Jak se historicky vyvíjel boj o šachovou korunu před organizací FIDE? Tento článek nemá za cíl vydat přesný popis jak a kdo hrál o mistra světa v šachu, ale nastínit historický vývoj.
Poprvé se bojovalo o šachovou korunu v roce 1886 na 10 vítězných partií. Wilhem Steinitz porazil Johannese Zukertorta a stal se oficiálně prvním mistrem světa. V té době si mistr světa sám určoval svého vyzyvatele a podmínky zápasu. Steinitz byl známý tím, že si vybíral nejtěžší možné soupeře a chtěl hrát na 10 vítězných partií (to pak chtěl i Bobby Fischer s A.Karpovem).
V roce 1894 vyhrál překvapivě mladý Emanuel Lasker zápas se stárnoucím W. Steinitzem. Toto období je ale obdobím, kdy si mistr světa sám určuje s kým bude hrát, na kolik partií a další podmínky, někdy kontroverzní. Ty se hlavně ukazují u Laskera. V roce 1911 dostal Lasker výzvu na zápas o světový titul, vyzyvatelem byl José Raul Capablanca. Jenomže Lasker kromě velkých finančních nároků navrhl několik (kontroverzních) podmínek: zápas měl být ukončen jako nerozhodný, pokud žádný z hráčů nebude mít dvoubodový náskok, mělo se hrát max. na 30 partií atd. Capa samozřejmě protestoval proti dvou bodovém "náskoku" mistra světa, Lasker se urazil a zápas nebyl. Podobně na mrtvém bodě skončila jednání s Akibou Rubinsteinem v roce 1912.
José Raul Capablanca vyhrál zápas s Lakerem v roce 1921, nicméně původně Lasker nechtěl hrát a v případě vítězství se chtěl titulu vzdát (!) "ať hrají mladí". Lasker se narodil na vánoce 1868, tedy v roce 1921 už skutečně nebyl žádný mladík.
Capa v roce 1922 vyhlásil tzv. „Londýnská pravidla“. Hraje se na 6 vítězných partií. Bodů bylo více, ale klíčové bylo toto pravidlo: " šampion nebyl povinen přijmout výzvu na peněžní obnos nižší než 10 000 USD " (asi 150 000 USD v současných podmínkách). Což bylo v té době "likvidační". Žádný vyzyvatel neměl šanci dát dohromady takový balík peněz.
V roce 1927 ale A. A. Aljechin poráží Capu na 6 vítězných partií (ironií je, že údajně Capovi podporovatelé peníze sehnali na tento zápas, kde byl Capa obrovským favoritem). Tento zápas byl na dlouhou dobu nejdelším zápasem o mistra světa v šachu. Aljechin "nabídl" odvetu Capovi, ale za "Londýnských pravidel", vznikly neshody a známá "nenávist" obou velkých hráčů. Aljechin pak obhajuje s Bogoljubowem (1929 a 1934), kde je jednoznačným favoritem.
V roce 1935 vyhrává překvapivě Max Euwe, ale o dva roky později znovu vyhrává A.A. Aljechin, který pak umírá v roce 1946 jako mistr světa.
A právě v tento moment se objevuje v hlavní roli FIDE (mezinárodní šachová federace - Fédération Internationale des Échecs). FIDE vznikla už v roce 1924, ale právě nyní se ukazuje její síla a od roku 1948 jsou zápasy v její režii, pokud tedy nepočítáme krátkou "vzpouru" Garryho Kasparova a Nigela Shorta.
Základní informace jsem čerpal zde: https://en.wikipedia.org/wiki/World_Chess_Championship
A co na to Magnus?
Ian Nepomniachtchi vyhrál FIDE Candidates Chess Tournament 2022 s náskokem bodu a půl a stal se tak vyzyvatelem v zápase mistrovství světa v šachu, který se bude hrát příští rok. Obhájcem titulu by měl být úřadující mistr světa v šachu Magnus Carlsen, ale Magnus opakovaně říkal, že zvažuje svůj odchod ze zápasů mistrovství světa v šachu. V jednom z posledních rozhovorů Magnus Carlsen vysvětlil, že není blíže k tomu, aby hrál další zápas mistrovství světa než předtím, ale stále si není rozhodnutím stoprocentně jistý. "Chtěl jsem skončit, když jsem byl nahoře a je jasné, co se s největší pravděpodobností stane," řekl Carlsen norskému listu VG před dvěma měsíci.
Úřadující mistr světa v šachu včera navštívil Palacio de Santona, dějiště turnaje kandidátů FIDE, kde se setkal s prezidentem FIDE Arkadijem Dvorkovičem, informuje El Pais. Carlsen a Dvorkovič měli soukromé setkání, které trvalo asi 40 minut. Podle zdrojů El Pais byl hlavním tématem schůzky formát zápasu mistrovství světa v šachu a existuje rozumná šance, že se Magnus rozhodne zápas hrát: „Všechny zdroje kontaktované EL PAÍS požádaly o anonymitu a souhlasily s tím, že pokud se Carlsen rozhodl vzdát koruny, řekl by to jasně. Skutečnost, že se s Dvorkovičem tak dlouho scházel bez následného vyjádření, podle těchto zdrojů znamená, že existuje rozumná šance na dohodu.
Co navrhuje Magnus Carlsen?
Rozdělit zápas mistrovství světa na malé zápasy po čtyřech partiích. Vítěz každého mini zápasu získá bod. Jestli bude mini zápas nerozhodnutý po čtyřech klasických partiích, musel by se rozhodnout ve čtyřech rapid partiích a pokud by ani toto nerozhodlo, přišly by na řadu dvě bleskové partie.
Zápas by se hrál na dva vítězné body ze tří. Kdo získá dva body, je mistrem světa. Kdyby byl po dvou zápasech nerozhodnutý stav, hrál by se třetí rozhodující zápas.
Podle Carlsena by tento nový model zápasů mistrovství světa přinesl větší pozornost, sledovanost a sponzorské peníze.
Míč je na straně FIDE, která o tomto návrhu bude pravděpodobně jednat 7.8.2022 během šachové olympiády v Chinnai.
Pokud ale Carlsenův návrh nebude schválen, s největší pravděpodobností ze zápasu světového šampionátu odstoupí. V tom případě se proti sobě o titul mistra světa v šachu postaví vítěz turnaje kandidátů Ian Nepomniachtchi a druhý z tohoto turnaje Ding Liren.
Co vy na to?
Zasloužil by od Nepa vejprask. Jako soudruh Botvinnik od Tala.
Kdyby takhle jako Maňus blbnul každej mistr světa, třeba Usain Bolt( 4 x 100 m, pak 50 m sprint). Nemohl se vymáčknout už před turnajem kanidátů? Nebylo to od něj nefér??
Petr Koutný: O titul ma být zápas, rozsekli to již Steinitz se Zukertortem. Navržený systém by byl zajímavější pro laiky, ale dalo by se tomu pak říkat Mistrovství v šachování.... Jiná disciplína.
Juro - mě by se líbilo mistrovství světa jako ve fotbale. Skupiny a pak KO. Na toto mistrovství by byla kvalifikace, mistr světa má jistou účast ve skupině, nic víc. Vždy na dvě partie,když nerozhodně, hned rozstřel. Nebyla by potřeba neskutečná příprava jeden na jednoho, protože hrát se může s kýmkoliv a rozhodne aktuální forma.....Lidi možná chtějí i překvapení, šokující porážky, sportovní zázrak a boj do poslední šance.... Toto by se mě líbilo....
Mě se ten navrhovaný systém líbí, ale byl bych ještě radikálnější. Jenou bílé, jednou černé a když to bude 1:1 tak rapid případně bleskovky. Zápas na 6 dvojkol, tj. 12 vážných partií. Pořád mám před očima ten předposlední zápas s Caruanou a 12 remíz. Na to se nedalo dívat :-D
Ahoj, všechny Vás zdravím, už moc šachy nesleduji, skoro jsem nekoukal ani na kandidáty, občas jen jak to skončilo. Ale jeden postřeh bych měl... podle mě je tohle všechno jen divadlo od Magnuse však se defakto skoro nic nemění, jen se ten turnaj zkrátí, stejně se bude připravovat atd tak k čemu tohle všechno. Jestli chce odstoupit tak at odstoupí..ale nač tohle divadlo :-)
pan pohoda, da se s tim carovat o tom zadna. ale ta krivka je celkem lehce spocitatelna, tak bych tomu i veril. to neni jak v CR, kde ta inflace od vzniku republiky, kdy za jednu korunu si udelal veceri pro celou rodinu, je nekde uplne jinde. USA inflace krom 1929 se drzela celkem na uzde. ted ji maji nejvyssi od ww2 a stejne je vic nez o polovinu nizsi od te nasi...
nějak podezřele mi návrh na nové počítání bodů při zápase o mistra světa připomíná tenis :-)
nic proti tomu - ale vyšší atraktivitu pro laickou veřejnost to podle mne nepřinese ... laická veřejnost o průběhu zápasu stejně nemá ponětí ani kdyby se jako dosud prostě sbíraly body.
šachy asi limit své popularity v nejbližší době stejně zvednout nedokažou, v dnešní době by měl asi problém získat pozornost i Fischer. Asi to není všude stejné, ale např. v ČR v době vrcholícího Turnaje kandidátů se v hlavních zprávách ve sportovní bloku nejdříve dozvíme o všech nakoupených posilách řadového ligového fotbalového klubu, pak nějaký republikový basketbal a až potom skromná zpráva o staronovém vyzyvateli mistra světa v šachu.
Do rozhovoru s Nepem jsem si říkal o co jde, obhajovat je přirozené a navíc z toho jsou velké peníze. Jenže zatím je obrovské napětí, šesti měsíční příprava. Takže se vám opravdu může stát, že neděláte nic jiného než že žijete jen obhajobou titulu s povinnosti. Fide určitě najde s MC shodu na formátu nových bojů o titul.
Doufám, že Magnus bude obhajovat, protože zápas Nepa s Dingem by měl velmi malou sledovanost a "šachy by v médiích na dlouhou dobu odstavil na vedlejší kolej".
Věřím, že 10 000 USD z roku 1922 by v roce 2022 odpovídalo větší částce než v článku uváděných 150 000 USD. Oficiální kalkulátory na inflaci uvádějí pro rok 2022 částky 150 000 USD nebo 170 000 USD. Tyto kalkulátory však pracují s oficiálně vyhlašovanou inflací, která je podhodnocena. Já bych si tipnul, že 10 000 USD v roce 1922 by dnes odpovídalo minimálně 300 000 USD.