wait...) je jistě to nejlepší afrodisiakum.
Takže moje tipy - přál bych to Aronjanovi, ale vyhraje Karjakin.
A na medailonky budoucího trenéra naší reprezentace se taky moc těším, ať se nehamuje! :-)