Video reportáž - 9. a 10. kolo
28.01.2011 05:43 | Wijk aan Zee - Tata Steel Chess 2011Po volném dni byli všichni zvědaví na to, jak se v 9. kole spolu vypořádají favorité. Nakamura hrál s Anandem. Američan měl bílé figury, ale partie pro něj vyústila do horší koncovky, kterou však dokázal zremizovat. Jak se to stalo...
Anand: „Myslím, že se mu to hrálo nepohodlně, protože jeho střelec byl o moc horší než ten můj. Po f3 už ale stál O.K.“ Nakamura: „Nó… myslím, že po zahájení jsem stál o něco hůř, ale Viši nebyl schopen najít něco konkrétního.“ Anand: „Nemohl jsem tam nic najít a hrál jsem docela rychle, myslím, že jsem měl hrát zkrátka pomaleji. A pak jsem ucítil nebezpečí, když rozehrál svého střelce, nevím, potom už jsem lépe asi nestál.“ Nakamura: „Nebyla to zrovna partie, kterou bych hrál na výhru, ale s remízou proti Anandovi jsem spokojený.“ Anand: „Jasně, remíza černými není špatný výsledek. I když chvilku jsem od pozice možná čekal o trochu víc.“ Nakamura: „Zůstávám ve vedení a před námi je ještě několik kol.“ Anand: „Ve vedení je teď více hráčů, ale to je v pořádku, nechme se překvapit.“
Hikaru Nakamura (Photos by © Fred Lucas, gallery)
Jedním z těch, kteří se mohli dotáhnout na lídry, byl Aronjan. Hrál se Širovem, jehož forma je zatím nevalná. Dnes se rozhodovalo v časové tísni, o chvíli později už Aronjan zvítězil. Aronjan: „Ze zahájení jsem dostal vážně dobrou pozici, myslel jsem, že mi bude stačit jenom pár tahů a vyhraju, ale pak se mi nepovedl tah Sg3, po kterém soupeř dostal protišance, ale v časové tísni to zahrál riskantně. Nejsem si jistý, jestli koncovka byla pro mě vyhraná, ale jemu se hrála rozhodně těžce. Zatím jsem velmi spokojen se svými výsledky, s předvedenou hrou již méně.“
Bývalý mistr světa Vladimír Kramnik předvedl v zahájení několik experimentů a vyhrál poté, co se jeho soupeř dopustil několika chyb. Kramnik: „Šlo to překvapivě snadno, mám z toho výborný pocit, nakonec už černý neměl žádnou obranu, bylo to pro mě překvapení, nemyslel jsem si, že černý stojí až tak spatně. Jsem sice v čele, ale vloni jsem byl v samostatném vedení po devíti kolech a stejně jsem tu nevyhrál, navíc hraju ještě s velmi silnými hráči, ale zatím jsem samozřejmě velmi spokojený.“
Jeden z největších objevů tohoto turnaje, ne-li vůbec největší, je Francouz Vachier-Lagrave. Magnus Carlsen se proti němu ocitl v nebezpečí porážky. Vachier-Lagrave: „Partie to byla zajímavá, asi jsem se měl snažit hrát víc na výhru, po b5 jsem měl asi zkusit Se5. S mým vystoupením na turnaji jsem prozatím docela spokojen.“
Zatím největším problémem Jana Smeetse jsou časové tísně, nicméně v partii s Ianem Nepomniachtchim dosáhl svého druhého vítězství na turnaji. Smeets: „Ano, mám potíže s časem, dlouho nad svými tahy přemýšlím, můj sekundant Jan Gustaffson je z toho už nešťastný. Ještě mě čekají těžcí soupeři, Kramnik, Griščuk, Aronjan, to jsou zabijáci, nebude to snadné.“
10. kolo
V 10. kole jsou v čele čtyři hráči. Jedním z nich je Anand, který bude hrát partii se Širovem bílými nepochybně na výhru. Variantu Cambridge Springs použil Širov v předcházejícím kole, tentokrát mu ale štěstí rovněž nepřinesla, ze zahájení nevyšel nejlépe a poté přehlédl tah střelcem, po kterém byl ihned konec. Anand: „Dnes to byla velmi těžká partie, na dámském křídle bylo příliš mnoho figur a otevíralo to příliš mnoho taktických možností, on pak naštěstí pro mě přehlédl Sh5, což mě potěšilo, ale jak říkám, pozice byla komplikovaná. Je příjemné být stále na čele, ale soustředím se na každou další partii, pěkně krok za krokem.O volném dnu se obvykle půjdu projít po pláži, budu trošku pracovat, pořádně se vyspím, jako vždycky.“
Aronjan měl černé figury proti Girimu, ten byl jeho zahájením překvapen, nakonec nabídl remízu opakováním tahu, jež byla akceptována. Nakamura překvapil Vachiera-Lagraveho v zahájení, Francouz nebyl připraven na Sg5, udělal pár nejistých tahů věžemi a dostal se pod Nakamurův vítězný útok. Nakamura: „Byla to povedená partie ve všech ohledech. Proti Magnusovi jsem hrál vážně strašně, ale dnes jsem si to vynahradil. Na takovém turnaji je důležité myslet pozitivně a nepropadat skepsi. Dělím první místo, to je skvělé, ale ještě zbývá několik kol do konce.“
Magnus Carlsen a Ian Nepomniachtchi (Photos by © Fred Lucas, gallery)
Partie Smeetse s Kramnikem byla z těch nudnějších. Ruská, hromadné výměny a brzká remíza v 21. tahu. Výsledek dobré přípravy Smeetse. Carlsen měl bílé s Nepomniachtchim a hrál třetí sicilskou v řadě za sebou. Carlsen odmítl remízu opakováním tahů a pokusil se hrát na výhru, což se posléze ukázalo být jako příliš riskantní rozhodnutí. Nepomniachtchi: „Dnes se cítím o moc líp, obzvláště po té včerejší zoufalé partii. Partie mi připomínala moji partii s Girim, soupeř taky odmítl opakování tahů a dostal se do nebezpečí. Po Df2, Db7+ a následném Je4 už stál bílý hůř a mohl se zachránit jen se štěstím.“
Wang Hao vyhrál podruhé za sebou, proti Erwinovi l´Ami, když ho postupně pomalu přehrál. l´Ami: „Dnešní hra mě znovu zklamala, už po zahájení jsem se necítil moc pohodlně, měl jsem špatný den.“ Wang Hao: „V dámské indické stojí bílý normálně o něco lépe, ale já pak našel Je4, pak se vyměnily nějaké figury – jenže on se pak spletl. Turnaj je na mě moc dlouhý, dneska mě bolela hlava. Takže volný den mi přijde vhod.“
Odkazy
Denní video reportyOficiální fotogalerie
to Lama: a ve dvou dalších z předešlých kol (už ale nevím ve kterých) se velmi kratičce mihnul v záběrech , ale to šlo poznat snad jen z oblečení tuším. Také fotogalerie z 9. a 10. kola byla k Čechům milosrdná. Jinak - záběry kamer a objektivy fotoaparátů se na můj vkus turnaji B a C věnují velmi skromně! Na druhou stranu, aspoň si můžeme dosytnosti užívat dokonalých reportáží s předními světovými šachisty.
A koukám, že na videu z 10. kola je také :)
Malý detail - video z 9. kola je (pokud se nemýlím) první video, na kterém je vidět David Navara - v čase 1:29 tam něčím rozesmál Višiho :)
Každopádně je to velmi atraktivní letos, vyhrát může ještě kdokoliv, v B skupině i každý z prvních deseti hráčů. Napínavé! Už se těším na dnešní kolo.
důležité je nejenom s kým, ale taky jakými barvami! např. Nakamura má 2×černé a bílé proti Drawnikovi to je pak zatraceně těžký úkol udělat třeba 2/3
turnaj je zatraceně těžký a dlouhý, pro některé až moc - třeba na 14-letém Iljovi v C je krásně vidět jak postupně vadne, podle mě v závěrečných kolech dojde na zkušenosti...
No asi takhle, Carlsen je schopný se zbláznit kdykoliv, Nakamura je blázen od přírody a Lagrave už bude utahaný
Takže nevzdávej se Voloďo, kupředu, kupředu, cíl už máme v dohledu!
Jsem zvědavý jak poslední 3 kola zahraje Kramnik: kombinace Carlsen-Nakamura-Vachier-Lagavre nevypadá na možný zisk více jak 2 bodů , které by potřeboval na šanci k celkovému vítězství. To by se musel z ruského medvěda stát Kill Voloďa.
To Anánd to má lepší: Vachier-Giri-Nepominiatchi + půlku bodu náskoku
Aronjan: Ponomarjov-LAmi-Smeets (taky nevypadá špatně)
Nakamura: Nepomniatchi-Kramnik-Hao.+ půlku bodu náskoku
Uvidíme, kdo vyhraje ...