Zvítězil Nepomniachtchi, Dubov těsně druhý

05.04.2015 07:00 | Aeroflot Open 2015

Stupně vítězů ovládli domácí šachisté. První místo získal díky lepšímu pomocnému hodnocení Ian Nepomniachtchi, druhý skončil Daniil Dubov a třetí Ivan Bukavshin.

Ian Nepomniachtchi zakončil turnaj stejně jako ho začal, dvěma remízami a jednou výhrou. Celkem nasbíral v devíti kolech sedm bodů. Daniil Dubov šel do posledního kola s půlbodovou ztrátou na první místo, ale v závěrečné partii dokázal porazit přímého konkurenta v boji o medaile Shanglei Lu a dotáhnout se na čelo. Přesto se musel spokojit s druhým místem, vzhledem k horšímu pomocnému hodnocení v podobě většího počtu partií odehraných černými figurami. Samostatné třetí místo získal Ivan Bukavshin.

GM Ian Nepomniachtchi (Autor: J. Lladó)

Post nejlepšího juniora dlouho držel Jorden Van Foreest. V závěrečných kolech se mu ovšem přestalo dařit černými figurami a s pěti body se propadl z první desítky až na 27. místo. Jednašedesátý nasazený mezinárodní mistr přesto předvedl výborný výkon. Nejlepším juniorem se nakonec stal Vahap Sanal z Turecka. Pomohl mu především skvělý závěr, když v posledních dvou partiích porazil dva silné velmistry.

GM Ivan Bukavshin (Zdroj: Chess News)

Favorité v Moskvě příliš neoslnili. Nejvýše nasazený Shakhriyar Mamedyarov skončil na 31. místě a do boje o přední příčky vůbec nezasáhl. Třetí nasazený Richard Rapport se dokonce po katastrofálním závěru, kde uhrál půl bodu ze čtyř partií, propadl až na 48. místo. Reálně mu tak hrozí, že na příští FIDE ratingové listině vypadne z klubu 2700. Nejhorší výkon však podal Ernesto Inarkiev, který obsadil až 57. místo. Propadl se o více než 50 míst. Své vysoké nasazení dokázal kromě Nepomniachtchiho uhájit pouze Anton Korobov a Vladimir Fedoseev.