Ale lidé tehdy rádi vyjížděli k zápasům, dokonce i špičkoví šachisté a nezřídka se takové utkání hrálo až na 30ti ba 50ti šachovnicích. Navazovalo se tím na předválečnou tradici městských zápasů.
V novinách Obrana lidu vycházela bohatá šachová rubrika. V hlavičce byl nápis, že ji řídí Vojenský šachový klub ÚDA Praha, slavný klub, který získal několik mistrovských titulů vzhledem k tomu, že do jeho řad přicházeli šachově vzdělaní branci.
V ročníku 1947 uveřejnil 2 partie z městských zápasů Brno - Ostrava a Ostrava - Olomouc. V obou vyhrál M. Urbanec (1910 - 1972), výborný praktický hráč (přeborník Ostravy 1943 a 1948) a pozdější korespondenční reprezentant (byl v družstvu ČSSR, který zvítězilo v korespondenční Olympiádě 1968).
V roce 1963 se hrálo utkání mezi krajskými týmy České Budějovice - Plzeň, družstva tvořená muži, ženy dorostenci na 30 šachovnicích, ČB tehdy prohrály, hrál jsem za dorostence s Paclem..., meziokresní utkání Tábor -Pelhřimov na 30 šachovnicích, nebylo ale žádných OPEN turnajů,....
Přátelské meziměstské (a poté i meziokresní či mezikrajské) zápasy na více šachovnicích byly v minulosti velmi populární. V našem okrese jsme se je snažili oživit ještě v osmdesátých letech.