Bez medaile

27.09.2017 12:48 | Mistrovství světa mládeže 2017

Čeští mládežníci nakonec odcestovali z jižní Ameriky bez medaile. Drobný přírůstek na Elu zapsala pouze Nela Pýchová. Naše největší naděje Nguyen Thai Dai Van sice příliš neztratil, šesté místo ale trochu mrzí. Čekali jsme víc.

devátém kole vyrovnali naši výsledky z nejúspěšnějšího prvního a pátého kola. Celý bod si připsali Švanda Ondřej, Kristýna Laurincová, Matyáš Zeman, Karin Němcová a Daniel Kožúšek. Pouze remízu uhrál Thai Dai Van Nguyen, který byl ale i přesto čtvrtý v průběžném pořadí, pouze s půl bodovou ztrátou na trojici na stupních vítězů. Jedinou porážku tohoto kola si připsala Nela Pýchová, byla to její druhá porážka v řadě a druhá celkově na turnaji, šance na medailové umístění se jí tak rozplynuly.

Po všech povedených kolech vždy přišel černý den a nejinak tomu bylo i tentokrát. Desáté kolo bylo nejhorším kolem vůbec. Ze sedmi partií se Čechům podařilo získat pouze 1,5 bodu. Bodovali pouze účastníci nejstarších kategorií do 18 let. Mezi dívkami uhrála remízu Nela Pýchová, která tak před posledním kolem byla s výsledkem 5,5/10 na osmnácté příčce, stejně jako bylo její nasazení. Výhrou se blýskl Daniel Kožúšek, který tak měl před posledním kolem rovněž 5,5 bodu, v jeho kategorii to však znamenalo průběžné až 27. místo. Všichni ostatní bohužel prohráli. Mezi nimi i největší medailová naděje Thai Dai Van Nguyen, který tak ztratil šanci na medailové umístění.

Poslední kolo bylo nejvydařenější ze všech, nikdo neprohrál a k tomu pouhé dvě remízy. Ve švýcarském systému je poslední kolo obzvláště důležité, většina hráčů však pouze doháněla ztráty oproti svému nasazení. V kategorii nejmladších v posledním kole bodoval Ondřej Švanda, díky čemuž si oproti nasazení mírně polepšil, elově však utrpěl značné ztráty. I přes výhru v posledním kole Kristýna Laurincová ztratila nejvíce bodů na svém ratingu a i oproti nasazení si pohoršila. V kategorii do 16 let jsme měli největší naději na zisk medaile, Thai Dai Van Nguyen sice v posledním kole vyhrál, ale díky předchozí porážce bylo jasné, že to na medaili stačit nebude, což je pro druhého nasazeného hráče trochu zklamání, ovšem i konečné 6. místo je v silné konkurenci pěkné. Matyáš Zeman v posledním kole uhrál půl bodu a díky tomu se umístil v podstatě na stejném místě, jako bylo jeho nasazení. I v jeho případě to ovšem vedlo k značným ztrátám na elu. Karin Němcová také zvládla poslední kolo vítězně a díky tomu zakončila turnaj s 50% úspěšností. V nejstarší kategorii se díky výhře v posledním kole posunul Daniel Kožúšek do první dvacítky. 18. Příčku vybojoval hlavně díky druhé polovině turnaje, z posledních 5 partií získal 4 body. Poslední zástupkyní byla Nela Pýchová, která v polovině turnaje útočila i na medailové pozice, bohužel z posledních 5 partií získala pouze 1,5 bodu, což stačilo na celkem pěkné 16. místo. Zároveň byla jediná z české výpravy, kdo si elově nepohoršil.

Česká výprava na MS mládeže (foto: Radek Švanda)