1. Š OL hendikepovaných 29. 1. – 6. 2. 2023 v Bělehradě

16.02.2023 15:14 | Turnaje

V roce 2020 se s půlročním předstihem na přelom července a srpna připravovala první Olympiáda družstev hendikepovaných šachistů v ruském Canty-Mansijsku.

 Pandemie Covid-19 těmto přípravám rázně učinila přítrž, stejně jako v dalším roce. Možnost odloženou akci uspořádat v roce 2022 znemožnil konflikt na Ukrajině. FIDE se tak dohodla s pořadateli v Srbsku a Olympiáda proběhla v Bělehradě. Uspořádání bylo tentokrát docela urychlené. FIDE rozeslala propozice elektronicky na národní federace zřejmě 9. 12. 2022 s požadavkem rychlé reakce. V ČR se zajišťování všeho s účastí reprezentačního družstva energicky ujala paní Valentová, která se každodenně přes 25 let stará o postiženého syna Víta. Vítek se mnoho let účastní akcí IPCA, mezinárodní organizace sdružující tělesně a mentálně postižené šachisty, mohl startovat i v jejich družstvu. Dal přednost reprezentaci ČR, i když její podpora ze strany sportovních svazů a organizací byla dost vlažná. 


- prezident FIDE - 

FIDE s pořadatelem hradili účast pobytu max. pro 30 družstev. Z každého kontinentu tak startoval jen omezený počet družstev. Z Evropy byly vybrány reprezentace z 9 zemí, např. na Slovensko se nedostalo. Příspěvek na letenky FIDE hradilo jenom chudším rozvojovým zemím. Díky aktivitě naší kapitánky paní Valentové, jsme se mezi ně nakonec dostali i my.


- Hotel CROWNE PLAZA - 

   Letěli jsme s přestupem ve Frankfurtu. S létáním mám minimum zkušeností, zejména v posledních desetiletích. Byl jsem příjemně překvapen, že na letištích dobře funguje systém starosti o tělesně postižené pasažéry. Na velkých letištích by byl jinak s přestupem velký problém. Můj cestovní problém se objevil po příletu do Bělehradu. Neobjevil se batoh plný věcí, třeba i pro vyžadovaný dress code, s prádlem, hygienickými i zdravotnickými potřebami, i s šachovou přípravou a knihami. Přes ujišťování o brzkém dodání se až pátý den večer ozvali z letiště z Frankfurtu, že jej zřejmě mají a pošlou jej. Mnoho indicií se shodovalo, něco ale ne. Následující den mne kontaktovalo letiště Praha, že odeslání z Franfurtu stopli, neboť batoh je stále v Praze, a mohou mi jej poslat! Přišel by již po skončení turnaje, který jsem tak absolvoval s jediným oblečením, mj. s flanelkou a zimními botami. Na štěstí kapitánka ve své režii zajistila dresy k zápasům i lehký svetr, což bylo mé další oblečení. Absence pyžama se postupně projevila silným nachlazením. Závěrečná dvě kola jsem měl problém při hraní se slzícími očima, rýmou a kašláním, potíže doznívají doposud.


 - Část hracího sálu -   

Š OL byla určena pro všechny skupiny hendikepovaných šachistů, tělesně i mentálně postižené, sluchově postižené i nevidomé. Družstvo ČR tvořili dva zástupci sluchově postižených (IM Milan Orság a WFM Anna Rývová) a dva tělesně postižení (IM Milan Babula a FM Vít Valenta). Podle průměrného ratingu jsme byli jedenáctí, při zkušenostech všech však šance na slušné umístění byla. 

  V dřívějších propozicích byla ve čtyřčlenném družstvu povinná žena, verze pro Bělehrad již uváděla pouze ženu doporučenou. V základní sestavě mělo ženu jenom 9 z 26 družstev, nejlepší dosáhly max. na 50%. Není asi náhoda, že nejlepší takové družstvo obsadilo až 8. místo. Asi bylo vhodnější ponechání ženy povinné, nebo zvolit řešení zcela jiné. 


- Utkání s Venezuelou, ( Orság, Babula, Valenta, Rývová)  

 Soudím, že 6. kol je na objektivní umístění málo, alespoň jedno kolo navíc bylo potřeba. Po pěti kolech byly jasně oddělené dvě skupiny. V popředí 12 družstev se 6 a více zápasovými body, ostatní nejčastěji se 4 body, nebo ještě méně. V šestém kole pak více družstev zdola dohnalo bodově poražená s 6b. Pokud by se jako další kritérium bral třeba S-B, bylo by to objektivnější než skóre. Stačila jedna výrazná porážka, nebo vysoké vítězství a umístění objektivně moc neodpovídalo. V závěrečném kole jsme dostali nejsilnějšího z šestibodových družstev, domácí Srbsko 1, kterému vyšla taktika se zaměřením na ženskou šachovnici. Při malých rozdílech skóre o našem umístění při dělení 11. – 18. místa, rozhodl hlavně tragický zápas s Bangladéšem. I když šlo o jedno z asijských družstev hráčsky značně kvalitnějších než jejich Ratingy, vše nasvědčovalo naší výhře. Během několika minut ale bylo vše úplně jinak! Mně se přihodilo, co se mi stává snad 10 let i několikrát ročně; bral jsem střelcem z c4 soupeřova nekrytého Je2, navíc s přechodem do jednoduše vyhrané koncovky. Ale ouha, místo střelce držím v ruce sousedního Pb5! Bylo to proti nevidomému soupeři, který hrál s pomocí asistenta. Snad se mi ani nemihla v hlavě myšlenka postavit „nenápadně“ pěšce zpět a hrát střelcem! Zahrál jsem tedy jediné b4, což ovšem ztrácelo Sc4, kterého pěšec kryl, tím i partii. Současně soused na jedničce Orság v rovné pozici obětoval jezdce za mat, který ale nebyl a zůstal bez figury. A jen něco později v divoké partii, již po časové kontrole, vynutil remízu věčným šachem Valenta, mající kvalitu a pěšce více i předpoklady pro výhru. V dlouhé koncovce prohrála i Rývová a zápas místo 3-1 skončil 0,5-3,5! Při dělení znamenala každá půlka bodu navíc jedno i dvě místa. Takže ČR se skóre 11, nejen vypadla z TOP 10, ale skončila až 17. S 12,5b jsme mohli obsadit pozici 12, rovněž se 6 zápasovými body.  Naši soupeři skončili před námi.

  O vítězi pochyboval málo kdo. Mladý kolektiv Polska, GM Marcin Tabriz (ELO 2507) na první desce, průměr oproti druhému nasazenému vyšší o 150 bodů, ostatní zjevně převyšoval. Získali plný počet 12b. Druhého, výběr IPCA, porazili hned ve druhém kole. Nikdo další na ohrožení Polska neměl. IPCA měla 10b, po 8b Filipíny, Indie, Srbsko 1 a Uzbekistán. 7b měli Chorvatsko, Izrael, Maďarsko a družstvo FIDE. V 26 družstvech hrálo 115 hráčů z 34 zemí.

  Na většinou dobře obsazené první šachovnici vybojoval Orság 2,5b, když 2x trochu násilně neúspěšně zkoušel změnit remízový průběh. Já i Valenta (bez prohry) jsme měli po 3,5b. Anička Rývová doslova vydřela tři remízy, neboť její soupeři (s jedinou výjimkou muži) s ní hráli vždy skoro do holých králů. To byla jednoduchá zápasová taktiky snad všech soupeřů – půlit partie mužů a rozhodnout proti ženě. Zřejmě obdobně tomu bylo u většiny družstev s ženou v základu. Se zahozeným bodem s Bangladéšem, jsem mohl kromě plakety nejstaršího účastníka dostat i ocenění pro první tři na šachovnici. To mne musí těšit, při hře bez přípravy, knih i bez oblíbených mg šachů.


  Akce měla vysoký společenský standard, Srbové jí přikládali velký význam. Na zahájení i po většinu průběhu byl přítomen prezident FIDE Arkady Dvorkovich, srbští ministři sportu a kultury, i další čelní političtí představitelé. Každé kolo dva zápasy slavnostně zahájily další významné osobnosti šachové, kulturní nebo politické. Vše se odehrávalo ve 4* hotelu CROWNE PLAZA v odpovídajícím a důstojném prostředí. Podle mého šlo celkově o zdařilou akci, která by se měla konat každé dva roky. Jsem rád, že jsem mohl být u úvodního ročníku, obdobně jako u desítek takových šachových akcí v dřívějšku.

Místo na šachovnici Vás tentokrát trochu fotkami provedu místem konání akce. 

     (IM Milan Babula – TJ Vlčnov)




24x 1763x
Fotogalerie
Komentáře (24) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
OldřichKuželka

Bohužel článek se pro některé stal příležitostí si opět kopnout do svazu a Martina Petra, nejraději by mu připsali i ztracený batoh a prohru s Bangladéšem. Na zahraničních webech jsme četl kritiku na špinavé peníze, akci totiž byť nepřímo sponzoroval Gazprom. 

+1 /-7 | 16.02.2023 19:45

Petan

Takže k věci - měl by se podle vás náš šachový svaz věnovat i hendikepovaným šachistům nebo ne?

+2 /-1 | 16.02.2023 21:25

OldřichKuželka

Jak píše pan Horáček, svaz na olympiádu nezapomněl a jistě se objeví i vyhodnocení na webu. Myslím, že obecně je postiženým šachistům věnováno hodně pozornosti. 

+1 /-5 | 16.02.2023 21:43

Remcik z Banika

Od konce turnaje uběhl uz skoro mesic, na webu sachoveho svazu se zadne vyhodnoceni neobjevilo, neni ani v jejich unorovem newsletteru rozesilanym 7.2. Neco je spatne. Toto byla oficialni olympiada FIDE s nasi ucasti, o cem jinem uz by mel svaz informovat?

+0 /-0 | 04.03.2023 00:26

Remcik z Banika
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+1 /-0 | 18.02.2023 01:18

ciki333

Neví někdo ze čtenářů nss, na jakém místě skončil tým pacientů psychiatrické léčebny Bohnice složený z hráčů Oldřich Kuželka, Theofil Horáček, Morphynista a Jim Vasilis?

 

+5 /-3 | 16.02.2023 18:59

xdavx x

mistni prispivatel Piltsbury by mozna vedel... a Frank by treba taky neco mohl zjistit :D

+3 /-1 | 16.02.2023 21:58

Teofil Horáček

Adam Frank po skvělém výsledku získává normu mezinárodního mistra. http://chess-results.com/tnr716448.aspx?lan=5&art=4&fedb=CZE&fed=CZE&turdet=YES&flag=30

+2 /-1 | 16.02.2023 22:04

xdavx x

ze gratulujeme, ovsem ty jsi chudak.

+1 /-1 | 17.02.2023 09:14

lykan

Chybi tam Jirikovka jako nosic piti a maser Kuzelky. 

+1 /-0 | 16.02.2023 20:15

Jiří Kadlec

Náš svaz se tedy opět vyznamenal...

Tady je článek ze stránek FIDE, pořadí a video z olympiády

+6 /-2 | 16.02.2023 19:24

Jiří Kadlec

A ještě další videa z olympiády handicapovaných, včetně průběhu jednotlivých kol

+4 /-0 | 16.02.2023 20:45

lykan

Na strankach svazu ani zminka, ze? 

+6 /-0 | 16.02.2023 20:14

Remcik z Banika

Taky jsem na svazovych strankach nenasel k teto olympiade ani pismeno. Tak snad zpetne by si tam aspon tu zminku tato nase reprezentace zaslouzila.

+6 /-0 | 16.02.2023 20:25

ciki333

Off topic

K panu Babulovi nejstaršímu jsem měl dříve určité výhrady...Statický styl vyprávění aka Božka Němcová (Babička, Divá Bára...) mě, jemně řečeno, nudil. Nicméně thriller se ztraceným zavazadlem, cituji: "Můj cestovní problém se objevil po příletu do Bělehradu. Neobjevil se batoh plný věcí, třeba i pro vyžadovaný dress code, s prádlem, hygienickými i zdravotnickými potřebami, i s šachovou přípravou a knihami...atd." by si zasloužil filmové zpracování, nejlépe pod taktovkou zkušených hoolywoodských tvůrců. V roli zmateného pana Babuly si umím představit Harrisona Forda (to je ten pán, co mistrně švihá bičem a ani ve spánku neodkládá mírně ošoupaný klobouk). Zkrátka a dobře spisovatel Babula zraje jako víno. Možná se dočkáme v jeho příštím cestopisu i nějaké té vraždy...

+2 /-2 | 16.02.2023 19:26