Byl jednou jeden král

13.09.2020 09:51 | Zprávy

Historici si budou jednou psát do kronik...Byl jednou jeden šachový král. A možná v kronikách bude i tato partie. Partie Carlsen-Radjabov, Biel 2007. Co říkáte na tuto partii v té době šestnáctiletého Magnuse?

Dnešní článek chci napsat společně s vámi. Když budete mít čas a chuť, napište do komentářů zprávu, kde udělal černý největší chybu. Kde se mohl černý zachránit. A třeba i to, jak se vám líbila tato partie. Chtěl bych napsat myšlenku o jedné pěkné partii a nechám na vás, kam se teto příběh v diskuzi posune. 


Partie začíná s nabídkou jít do koncovky. Ruku na srdce, kdo z nás z radostí aspoň jednou tuto příležitost přijal a pak trpěl v těžké pozici. Když jsem to naposledy takto hrál, měl jsem pocit jako by mě figurky neposlouchaly. Možná mě doplníte, jaké máte zkušenosti s touto variantou a jestli chodíte do koncovky po dxe5 dxe5 a Dxd8 Kxd8...Já můžu říct, že dobrovolně do takových pozic už nikdy nepůjdu.


Možná první nepřesnost černého. I tady jsem zvědav na vaše komentáře. Černý investoval spoustu času do aktivity na dámském křídle a nakonec to dopadlo jen tak, že jej bílý převálcoval na královském křídle. Moje otázka na vás, jestli neměl černý radši hrát v centru? Podle poučky, která říká že na křídelní útok je nejlepší reakce v centru šachovnice....


Hodně originální cesta věže. Jeden detail je tady k zamyšlení. Od sloupce e do h má bílý k dispozici pět figur a černý na stejném prostoru jen jednoho obránce...


Jak podle vás vypadá prohrávající tah? Nastavíme figuru? Přehlédneme mat?  Podle Magnuse to byl tento tah...Sd8? Možná nás opraví počítač a řekne, že černý má možnosti jak při přesné hře tuto pozici zachránit. V lidském šachu už to je těžké. Na nejvyšší úrovni možná nemožné. I takto nevinně může vypadat prohrávající chyba. 


Možná každý z nás by přemýšlel co dělat s Jh6? Magnus přemýšlel jinak. Možná se ptal sám sebe, jak černý zachrání svojí partii, když bude hrát bez černopolného střelce? Ty černé pole kolem černého krále bez černopolného střelce černý prostě neudrží...


Poslední pozice. Kouzelný obrázek a možná takto si musel připadat Přemysl Otakar II, když byl zrazen v bitvě na Moravském poli.Šlechta se dívá, jak král bojuje do posledního dechu. Černého figurky jsou neuvěřitelně  a společně na špatné straně bitevního pole. Černý král čeká na poslední úder. A možná i o tom byl tento článek.

Byl jednou jeden král...


-
. kolo -

Dnešní článek jsem chtěl napsat k diskuzi. Možná nebude žádná a možná vás napadne něco napsat. Třeba o tom, jaké jste hráli partie když vám bylo šestnáct let. Možná jakou jste měli výkonnost. A třeba i o tom, jestli vás napadlo něco, co mě v této partii nenapadlo. Jsem rád za komentáře, posouvají tento příběh tohoto článku dál a společně s vámi píšeme tento web.

Děkuji, Petr Koutný

7x 4225x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
kk

Černý věřil v aktivitě na opačné straně šachovnice. To je stejné jak když hrajete "Draka"...oba dva to zkouší na opačných stranách šachovnice a rychlejší vyhraje 

Není to stejné, v drakovi jsou rochády na opačnou stranu. Co má černý na dámském křídle, když tam není bílý král? Volného krytého pěšce, nebo volný sloupec pro věž? A bílého  koně "vykopal" k útoku na černého krále.

+0 /-0 | 13.09.2020 20:22

xdavx x
ja ted fakt nevim jestli jsou komentare KM mineny vazne. jestli jde o hec, tak se moc omlouvam, ze jsem to nepochopil :)
+0 /-0 | 13.09.2020 19:59

Kamil Mihálik
V 16 rokoch som nevedel o šachu veľa a nečítal som ešte knihy. Hrať som ho hral obstojne, keďže celú základnú školu som hral s jedným kamarátom každú prestávku šach a to mi pomohlo. V očiach laickej verejnosti som bol vždy vysoko, keďže v priateľských partiách mi išla väčšinou karta. Dokonca aj učiteľov som porážal, ktorí si chceli zahrať so mnou šach. Niektorí učitelia vedeli ho hrať teda dosť obstojne. Vlastne nielen laickej. V 28 rokoch som vstúpil do klubu a môj skúsený tréner, ktorý bol vraj skoro FM (chýbalo mu v dobe jeho najväčšej sily len 13 bodov) mi povedal tiež, že nie je to vôbec zle. Šachy som nehral 12 rokov a hral som s ním na ELO 1800. Myslím si, že takú výkonnosť som mal aj v 16 rokoch, keďže šachu som sa odvtedy nevenoval a hral svoje posledné partie...
+0 /-0 | 13.09.2020 19:20

Petr Koutný

Radjabov byl myslím v tomto roce devátý hráč na světe. Měl dvacet let a byl favoritem v této partii. Plán bílého je typický...h3+g4+Jg3+g5 a je na čermén aby zvolil nejlepší protihru. Černý věřil v aktivitě na opačné straně šachovnice. Asi lepší bylo to hrát středem. To je stejné jak když hrajete "Draka"...oba dva to zkouší na opačných stranách šachovnice a rychlejší vyhraje a nebo v Scheveningenu, kde to taky podobně jak v této partii hraje bílý a černý věří, že to ubrání a využije slabiny v případné koncovce. Možná takto přemýšlel Radjabov...nechat bílého se vytáhnout dopředu a nechat je oslabit, věřit, že se ubrání a vyhraje koncovku....Možná ano, možná ne...ale nějak takto mi ta partie dává smysl. Samozřejmě s opačným výsledkem než chtěl černý. Černý měl vše dobře naplánováno, jen podcenil své síly a neubránil pozici. Takový malý detail..:) ...Z jiného pohledu, VOW za takovou hru v 16 letech!! 

+0 /-0 | 13.09.2020 17:54

kk

Jen ti nejlepší opravdu poznají, které pravidlo platí v danmé pozici nejlépe. 

No právě. Carlsen v 16 letech nehrál se špatnými hráči. Proto se mi nezdá hra černého.  

Proč hraje bílý 9. h3 ? Aby mohl hrát g4.  A proč g4?  Aby  uvolnil pole g3 pro jezdce. A co ten jezdec asi bude dělat? To vidím i já, tak se divím, že to černý neviděl.

+0 /-0 | 13.09.2020 17:42

Petr Koutný

Děkuji za komentář. Někdy to je těžké. Ty pravidla se strašně bijí. Někdy je dobré si zachránit své dva střelce a nejlepší tah je ustoupit střelcem a v jiné partii to je špatný tah. Někdy je nejlepší hrát na opačném křídle než hraje Váš soupeř a někdy je lepší to hrát centrem. Někdy profylaxe a někdy na ní není čas...Jen ti nejlepší opravdu poznají, které pravidlo platí v danmé pozici nejlépe. Ještě jednou děkuji za komentář, Petr

+0 /-0 | 13.09.2020 17:15

kk

Černý investoval spoustu času do aktivity na dámském křídle a...

Vytvořil si izolovaného pěšce, aktivizoval soupeřovu věž a bílého jezdce vyhnal z pole c3 k útoku na krále.  Aspoň ho mohl vyměnit Sxe2. Podle poučky, že výměnami figur oslabujeme soupeřův útok.

Bílý 17.tahem g5 vyhnal černého jezce od obrany krále. Teoreticky J na e5 tojí dobře, protože může skočit na 8 políček (učebnice pro začátečníky). Ale v té učebnici se píše i o souře figur.

Černý prohrávajícím tahem Sd8 zachovává slavnou dvojici střelců, ale figura na základní řadě odporuje principu vývinu figur.

+0 /-0 | 13.09.2020 16:30