Analýza M. Wilsona

20.10.2013 12:56

Matthew Wilson, ekonom a matematik zpracoval matematickou analýzu pravděpodobnosti průběhu a výsledků zápasu o mistra světa, který se uskuteční mezi Anandem a Carlsenem za necelé tři týdny v indickém Chenai.

Matthew Wilson dokončil Washingtonskou Univerzitu v roce 2010, titul získal v oboru matematiky a ekonomie, následně pak další na Univerzitě v Oregonu kde také pracuje jako pedagog a výzkumník. Ve svých pracích se zabývá např. aplikovanou statistikou anebo zkoumáním ekonomického systému jako celku (makroekonomickými teoriemi). Sám je aktivním šachistou. 

Jeho analýza hovoří zcela jednoznačně pro třiadvacetiletého Nora Magnuse Carlsena (2870), který vede dlouhodobě tabulku světového šachového hodnocení FIDE.

Pravděpodobnost, že Carlsen vyhraje 77,2%

Pravděpodobnost, že Carlsen vyhraje výsledkem 7-3 nebo lepší 14,6%

Pravděpodobnost, že vyhraje Anand 10,3%

Pravděpodobnost, že zápas skončí remízou 12,5%

 

Jeho kompletní úvahy a teorie si v angličtině můžete přečíst na stránkách Chess-base.

5x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
21.10.2013 08:39 | Tobi

Myslím, že se tentokrát v rapidech rozhodovat nebude. Myslím, že to Magnus rozhodne ve svůj prospěch ve vážných.

20.10.2013 21:02 | matman

Docela prvaděpodobný je podle mě ten scénář, že zápas bude velmi vyrovnaný a v příp. rapidech se může stát cokoli. Pochybuji, že by analýza matematika dokázala zohlednit např. zdravotní indispozici nebo jakoukoli duševní krizi apod. Favoritem zápasu je samozřejmě Nor, to mu ale nezaručuje vůbec nic.

20.10.2013 16:45 | pawel

Nerad bych se přel, nezlobte se. Ale co nedá spát sázkovkám a musí se hlídat; To jsou podezřelé sázky. Hráči sami pustí, vsadí, ovlivnění od třetích osob. Z toho plynoucí nečekaně vysoké sázky.

Když někdo profesiálně sází, dejm tomu čistě, jsou to "firmy". Lidé od nich objížděj třeba tenisové turnaje a zkoumaj, kdo kašle, koho bolí palec, aby byli chytřejší pro tuto chvíli než mistři v sázkovkách. Pak to zpracovávaj třeba matematici, ano.

A u našeho matematika-teoretika ani ň třeba kde se hraje. Takže Indie, neutrál ve Francii nebo Norsko, stejný kurs, stejná pravděpodobnost. Daleko od praxe.

20.10.2013 16:05 | Petr Boleslav

Milý pawle, hodně takových matematiků nedává sázkovká spát. 

20.10.2013 13:30 | pawel

Kdyby to bylo tak jednoduché, milý Watsone (tedy mladý Wilsone), víte z kolika takových študovaných teoretiků jako Vy, by již byli nejbohatší lidé světa? Stačí přeci, jako koníčka, sázet na sportovní zápasy.