V Holandsku vypukla „Girimánie“

16.02.2011 05:43 | Wijk aan Zee - Tata Steel Chess 2011

Týden po svém úspěšném vystoupení na Tata Steel Chess se Anish Giri objevil v populární televizní show, o den později sehrál simultánku proti členům nizozemského parlamentu. Aby toho nebylo málo, otevřel si tento šestnáctiletý vel...

Týden po svém úspěšném vystoupení na Tata Steel Chess se Anish Giri objevil v populární televizní show, o den později sehrál simultánku proti členům nizozemského parlamentu. Aby toho nebylo málo, otevřel si tento šestnáctiletý velmistr nedávno i své webové stránky.

Když minulý měsíc Anish porazil Magnuse Carlsena černými v pouhých 22-ti tazích, neuvědomil si zřejmě, co to znamená pro holandský šach. Vzápětí byl Tom Bottema, šéf tiskového oddělení turnaje Tata Steel, zavalen žádostmi televizních stanic o rozhovor s vycházející mladou hvězdou. Giriho vítězství bylo oslavováno palcovými titulky na titulních stránkách dvou významných celostátních novin.

Dva dny po skončení turnaje Tata Steel byl Giri pozván do neuvěřitelně populární televizní show De Wereld Draait Door (Jak se svět otáčí), která probíhá na veřejnoprávním kanálu nizozemské televize v hlavním vysílacím čase každý den od 19:30 do 20:15.

Giri vystoupil společně s mezinárodním mistrem Hansem Böhmem, který obvykle doprovází hosty, pokud se pořad týká šachu. Moderátorem byl Matthijs van Nieuwkerk, jeho stálý host, populární belgický rozhlasový DJ Giel Beelen, pak v závěru pořadu položil Girimu také pár otázek. Zde je zmíněné video a přepis jeho průběhu.

[Matthijs van Nieuwkerk:] Jak bylo dneska ve škole?
[Anish Giri:] Dneska to celkem šlo.
Jaké jsi měl předměty?
Matematiku, biologii, angličtinu...
A co nového ses naučil?
Bohužel toho nebylo moc, ale to časem přijde...

Jak se ti líbilo vrátit se po turnaji zase zpátky do školy?

Upřímně řečeno, věděl jsem, že se tam jednou budu muset vrátit, takže…

Prožil jsi neuvěřitelný měsíc, hrál jsi na turnaji, porazil jsi Carlsena, chtěli s tebou mluvit všichni šachoví nadšenci, tisk, fanoušci… Na chvíli jsi byl králem světa, a pak se musíš vrátit zpátky do školní lavice.

Ano, to je pravda, je to velká změna, ale pro mě to nebylo nic nového, už jsem si zvykl na to, že žiju ve dvou různých světech… V šachovém, kde hraju s Carlsenem, a ve školním, kde musím dělat domácí úkoly...

Porazil jsi Carlsena. Já na to nejsem zrovna odborník – to spíš tady Hans – ale… on udělal chybný tah; poznal jsi to okamžitě? V tom zlomku vteřiny, kdy ztrácel materiál, blesklo ti hlavou: dostal jsem ho?

No, věděl jsem dopředu, že to bude špatný tah, hráč Carlsenova formátu by to měl vidět. Dokonce i Hans to viděl...

Dokonce i Hans?

[Smích]

[Hans:] Díky za kompliment.
[Anish:]Omlouvám se, takhle jsem to nemyslel. Ano, myslím, že to byla chyba.

[Matthijs:] Samozřejmě, musíš zůstat v klidu, sedíš za šachovnicí, vidíš, jak sahá na toho střelce a dělá s ním tah (nevím, kam přesně), a najednou víš: tohle je přece špatně…

No, v téhle partii jsem hrál od začátku dobře, měl jsem černé. Když soupeř začíná, má obvykle už od začátku malou výhodu. Jenže tady jsem stál lépe po celou dobu já, a když on udělal prohrávající tah, ano, byl to skvělý pocit.

[Obrací se na Hanse Böhma:] Je ten kluk vážně tak dobrý?

Ano, seděl jsem tam kousek vedle něj, ale… on je zkrátka opravdu hodně dobrý. Není to jen tím, že porazil světovou jedničku, a později na turnaji dostal pod tlak mistra světa, není to jen to. Není to ani o celkovém výsledku, protože skončil někde ve středu tabulky. O tom to není. Je to tím, že on všechno zvládne a rychle pochopí, způsobem, jakým provádí analýzu, tím, jak přistupuje k ostatním špičkovým hráčům, tím, jak oni ho „berou“, ostatní top hráči jej uznávají, z toho všeho můžeme usoudit, že je to velký talent.

Dokonce ani moc neprožíval euforii z toho, že porazil Carlsena, tak jako všichni okolo něj. Prostě jen řekl, že tah Dd2 nebyl moc dobrý a on ho vyvrátil, to bylo všechno. Takhle se díval na ten turnaj… Myslím, že on a jeho trenér Vladimir Chuchelov zvládli tenhle turnaj velmi dobře, Tata Steel je velice prestižní, je to domácí událost roku, a byla to pro ně obrovská lekce a zkušenost. Myslím, že Anish usiloval o mnohem víc, než jen uspět na tomto turnaji. Například v partii s ruským velmistrem Ianem Nepomniachtchim se vyhnul opakování tahů, takže mohl skončit na lepším místě, mohl mít stejně bodů jako Carlsen. Ale on to neudělal, nedal to za remízu. Měl možnost utkat se s nejlepšími hráči světa a on toho využil bezezbytku.
(Nicméně v partii s Aronjanem učinil malou výjimku, pozn. překl.)

[Matthijs:] Později se podíváme na to, jak jsi mohl porazit Ananda, ano, málem jsi porazil světového šampiona, kdybys zahrál tahy, které nám ukáže Hans. Ale nejdříve: co dál? Musíš absolvovat povinnou školní docházku, ale fanoušci říkají: odejdi ze školy, studuj jenom šachy, věnuj se jim na 100% a staneš se mistrem světa. Jak se díváš na tohle?

[Anish:] V zásadě se chci stát mistrem světa, to ano, ale myslím, že v životě je i spousta jiných věcí, a teď zrovna...

Ale ne, to není dobrá odpověď pro šachový svět. Hansi, může se stát mistrem světa někdo, kdo říká „existují i jiné věci než šachy…“

[Hans:] Ano, je to možné, ale „těch věcí“ by nemělo být příliš.

Musíte být tak trochu posedlý tou jedinou myšlenkou na získání titulu…

Musíte zatnout zuby; dělat to, co Kasparov, když byl nejlepší. Myslím, že byste tomu měli obětovat všechno, právě to byste měli udělat. Všichni mistři světa minulého století měli i vedlejší, civilní zaměstnání... můžeme pozorovat i posun věkové hranice: Euwemu bylo 34, Botvinnikovi 36, tedy kolem pětatřicítky. Prvním, kdo snížil hranici, byl Spasskij – bylo mu 32, když získal titul, pak je tu Fischer, tomu bylo 29, pak Karpov, ten měl 24...

Co si myslíš, že by mohl dělat kromě šachu?

No, mistři světa jsou stále mladší a mladší, takže Anish si asi bude muset pospíšit, tak se na to dívám já...

Ano, ale otázka zněla, co jiného by ještě mohl dělat. Četl jsem noviny, a odborníci říkají: Možná tak chodit na procházky se psem a venčit ho, toť vše.

Anish hovoří několika jazyky: rusky, anglicky, trochu japonsky, holandsky a neustále se rozvíjí. Pokud rozvine svou schopnost psaní, bylo by pěkné přečíst si od něj něco o šachu, o jeho zážitcích, životních zkušenostech, nemá potíže dál se vzdělávat. Pro mě není důležité, aby se z něj stal druhořadý ekonom, nebo něco takového.

[Zpátky na Giriho:] Kdo je tvůj idol, šachový hrdina, a kdo je například tvoje oblíbená popová hvězda?

Na šachistech se mi líbí hlavně to, že silně hrají. Líbí se mi hráči s univerzálním stylem, kteří umí vytvořit krásné partie, a i v nepovedených partiích stále bojují a usilují o vítězství, nevzdávají se.

Například?

Mým šachovým vzorem je Kasparov, protože ovládal šachovou scénu po velmi dlouhou dobu.

[Giel Beelen:] Momentíček, zmínil jsi popové hvězdy… jsi teenager, je ti 16, nejsi zažraný jen do šachu, ne? Jakou muziku rád posloucháš?

No, muziku… Mám rád pop, hip-hop, rap… například Black Eyed Peas, Drake, Eminema…

Hraješ na počítači hry, paříš? Dovedu si představit, jak na něm hraješ šachy, to jo…

Myslím, že šachy jsou něco jiného než hraní her, ale ano…během turnajů hraju hry se svými přáteli, nebo s jinými šachisty, což jsou obvykle taky mí přátelé...

A pak se prostě prostřílíš na chvíli někam pryč.

No ano, možná tak na deset minut, jen tak pro zábavu...

[Matthijs:] A která dívka ti visí nad postelí?

[Anish vypadá překvapeně. Následuje smích.]

Plakát přece!

Aha, vy myslíte plakáty.

Vážně sis myslel, že se ptám na to, jestli ti nad postelí visí živá dívka?

Jo, vážně to znělo trochu divně. Ale ne, nemám tam žádné plakáty dívek.

Poté Hans Böhm na demonstrační šachovnici ukázal, kterak Anish Giri propásl svou šanci na vítězství v koncovce s Viši Anandem. Není špatné propašovat pár minut čirého šachu do hlavního vysílacího času veřejnoprávní televize.

V neposlední řadě bychom chtěli upozornit na oficiální webové stránky Anishe Giriho, které zahájily svou činnost krátce před zahájením šachového turnaje Tata Steel. Můžete si je užít hned v pěti jazycích: japonsky, nepálsky, holandsky, anglicky a rusky.

Stránky jsou pravidelně aktualizovány, naposledy jsou na nich partie z Anishova vystoupení v Bundeslize, týden staré. Tady je například souboj s Gašimovem, komentovaný samotným Anishem.

Giri, A. (2677) - Gashimov, V. (2719)
Schachbundesliga 2010-11 Wattenscheid GER (9), 06.02.201
(Komentář Anish Giri)

1.Jf3 Trochu neobvyklý tah z mé strany, po Wijk aan Zee jsem však neměl moc času na přípravu, takže jsem si pouze osvěžil varianty, které Gašimov obvykle hrává, kromě jedné, ke které pak v partii pochopitelně došlo. 1...c5 2.c4 Jc6

Tento postup staví bílého před volbu – buď hraje d4 HNED, nebo to bude po e5 odloženo až na později.

3.d4 HNED!

3...cxd4 4.Jxd4 Db6!? Neobvyklý tah, který však Vugar již dříve hrál, a já o tom věděl, ale jak jsem už říkal, musel jsem si zapamatovat moc věcí a zrovna tahle mi nějak unikla...

5.Jb3 e6 6.Jc3 [6.a3 d5 se stalo v partii Gelfand-Gašimov 2008, která skončila rychlou remízou.]

6...Jf6 7.a3!?

[7.g3 vede k hlavní variantě, ale já se rozhodl vstoupit do riskantních a velmi ostrých vedlejších variant, aniž bych si je pamatoval.]
7...Se7 8.e4 0-0 9.Se2 Dd8!?

Dříve dáma ustupovala na pole c7, ale tento nezvyklý soupeřův tah mě inspiroval k tomu, abych se jej pokusil vyvrátit. Obvykle to pro mě dopadne špatně, ale já si prostě nemůžu pomoct. :)

10.Sf4 Po partii mi Vugar říkal, že tohle byla moje hlavní chyba. Souhlasil jsem, ale nyní, když mám zapnutý počítač, mohu říct, že to ještě nebylo tak zlé... [10.g4 byla jedna z mých základních myšlenek; stejně tak i 10.f4!? d6 (10...b6!? 11.e5 Je8 pro mě vyhlíželo trochu riskantně, protože po případném d6, by se mi to mohlo vymstít...) 11.Sf3!? zabraňuje tahu b6, ale to se mi nelíbilo, protože jsem si nebyl jistý, jak pokračovat po 10...b6!?; 10.0-0 je samozřejmě běžný postup, a po, řekněme 10...b6 11.Se3 Sb7 12.f3 Vc8 13.Vc1 d6 dostaneme normálního ježka, ale je tam několik faktorů, které mě opravňují k domněnce, že v této verzi by stál černý líp .]

10...d6 11.Dc2 Pointa mého záměru. Chtěl jsem zahrát rychle Vd1 s dalším c5.

11...a5!?

[Pointou bylo 11...Ne5 12.c5!, ačkoli i to je nejasné; myslel jsem, že 11...e5 je jediný tah. Nebyl jsem si tím vůbec jistý, ale domníval jsem se, že taková změna charakteru pozice by pro mne mohla být výhodná.]

12.Vd1 Hráno okamžitě, ostatní možnosti se mi jevily jako nedostatečné. A tu nejlepší jsem už promarnil. Bohužel, nebyla to jediná věc, co jsem toho rána přehlédl :) [12.Se3!? nečekaný návrat dává smysl - 12...a4 13.Jd4 Jxd4 14.Sxd4 Sd7 a pozice je nejasná. a5-a4 sice zmrazí možnosti bílého na dámském křídle, ale černý je stále spíše pasivní.]

12...e5! Správné pořadí tahů. [Doufal jsem v 12...a4 13.Jd4!...]

13.Se3 a4 14.Jc1 [14.Nd2 bylo rovněž možné, a možná i prakticky lepší, ale cítil jsem, že je trochu nepřirozené směřovat jezdcem na f3.]

14...Jg4 15.Sxg4 Sxg4 16.J1e2 [16.f3 je samozřejmě špatné pro 16...Bh4+!]

16...f5!?

Vugar hrál celou partii velice energicky, ale bílý ještě pořád může udržet rovnováhu.

17.Jd5! Na tento tah jsem byl velmi hrdý. Měl jsem dojem, že je všechno v pořádku a propadl až přílišnému klidu a sebeuspokojení...

17...fxe4!

...klade léčku.
18.Dxe4?? Tento přirozený tah jsem zahrál bleskově. Měl jsem na mysli nadcházející mezišach, ale ve své podstatě tento tah prohrává partii. [18.0-0! A zdá se, že černý nemá žádný užitečný tah, pěšec e nikam neuteče – po 18...Sg5 může bílý hrát prakticky cokoliv, v každém případě bez jakéhokoli rizika – a možná se o něj může i pokusit (18...Sh5 19.Vde1 Sg6 20.Jec3 a pěšec je zpátky, pozice je minimálně vyrovnaná, přičemž doufat ve výhodu do budoucna může spíš bílý.) 19.Dxe4!? (19.Vde1!? ) ]

18...Sf5! 19.Jxe7 Dxe7! Nejdříve jsem si myslel, že by zápletka měla skončit nějakou remízou, poté, co vezmu pěšce na d6, ale rychle jsem přišel na to, že po Df7 stojím hůř. Když jsem v propočtu došel až k této pozici, zvolna jsem si uvědomil, že jsem prohraný.

20.Dd5+ Se6 21.Dxd6?

Rozhodl jsem se, že tedy aspoň sežeru pěšce, ale neviděl jsem, co mám hrát potom. Už tam nic nebylo. [Nejlepší bylo ještě 21.Qe4! ale bílý je pořád pod velkým tlakem, který se mi v průběhu partie zdál ještě větší - 21...Ja5!? (21...Df7 22.Vxd6 Sxc4 23.f3! Vae8 24.Kf2! a možná, že bílý přežije!) 22.c5 dxc5 23.Dxe5 Vf5 24.Dd6 Dxd6 25.Vxd6 Ve8=/+]

21...Df7! Pointa. Po tomhle už není záchrany.

22.Sb6 Sxc4 23.Dd2

23...Jd4 [23...Vad8!-+ Bez komentáře :)]

24.Sxd4 [24.Jxd4 exd4 25.Sxd4 Vae8+ 26.Se3 Vxe3+!!-+]

24...exd4 25.0-0 Vae8

26.Jxd4 [26.Vde1 Ve7 a po výměně je porážka nevyhnutelná.]

26...Sxf1 27.Vxf1 Pozice je totálně prohraná a Gašimov vyhraje rychle.

27...Vd8 28.Db4 Df4! 29.Jc2 [29.Je6 Dxf2+ 30.Vxf2 Vd1+]

29...Dxb4 30.Jxb4 Vd2 0-1

(Zdroj: chessvibes.com, anishgiri.nl, překlad).

5x 1517x
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
17.02.2011 13:40 | Autor neznámý

Myslíš, že by pak začal poslouchat Beethovena? :-)

16.02.2011 20:34 | Autor neznámý

Mně se zdá, že vzhledem k tomu hudebnímu vkusu by mohl přestat chodit do školy a jenom hrát šachy.

16.02.2011 20:15 | Autor neznámý

haha, velmi dobré zvláště ten závěr xD . A aspoň má dobrý hudební vkus 8-) . 

16.02.2011 20:07 | Autor neznámý

 Tak nějak mne napadá, že televizní show jsou tu od toho, aby z úplně normálního jedince udělaly v přímém přenosu pitomce. To není o tobě, Anishi, myslím to obecně. :-)

16.02.2011 07:24 | Autor neznámý

Skvělý článek, díky!