Zlato letí do Ruska

18.01.2014 03:00 | Open Praha 2014

V hotelu Olympik v Sokolovské ulici na Praze 8 skončil 13. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Praha, který je součástí seriálu Czech Tour.

V rámci festivalu pořadatelé z AVE-Kontaktu připravili 4 turnaje. Otevřený mistrovský turnaj s normou IM, zápočtem na FIDE a LOK ČR s cenovým fondem v celkové výši 50.000,-, otevřený ratingový turnaj se zápočtem na FIDE a LOK ČR, kde bylo mezi hráče rozděleno celkem 10.000,- otevřený turnaj v rapid šachu, ze kterého si vítězové odnesli 1500,- za první 1000,- za druhé a 500,- za třetí místo a bleskový turnaj.

Na startu dvou hlavních turnajů se sešlo rekordních 314 hráčů z 34 zemí. Mezi účastníky nechyběli hráči z Brazílie, Kanady, Jižní Koreje, Singapuru, Indie, Kuvajtu, Íránu či Turecka.

Ozdobou festivalu byla účast 7 mezinárodních velmistrů a velmistryň a 22 mezinárodních mistrů a mistryň.

Hráči a hráčky bojovali od pátku 10. do pátku 17. ledna, Open A i B v 9 kolech švýcarem při tempu 2x 1,5 h/40 + 30 min + 30 s/tah. Rapid pak sedmikolově 2 x 10 min + 5s/tah.

Z A Openu finanční odměnu za první místo 15.000,- poveze domů ruský IM Sergej SERGIENKO (2383). Sergienkovi se povedla především první část turnaje, kdy kromě remízy ve druhém kole zaknihoval plných 6 výher. V šestém kole získal skalp i turnajové jedničky GM El Debsena. O to větším překvapením bylo zaváhání v kole 8., kdy prohrál s tureckou mezinárodní mistryní Ekatarinou Atalik, kdy po netradičním zahájení a při opačných rošádách byla v konečném útoku důslednější bílá. Postupně získala dva pěšce, kterým dokázala umést cestičku až na osmou řadu. Toto důležité  vítězství jí přineslo celkové druhé místo.  V kole devátém proti Sergejovi zasedl GM Haznedaroglu z Turecka a zdálo se, že pouhá remíza ještě výrazně promluví do konečného pořadí. Protože se ale remizovalo i na dalších dvou předních stolech, nechalo pomocné hodnocení nakonec Sergienkovi zlatou medaili. Tři sedmibodoví IM se tedy podělili o přední příčky a nechali za sebou všechny velmistry.

-
. kolo -

Z našich se nejlépe umístil GM Marek Vokáč se 6,5 body na 7. místě. Mohutný skok z 63.startovního místa do první desítky konečného pořadí předvedl Jiří Rýdl (vítěz kategorie U16) ze Spartaku Vlašim. Do početné skupinky šest a půl bodových se vešli ještě IM David Kaňovský, FM Svatopluk Svoboda a FM Radek Londýn.