Šachová dovolená

28.05.2010 14:09 | Zápas Anand - Topalov

Po návratu z Linares (viz článek na NSS) jsem dostal okamžitě nabídku od Silvia Danailova zůčastnit se zápasu Topalov-Anand jako Veselinův sekundant. Nad nabídkou, která obsahovala zahrnuté veškeré náklady (bydlení v ***** hotelích, ...

Po návratu z Linares (viz článek na NSS) jsem dostal okamžitě nabídku od Silvia Danailova zůčastnit se zápasu Topalov-Anand jako Veselinův sekundant. Nad nabídkou, která obsahovala zahrnuté veškeré náklady (bydlení v ***** hotelích, jídlo a další drobnosti) a finanční odměnu, která byla oboustranně akceptovatelná za odvedení práce on-site v Bulharsku, jsem dlouho neváhal a souhlasil, v zápětí přišla informace, že by se nejednalo jen o termín zápasu, ale že do přípravy je počítáno s prvními třemi týdny v dubnu. Když jsem to lehce spočítal, vycházelo rovných 7 týdnů dovolené, což není v našich končinách zcela obvyklé. Kromě dovyčerpání veškeré dovolené to znamenalo i neplacené volno prakticky na 4 týdny. Šéf i firma mi vyšli maximálně vstříc a neplacené volno i dovolenou mi povolili zároveň s upozorněním, že pro tento rok jsem s dalším odpočinkem skončil. Poměrn dlouho jsem pak čekal na informace od Silvia, jestli skutečně do Bulharska pojedu, nakonec poslední týden v březnu mi přišel email s jednoznačnou zprávou: Veselin tě u zápasu chce, odlétáš ve čtvrtek 1.4., po příletu tě vyzvedne řidič a odveze do Sandanski – velmi oblíbené turistické centrum asi 200km od Sofie.

1.4. nastalo, všechno sbaleno, vybaven základními informacemi o Bulharsku, občanským průkazem a trochou peněz hurá vstříc dobrodružství. Let pomocí ČSA nenadchnul ani neurazil – za necelé 2 hodiny se toho nedá moc stihnout a všichni se snažili, aby ani takto krátká doba nám nepřišla dlouhá, což se letuškám dařilo. Po dosednutí a vystoupení z letadla odbavení proběhlo rychle a bez problémů a sotva jsem opustil odbavovací prostor, už jsem viděl svého řidiče – mladý, sympatický, energický Mr. Dinev. Nejdříve se přiznal, že nevěděl jak mě má oslovovat, protože s mým křestním jménem zde válčili skutečně všichni, ale nakonec jsme se shodli a vyrazili směr Sandanski. Jen průjezd Sofií trval hodinu, místní řidiči nevědí k čemu je blinkr, pruhy na silnici a velmi často kdo má přednost (přednost má většinou ten drzejší), zato jsou bravurní v používání klaksonu a brzdového pedálu. Silnice jsou na úrovni našich okresek, přičemž stavby jako paneláky vypadají jako po 40 letech neudržování. Během cesty jsem si jen potvrdil, že bulharský průměrný plat je skutečně jen 350 Euro, mladí místo cyrilice píší SMS v latince, v Bulharsku je vysoká míra korupce a ČEZ má zhruba stejnou míru popularity jako u nás.

Do Sandanski jsem dorazil odpoledne, Veselin, Erwin l’Ami a Ivan Cheparinov navečer, Jan Smeets přijel o týden později. Den sekundanta byl celkem jednotvárný: snídaně v půl desáte, poté se s Veselinem individuálně probírala analyzovaná zahájení a analyzovalo – až do oběda, který býval pravidelně ve 13hodin v hotelové restauraci. Při oběde (stejně jako i při dalších příložitostech) nás Veselin zásoboval historkami nejen o šachistech – výsledek jedné history byla velká boule na Ivanově hlavě, protože se smál tak hodně, až se hlavou třísknul o stůl. Po obědě se pokračovalo v práci, ale už ne tak intenzivně s trávením volného času dle libovůle. Veselin při analýzách miluje “sacrifice”, takže kde se nechala odevzdat figura za jakýkoliv náznak útoku, tam se také odevzdala.

12. dubna jsme se přesunuli do Sofie – Ivan a Erwin jeli s přistaveným autem, já s Janem jsme se vezli ve Veselinově autě. 3 hodiny uplynuly celkem rychle – vyčerpala se veškerá témata od politiky, sportu, ekonomické situace a skončilo se tradičně u šachů. Ubytování jsme byli posledním patře Grandhotelu Sofia, kde má kromě Silvia Danailova (manažer nejen Veselina, ale i Ponomariova) také kancelář bulharský fotbalista Christo Stoičkov. Denní režim se příliš nezměnil, protože veškerá zahájení byla víceméně připravena, bylo vše trochu ve znaku relaxování. Posunutí o jeden den jsme nesli celkem nelibě – nešlo o to, Vishymu znepříjemnit život, ale o peníze – posunutí zápasu znamenal nemalý finanční zásah do organizace zápasu – jestli se nepletu, tak Vishymu bylo (ať přímo či nepřímo) nabídnuto odložení zápasu pod podmínkou, že bude vzniklé náklady hradit – takže nakonec byl zápas o jeden den odložen.

1. partie

diagram č.1

Oběd před partií proběhl v Happy baru, kde se zastavil místní maskot – kominík, na kterého se dá za malý poplatek sáhnout. Zaplatil jsem trochu více a poplácal mě za to po řádně po zádech – a ještě si mě velmi dobře zapamatoval. Štěstí jsme si vybrali hned v první partii. Vishy si naběhl do přípravy, jak zaregistrovali úplně všichni. Při prvních tazích jsme byli u Erwina v pokoji a sledovali první tahy a nemohli uvěřit, jak Vishy sleduje naše analýzy, Ivan byl v male extázi. 20..Kg8 byla chyba, mnohem větší ale 23...Kf7 (viz.diagram č.1), na které přišlo 24.Jxf6+-. Daná pozice sice nestála v přípravě na šachovnici, ale Veselin věděl o všech možných motivech (Jf6,e5,Vxg5..)

2. partie

diagram č.2

Veselin si vybral v přípravě jako základní kámen Katalán s 5..a6 a během přípravy se našlo mnoho novinek a zajímavých variant. To se ale netýkalo pozic po tahu 6.Je5, který milují takřka všichni autoři šachové literatury. Veselin hrál celkem přesně, za zmínku stoji možnost 16..Jc5! a hlavně v pozici diagramu č.2 bezpečné 22..Vc8! 23.Vxc8 Vxc8=. Veselin ale získal neopodstatněný pocit, že stojí lépe a pozici prakticky pohřbil tahem 25..Je3?
Po partii vesele nebylo – bohužel problem nebyl přípravě, která sice nebyla 100%, ale účel splnila, ale v tom co se dělo na šachovnici po 20. tahu. Pozdě večer nás pak ještě navštívil Silvio – doporučil nesledovat šachové servery a zbytečně se nerozptylovat – až po zápase jsem pochopil, jak hluboká to byla pravda.

3. partie

diagram č.3

První slovanská, která byla tak u publika nepochopená. Zjednodušeně řečeno – bílý měl v každé partii výhodu a pozice v této variantě je pro černého za šachovnicí těžká. Vishy zde určitě neprokázal výbornou přípravu, možná spíš jen vsadil na to že varianta nebude až tak moc Veselina bavit.
Varianta nás nepřekvapila, byla jedna z hlavních věcí, co jsme před zápasem předpokládali. Veselin měl sice vše připravené, ale nakonec hrál vždy trochu něco jiného, než bylo doma připraveno. V tomto případě (viz. diagram č.3) 16.Ke2 místo 16.Kf2! (s dalším Je2), později 21.Jc5 dávalo šance na výhodu.

4. partie

diagram č.4

A zároveň studená sprcha. Přes noc se pracovalo na vylepšení 2 partie ale až po obědě se našlo jedno podstatné zesílení pro bílého v jedné z vedlejších variant. Samozřejmě jsme netušili, že Vishy už opakovat 2 partii nemínil. Z tohoto důvodu se objevila varianta, která nemá až tak úplně špatnou pověst, a to ani přes Vishyho 10.Ja3 – tento tah dokonce Veselin znal od zápasu s Kramnikem, ale více času se mu nevěnovalo. Přes všechny překážky hrál Veselin dobře, nepřesnost byla myslím až 17...J8a6, ale zkrátka tohle nebyla pozice pro Veselina. Přestože si enginy celkem chrochtají u 20..h6, Veselinova slova druhý den po snídani byla jasná – jak jsem mohl něco takového zahrát, když Dvorecki píše, nehraj pěšci tam, kde jsi slabší... Exekuce od Vishyho byla pak příkladná a všichni nadšení, takže většina hráčů ani nezaregistrovala ještě silnější tah než 22.Jxh6 a to možnost 23.e5!! (viz. diagram č.4)

5. partie

diagram č.5

Při zahájení partie jsme trochu nemohli věřit svým očím – ve 3. partii jsme variantu považovali jako záložní řešení, ne jako systém na celý zápas. V této partii Vishy zvolil 15…h5 – s odstupem času jsme toto pokračování považovali za nejslabší ze všech tří, které se v zápasu hráli. Klíčová pozice byla po 21 tahu černého (viz. diagram č.5). Nyní bylo nejpřesnější 22.Vd1 a zřejmě jen Nigel Short v komentářích mohl hledat potěšení v pozici vznikající po 22..Vc6 23.Se3 Sc5 24.Sd2 f6 25.Jxe6 Vxe6 26.Sxe6 Kxe6 27.f4 Sxe4 28.fxe5 Kxe5 s kvalitou za pěšce víc pro bílého.



6. partie

diagram č.6

Konečně nalezeno řešení systému z druhé partie, Vishy ale odbočuje 10.Sg5. Veselin ani Vishy nezaregistrovali malou změnu v pořadí tahů a tak Vishy přešel kolem možnosti získat příjemnou výhodu v pozici diagramu č.6 po 13..Jc6 14.Sxc6! bxc6 15. Dxc6 Vb8 16.Vac1 Dd8 17.Vc2
Jako obvykle komentátoři na webu po partii opisovali komentáře navzájem od sebe a tuto možnost přešli s grácií. V partii se poté až tak moc nedělo – Vishy měl lehkou iniciativu ale ne a ne ji nějak zhmotnit.
Stav v polovině zápasu byl 2,5-3,5, ale na Veselinovi to nebylo nijak vidět. Poslední partii přežil bezúhony a na konci ještě Vishyho trochu škádlil. O volném dnu v rámci teambuildingu jsme skončili v sauně a připravovali se na následující partii, která byla opět čenými. Systém který byl vybrán se nakonec skutečně hrál a partie byla hodně zajímavá.

7. partie

diagram č.7

Den začal hezky. Na snídani mě Veselin představil Toljovi Karpovovi – to byl vždycky můj velký vzor, takže lepší začátek dne jsem si mohl jen těžko představit.
Zpět k partii. Oběť kvality byla přesně pro Veselina. Vishy zjevně nepřipraven na podobný vývoj událostí a v pozici diagramu č.7 po 21.Kh1 měl takřka o hodinu horší čas. Samozřejmě že naše analýzy pokračovaly dále, ale Veselinovi stačil motiv d3+Ve2 a černý má kompenzaci za figuru. V pozdější fázi Vishy pozici po nepřesnostech Veselina ustál a mohl asi i hrát oprávněně na výhru, nakonec ale byla zapsána pro oba celkem zasloužená remiza. 21...Sf8 (21...Dxb2)

8. partie

diagram č.8

Ráno před partií, při pravidelné procházce, jsme s Janem nadhodili, že 13..Vc8 je celkem pravděpodobné. Veselin tomu až tak nevěřil, ale analýzy zkontroloval. Stejně jako v předchozích slovanských Vishy odehrál 2-3 tahy po klíčovém tahu bleskově a začal myslet – těžko to lze hodnotit jako dokonalou přípravu. Tak se stalo i tentokrát – po 14.Sb5 blicnul 2 tahy a začal přemýšlet. Co bylo horší, tahem 18.a5 Veselin opět přehodil tahy a vypustil veškerou výhodu – nicméně tentokrát Vishy kontroval a nezahrál v pozici diagramu č.8 18..Sb4!= (18..Se7? +=)
Celkem rychle pak Veselin získal výhodu a podařilo se mu vyhrát v zajímavé koncovce – Vishy přeci jen nakonec chyboval. Vishy určitě nebyl spokojen s výsledkem partie, ale ještě méně musel být spokojen s průběhem partie.

9. partie

diagram č.9

Stejně jako před první partií jsem potkal kominíka při obědě. Tentokrát jsem dal jen pár drobných, ale i to nakonec stačilo alespoň na remis… Na kominíka jsem si vzpomněl až po partii a skoro jsem začal věřit tomu, že na pověrách něco je. Škoda že jsem ho neviděl před 12tou partií.

Před partií jsme udělali malou korekci analýz, ale nejednalo se o nic zásadního – z praktického hlediska bylo vše v přípravě vyřešeno, takže se spíše čekalo, jakého králíka z klobouku překvapení Vishy vytáhne. Varianta Nimcovičovy indické nebyla překvapením, přestože oba hráči hráli relativně pomalu, tak se spíše rozpomínali než vymýšleli. Asi nejkritičtější pozice zahájení byla po tahu 20.Sf2 (viz. diagram č.9)

Ani jeden z hráčů nezískal výhodu a nyní bylo nejbezpečnější 20..Jhf6 (osobně bych neváhal). Veselinovo rozhodnutí obětovat dámu za 2 věže je možná zajímavé, ale z mého pohledu absolutně nepraktciké, protože chybu může udělat jen černý, což se také stalo. Veselin zcela přehlédl 32.Jg5, po kterém byla partie prakticky na vzdání. To co se následně dělo na šachovnici bylo jen pro opravdu hodně silné povahy – všichni jsme seděli v jedné místnosti u PC a koukali na on-line přenos a zároveň kontrolovali hodnocení enginů – takřka každým tahem se pozice dostávala z hodnocení +- do = a zase zpět (vše samozřejmě díky 40.Vh8??). Před 50. tahem jsme se rozešli do svých pokojů, takže jsem ani nezaregistroval, že jsem poslední kdo ještě, byť jen po očku, partii sleduje – takže jsem byl jediný kdo věděl, že partie skončila remízou. Když jsem se pak šel projít po Sofii, narazil jsem na Erwina a Jana kteří poté, co jsem jim řekl, že partie skončila remízou, byli úplně perplex.

10. partie

diagram č.10

Změna zahájení byla očekávána, jen jsme netušili jakým směrem. Vishy vybral podpultovou variant – a jak jsem ještě během partie zjistil, byl jsem jediný kdo si vybavil partii předchůdce – Christiansen - Jansa (Luzern 1982) – koneckonců partie byla komentována ve své době velmi kvalitní knize Šachové olympiády. Vlastimil partii v Luzernu prohrál, ale i nadále s ní v 80tých letech koketoval, když se k němu přidali Smejkal i Ftáčnik. Varianta má špatný zvuk díky 11.dc5 Dc7 12.Jd4 Je5 13.Jb5 Db8 14.Se2, ale po partii jsme přišli na velmi zajímavou variantu, kde černý po sérii přesných tahů udrží velmi pohodlnou rovnováhu. Z tohoto hlediska jsme nakonec s odstupem hodnotili Veselinův postup jako velmi praktický. Kritická pozice byla až v koncovce (která vznikla nevynuceně díky Vishyho nepřesnosti) po 28.exd5 (viz. diagram č.10)

Pozici hodnotili takřka všichni komentátoři mezi = a += s dovětkem, že se v pozici už nic nedělo. Naštěstí Vishy v pozápasovém interview hodnotil partii v dalším průběhu (kolem tahu 44.) jako prohranou – hodnocení trochu překvapive a pesimistické, za to ale zcela v souladu s naším – zafixovaná slabina h7, nepohybliví pěšci na dámské křídle, velmi silní střelci. Mohli jsme jen litovat, že Veselin výhodu neproměnil a nakonec remis spíše zachraňoval.

11. partie

diagram č.11

Vishy si vybral Anglickou a s výběrem neměl extra šťastnou ruku – výhodu nezískal a v pozici diagramu č.11 tah 12.Jc5 rozhodně neaspiroval na výhodu ze zahájení. V partii se začalo jiskřit až k závěru a i když enginy začaly preferovat Veselina, Vishy nikdy nebyl v nebezpečí prohry.

12. partie

Ráno před partií nevypadalo nijak tragicky – dosud si každý hráč udržel svoje podání, takže v nejhorším případě byl tady tiebreak. Laskerova obrana byla předpokládána, těžko si mohu představit, že by kdokoliv mohl považovat hraní Laskerovy obrany jako zahájení na výhru – tak jsme hodnotili i zahajovací tahy. Že je něco špatně už bylo zřejmé po 16..Jf6 (viz. diagram č.12), když Veselin nezahrál 17.Sc6! Dd6 18.Da4 Sd7 19.Sxd7 Dxd7 20.Dxd7 Jxd7 21.Je5 s malým chlupem – taková poyice se možná bílými nevyhraje, ale určitě se neprohraje. Veselin pokračoval hodně matně 26.Va3 a zakončil partii nepochopitelným 31.exf5 – zbytek už bylo od Vishyho velmi přesná realizace výhody.

diagram č.12

A tím bylo po zápase. Silvio nám všem změnil datum odletu na pátek 14. května, abychom mohli být na závěrečném ceremoniálu, takže jsem si prodloužil dovolenou o 2 dny a strávil je procházením po Sofii. Ve čtvrtek se s námi rozloučil Silvio se slovy “To je život, zítra bude líp” a já mu poděkoval za perfektní zaopatření a organizaci, protože vše klapalo na 100%. V pátek se vše sbalilo, s Veselinem jsme se rozloučili a při odchodu z pokoje významně šibalsky mrknul...

Cesta na letiště proběhla bez problémů a tam mne čekalo poslední malé překvapení. Při čekání ve frontě na průchod bezpečnostním rámem mne z druhé fronty někdo kývnutím hlavy pozdravil... odpověděl jsem kývnutím automaticky a chvilku přemýšlel, kdo mě asi tak může v Sofii zdravit. Vzápětí mi to došlo, když jsem trochu víc zvednul hlavu – přede mnou byla celá Anandova výprava. Vishymu jsem popřál k vítězství a v bezcelní zóně jsme si všichni povídali. Pak nástup do letadla a zamávat Sofii... - milá Sofie, dva roky uplynou rychle...

Po návratu domů byl konečně trochu čas prostudovat šachové weby a take jsem se na to s vervou vrhnul. V zápětí jsem ale rychle vychladl a vzpomněl si na Silvia slova v Sofii - nečíst žádné šachové zpravodajství. Komentáře partií, analýzy ve mě vyvolaly vzpomínky na zvolání: Laik se diví a odborník žasne a tak po přečtení několika článků jsem ztratil chuť vyhledávat další, protože jsem získal pocit, že jsem byl 7 týdnů úplně někde jinde mimo naši Galaxii a ne v Sofii přímo u zdroje.

Fotografie

Typický pokoj sekundanta. Jen těch monitorů je málo.

Hrací místnost, kde se vše odehrávalo. Většinou jen pro silné povahy.

Nad červenou cedulí má Veselin apartmán – cca 100m od hotelu a 100m od hrací místnosti. Po dobu zápasu se tam ale vůbec neobjevil.

Je po zápase. Sofijský park nepamatoval zápas mezi silnějšími hráči.. Zatímco Jan Smeets (bílé, 2659) přemýšlí co to bude, Ivan Cheparinov (AKA Vánka, 2640) už to ví – bude to Lasker. Erwin l’Ami (2620) jako arbiter . Kromě toho že stojím za fotoaparátem, kibicnul jsem si do partie Da3.

Toto není skrytá reklama, protože není co skrývat - cihlové stavení je Happy gril – základní stravovací místo teamu Topalov.

.. a tohle je druhé nejoblíbenější místo – kavárna Memento s nezapomenutelnými koláčky.

Prakticky jediná fotografie teamu Topalov – udržet všechny sekundanty nehybné alespoň na sekundu byl úkol nemožný..

Partie

67x 1587x
Fotogalerie
Komentáře (67) Aktualizovat
02.06.2010 22:52 | Autor neznámý

Stejně tak by mohl bez adaptéru WB-UCI běhat i Chessmaster. Ale jen cracknutý (DeadKing). Nešly by však personality, které se s adaptérem WB2UCI dají nastavit docela dobře. Nemá však zřejmě přístup ke svým tablebázím a to ani v jednom z těchto způsobů (nebo to v tom konfiguračním souboru WB2UCI neumím).

02.06.2010 22:44 | Autor neznámý

Doplněk k tomu Thinkerovi - to co je v tom adresáři, je nutné zkopírovat do adresáře engines, tak, jak to je. Já tam ale mám 64bitovou verzi, takže ti, co mají 32bitový systém (asi většina) by si tam museli prohodit verzi 32bitovou a změnit ty názvy. Adaptér WB-CB s příponou eng musí mít stejný název, jako adresář s příslušným exe souborem. A tam se musí ještě správně zeditovat ty textové soubory s příponou init, jen si už nepamatuji, zda má být v engines, nebo v podadresáři (mám je proto v obou ...). A kdo chce vidět loga při zápase motorů, tak CB umí jen formát bmp a musí mít stejný název, jako ten soubor adaptéru, jen s tou příponou bmp.

02.06.2010 22:37 | Autor neznámý

Alice: Před časem se daly ještě koupit samostatně motory ze starého CD Young Talents:

SOS, Phalanx, Anmon, Little Goliath, List, Patzer, Gromit a ještě navíc The Crazy Bishop.  Zadarmo se kromě Comet dala stáhnout i Anaconda (novější Gromit), Exchess, Faile, Inmichess a Turing (simulace jeho papírového stroje). Všechno staré kousky, silou pravděpodobně nestačí ani na Fritz 6 (většinou spíš dost slabší. A z nějakého starého Fritze mám ještě BamBam, to byl kromě Turinga asi nejslabší motor vůbec.

Pro CB7: -> Některé UCI motory umí i WB. Ty ostatní je třeba převést do WB Polyglotem a nakonfigurovat k adaptéru WB-CB. Příklad, jak to udělat je zde (návod byl kdysi na ŠachInfo a možná je ještě na SD Chess): www.chesspraga.cz/download/winboard/thinker.rar . V adresáři Old WB - motor Thinker je lepší spouštět právě takto, protože pak vidíte alespoň občas nějaké výpisy. Autor píše důsledně pro Winboard a UCI formát odmítá, protože by musel udržovat dvě verze zdrojového kódu ... ach jo. Občas to spadne, proto se pak přešlo na konvertor WB-UCI, který je trochu spolehlivější. Podobně by se dal například pouštět Rebel ProDeo, jen si s tím pohrát.

02.06.2010 16:24 | Autor neznámý

Pane Chrzi, Lumbu ma prikladny smysl pro humor stejny jako pro vymyslena nahodna bombasticka cisla - nechme ho spat v pokoji.

02.06.2010 16:20 | Autor neznámý

  Když již jste odbočili od článku, odbočím též, nepletu se do toho čemu tolik nerozumín. Ale reaguji na to co píše

                                                                             dne 01.06.2010 17:45:09 | Lumbusbubulinus

   V okrese je 10 kroužků po 30 žácích. Příkladný toť okres (dejme tomu v součtu 300 zcela výjimečné okresy znám). Celkem v celé zemi je v každém okrese 10 kroužků po 30 žácích. 
   Škoda jen že se to neodehrává v zemi České ani zemi Moravské. Asi bychom byli úplně někde jinde (základnou, výsledky, zájmem médií a sponzorů). 
     Nicméně autor to psal na Den dětí, tak možná jako fantastické přání či pohádku možno brát v úvahu, nikoliv jako podklad pro statistiku a výpočty.      

02.06.2010 15:25 | Autor neznámý

Ne, ale jen vysvětluji svůj postoj.

02.06.2010 15:23 | Autor neznámý

copak jsem kritizovala? 

02.06.2010 15:21 | Autor neznámý

Re Alice

Jsem trochu konzervativní. Používám to, co umím obsluhovat. CB8 atd. tam ztrácím zažitý přehled.

02.06.2010 15:17 | Autor neznámý

netvrdim ze ne  - jmenovala jsem enginy schvalne bez cisel

02.06.2010 15:13 | Autor neznámý

V CB7 běhá i Shredder10.

Bez konverze

02.06.2010 15:11 | Autor neznámý

aha, takze se bavime o verzi 7? Prestoze je to zdaleka nejpovedenejsi verze, tak:

free enginy jsou jen Comet/Crafty/Doctor + stari Fritzove

novejsi enginy jako Hiarcs,ChessTiger, Shredder, Nimzo, mozna nejaky Fritz 7 byly dostupne jako komercni

A jestli me pamet neklame, tak by se UCI dal porad jeste pripojit - pres WB converter a inbetween

 

 

 

02.06.2010 15:07 | Autor neznámý

Zatím nepoužívám UCI motory v CB7 neběhají.

02.06.2010 15:06 | Autor neznámý

Chessbase 9/10 je stale produkt firmy Chessbase - takze bych nepitvala jak jsi k ni prisel. A zjevne se bavis maximalne tak o UCI enginech - ktere Chessbase opet prodava jen zminovanou metodou (DVD ...) a dobraci Vasika okradaji. 

Navrh pro Lumbu - udelejte si analyzu tady na NSS, kolik lidi si koupilo za posledni rok neco od Chessbase

02.06.2010 15:05 | Autor neznámý

Otázka byla neúplná.

02.06.2010 15:03 | Autor neznámý

no myslim ze tuhle variantu ti Lumbu neuzna - obavam se ze odpovidas na neco, na co zde nezaznela otazka.

02.06.2010 15:02 | Autor neznámý

Nic

02.06.2010 15:02 | Autor neznámý

Stačí poslat engines ímejlem.

02.06.2010 15:01 | Autor neznámý

omezeni na 3 instalace ma pouze download verze, stale je pro mne jaksi zahadou, co vlastne kupujes od Chessbase?

02.06.2010 15:00 | Autor neznámý

Doplnění

Jestli má Fritz omezené instalace na 3, tak engines je nemají omezené.

02.06.2010 14:59 | Autor neznámý

Coze kupujes? Fritz se da koupit prakticky jen na mediu (DVD/CD, po novu moznost i download)   jako GUI + engine takze samotny engine (stale mluvime o tom, co prodava Chessbase) nelze koupit.

02.06.2010 14:54 | Autor neznámý

Re Alice

Nepoužívám a nekupuji programy jako Fritz, ale pouze jejich engines !!! A strkam to do CB.

02.06.2010 14:48 | Autor neznámý

Trocha cisel pro mileho Lumbu: 

Lumbu tvrdi ze 90% lidi si zkopiruje  medium a 10% koupi? FIDE registruje 250.000 hracu - 10% kupujicich znamena 25.000 kopii (ja jsem tvrdila prodej 20000, rozdil je celkem v toleranci) je porad podle me dost slusne cislo. 1-5mil prodanych nosicu dle Lumbu znamena ze v prumeru kazdy registrovany hrac investuje do 4-20 kopii rocne? Mozna by to mely nakupovat narodni svazy a davat Fritze za zaplacene prispevky. Lumbu muze lehce rozsirit prodej na prilezitostne hrace - to cislo se vam hybne  maximalne v nejakych procentech, kdyz zavru obe oci tak o desitky procent.

Dobre, svet je pro Lumbu moc veliky, pojdme zkusit ceske rybniky - v CR je registrovano 16000 hracu, 10% z toho je 1600 medii ROCNE - i to vypada hodne dobre (a je asi lehce nadhodnocene), ale Vy byste radeji prodaval v prumeru alespon 1 a ctvrt media na hlavu ROCNE. Ale ne, vase deti v krouzku KAZDY ROK investuji alespon 300,- do koupi noveho Fritze - urcite je jednoduche vysvetlit rodicum, aby vyhodili takovou smesnou castku za produkt, ktery vypada stejne jako predchozi, nevyuziva plne moznosti PC a je asi o 3 verze za aktualni verzi.

Spi sladce.

01.06.2010 21:01 | Autor neznámý

2PavelHase - Levne CD jsem zminovala - zapomenme na to, ze je to extra iskova zalezitost, stara verze za 10Euro kdyz je v tom jeste DPH, náklady na pocesteni a rabat pro maloobchody - kolik z toho zbyde pro Chessbasi? Kolik se musi takovychto CD prodat abychom se dostali na ZISK 1mil $ nebo EUR?

2Lumbu:10.000Ks prodanych Fritzu v CR? Okmazite Vam sezenu rabat od Chessbase, pokud se Vam tohle mnozstvi podari prodat BEHEM JEDNOHO ROKU v CR a to i ve zlevnenych edicich (osobne tyto produkty do portfolia nezahrnuji, protoze jde o odpad, ale chapu ze i kapkama se muze nakapt plna nadrz). Muzete zkusit poslat financak - osobne jsem od CB neprodala ani placku, ale chapu ze kdyz dochazeji argumenty tak co to nezkusit ze?. Porad ale cekam na zduvodneni milionoveho zisku - CB jako obycejne nemecke s.r.o nema miliardove obraty (po prepoctu v Kc) - 100miliony kopiemi se chlubi firma jako AVAST - a to je antivir, ktery muze vyuzit takrka kazdy. Snete dal, mozna na tom zbohatnete.

01.06.2010 17:45 | Autor neznámý

 to Alice: Co se týče prodaných šachových programů Fritz mám i českou zkušenost. Vedu kroužek o 30 dětech a ptal jsem se jich kolik má doma nějaký šach. program. Přihlásilo se mi 25 žáků, z toho 20 má legálně koupeného Fritze. Pronásobím-li to počtem kroužků u nás na okrese, vychází mi 200 ks x počet okresů ČR, vychází mi cca 10 tisíc legálně prodaných Fritzů v ČR jen dětem v šachových kroužcích. A vy tvrdíte, že toto stejné množství, jako v malém segmentu světově bezvýznamného trhu prodá tato firma zarok  po celém světě? Pane, přiznejte se, pracujete pro Chessbasi jako propagandista dobrovolně nebo z donucení, anebo prodáváte Fritze sám a bojíte se finančáku? Větší blábol, než  že tato firma prodá cca 20 tis. ks programu Fritz za rok, jsem na tomto serveru ještě nečetl. Jinak děkuji všem diskutujícím za zajímavé a podnětné komentáře, bohužel z časových důvodů již musím tuto debatu ukončit.

01.06.2010 17:20 | Autor neznámý

Alice: Ten váš průzkum, kolik kdo vydal za produkty CB je docela smutný. Myslím, že alespoň občas by si každý měl něco koupit - třeba i jen v těch Levných CD - tam byl mimochodem starý Fritz 8 za nějakých 299Kč bez Playchess, počeštěný komplet - a jeho české hlášky mám zkopírované na disk, dají se zapnout i v nejnovějších verzích.

01.06.2010 17:10 | Autor neznámý

SKA: Ten závěr Vašeho komentáře, těch posledních šest či sedm řádek, to je mimořádně trefné přirovnání,  vtipné a výstižné!

Pan Lumbusbubulinus se na můj vkus až trochu demagogicky rozvášnil, ale má slušnou šanci: ještě stále může kandidovat na předsedu FIDE, nebo se alespoň může stát mezinárodním velmistrem a na turnajích agitovat. Pořadatelé i GM to jistě ocení.

01.06.2010 16:53 | Autor neznámý

Re Bond: je to trochu off topic - diskuse o šachových úlohách a copyrightu je na http://www.matplus.net/pub/start.php?px=1275403849&app=forum&act=posts&tid=174&fid=gen&page=0

samozřejmě, bez nějakého výsledku :-)

01.06.2010 16:17 | Autor neznámý

Jen malý komentář :

"V podstatě se jedná o čistou diskretní informaci a umělecky ji můžeme chápat až pokud ji začneme analyzovat (čili náhodný divák nerozumějící šachu z ní mená naprosto nic - proto ji nemůžeme označit za umění)"

 - no některé formy umění též rozumí jen její kritici (divák bez toho aby si k tomu umění přečetl komentář by to za umění nepovažoval, a obávám se že někteří ani poté co si to přečtou :) takže odtuď bych definici umění radši nebral)

Kdo určuje co je umění ? To co má dost diváků, co se líbí dosti divákům, nebo to co je jedinečné ? Obojí vezme za své jakmile se něco rozšíří ať už protože je to dobré nebo proto že je to móda či to někdo zapropaguje dostatečnou reklamou ...

Ono je to obé na hraně. Pěkný hokejový zápas je svým způsobem umělecké dílo též. Co na tom, že bylo stvořeno improvizovaně ve snaze vyhrát, proč by to mělo být mínus. Na druhé straně je hokejová zápas jen zápas. Problém je v tom, že nelze prodávat komentář zápasu či šachové partii (který by mohl být autorským dílem) bez toho zápasu, no teoreticky lze ale prakticky technologicky to zatím nelze. U partie to vůbec asi lze ztěží páč by to musel být komentář z něhož nelze odvodit průběh partie. Lze dělat jen to co umožňuje technologie a zákony, a vůle organizátorů, pokud je aspoň jedno omezující tak stěží. Představme si, že by organizátoři na svém webu umožňovali si zapnout (jako si u filmu zapínáme titulky) různé komentáře a víc jak 10% komentáře by už bylo placených (těch 10 % slouží jako demoverze) a z toho by část dostával majitel partií potažmo hráč (kdo vytvoří partii hodnou komentování může si i přivydělat) ... ale pokud to organizátoři neumožní, tak samotné komentáře prodávat nelze.

Takže podtrženo sečteno je to s těma právama podobný problém jako se sledováním hokeje v tv, když sem mimo místnost s tv nemůžu hokej sledovat protože na internetu není funkční, resp. jen anglicky někde a ten je zpožděný cca o 1s , takže živé české komentáře z rádia k tmu nesesynchronizuju triviálně :) Přitom platím tv ... Když už by to mělo být tak tak, že každý platí za to co použil, když si prohlédnu 20% partie tak ať zaplatím za 20% a můžu je sledovat kdekoliv a tímpádem s jakýmkoliv komentářem .. Ale problém je jak to kontrolovat, t je bohužel problém se vším, omezit kanál se zdrojem relativně jde ale zajistit aby to mohl sledovat každý a zárověň platil jen za to co sleduje nejde. To by musel mít každý v hlavě nebo v oku čip a vždycky jednou za čas by zaplatil za vše co viděl ... A případně za čerstvý vzduch který by dýchal. No představte si ty možnosti, venkov by tak mohl dostávat příspěvek od lidí co si zajedou z města na výlet. Kdo by hezky obdělal zahrádku, že by lidé na ni koukali , tak by dostal něco za takto vytvořené autorské dílo ... Kdo by si prohlédl fotku stromu stoletého (o který se řádně stará obec) zaplatil by něco málo té obci.  Nebo už to přeháním s tím placením za každou činnost ?

01.06.2010 13:57 | Autor neznámý

Ten problém je v abstraktním obsahu partie - je snadno reprodukovatelná (snadněji než obraz, hudba, fotbal a vůbec cokoliv). V podstatě se jedná o čistou diskretní informaci a umělecky ji můžeme chápat až pokud ji začneme analyzovat (čili náhodný divák nerozumějící šachu z ní mená naprosto nic - proto ji nemůžeme označit za umění). Je to prostě taková logická hříčka, jejímž řešením se marně zabývájí milióny lidí už stovky let, a jejímž vyřešením žádnou přidanou hodnotu nezískáme. Já vidím hlavní přínos šachu v oblasti rozvoje a testování umělé inteligence, tam má svoje uplatnění.

01.06.2010 13:43 | Autor neznámý

Nestacim se divit. To co Lumbu popisujete je popis situace pred 50ti lety - naposledy pomohly sachy pri 2WW kdy skupina anglickych GM resili Enigmu. Disciplina sachoveho programovani SW je nyni uplne jinde a stala se pro programatory hlavne zabavou (viz vsechny mozne klony) a castecnym nebo fulltime jobem (Rajlich a spol).

Myslite Botvinikuv vedecky prinos jako je jeho sachovy program Pioner - ktery existoval jen na papire a stromy generovanych tahu delali lide?

Nazor o umeleckem dile je take lehce prezity - dneska se na partii hledi jako na nositele "informace", nikoliv jako na umelecke dilo - nebo Vy si snad vybavujete nejakou novodobou, kterou bychom mohli povazovat za umelecke dilo? Samotni profi-sachiste se urcite nestylizuji do pozice umelce, ale maji to jako normalni job - odehrat par tahu, vyhrat turnaj zinkasovat - a nevidim na tom nic spatneho.

Mate pravdu, sachy nejsou sport, sachy jsou kseft.

Ale myslim ze jsem Vas prohlidla - delate si z nás jen legraci - mozna by mohli admini zamknout tema a nedovolit pokracovani..

 

01.06.2010 13:18 | Autor neznámý

to Bond(skutečně James?): Jak si už všimlo více šachistů, jmenujme A. Alechina, M.Botvinnika, M.Tala a další, šachy nejsou jen sport, i když v poslední době FIDE dělá hodně proto, aby je jako čistočistý sport prezentovala(např. vstup do olymp. hnutí atd.). Šachy mají neméně důležitou složku vědeckou ( jsou významným pomocníkem při vývoji umělé inteligence) ale i uměleckou. Jak si povšiml M. Botvinnik, pokud šachista sehraje vynikající partii, tato se stává uměleckým dílem, přežívajícím věky. Dokonce tvrdí, v tomto s ním zcela nesouhlasím, že takováto šachová partie je rovna uměleckému hudebnímu dílu, třeba Dvořákově Rusalce a vyvozuje z toho mnoho dalších zajímavých konsekvencí, kterými se zde nehodlám zabývat. Ovšem vaše snižování autorů uměleckého díla - šachové partie na úroveň jakéhosi barbarského fotbalisty, hráče ferbla nebo kuželek mi připadá rovněž brutální a nekulturní  a mě osobně to uráží.

01.06.2010 13:11 | Autor neznámý

Mily lumbusi, trvej si na svych cislech vycucanych z prstu zhruba stejnou logikou jako OSA-ja mam dost dobrou predstavu o velikosti trhu s sachovym SW - pro tvou informaci, prvni verze samotneho UCI enginu Rybka 1.1 se prodalo cca 1100ks (2006) - cisla o prodeji milionu kopii jsou zcela utopisticka, toho nedosahuji prakticky ani TOP prodeje DVD titulu, ktere jsou nakonec i levnejsi a hlavne trh s DVD/BR nosici je mnohem sirsi.

Stejne tak neoblezam second-handy a podobne shopy, kde si mohu koupit 5 let stary SW - mluvila jsem o 20.000 licencich SW Fritz family prodanych primo CB - prekvapive cena zde je naprosto trvala - 50Euro za single a 100/130Euro za Deep verzi (ignorujme akce typu levne CD ano?) - tedy to je to co se da bezne a hned koupit. Vas pruzkum(?!?!) je hezky, ale absolutne nic neznamena - staci muj mini pruzkum co jsem udelala nedavno a nikdo z dotazujicich se netvaril, ze by investoval do CB produktu ani Euro. Pokud vezmu vasi matematiku, tak bych chtela videt SW spolecnost s obratem kolem 100mil EUR (1mil*50+1x tolik za ostatni produkty) - to uz je opravdu batoh penez a o tom si muze CB nechat zdat - 2.5MLD Kc se v sachovem SW skutecne netoci (jako nejprodavanejsi sachovy SW je nejcasteji zminovan Chessmaster - to urcite vite)

Nikdo se zadne rozumne myslence nevzpira - protoze otazka zni PROC platit za neco takoveho, jako je sachova partie?, kdyz ve sve podstate jde jen o matematicky/geometricky priklad z predem dane limitni mnoziny. Jeste by Vas potom napadlo inkasovat za pozice ktere jsou obsazeny v Tablebasich (ten kdo generuje TB by si mohl uctovat licencni poplatek) atd.

Nicmene vidim ze utkvela predstava asi cini sve - uz z principu jakykoliv dohlizejici organ bude chtit inkasovat pro svoji cinnost, kdo bude kontrolovat ze partie se skutecne odehrala?, jak vysoke by mely byt poplatky (1cent?) atd. Opustme toto tema, protoze je zcela zbytecne - me postaci kdyz Silvio vyhraje svuj soud a CB bude muset neco zaplatit 

01.06.2010 12:50 | Autor neznámý

No, samotný pojem "autor partie" mi přijde absurdní - nejedná se o autory, ale o aktéry. Ve fotbale taky nemůžu mít autorské právo na zápas (tj na způsob, jakým byl odehraný), můžu mít pouze vysílací práva.

O autorských právech se můžeme bavit maximálně u šachových úloh, ty jsou opravdu vymyšlené, partie vymyšlené nejsou, ty se odehrávají v reálném čase.

01.06.2010 12:03 | Autor neznámý

 to Falk Novák:

Děkuji za tuto námitku, konečně rozumná připomínka. Ano, co jste popsal je současná praxe, ale myslím si, že špatná. Domnívám se, že i organizátoři turnajů by byli rádi, kdyby mohli hráče odměňovat ne pouze z peněz získaných od sponzorů na turnaj, ale i z fondu FIDE za autorská práva. Jak může organizátor turnaje dobře zpeněžit partie zde sehrané? Prakticky nijak. Avšak bude-li to prováděno centrálně přes FIDE, bude to mít maximální finanční efekt. To, že pouze poznámky jsou chráněny autorským právem a nikoliv sama partie, ze které tyto poznámky vycházejí a do které bylo vloženo tolik úsilí, přípravy a koneckonců i nemálo peněz, mě připadá jako výsměch spravedlnosti a právu.  

01.06.2010 11:49 | Autor neznámý

to Jirka Kadlec: z mých příspěvků je snad jasně vidět, že mi nejde o nějaký podřadný on-line byť z mistrovství světa, to co dělá dnes Danailov mě zajímá z jediného hlediska, je to průlom a to dokonce soudní v oblasti ne příliš morálního jednání firmy Chessbase, kdy na jednu stranu se ohání autorským právem a na druhou stranu ho popírá. To, že ho může zatím v klidu popírat je chybou nás všech, ale zejména FIDE, která si ochranu šachistů autorským právem již dávno nevyžádala. To je alfa a omega všech mých příspěvků a proto to tady ještě jednou a polopaticky opakuji, pro další případné hrušky a jabka, hovězí a telecí.   

 

01.06.2010 11:42 | Autor neznámý

Tu druhou část mého posledního (nikoliv natrvalo) chatu jsem už před více než 10 lety konzultoval s JUDr. Jaroslavem Přibylem.

01.06.2010 11:31 | Autor neznámý

Jak už bylo uvedeno, tak poznámky jsou majetkem autora.

Ale partie nejsou majetkem hráčů ani 2500+, ale majetkem organizátora soutěže !!! Hráč 2500+ neplatí vklad a má startovné a za to, aby to nebyla jen dovolená, musí něco odevzdat a to jsou ty partie !!! I spoluautor, pane VN, by musel o zveřejnění žádat organitotora pojedinka.

01.06.2010 11:29 | Autor neznámý

to Alice:co se týče ceny Fritze, ta samozřejmě velice kolísá. Viděl jsem v prodeji v samoobsluze Frize 9 za 20 dolarů, také je v prodeji Fritz11 on-line na Chessbasi za 1000,- Kč, což se blíží vámi uvedených 50 EUR. Zcela záměrně jsem použil nejnižší možnou cenu na trhu, vidíte, tedy, že co se týče ceny je můj výpočet na nejnižší možné hranici. Avšak naprosto nemohu souhlasit s Vaším odhadem 20 tisíc legálně prodaných Fritzů ročně. Vaše tvrzení se zakládá na tom, že každý, kdo si koupí Fritze automaticky se připojuje na on-line Chessbase.Toto tvrzení je ale  naprosto nepravdivé, sám jsem si dělal např. v Německu malý průzkum a tam mi vyšlo, že šachisté, kteří si Fritze koupili s ním z 90% analyzují své partie, hrají s ním např. blicky, ale jen asi z 10% z těchto šachistů se někdy připojili k on-line hře na Chessbasi. Mezi šachovými amatéry je počet lidí bez on-line zajisté ještě násobně vyšší. Tedy na svém odhadu minimálně milión prodaných nosičů ročně nadále trvám. Opět se zde nebavíme o dalších tržbách získaných za další produkty z provenience Chessbase, založených na nejrůznějších šachových databázích. Hlavní problém je v tom, že se zde všichni vzpíráte myšlence, že by se mělo autorovi šachové partie za ni platit, stejně jako je tomu v jiných oblastech lidské činnosti. Pořád ovšem nevidím (stejně jako např. životní vzor Alberta Einsteina Emanuel Lasker), co je na této myšlence špatného? 

01.06.2010 11:13 | Autor neznámý

Jsou to prostě Bulháři

01.06.2010 10:47 | Autor neznámý

A kdo vidí věci ještě do hlubších souvislostí, ví, že Bulhaři považují ChessBase za svého nepřítele č. 1 už od zápasu v Elistě, protože měli dojem, že proti nim byla zaujata, jak o tom píše např. Ian Rogers. Stejný spor o povolení vysílání online přenosu probíhal už během sofijského zápasu Topalova s Kamským. Tehdy však vysílala online i řada jiných serverů a organizací, takže zpráva na oficiální stránce zápasu, že ChessBase vysílá partie bez povolení, působila dost směšně. Nešlo o autorská práva, byla to pomsta.

Takže tomu, že Bulhaři jsou zkrátka milí chlapíci, prostě nevěřím. Četli jste už doufám pozápasové rozhovory Topalova a Danajlova, ve kterých urážejí Ananda, jeho ženu i jeho zemi, Indii? Takže to není tím, že si Danajlov myslí, že se proti nim spiknul celý svět a že všechna šachová zpravodajství (kromě těch bulharských, samozřejmě) jsou proti nim zaujatá. Nepřátelství jde od nich. Inu, kdo seje vítr...

01.06.2010 08:25 | Autor neznámý

Lumbus nas houpe - prodat 1-5 milionu kopii Fritze (nebo cele rodiny programu) je vyslovena utopie. To ze ho pouziva takrka kazdy neznamena ze si jej kazdy koupi, ba ani ze si jej koupi kazdy druhy. Zkuste na to jit z druhe strany - licence obsahuje pristup k playchess v hodnote cca 30Euro a pocet uzivatelu playchess lze odhadnou nekde kolem 10.000. I kdyz by trh byl mnohem vetsi, dostane se CB maximalne na 20.000 prodanych kopii s sachovymi enginy rocke. Pri odhadovanem zisku 40-50% na 1 kopii je zisk mozna nekde kolem 500.000 Eur/rok - neco ukousnou dane,  takze mozna 40.000Eur mesicne - na jednu stranu to neni malo, na druhou je to mozna cela polovina profitu (ostatni produkty jsou s prodejnosti urcite hur) a zivit z toho firmu neni vubec jednoduche. Navic Vas odhad, ze Fritz stoji 20$ je ponekud nepochopitelny - nejlevnejsi stoji standardne 50Euro, staci zkontrolovat webshop

CB sbira partie protoze je to legalni a spravne a muze je i dale jako sbirku prodavat - je totalne naivni a hloupa myslenka, ze by nekdo za zverejnovani partii mel nekomu neco platit a delit partie na "free" a placene (kolik by stala 1 korespondencni partie?) - autorskym zakonem jsou chraneny komentare a to bohate staci, stejne jako pak cele sbirky partii (treba Mega). Nechapu ze  by predstava nejake "OSA" pro sachisty mohla byt zajimava - odvadet do pokladny napr. za kazdy vydany partiar treba 10centu (autorsky poplatek) by kluby prakticky zruinovalo. Navic nejak pomijite co by se stalo, kdyby hraci z free kategorie ciste nejakou partii zopakovali - meli by pak narok na poplatek? a co opacne - placeni hraci by zopakovali jiz odehranou partii, ktera existovala v dobe pred placenim (treba opakovani tahu v Zajcevovi).

Doporucuji k tomuto tematu postarsi clanek Emila Vlasaka o autorskych pravech k partiim a databazim (najdete jej na www.vlasak.biz), pokud Emil nebude sam reagovat zde (mmch "pseudovlastnikem" partii byva povetsinou poradatel turnaje, nikoliv samotny hrac).

Jak Jirka Kadlec podotyka, Danailovova zaloba je ciste zalozena na slovu "online" - Danailov zjevne uzavrel se vsemi ostatnimi servery smlouvy na povoleni online prenosu, jen Chessbase odmitla podepsat - kdyby mela zisk v milionech Eur, pak by si mohla par desitek tisic dovolit, ne? Zjevne nemaly duvod zaloby je i ten, ze Chessbase umoznila shlednuti online partii na PLACENEM serveru a tim padem za online jeste navic utrzila nejake penize. Rozhodnuti nechme na nemeckych sousedech, pravd. pujde o precedens co se tyka sachovych prenosu.

 

01.06.2010 04:49 | Autor neznámý

Jde výlučně o přebírání živého přenosu partií. To je snad dostatečně jasné. Pan Lumbusbubulinus si bohužel  plete pojmy s dojmy, jablko s hruškou, či - abych byl blíže jeho přezdívce - hovězí s telecím...

31.05.2010 23:54 | Autor neznámý

Co se týče zveřejňování partíí, to je také prosté. Stanovilo by se, co je např. normální přenos pořadatele, nebo sbírání jednotlivých partií divákem, či účastníkem, toto by bylo samozřejmě povoleno bez jakýchkoliv poplatků, ovšem už třeba vydání úhrnného bulletinu turnaje, či turnajové knihy, šachové literatury, časopisů, nebo dokonce sbírání miliónů partíí a jejich vydávání - tak to by bylo zdaněno standardním autorským právem. Samozřejmě, k vydání partie takto tiskem či v elektronické podobě by bylo potřeba zajistit podpis obou hráčů, jinak by se partie nemohla vydat. Systém, jak odměnit hráče by byl naprosto jednoduchý. Hráč, který by spadal do placené kategorie by na konci turnaje, před udílením cen vyplnil jednoduchý dotazník, kde by uvedl, které partie je možno zveřejnit, rozhodčí by porovnal všechny dotazníky, tam kde by byla shoda obou spoluautorů by byla oběma hráčům partie proplacena a označena jako partie zveřejnitelná. Pořadatel turnaje by si tyto partie zažádal (opět nějakým jednoduchým způsobem, třeba i elektronicky) o proplacení z fondu autorských práv FIDE. A do dohoto fondu by přispívaly firmy a organizace, které by pak tyto partie mohly již jakýmkoliv způsobem zveřejňovat.  

31.05.2010 23:31 | Autor neznámý

Viktore, ale uznáváte, že je má kalkulace ohledně zisků firmy Chesbase správná? A že ty partie sbírá v rozporu s dobrými mravy, když neodměňuje ty, kteří ty partie tvoří? Uvědomujete si, že bez šachistů by ta firma nejen, že neměla co sbírat (jak jste se vyjádřil sám), ale  vůbec by nemohla existovat. Že je to od té firmy morálně naprosto špatné, být takovým grandiózním příživníkem a zlodějem? Vše ostatní považuji za nedůležité detaily, které se dají vždy rozumně řešit a vyřešit.  

31.05.2010 22:55 | Autor neznámý

Elementární spravedlnost? Válí se tu 2-5 mil. dolarů každý rok a pouze Chessbase je každý rok sbírá ze země, když může každý, protože partie jsou zdarma? Nejjednodušší je tedy začít ty peníze také sbírat...

31.05.2010 22:49 | Autor neznámý

Ok, takže Švýcarský svaz pořádající Mitropu by dnes nabídl třeba partie našich hráčů s Italy. Vocaturo - Krejčí jsou pod 2500, tato partie nebude k mání, v ostatních je vždy alespoň jeden hráč nad 2500, takže se podle Elo výše postaveného hráče a tabulek od FIDE najde cena za partii ke stažení. My tu budeme mít výzvu - kupte nám někdo alespoň jednu partii - a když se takový sponzor najde, zveřejníme zítra rozbor s titulkem tuto partii Vám přinesla firma XY či jedinec YX. Pokud se sponzor nenajde, můžeme pak dát třeba odkaz na italské stránky, kde manažer Caruany zajistil zveřejnění výhry svého svěřence nad Šimim. Možná také budeme moct na základě zákonné zpravodajské licence dát fragment partie s diagramem. Nebo ne? A může nám autorské dílo věnovat Šimi jako spoluautor?  

31.05.2010 22:46 | Autor neznámý

 A z čeho vychází můj odhad 2 - 5 mil. dolarů ročně na autorská práva? Vychází jen a pouze ze zisků firmy Chessbase. Počítejte se mnou. Samozřejmě je to obchodní tajemství, ale jezdím trochu hrát do Německa, tak vím, jak je třeba mezi německými šachisty rozšířen program Fritz. Mohu Vás ubezpečit, že ho má prakticky každý aktivní hráč+ mnoho příležitostných neevidovaných šachistů Drtivá většina z nich si ho kupuje legálně.  Domnívám se proto totiž, že tato firma prodá jen na Západoevropském trhu (tedy bez USA, Kanady a Austrálie) minimálně 1-5 miliónů kusů tohoto programu ročně. Dalších např. 10 miliónů se určitě zkopíruje na černo, hlavně na východě Evropy. To je při zvýšeném postihu pirátů jedna z možností, jak ještě zvýšit tržby, ale to samozřejmě do mé kalkulace nepočítám. Takže vyjdu-li z toho, že program Fritz stojí průměrně 20 dolarů, vychází mi obrat 20-100 mil. ročně jen na Fritzech, různé další databáze, nejrůznější upgrady a další produkty nepočítaje. Náklady na "výrobu" a vývoj těchto CD-ček nemou činit více jak 5-10 miliónů. Tj. máme tu zisk minimálně 10 mil. dolarů v těch nejchudších letech, kdy se např. doprodává starý typ Fritze a čeká se na nový. Myslíte si, že je morální nechat  okrádat tvůrce partií, šachisty, tímto molochem a nesnažit se alespoň o elementární spravedlnost?

31.05.2010 22:16 | Autor neznámý

 Viktore, je to prosté, drtivé většině hráčů se prostě nebude platit, zaplatí se jenom třeba hráči nad 2500 elo odstupňovaně, dle výše ela, to by musela samozřejmě FIDE nejdříve prozkoumat, kolik by autorská práva vynesla. Já odhaduji, že na tyto platby by se snadno mohlo získat 2 - 5 mil. dolarů ročně. A ostatní hráči? Jejich partie prostě nebudou zveřejněny, tím ale získají obrovskou výhodu vůči hráčům,  jejichž partie zveřejněny a zaplaceny budou - třeba v přípravě na partii.

31.05.2010 22:03 | Autor neznámý

Rád si na výsledek sporu počkám - uznávám potřebu pořadatele být živě jediný zdroj přenášení partií, dále bych ale s těmi autorskými právy k tahům nechodil. Při Vaší vizi - kdo bude pak živit ty časopisy či weby, když ty budou muset za partie platit? Čtenáři? Tomu nevěřte, zase tak žhavé zboží ty partie až na výjimky nejsou.

31.05.2010 21:47 | Autor neznámý

Danailov se mi začíná čím dál, tím víc líbit. Sice se řádně vymáchal  v záchodové aféře (ovšem, kdo je dnes dokonalý?), ale to, že žaluje Chessbasi má moji naprostou podporu. Chessbase na jednu stranu využívá autorský zákon, když souhlasí s postihováním pirátů, kteří si načerno kopírují třeba Fritze, ale na druhou stranu krade několik miliónů partií, aniž by za ně hráčům zaplatila. Již Lasker viděl finanční budoucnost šachu v autorských právech a skutečně, zde je prostor získat nemalé finanční prostředky přímo pro hráče, kterým by pořadatelé turnajů, či lig, atd., vypláceli za souhlas ke zveřejnění jejich partií určitý finanční obnos, získaný od šachových periodik, literatury, ale zejména institucí jako Chessbase, FIDE apod. Částečné řešení dnešní tíživé finanční situace, která svírá jistě mnoho šachových federací světa, vidím v uznání autorského práva i v šachu a jeho prosazování národními federacemi na půdě FIDE.    

30.05.2010 20:18 | Autor neznámý

 

Současná světová jednička Carlsen tvrdí, že si pamatuje všechny tahy svých partií šest let zpátky. Podle databází je to přes tisíc partií.

29.05.2010 15:26 | Autor neznámý

Mě zaujal nejvíce ten Karpov. Za mlada jsem ho nesnášel a jeho partiím nerozuměl. Ale když si od něj něco přehraji dnes, tak koncem 70let to byl asi jeden z nejlepších hráčů historie vůbec. Když si vezmu jeho partie z poslední doby, tak je vidět, že už mu to tolik nepočítá, přehlíží taktiku (s Jackovou a Polgárovou, např.). Možná to není ani tolik propočet, ale rutinérská pohodlnost.

V knížičce Jak blufovat o šachu ho definují zhruba takto "... ač to na první pohled nevypadá, nad svými soupeři dominuje silou své mysli. Drobná postava, splihlé vlasy a pohled, který byste spíše čekali na pultu rybárny ..." Jaký je vlastně osobně, stále studený ruský čumák, nebo už trochu "znormálněl"?

29.05.2010 15:24 | Autor neznámý

Snažil jsem se nadchnout (znamenitého) Jána Markoše, aby na to téma napsal článek, neboť vše ostatní se dá vyčíst z knih, ale bohužel on není ta kompetentní osoba. Jeho přístup není dost vědecký. Spíš praktický až rekreační. Viz

http://www.nss.cz/?modul=zpravodajstvi&akce=aktual&orderby=3295&strankovani=0&zobrazeni=ano 

Tak jako mnohá tajemství, jenž byla odhalena (a Kartágo bylo nakonec skutečně zničeno), věřím, že jednou ten zásadní článek někdo napíše a v hloubi Internetu jej objevím. Mně samotnému vymýšlení nejde.

29.05.2010 13:52 | Autor neznámý

Zapamatovani si duleziteho je skutecne problem (znam to i z vlastni praxe) - a to i na nejvyssi urovni, ale cele tema by si spise zaslouzilo vlastni zpracovani a vymenu zkusenosti mezi hraci a ctenari.

Veselinovu metodu nechci popisovat, ale vsichni sekundanti jsme se shodli, ze varianty ktere jsme analyzovali kompletne zapomeneme tak do jednoho mesice

29.05.2010 11:53 | Autor neznámý

Topalov řekl v rozhovoru na chesspro.ru, že Jiří Dufek mu přinesl významně nový pohled na šachy. (!?) Zdá se, že si Veselin dostatečně nezapamatoval poklady, které pro něj sekundanti vykopali. Zda to ovlivnilo zápas můžeme těžko odhadnout, pokud nemáme podobný článek od Anandova sekundanta. Dlouho se snažím přijít na to, jak vymyšlené evidovat, abych pak v přípravě na konkrétní partii využil, ale vidím, že ani v zápase o MS ideální informační systém není.

28.05.2010 23:23 | Autor neznámý

 Sluzebni tajemstvi to je, ale odpovim tak, ze 1.e4 z nas nemel nikdo moc extra rad 

28.05.2010 22:26 | Autor neznámý

...a ještě doplňující otázka, prosím: o 1.e4 jste prostě neuvažovali, pokud to není služební tajemství?

28.05.2010 22:22 | Autor neznámý

Taky děkuji za zajímavý článek - jen škoda, že pan Topalov nevyhrál, snad příště a za Vaší účasti.

28.05.2010 22:03 | Autor neznámý

Silvio je bussinessman - se vsim vsudy. Jednani byva tvrde, ale ferove - clovek vi dopredu, oc mu jde.

28.05.2010 21:53 | Autor neznámý

Super článek díky za nakouknutí do kuchyně :-)

Můžu se zeptat: Dainailov na mě působí jako naprostej nechuťar. Jakej je při "bližším ohledání"?

28.05.2010 21:50 | Autor neznámý

 Dufek na hrad!

28.05.2010 21:47 | Autor neznámý

Děkuji za komentáře.

28.05.2010 21:34 | Autor neznámý

jsem velmi rad  ze se Vam podarilo zucastnit se takoveto akce.

Clanek se mi moc libil a jsem hrdy na to ze nekdo z cech se dostal mezi takovou elitu.

Klanim se.

28.05.2010 20:39 | Autor neznámý

Pěkný a zajímavý!

28.05.2010 18:21 | Autor neznámý

 Naprosto výjimečná zkušenost a pěkný článek, díky za něj!

28.05.2010 18:20 | Autor neznámý

Pekny report.

Doufam ze Topalovovi budes delat sekundanta i priste :-)

28.05.2010 18:19 | Autor neznámý

 zajimave cteni