105 let od narození Salo Flohra

15.11.2013 06:10 | Výročí a jubilea

Rok 2013 byl sdružením Sokrates 2001 spolu s Šachovým svazem České republiky, Šachovým klubem Smíchov a dalšími šachovými aktéry, vyhlášen rokem Československého šachového velmistra Salo Flora.

Šachový velmistr se zvláštním jménem Salo Flohr, jemuž by letos dne 21. listopadu bylo sto pět let, patřil dlouhé roky mezi dvě desítky nejlepších šachistů světa. V roce 1935 byl v tomto žebříčku dokonce druhý. Ve třicátých letech byl Salo Flor naším nejlepším hráčem a dosáhl řady výborných výsledků. Na pěti šachových olympiádách hrál v československém družstvu na první šachovnici a pomohl mu tak jednou ke druhému, dvakrát ke třetímu a dvakrát k pátému místu. Vyhrál silný turnaj v Poděbradech v roce 1936 před Aljechinem a to mu pomohlo stát se kandidátem na zápas o titul mistra světa. Šanci mu však vzal osud v podobě 2. světové války. Zápas se nekonal a náš šachista musel emigrovat. „V roce 2005 uspořádal Šachový svaz České republiky u příležitosti 100. výročí organizovaného šachu v Čechách anketu o nejlepšího tuzemského šachistu století. Flohr se zde umístil za Richardem Rétim a Vlastimilem Hortem na třetím místě.“, konstatoval předseda Šachového svazu ČR Viktor Novotný. 

Šachové oddíly, kluby a kroužky letos sehrály řadu turnajů na počest Salo Flohra. Vrcholem šachového klání na jeho počest lze považovat Turnaj všech generací, který se koná pod záštitou starosty Prahy 5 pana Ing. Miroslava Zeleného a pod organizačním vedením Šachového klubu Smíchov dne 16. listopadu v rámci Dnů Salo Flohra. Kouzlo turnaje spočívá zejména v tom, že svede za jednu šachovnici zástupce různých věkových generací – nejmladším hráčům nebude ani 10 let a seniorům bude jistě přes 80 let.  

Vzpomínkové akce na Salo Flohra vyvrcholí dne 15. listopadu šachovým společenským večerem s udílením Cen Salo Flora. Slavnostnímu večeru předchází simultánka současného mezinárodního velmistra Martina Petra se 16 hráči. Za šachovnice usednou vybraní zástupci šachových klubů, funkcionáři, trenéři a významné osobnosti.

Ceny Salo Flohra budou předány šachovým osobnostem, které se zasloužily o přínos a rozvoj českého a slovenského šachu. Komise k udílení Cen Salo Flohra, jejímž členem je i Šachový svaz ČR a předsedou synovec Salo Flohra – Pavel Flohr, letos vybrala ze 49 kandidátů dvanáct laureátů v kategorii osobností a jednoho laureáta v kategorii organizací. Mezi oceněné patří: mezinárodní velmistr Marek Vokáč, MF Ing. Evžen Gonsior, člen zlatého olympijského korespondenčního družstva a sekundant Topolova v zápase o MS Jiří Dufek, stejně jako dlouholetí činovníci šachových klubů a spolků Ing. Jindra Kollerová, Antonín Surma, David Ulrich, Ing. Pavel Kopta, Ing. Ladislav Eliáš, Zdeněk Černoušek, Ing. Zdeněk Chybný, Ing.Věra Lorencová-Kubištová, Mgr. Pavel Matocha a 1. Novoborský šachový klub, vítěz Evropského klubového poháru 2013. Pavla Kortusová, předsedkyně sdružení Sokrates 2001, které uděluje tuto Cenu, vyjádřila potěšení nad rozhodnutím Komise o tom, že „letos bude předáno až 13 čestných uznání a medailí Salo Flohra, čím celkový počet laureátů za dobu 15 let, kdy je tato Cena udílena, překročí stovku. Celkový počet oceněných tak vzroste na 89 osobností, 13 organizací a 11 osobností in memoriam.“


Dny Salo Flohra

pátek 15. listopadu 2013
Era svět, Jungmannovo nám. 767, Praha 1

Program:

16:00: Simultánka s velmistrem Martinem Petrem
18:00 Slavnostní večer - udílení cen Salo Flohra významným osobnostem českého šachu
19:00 Recepce

sobota 16. listopadu 2013
ÚMČ Praha 5, Štefánikova 13, Praha 5

Program:
9:00 Turnaj všech generací pod záštitou starosty Městské části Praha 5


Ze života Salo Flohra

Salo Flohr se narodil 21. 11. 1908 v městečku Horodenka v Haliči (dnešní západní Ukrajina) a plným křestním jménem se jmenoval Salomon a byl československým občanem.

Po té, co mu protižidovské pogromy vzaly v roce 1916 rodiče a šest sourozenců, se mladičký Salo ocitl v sirotčinci na Moravě. Po absolvování gymnázia přijel s bratrem v roce 1924 do Prahy, kde pracoval v továrně na výrobu papíru a hlavně se učil hrát šachy. Vypracoval se hrou v pražských kavárnách, přičemž nikdy neměl trenéry.

Jeho hvězda počala stoupat. Flohr vyhrál dvakrát za sebou Kautského memoriál v Praze (1928/9) a svůj mezinárodní debut si odbyl na turnaji ve Slovinsku, kde skončil druhý.

Flohr si na turnaje začal vydělávat jako šachový novinář - zároveň hrál i psal. Když se stal šachovým profesionálem, vypracoval efektivní, ekonomický a racionální styl, který později pojmenují  Fine-Flohrovským - remizovat se silnými a porážet slabší.

Mistrem ČSR byl v roce 1933 a 1936, účastnil se mnoha turnajů po celé Evropě a obvykle se umístil mezi prvními třemi: Bad Sliač (1932), Scheweningen (1933), Bad Liebenwarda (1934),  Moskva (1935), Poděbrady (1936), Kemeri (1937). Měl oblíbený turnaj v Hastingsu, který na počátku 30. let vyhrál 3x za sebou!

Díky týmovému duchu se projevil jako velký bojovník na šachových olympiádách, kde získal celkově 60 bodů z 82 možných, což dělá skvělých 73 procent proti nejlepším hráčům světa. Velmi rád hrál také bleskovky a přímo dokazoval jejich prospěšnost jako tréninkového nástroje pro rychlost propočtu a intuici.

V období své největší slávy byl šachovou  hvězdou. V trafikách se prodávaly cigarety značky Flohr, v parfumeriích kolínská nesoucí jeho jméno a prý se daly koupit i pantofle Salo Flohr.

Oženil se v roce 1935. Na počátku roku 1938 přijel do Prahy tehdejší mistr světa v šachu Alexandr Aljechin, aby podepsal se Salo Flohrem dohodu o zápasu o titul mistra světa. Říká se, že by Flohr možná vyhrál. Šanci mu však vzal osud v podobě 2. světové války. Zápas se nekonal a náš šachista musel emigrovat.

Válka ho psychicky krutě zasáhla, kam se hnul, tam brzy začalo bombardování, např. v Londýně. Počátkem  roku 1939 odjel do Holandska, kde hrál v několika malých turnajích. Poté odlétá do Švédska, kde se dělí o první cenu na turnaji v Göteborgu.

Nakonec mu zůstalo jediné východisko - emigrovat do SSSR. Tuto zemi znal ze svých návštěv z 30. let, kdy se svět zejména od něj dozvěděl o Botvinnikovi, o sovětské škole šachu, které náležela budoucnost, a proto doufal, že zde bude dobře přijat. Po válce reprezentuje SSSR. Od roku 1942 je občanem SSSR. Vášnivě se věnuje simultánkám.

Více než 40 let byl Flohr dopisovatelem Ogoňka, jednoho z nejpopulárnějších ruských časopisů. Zde vyšlo na 250 jeho článků. V roce 1950 získal v Čechách titul šachového velmistra a v roce 1963 pak mezinárodní rozhodčího. 

Zemřel 18. července 1983 v Moskvě a zde je i pochován.


tisková zpráva

15x 4850x
Fotogalerie
Komentáře (15) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
breughel

http://www.halonoviny.cz/articles/view/1883501

Turnaj v předvečer 17. listopadu spojený s takovými lidmi jsem si rád nechal ujít.

+0 /-0 | 17.11.2013 11:17

breughel

2tobi: Nedovozujte, co tam není. Ve své poznámce jsem zmínil pouze pořádající oddíl.

+0 /-0 | 17.11.2013 10:57

capjar

noELO: Souhlas, ten "překlep" a komolení názvu nejsou dobrou vizitkou pisatele článku. Jinak Bad Liebenwerda je v Bavorsku. 

+0 /-0 | 16.11.2013 11:08

Šemík

Přiznám se, že se mi moc nezdá poznámka o Flohrových vyhlídkách v neuskutečněném zápase s Aljechinem ("Říká se, že by Flohr možná vyhrál"). Tuto prognózu jsem tedy nikdy neslyšel, velkým Flohrovým úspěchem (a zřejmě i úspěchem naší diplomacie) bylo už samotné dojednání zápasu. A souhlasím s údivem pana noELO ohledně lázní "Bad Sliač" (překlad z cizího článku?) - proboha, vždyť je to na Slovensku. Jinak jsem rád za každý článek týkající se šachové historie, tento není výjimkou, i v něm jsem se dověděl řadu zajímavostí.

+0 /-0 | 16.11.2013 08:20

noELO

ad  capjar: Bad Liebwerda je u Frýdlantu (Hejnic/Heindorfu), znám to tam a  pár Němců tam - zaplať Bůh - bydlí a německy mluví dodnes - předmětem námitky není rozhodně německý název obce,  nýbrž překlep v názvu (Bad LiebenwArda, což je jinde).

+0 /-0 | 16.11.2013 07:36

capjar

Označení Bad Liebwerda bylo tehdy běžné. 

+0 /-0 | 16.11.2013 05:19

noELO

MNĚ ten článek připomněl zejména to, že by možná NSS neměl přebírat pochybné "tiskové zprávy" - tím jaksi přejímá spoluzodpovědnost za jejich obsah a formu. Zajímavý je text možná tím, že po GM Flohrovi (nebo snad Florovi, autor asi umí rusky a inspiruje se ruskými stránkami, kde se samomozřejmě S.F. jmenuje Flor) byly pojmenovány pantofle. Jinak - hrůza. Nejsem příznivec přehnané tzv. politické korektnosti, ale (v soudobé češtině bohužel běžné) klišé "křestní jméno" Salomon v kombinaci s následující informací o protižidovských pogromech je prostě otřesné. Místa konání turnajů jsou uvedena zkomoleně - Scheweningen, Bad Liebenwarda, Bad Sliač - nevím, možná že je to na Slovensku běžné?.  Dále: Citát:  Pavla Kortusová, předsedkyně sdružení Sokrates 2001, které uděluje tuto Cenu, vyjádřila potěšení nad rozhodnutím Komise o tom, že „letos bude předáno až 13 čestných uznání a medailí Salo Flohra, čím celkový počet laureátů za dobu 15 let, kdy je tato Cena udílena, překročí stovku. Celkový počet oceněných tak vzroste na 89 osobností, 13 organizací a 11 osobností in memoriam.“  Z toho (tedy alespoň mně) implicite vyplývá, že nejdůležitější metál je ten, který dostane hodně lidí - dovedeno ad absurdum, dostanou-li ho všichni...  smiley

 V roce 1950 získal v Čechách titul šachového velmistra - nevím, možná, že se ten kongres FIDE, kde se udělovaly tyhle tituly, konal v Čechách - pokud ne, další blbost. 

Je toho ještě víc, gramatické chyby, MF Gonsior apod. - skutečně "velmi pěkný článek".

+0 /-0 | 16.11.2013 00:36

Zmestabileho

Mě ten článek hlavně připomněl, jak československý šach tvrdil muziku ve 30. letech ve světě - vynikající opakovaná umístění na olympiadách, v čele s kandidátem mistrovství světa Flohrem. Máme opravdu velkou šachovou tradici, a o to je smutnější pohled na současnou realitu výsledků českého šachu na mezinárodní scéně.

+0 /-0 | 15.11.2013 19:31

strelec

re breughel: tak o tom nemám vůbec přehled, ale že by kvůli tomu byl turnaj pochybný? Se tam musí podepsat přihláška do KSČM? Hraje se s rudejma figurkama? Účastníky vítají pionýři?smiley Je možné pochybovat o konkrétních lidech, turnaj za ně nemůže.

+0 /-0 | 15.11.2013 15:19

Tobi

Tak na svazových stránkách je jako autor uveden Miroslav Bureš a - to breughel - já jsem se třeba dozvěděla zajímavosti ze života Salo Flohra. Vy jen TS sloužící k propagaci pochybného turnaje? Četli jsme vůbec stejný článek? Akci samotnou neznám, ale co je špatného na programu, kde si můžete zahrát nebo přihlížet simultánce s Martinem Petrem, co je špatného na udělení cen lidem a organizacím, jež zásluhy evidentně vykazují? O turnaji všech generací ani nemluvě. A jména oceněných - Matocha, Vokáč, Novoborský šachový klub - kde že je jaká souvislost s komunismem třeba u těchto jmen? To jsem tedy mírně překvapená, abych pravdu řekla.

+0 /-0 | 15.11.2013 14:50

breughel

Každý pražský šachista ví, Smíchov a komouši...

+0 /-0 | 15.11.2013 12:46

lmouse

ehm, JK podlehnul autocenzuře - nebo byl smáznut?

+0 /-0 | 15.11.2013 12:18

strelec

rebreughel: čím je turnaj pochybný?

+0 /-0 | 15.11.2013 11:05

breughel

Opravdu? Já vidím tiskovou zprávu bez uvedení autora sloužící k propagaci pochybného turnaje. O kandidátu MS jsem se dozvěděl jen, že to měl těžké. no

+0 /-0 | 15.11.2013 10:15

Tobi

Velmi pěkný článek.

+0 /-0 | 15.11.2013 08:28