Pět dvojic tiebreaku bylo jasných celkem rychle, o trochu vzruchu se staral Tomaševsky, který opakoval jednu svou živější partii, obětovali se pěšci, poté kvality, nakonec udržel převahu pěšce do koncovky, ale různobarevní střelci černému udrželi remízu. Topalov si černými dával dost pozor, víc než dělbu bodu opět nevytvořil a musí přemýšlet, jak ukrotit nesporné taktické schopnosti svého mladičkého soupeře.
Žádný ze včerejších hříšníků neměl šanci vyrovnat: Caruana kontroloval svůj postup z pozice síly. Yu Yangyi se pokusil vyrovnat velmi hazardním pojetím zahájením a stejně jako Navara si ověřil, že to není dobrý způsob. Alespoň půlku zachránil nabídkou remízy v prohrané pozici, Karjakinovi to bylo jedno. Sethuraman to naopak zkusil s Mamedyarovem na trpělivost, ale dosáhl jen velkých výměn a nijak soupeřův postup neohrozil. Griščuk měl navíc černé, vystavěl jakéhosi pružného ježka, Eljanov spokojeně trpělivě obléhal a Griščuk neměl šanci, nakonec dostal mat.
Přímý postup si zajistilo dalších 5 borců. Celkem snadné to měl Jakovenko - Ivančuk lehce odimprovizoval zahájení nepočítajíc pěšcové slabiny, a pak se rozhodl řešit problémy obětí dámy podobně jako Navara s Gusejnovem. A netrvalo dlouho a také tak dopadl. Určitě v partii nevyužil všech svých možností a podal velmi matný výkon, jako by byl už soutěží unaven. Dost nezajímavá byla také partie Ding Liren – Gusejnov. Zahájení se vyvíjelo dost neobvykle, chviličku snad vznikla rovnováha, ale černý se záhy zmýlil, následně neudržel slabého pěšce a už si v partii neškrtl. David Navara má čeho litovat.
Zbývající partie stojí za shlédnutí. Především Giri (foto web turnaje) předvedl excelentní technický výkon a téměř z ničeho instruktivně přehrál Leka. Atraktivní taktika naopak vévodila partii Wei Yi - Areščenko. Areščenko ve své oblíbené gambitové variantě po připravené novince soupeře nezvládl propočty a bránil se nepřesně obětí kvality. Wei Yi ale pokračoval důrazným útokem a nedal soupeři šanci. Novoborské patrioty potěšil Wojtaszek, který opět musel obléhat defenzivní pojetí Granda Zunigy, tentokrát však jeho útok přes drobné nepřesnosti prorazil.
A zde máme shrnutí výsledků:
Svidler-Topalov 1-0 ; Ding Liren - Yi Wei 1-0
Giri - Wojtaszek ½-½ ; Vachier-Lagrave - Wesley So ½-½
--
Nakamura-Adams 1-0 ; Jakovenko - Eljanov ½-½
Mamedyarov - Caruana 1-0 ; Andreikin - Karjakin ½-½
@SchwartzBlack: Je to omyl, omlouvám se.
Rytíř : Ten Eljanov (pro velký úspěch) opěr černými je vokáčovský špek ?
Ad strelec: . Je dobré se netrefit! Tak moc by mě mrzelo, kdyby to vyšlo, a já těch osm remíz neměl na tiketu...
Tak dneska 8 remíz - přesně jak níže píše EXPERT ZMB
a safra v levém pavouku jsem si nepřipustil, že ho nevyhraje Topalov a v pravém prohrál už třetí můj favorit Caruana. Asi začnu nadávat na zvoleným systém. hihi
expert: Néřikej, vážně?
A Topalov v beznadějné pozici zahrál až do matu. A zde máme výsledky:
Svidler-Topalov 1:0 ; Ding Liren- Yi Wei 1:0
Giri - Wojtaszek ½ ; Vachier-Lagrave - Wesley So ½
--
Nakamura-Adams 1:0 ; Eljanov - Jakovenko ½
Mamedyarov - Caruana 1:0 ; Andreikin- Karjakin ½
A zítra v odvetě budou hrát s obrácenýma barvama.
Ale Topalov v časové tísni oplácí stejnou mincí! Po 57.g6 mohl zahrát 57...f5! a jeho protišance by byly dostatečné na remiz. Místo toho to vzal a nyní 57..fxg6? .. a je jako černý zase zcela prohraný.
Nyní však mohl okamžitě vyhrát, když by zahrál Vc1 a Svidler těžce chyboval, ale oba hráči již mají málo času, takže se ještě bojuje a Topalov ještě žije. A nyní Svidler s málo časem chyboval znovu a vypadá to, že vypouští výhru!
Už to vypadalo, že Topalov se může vzdát, vskutku po jednoduchém 54.Vc1 neměl Topalov jak zabránit postupu pěšce "c" a byl by konec.
A Svidler zahrál velmi dobře, Topalov se rozhodl k poslednímu pokusu o zápletku. Petr Svidler se blíží k velkému úspěchu! Výborným tahem Vd1 láme poslední odpor Topalova.
Hikaru Nakamura si připisuje vítězsví a zbývá již jen partie Svidlera s Topalovem. Topalov si uchovává naději na záchranu partie, ale jeho pozice je velmi obtížná.
Wei se vzdal a Dingův odvážný nástup pěšcem "h" v zahájení tak nakonec slavil velký úspěch.
A tak se hrají již jen dvě partie.
Svidler s Topalovem eliminoval protišance černého a má pěšce více, Topalov se snaží ještě získat protihru díky nástupe pěšce "e".
A k vítězství směřuje Nakamaru s Adamsem, udržuje si pěšce více ve věžovce. K tomu má ale převahu 3 vs 1 na královském křídle a to by mělo rozhodnout.
Caruana se konečně vzdal. Eljanov s Jakovenkem se ubránil a partie skončila remízou. Nakamura získal pěšáka a blíží se k vítěztsví. Pěknou podívanou opravdu slibuje souboj čínských hráčů. Černý má sice 2 figury za věž, ale bílý má extrémně nebezpečného h pěšce a není vidět, jak ho může černý zastavit bez velké ztráty materiálu.
Fabiano Caruana si neuvědomil, jak může být jeho pozice špatná. Myslel si, že dvojice střelců mu kompenzuje dvojpěšce na "h" sloupci, ale chyba lávky. Mamedjarov postupně zesiloval pozici a poté, co donutil černého zablokovat pozici tahem e5, Caruana včas nevycítil nebezpečí a Mamedjarov otevřel hru na královském křídle a výslekdem je, že střelec černého na g7 stál otřesně a celá pozice černého se hroutí. Mamedjarov je blízko vítězství.
A partie Vachiera s Weslym So doplula do remizového přístavu.
Svidler měl možnost s Topalovem opakovat tahy, ale rozhodl se hrát na výhru, když má pěšáka. Ale je to velmi riskantní, Veselin má dvojici střelců a bílé královské křídlo je oslabené - slabé pole g3 a pěšák na f4, tudíž černý může získat i nebezpečnou protihru!
Nakamura s Adamsem má již převahu, ikdyž mohl mít pěšce, tak raději obsadil věží sedmou řadu. A Wesly So, si to zkomplikoval a Vachier stojí lépe. Vypadlo to neškodně, ale zaváhal a pak nezabránil výměně dam, potom již dvojice střelců Vachiera mu zajišťuje lepší pozici.
V partii Ding-Wei mohl mít černý dva pěšáky za kvalitu po 18...Sxe2, ale zahrál 18...exf4 a ani Ding se ve spletité situaci neorientuje správně a bere 19.Jxd8? když po 19.Vxg4 by měl převahu, protrože nemohl černý hrát Jxe2 pro 20.Sxb7+! možná tento úder hráči přehlédli.
A Fabiano to nezahrál nejlépe, tah Jh5!? vypadal zajímavě, ale stáhnutí se dámou 14...Dd8?! umožnilo Mamedjarovi získat dobrou pozici. A máme tu druhý result, partie Giri-Wojtaszek skončila právem remízou. Bílý nic nepředvedl. V partii Svidlera s Topalovem, ještě nedošlo k čelnímu střetu, až k němu dojde, mělo by to být velmi zajímavé. Ale Veselin Topalov se rozhodl pro postup dál, sice ho to může stát pěšce, ale rozhodl se správně, měl by mít za něj pak dvojici střelců a dobrou protihru.
Mamedjarova pozice s Caruanou nevypadá vůbec zdravě, má oslabené královské křídlo. Dokáže toho Fabiano využít?
V partii Svidlera s Topalovem se situace také podle očekávání přiostřuje. Příliš rozdílné rozestavení v zahájení slibuje nakonec náročný střet.
A tak asi nejzajímavě vypadá souboj Mamedjarova s Caruanou - tam se na remízu určitě nehraje. Mamedjarov zahjrál nejpve vzácný tah 3.Sg5 aby se nehrála Grünfeldova. A Fabino Caruana na to reagoval ambiciózně 3...Je4 a nakonec zahrál i f5. Vznikla velmi nejasná situace.
Nepříliš zajímavá je i partie Jakovenka s Eljanovem, kde se vyměnily dámy. Jakovenko má mírné plus, ikdyž má soupeř dvojici střelců a to díky svému silnému bělopolnému střelci a mírnému náskoku ve vývinu.
S taktizováním asi musel každý počítat, nejen kvůli formátu turnaje, ale i proto, že k tomu hráče "poňouká" absence Sofijských pravidel.
Andreikin s Karjakinem si dali remízu již po 12. tahu. Hráči dnes hrají opatrně, ale takovéto taktizování si organizátoři asi určitě nepředstavovali!
Vachier-Lagrave zahrál proti Wesly So v berlínské variantě španělské mírnou variantu 5.Ve1. Výsledkem je, že má nakonec dvojici střelců, ale po výměně věží z toho nic nekouká a Wesly může být spokojen.
V parti Nakamury s Adamsem to vypadalo na poklidnou hru, ale narušil ji Hikaru méně častým tahem 8.Jc3 a Adams místo typického 8...c6 vzal 8...dxc4. Tím to přešlo do varianty, kde černý bere na c4 a bílý odpovídá méně častým Jc3. Adams se v tom trochu ztratil když zahrál 10...Jb6 na držení pěšáka, ale hrát se to dá. Fakticky je jeho novinkou až tah 11...Sc5, ale určitě je to lepší než 11...a6?! jak se koncem 80-tých let hrálo v jedné partii. Výsledkem je, že Nakamura má velmi slibnou kompenzaci za pěšce a tu neztratí ani po výměně dam. Nyní se rozhoduje, kam ustoupí jezdcem.
V partii Anish Giri - Radoslaw Wojtaszek zahrál bílý v Najdorfově variantě 6.Se3 e5 hodně poziční 7.Jf3 a došlo k variantě, kde má černý dvojpěšce e6,e5. Hráči vůbec nehrají nic nového pod sluncem. Místo ultra mírného 18.Vad1 je častější a aktivnější 18.Vfd1 Vb6 19.a4. Tedy Giri hraje hodně opatrně a chce postupně zlepšovat pozici. Ani jeho plán 19. Je1 s převodem jezdce na d3 není zcela nový, ale v databázi jsem ho nenalezl. Doporučuje ho ale jako výhodný knihovna immortal. Celkově se dá říci, že při správné hře by měl černý udržet hru v rovnováze.
Naopak velmi nepřehledné šachy se hrají v partii čínských hráčů Ding-Wei, nejprve bílý riskatně nastoupil "h" pěšcem, podařilo se mu ale získat dvojici střelců. Nakonec ale to vypadá, že vymění dámy a situace se tak uklidní.
Nakamura rozehrál partii čtvrtého kola - takže jeho postup přes Nepomačkejmiho asi nepůjde zpětně zrušit. To by byl totální škandál.
Dnes bude oproti včerejšku klid - a osm remíz :-).
V partii Svidler-Topalov vznikla klasická pozice Marozcyho výstavby s ježkem. To by mohla být velmi zajímavá partie.
U Nakamury asi nejde ani tak o to, že by se dotkl první věže, ale o to, že použil obě ruce, kdežto podle pravidel musí být každý tah proveden právě jednou rukou. Mimochodem, Nepo by se mohl přestat chovat jako děcko, netweetovat jak o život a smířit se s tím, že jestli se mu něco na Nakamurově hře nezdálo, měl si stěžovat hned a ne až po tom, co dostal čouda. Hawk
JAROSLAV SYSEL : Já jsem si do svých asi patnácti let myslel, že je to jedno a začínal jsem rošádu věží. Pak jsem byl jednou donucen po1.e4 d6 2.d4 Jf6 3.Jc3 g6 4.f4 Sg7 5.Jf3 c5 6.d5 černými k novince 6...Vg8. Soupeř byl měkota a partii jsem dokonce rychle vyhrál, ale lekce dobrá :-)
Z jiného soudku.
Chcete s námi chytat ryby?
http://echo24.cz/a/wwHEZ/hackeri-v-online-pokeru-vidi-karty-souperu-okradaji-i-cechy
lepší 20 rytířů než jeden mentál ...
On-line komentáře od rytiře mi tedy vůbec nevadí a snadno se dají přeskočit, pokud je někdo (Bob a spol.) nechce číst.
No nazdar! Tak s takovou tady rytíř zase odpoledne nastoupí, a bude tentokrát už komentovat každý tah na osmi šachovnicích....
jasný pro rytíře. jak nějakej chytrák řekl že všichni u toho sedíme,tak všichni si to dovolit nemůžeme,někteří z nás i pracují. takže thnx rytíři a pokračuj dál. a ještě více!!
Pane rytíři, já Vám za rozhlasové reportáže děkuji - mně se líbí.
Ad Zdeněk Janda: Mně Vaše zdejší společnost vůbec nevadí - naopak, mám pro takové typy morousů pochopení, a to opravdu nemyslím ve zlém. Ale naživo bych Vás potkat nechtěl - zubařům se vyhýbám jako čert kříži....
Návrh pro rytíře - další kola světového poháru už zde takto "on-line" prosím nekomentujte.
Za sebe můžu říct, že rád si od Vás přečtu názor - nebo rovnou třeba i celý článek - po skončení třeba každého dne světového poháru. A věřte mi, že bych si to zrovna od Vás se zájmem přečetl.
BvO - Souhlas.
rytir: Jako sory, ale pokud nemáš IQ houpacího koně, mohlo by ti už dojít, že všichni ty partie sami sledují živě, navíc s komentováním mnohem zkušenějších odborníků, než jsi ty, a nikdo tudíž nemá čas ani zájem číst tvůj monolog. Akorát se tu trapně předvádíš a zbytečně zahlcuješ diskuzi ostatním. Člověk si přijde podiskutovat a příspěvky ostatních aby tu pracně hledal mezi kilometry tvého nesmyslného románu. Můj názor, každý se může vyjádřit sám.
já jsem musel s rodinou do světa, něco jsem viděl na mobilu. Atmosféra houstne.
Rytíř se před pár dny po delší odmlce zjevil na scéně, a opět opanoval svým stylem tento prostor. Každopádně, jak se do toho takto pustí, pro další už zde místo v těch chvílích není....
Přece jenom, je zajímavější, když se zde dostanou ke slovu i další. Dnes mi zde chybí hlavně VČJ (Viktor Čtyři Jedničky), OTV (Ota Válků), PVČ (Pavel Čapků), ZDJ (Zdeněk Jandů), a další pánové.
Příští kolo nás čeká:
Topalov - Svidler ; Ding Liren- Yi Wei
Giri - Wojtaszek ; Wesley So - Vachier-Lagrave
--
Nakamura-Adams ; Eljanov - Jakovenko
Caruana - Mamedyarov ; Andreikin- Karjakin
Ale nakonec měl lepší čas než soupeř a vítězí! Po zásluze nakonec postupuje Hikaru Nakamura, za to, že se dokázal otřepat a projevit svou zkušenost!
A Hikaru získává velkoku převahu, ale má málo času.. stihne to do 60. tahu?
A nynhí obětoval ale pěšce, ale bílý se ubránil za cenu vrácení pěšce. Drama vrcholí.
A teprve nyní, když zkonsolidoval dámské křídlo, tak se pouští do útoku!
Hikaru nechce moc riskovat a zahrál radši Dd6 než aktivní Dg6.
Hikaru si překvapivě nechal udělat slabého pěšce d6 a stojí za černého hůře. To je příležitost pro Jana Něpomňaščije. A Hikaru se pouští do protiútoku na královském křídle!
Hraje se anglická, která se již mezi nimi hrála. Hikaru rychle mění střelce, který mu už dříve zatopil.
Bílé bude mít Jan Něpomňaščij a černé Hikaru Nakamura. Hraje se o všechno, partie určí kdo postupí dál a kdo pojede domů.
Nakamura má černé
Hikaru Nakamura se dokázal vzpamatovat po dvou šokujících prohráh za sebou, ukázal svou sílu a zvítězil. V klíčové partii již neriskoval přespříliš a slavilo to úspěch. Za chvíli začne Armagedon, kdo vyhraje losování si určí barvy a bílý bude mít 5minut a černý 4minut. A teprve až po 60. tahu by se dávalo 3s za tah. Bílý musí k postupu vyhrát, černému k postupu stačí remiz.
Hikaru je blízko vyrovnání! Armagedon se blíží. A radovat se může Adams, zvítězil a postupuje dál!
A Hikaru Nakamura proráží, chytře nabídl otráveného pěšce, Jan Něpomňaščij ho přijal a tentokrát těží ze sedmé řady Hikaru a jde králem vpřed, ale ještě se mu nepodařilo zavěsit!
Naopak radovat se zatím může Adams, podařilo se mu ubránit a vedle toho na dámském křídle prorazit a získává velkou převahu.
Hikaru má pěšce v koncovce více, ale Jan ale může klást značný odpor díky tomu, že jeho supeř nemá pěšce volného.
Dominguez s M. Adamsem získal slibnější postavení, Adams se stahuje do obrany.
A Hikaru získává pěšce!
Vznikla nejasná situace, Jan má nebezpečně postuplého izoláka a Hikaru má aktivní věž a podařilo se mu zaútočit!
Nakamura se zamyslel a zahrál aktivní tah - oběť tah Sb3, na braní Sxd3 střelce uzavřel tahem c4, ale Jan se osvobozuje tahem d5. Situace je nejasná a hráči hrají s rozvahou, ikdyž mají málo času!
Nakamura již nedělá šílenosti a snaží se soupeře přehrát.
A už se hraje! Dominguez s Adamsem opět opakují nyní jinou variantu španělské, kterou spolu hráli.
Adams musí mít naprosto neskutečné nervy. V poklidu si v prohrané pozici tahat Kf2-Kg2 a zpět poté, co soupeř s kvalitou navíc otevřel hru, toho ještě využít k protiútoku. Dominguez pak při hře již jen na inkrementu udělal hrubou chybu a nakonec ještě prohrál. Myslím si, že je v obou zápasech rozhodnuto, Nakovi ještě musí vrtat hlavou, jak prohrál šestou partii a Dominguezem musí aktuální prohra vyhrané pozice také otřást.
Tak tentokrát měl Adams velké štěstí. Odveta bude za malý moment a budou hrát Dominguez-Adams a Nakamura-Něpomňaščij. Oba bílí musí vyhrát, jinak budou vyřazeni.
A Dominguez prohrál vyhranou partii, tady vidíme, že blicka může i u super hráčů přinést velké obraty!
Nakamura prohrál, tak takový vývoj si jistě nepředstavoval, v další partii musí vyhrát a bude mít bílé.
Nakamarova pozice se hroutí, Adams se snaží držet pozici s kvalitou méně, aby černý neprošel.
Mezitim Dominguez obehrál Adamse a má kvalitu navíc a je blízko výhry.
A už máš tři pěšáky za kvalitu, Nakamura je blízko kolapsu. Ještě se pokusí ale klást odpor.
Získal druhého pěšáka za kvalitu a jde vpřed!
A Nakamura pochopil, že to nevyhraje, a naopak bílý vycítil příležitost!
Ale má silnou věž na sedmé řadě a díky tomu se drží.
Ale Něpomňaščij přehlíží a ztrácí kvalitu! má za ni aktivitu, ale bude mu to stačit k remíze? Uvidíme, ale těžko.
Něpomňaščij-Nakamura - bílý má lepší koncovku, dokáže využít slabého pěšce „c7“?
Adams-Dominguez, černý může být spokojen, získal dvojici střelců a může směle hledět dál.
Jan Něpomňaščij obsadil sloupec a, to se hodí, zkusí nyní Nakamura protihru středem nebo naopak riskne aktivitou na královském křídle? A rozhodl se pro protihru středem.
Něpomňaščij-Nakamura - opět se hraje anglická, Nakamura ale tentokrát nehazarduje tolik a udělal si rošádu. A v partii Adams-Dominguez hráči opakují zahájení, které spolu již hráli.
Jak řikam, jde do bleskovek
A nyní Nakamura přepjal strunu, stál velmi dobře, ale svou hazardní hrou nakonec chyboval a jeho soupeř toho využil!
Něpomňaščij-Nakamura, ostrá pozice, která se málokdy vidí. Vypadá to spíš jako nějaká úloha, než reálná partie.
Dominguez-Adams remiz - tito hráči půjdou do 2 bleskovek 5min+3s za tah. A když se nerozhodne v nich tak bude následovat Armagedon.
Co s prominutím čekat-od takové frašky-jako je světový pohár-na minimum partií-kde vypadne třeba špičkový-hráči jako-GM Aronian+Radjabov+Ivančuk+Korobov-s hráči,kteří by třeba ve špičkovém turnaji - byli stoprocentně někde s černým petrem - na konci turnaje. Jako když se domlouval zápas tehdy mistra světa GM Kasimdžadovem s exmistrem světa GM Kasparovem-to by dostal prvně jmenovaný - dostal jistě pořádnou čočku. Kasparov je pořád špičkový šachový ráč,ale v politice je stracen-svět si rozdělil v podstatě 3 velmoci USA+Rusko+Čína a to nikdo nikdy nezmění.
Vachier nabídl kvalitu zpátky a Tomaševskij se místo pokrytí střelce jím stáhl, čehož Vachier využil k osvobození. A sice nyní má Tomaševskij za kvalitu již pěšáka, ale jeho supeř se rozehrál a získal dobrou pozici, ve které má převahu.
Nakamrua mezitím obětoval pěšce, kterého Jan Něpomňaščij odmítl, ale nyní obětoval zase dalšího na b5! Nakamurova hra je neuvěřitelně agresivní, přestože vede.
A Nakamurův soupeř zaváhal a Naka se z toho dostal a obsadil i střed, pozice je ale nejasná.
Vachier má s Tomaševským již celou kvalitu více, ale pozice Tomaševského je natolik aktivní, že jeho kompenzace je plně dostatečná a hraje se mu dobře.
Nepomňjaščin zahrál za bílé velkou rošádu a může být spokojen, slabý pěšece g7 a neukrytý král u Nakamury vypadá nezdravě.
Nepomniachtchi s Nakamurou hrají anglickou hru, to je dobrá šance, jak hrát bílýma na výhru a Naka si věří a ze soupeře si nic nedělá a hraje odvážně h5!?. Tomaševskij má kompenzaci za pěšáka v boji s Vachierem, naopak partie Dominguez-Adams je dosti vyrovnaná, bílý nechce riskovat a vsadil na to, že má supeř opožděného pěšáka „c“.
A již začala.
Shrnutí po první desetiminutovce: V partiích Nakamura-Nepomniachtchi a Vachier-Tomashevsky zvítězili bílí a partie Adams-Dominguez skončila remízou. Za krátkou chvíli bude následovat odveta, která by měla přinést další postupující.
Nakamura zvítězil díky soupeřově těžké chybě, po které získal figuru.
Adams si vytvořil také izoláka a tak je pozice již zcela vyrovnaná. A Nakamura získal pěšce, za kteérho má soupeř kompenzaci díky aktivní věži, ale ne více. A Nepomňjaščin vážně chyboval! Nakamura je na koni.
A mezitím Vachier-Lagrave již zvítězil nad Tomaševským. Nakamura bojuje o remízu. A Adams má výhodu v koncovce, kde bojuje proti izolovanému pěšci, Dominguez ji ale může udržet. Ale Adams se trochu unáhlil a jeho soupeř se drží.
Ale Adams neviděl vyhrávající pokračování, která měl dvě a Dominguez se z toho dostal. Čas si vybírá svou daň.
Adams ale nešel po materiálu, kde by měl soupeř nějakou protihru a nyní naopak může již rozhnodnout!
A chyboval i Nakamura, jeho soupeř obětoval pěšce a má za něj výbornou protihru.
A kvalitu může získat i Vachier, který obětoval pěšce a Tomaševskij ho odvážně vzal, ale nebráni se přesně!
Ale Dominguez se do toho zamotal a Adamsovi se podařilo zaktivizovat věž vytvořit vazbu černé démě a Adams nyní může získat kvalitu nebo může vyčkat, situace se vyvíjí příznivěji pro něj.
Adams-Dominguez, vyrovnané zatím, Nakamura-Nepomňjaščin, Nakamura má výhodu a Vachier-Tomaševskij, trochu lepší pro bílého.
Bleskově jsem vyluxoval, stihl jsem hodit i nádobí do myčky... a jdu se se dívat na blesk šach.
Kramnik trpí za své šachové hříchy z minulosti. Caissa je ale spravedlivá - i když jí to z průběhu třeba jen jednoho turnaje není snadné vždy uznat.
První rapidy to pěkně pročistily. Topa si myslím hluboce oddechl, ten mládenec bude zatraceně nepříjemnej. Vladimíra je mi líto, nejdříve mu proklouzla značná výhoda, a teď tohle. Ale to bylo furt špatné. Tak že bychom šli chvíli luxovat?
A tak dalším postupujím je Veselin Topalov, poté, co jeho partie skončila patem.
Avšak prostou kombinací Topa vynutil výměnu jezdců a nyní již může být zcela klidný. Jeho soupeř ale pokračuje dál s věží proti střelci. Proč ne, když je málo času.
A Čínský mladík bojuje, s věží a jezdcem proti střelci a jezdci, ale dělá dobře, že to zkouší. A Topalov jistě lituje, že z pozice, která vypadala zcela jasná, nyní musí tahat dál.
Začínám si myslet, že Naka dá všechno za půl a pak soupeře přejede v blickách
Do zkráceného rozstřelu půjdou Nakamura-Nepomňjaščin, Adams-Dominguez a Tomaševskij-Vachier-Lagrave, jejiž všechny partie v jejich kláních zatím skončily remízama.
Zvítězili a postoupili dál Wesly So, Svidler vítzěstvím nad Radžabovem a Andrejkin zdolal Kramnika, který hraje v poslední době ve stínu své dřívější slávy.
Adams-Dominguez je také zajímavé, v zablokované pozici jsou jezdci lepší než dva střelci a Adams je v ohrožení.
A k postupu má vykročeno i Svidler, je blízko vítězství nad Radžabovem.
Adrejkin-Kramnik, nestejní střelci a Kramnik doufá, že se mu podaří zachránit připrohranou pozici.
Veselin může být spokojen, dámy se vyměnily a má převahu a ikdyž nehraje nejpřesněji, tak jeho postup je za dveřma, stojí lépe.
A k jistému vítězství směřuje Wesly So.
Protišance Topalova by určitě stačily k remíze. A Číňan se rozhoduje do toho nejít a bere druhého pěšce, což je velký hazard. A Topa neviděl převod věže Ve5 s vítězným útokem a po dobrání Dxa2 má zcela dostatečnou kompenzaci za pěšce a Shanglei Lu chyboval, Veselin může opět rozhodnout.
MV: Vzal jsem to trochu jako výzvu, našel jsem přechodník, dvě čárky a jednu stylistickou chybku v podobě nadužívání spojky "a". V komentáři k partii jsem nehledal. Našel jsem vše?
Ad pravopisný špek Marka Vokáče: fotbaloví střelci by udrželi remízu, nebo spíš obranci :)
A mladý Číňan se zamyslel, po 17...Ve8 nastala kritická situace. Může nyní vzniknout po zápletkách situace, kdy by měl dvě figury a věž proti dámě, ale s odkrytým králem a hrozí tam remíza věčným šachem.
Ad Marek Vokáč: Ten špek pro jazykové puristy je slovo "odimprovizoval"...? . Uhádl jsem? No divím se také, že na to tady nikdo ještě neskočil, je to fakt nechutný výraz....
A Topa to zahrál dobře, za pěšce má aktivní pozici s dvojicí střelců, ale pozice je velmi ostrá. Mezitím Andrejkin získal pěšce a Kramnik za něj nemá dostatečnou kompenzaci. A přiostřila se i partie Adams-Dominguez.
A Veselin Topalov překvapil a zvolil si malou rošádu, to bylo dosti riskantní... tahle partie bude ještě zajímavá.
Nu tak pro jednou zkusíme shlédnout přezíravě. Jedna chyba na jednu noc, to zase není tak špatné. Pro jazykové puristy jsem nechal v článku jiný špek, zatím se na něj nikdo nechytil. Ale pojďme se raději koukat. Líbilo se mi, jak mazaně Topa tomu děcku vypnul počítač a přísně trestal. Teď mu to chce mladej vrátit.
A Číňan pokračuje ostře na královském křídle, Topa jeho výpad zblokoval a situace je nejasná. Jinak hráči příliš neriskují, ale v partii Andrejkin-Kramnik by mohlo dojít na lámání chleba, pokud hráči situaci nezklidní.
Čínský mladík Shanglei Lu, který musí vyhrát, zahrál na Topalova 1.Jc3 a výsledkem je, že již po 4. tahu jsou hráči z teorie venku. Topalov hraje opatrně, stačí mu remíza a staví výstavbu jako v Carokannu s ušetřeným tahem c6, takže stojí dobře.
@jaroslavsysel: Variantu 7...Db6 není třeba oživovat, běžně se hraje a zůstává jednou z nejčastějších odpovědí černých.
Ad N.Očník: Partie Kramnik - Andrejkin podle spotřeby času obou hráčů nebyla tvořena domácí přípravou. Dokonce to vypadá, že už po desátém tahu hráli "vlastní hlavou". Pro mě to byla parádní partie - a typický Kramnik, nacházející i za cenu oběti materiálu čistě poziční tlak na soupeřovo postavení - v tom je Kramnik šachový génius, i když se potom stal Vladimírem Drawnikem. Zasloužil by si přes svého "neoblíbeného" soupeře Andrejkina postoupit - souboj téhle dvojice bude také stát dnes za vidění. Ale nerozumím tomu, proč zmiňujete "nudné remízy na MČR". Náš šach do téhle ligy vůbec nepatří.
Favorité se postupně prosazují i v této "loterii" - prostě kdo umí, ten umí. Přes třetí kolo nepřejde nikdo, kdo nemá 2700+, možná je ještě výjimka u soupeře Topalova - mladý Číňaň ale evidentně na 2700 už hraje, jen si ten rating ještě "nestihl" nahrát.
Pěkný článek od Vokáče, a je dobře, že se i v takovém článku nebojí udělat hned tři narážky na Navaru. Už jsem se bál, že se tady o něm nebude moci psát.
Pěkný článek a kvalitně na mě v něm působí i komentář velmistra Marka Vokáče.
PS. Jen taková drobnost, ve které jsem také často dělal chybu - má se psát zhlédnout partii nebo film se „z“. Shlédnutí se „s“ se má používat jen tehdy, když se člověk dívá dolů nebo přezíravě.