Aronjan vysypal z rukávu dlouhou precizně připravenou variantu, Topalov myslel a myslel, zkusil pokračovaní s nevalnou pověstí, ale záhy se začal rozhlížet po věčném šachu, čemuž Aronjan neodporoval – turnajové vítězství si zabezpečil spolehlivě.
Anand si s Carlsenem zahráli další berlínskou obranu španělské. Anand zkusil něco trochu nového, ale Carsen zamířil bez váhání do různobarevných střelců a Anand se rychle smířil s neplodností podobné koncovky.Další teoretický souboj ve španělské svedli Vachier Lagraeve s Girim. Giri celkem bez problémů vyrovnal hru, VLM zkusil obětovat pěšce, ale problémy způsobil spíše sám sobě. Po drobné nepřesnosti soupeře se ovšem hra ukáznila do rovné koncovky.
Magnus by si měl odpočinout - potrénovat s garim a né pořád hrát a hrát-stokrát nic umořilo osla-boby věděl -proč v pravý čas odešel-karpov už až tak ten pravý čas trochu prošvihnul-a kasparov -u něj nedovedu odhadnout- stále ho s alechinem uznávám za nejlepšího hráče všech dob. A až po nich karov+fischer+carlsen+capablanka atd.
Já bych řekl, že za přehrání stojí všechny, 45 snad není tak moc.I ty zde zatracované remízy vám třeba ukáží, ve kterých variantách se toho nedá mnoho dosáhnout, pokud o nich má soupeř nějaké ponětí. A nějaký užší výběr by mohly být třeba partie, kterým se během turnaje naši jednotliví komentátoři věnovali podrobněji. Pokud to chcete nějak z pohledu metodiky, tak o tom jsem zatím neměl čas moc přemýšlet, většinou jsem si jen rychle prolétl online, abych tušil, co se dělo.
Marek Vokáč je úspěšný český hráč, trenér a také analytik. Na turnaji se odehrálo 45 zápasů.Prosím o vyznačení ukázkových partií. Děkuji!
Pozoruhodné pardon.
Dobrá ráno, rád bych se zeptal Bolka, zda by bylo možné sem zařadit i pár článku o počítačovém šachu. V těchto dnech se hraje TCEC Season 8. Některé partie jsou opravdu velice pozohodné.
Tento turnaj mě bavil, což se ne o každém silném turnaji dá říci ... Absolutní špička v akci, bylo vidět, že je mnohem vyrovnanější, než třeba loni, už se i "daří", porazit Carlsena ... Zdá se, že se podařilo Aronianovi dostat z křeče, snad mu to vydrží ... MVL - na to, že byl outsiderem tohoto turnaje, tak solidní výkon, který se odrazil i na přírůstku jeho ela, Giri - jak jeho ohodnotit? Z mého pohledu určitě kladně ... Pokud chce pomýšlet na nejvyšší titul a patřit do špičky, musí eliminovat prohry a získat jistotu, že se ho špatně poráží... 1 výhra, jinak s Aronianem jako jedinní nepocítili na takovém turnaji porážku, to je skvělý výsledek!
Parádní turnaj, bojovné šachy. Hráči opravdu nepřijeli odtahat pár idiotských remíz a popotahovali figurkami dokud bylo o co hrát. Co si o takovém přístupu myslí Petr Martin?
... a za 11. Zmestabileho: Na jeho obvyklé poměry celkem slušný (a vtipný) komentář.
1.Aronian - byl nejlepší, 2.Carlsen - musí zlepšit přesnost hry, a vylepšit zahájení (nejlépe konzultacemi s erudovaným odborníkem na teorii zahájení - např. s manželkou od Giriho), 3.Nakamura - bojovník, i když v partiích stojí až moc často jako prase, ale jemu palec nahoru!, 4. MVL - nenápadný, nevýrazný, 5.Giri - remizovač, který je zhoubou každého takového turnaje, 6.Grischuk - držel se, ale Rusové jsou v pořádné krizi, když tohle je jejich jednička, 7.Topalov - ještě pořád hraje ty své parádní aktivní šachy, a má i výsledky, 8. Caruana - rval se, ale nešlo to, také ale jasný palec nahoru!, 9. Anand - k jeho "výkonu" je škoda slov, 10. So - zklamal.
Jak turnaj mimořádně zajímavě začal, tak bohužel (a tak trochu obvykle), zcela nezajímavě končil. Škoda!
Aronjan vyhrál zaslouženě, Carlsen bude muset trochu o sobě popřemýšlet, tento turnaj byl hodně divný z jeho strany, v Norsku vybouchl.
So prohrál s 1.-4. v pořadí,
Dotaz: Uděluje se vlastně ještě šachový Oskar? Letos by byl vybrat jednu personu , která by byla nejlepší, řeže se to hlava nehlava, kdokoliv v první 20 může rupnout s kymkoliv, tedy snad až na Topalova s Carlsenem...:)