Česká republika na 2. místě

09.12.2008 07:00 | Sports et citoyennete europeenne

Ve dnech 2. - 4. prosince se v Paříži uskutečnila na závěr francouzského předsednictví Evropské unie velmi pěkná společenská akce, jejíž součástí byl také šachový turnaj a běžecký závod. Za českou republiku se zúčastnila p...

Ve dnech 2. - 4. prosince se v Paříži uskutečnila na závěr francouzského předsednictví Evropské unie velmi pěkná společenská akce, jejíž součástí byl také šachový turnaj a běžecký závod. Za českou republiku se zúčastnila pouze šachová část, a to ve složení Václav Svoboda a Jiřina Prokopová, jako vedoucí IM David Kaňovský. Čeští reprezentanti se v turnaji rozhodně neztratili, když Vašek celý turnaj vyhrál a v součtu bodů se ČR umístila na pěkném 2. místě za výpravou Dánska.

Pokud mi dovolíte, vezmu celou akci pěkně popořádku. Do Paříže jsme dorazili v pondělí 1. října a našli Lycée Victor Duruy, což je jedno z nejprestižnějších pařížských gymnázií a které se podílelo na organizaci akce. Poprvé jsme si chvilku prošli Paříž, včetně Eifelovky, a večer proběhlo přivítání výprav. Poté se účastníci rozešli do svých hostitelských rodin (což byly rodiny žáků lycea) a doprovod do hotelu, kde jsme měli každý rezervován svůj vlastní pokoj. Každá výprava se mohla skládat z 5 členů: 2 šachisté. 2 běžci (většinou 1 kluk + 1 holka) a 1 doprovod. Zdaleka ne všechny země to měly právě takto, ale to nebylo až tolik podstatné.

V úterý dopoledne proběhlo slavnostní zahájení akce a po obědě na lyceu jsme se přesunuli do nádherných prostor francouzského Senátu, skutečně důstojné prostředí pro mezinárodní šachový turnaj! Běžečká část měla vlastní program, jelikož jsem se jej nezúčastňoval, budu dále hovořit pouze o šachové části. Turnaje se zúčastnilo 26 šachistů ze 14 zemí, z toho 14 hráčů a 12 hráček. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol tempem 2x25 minut. V úterý proběhlo pouze první kolo, večer se pak uskutečnila podle mého dosti nepovedená recepce, ze které jsme tudíž raději brzo utekli prohlédnout si večerní Paříž a sednout si do nějaké té kavárničky...:-)

Středa byla nejnáročnějším dnem celé akce. Jednak se odehrála 4 kola turnaje, jednak jsme se rozhodli projít během dne co nejvíce pařížských památek. Nakonec jsme stihli skutečně téměř vše, což během jednoho dne není zas tak špatné: Notre Dame, Montmartre, Louvre, Sacre Coeur, Moulin Rouge, Arc de Triomphe (Vítězný oblouk), ještě jednou Eifelovku. Jediné, co nám nevyšlo, že jsme k "vysoké věži" přišli pozdě a už nás nepustili nahoru... Ve středu večer se uskutečnila další recepce, tentokrát přímo na Lyceu, a ta byla tedy výrazně lepší než ta úterní, zde jsme již nějaký ten čas strávili...:-) Když jsem se asi o půl jedné v noci vrátil do hotelu, už dlouho jsem se necítil tak strašně unavený jako v tu chvíli.

Poslední den utekl jako voda. Dopoledne se odehrála poslední dvě kola turnaje, poté jsme se přesunuli do podobně krásných prostor univerzity Sorbonne, kde se uskutečnilo závarečné vyhlášení výsledků a předání cen. V šachovém turnaji je předávala GM Marie Sebag, která se den předtím zúčastnila turnaje a odehrála zde dvě simultánky (asistoval jí IM Romain Edouard). Celkové výsledky si můžete prohlédnout níže:

13. Maďarsko 1,5

Konečné pořadí dle zúčastněných zemí včetně aktérů si můžete prohlédnout zde.

Vašek sice prohrál ve 3. kole bílými s nakonec třetím Neestorem, pak ovšem dohnal ztracený terén a se ziskem 6/7 v turnaji díky lepšímu pomocnému hodnocení zvítězil. Teoreticky byl sice favoritem, ale tato role je vždy velmi nevděčná. Jiřinka také hrála pěkný turnaj, moc ji mrzelo 6. kolo, kdy krásně přehrála Braggaar, místo dvoutahového matu však dala jeden zbytečný šach a partii nakonec ještě prohrála.

Snad jedinou kaňkou jinak skvěle zorganizované akce bylo právě závěrečné vyhlášení. V propozicích bylo uvedeno, že ceny obdrží první tři výpravy a první tři individuální vítězové mezi hochy a mezi dívkami. Vašek s Jiřinkou obdrželi pěkné skleněné plakety za 2. místo, nicméně pořadatelé se nejspíše rozhodli, aby nikdo z účastníků nedostal víc než jednu, a tak první tři výpravy prostě do individuálního pořadí již nezapočítali a Vašek tedy za to, že celý turnaj vyhrál, nedostal vůbec nic!!! To se tedy organizátorům hrubě nepovedlo, a také jsem jim to hned po vyhlášení řekl, že nás toto velmi zklamalo. Jinak ovšem, jak už jsem řekl, byl výlet do Paříže skvělou akcí se vším všudy. Možná jsem to ještě dostatečně nezdůraznil, ale pořadatelé všechno hradili na své náklady... Závěrem bych chtěl poděkovat Jardovi Říhovi za zprostředkování hráčů a mě, panu Jiřímu Votavovi za cenné informace a rady a také Vaškovi s Jiřinkou za bojovnost v turnaji i v celé Paříži...:-)

Partie

Lopes, B. - Prokopová, J.
Paris 2008 Sénat, 4. kolo, 2008

Jiřinka měla největší radost z toho, že si ve Francii zahrála francouzskou...:-) Po svém soupeři vystartovala jako saň a pěknou partii zakončila matovým útokem: 22...Sxg3! 23.Jxf3 Sh2+ 24.Kf1 Dxf3
0-1

To se jí skoro podařilo i v 6. kole:
Prokopová, J. - Braggaar, L.
Paris 2008 Sénat, 6. kolo, 2008

21...Dc7? Chyba, kterou bílá okamžitě využije: 22.Sxh6! gxh6? To prohrává okamžitě, po 22...Vfe8 by černá prostě jen ztratila pěšce. 23.Dxf6+- Dxc4 24.Vac1 24.Df5!; 24.Sf5! 24...d3 25.Sxd3? Jiřinka neviděla možnou obranu černé, jasně lepší pozici by si uchovala po 25.Sb3! Dd4 26.Dg6+ Dg7 27.Dxd3+/- 25...Dxd3 26.Vc3 Dd4?? Ale ani černá nebyla na výši, kombinaci bílé vyvracelo zákeřné 26...Sd4!-+ 27.Vg3+ Kh7

28.Df5+?? Hned, jakmile Jiřinka pustila dámu, si uvědomila, že právě propásla dvoutahový mat, škoda... 28.Vg7+ Kh8 29.Dxh6# 28...Kh8 29.Ve4 Dxb2 30.Vh4 Dxf2+! Černá správně vrací figuru za výměnu dam, útok bílé je u konce.
0-1

Vaškovi se pěkná malá kombinace podařila hned v 1. kole:
Braggaar, L. - Svoboda, V.
Paris 2008 Sénat, 1. kolo, 2008

35...Sd2 36.g3 Sc1 37.Ke2? Remízu zajišťovalo bílé 37.Jc3= 37...Sxb2! Pěkná oběť demonstrující sílu krajního pěšce, střelce vůbec nelze brát, neboť ačkoliv jsou obě bílé lehké figury poměrně blízko, nedokázaly by již jeho pochod zastavit! 38.Kd2 Sd4 39.Kc1 h5 40.h4 Kh7 41.Kxc2
0-1

Všichni účastníci akce, schválně kdo objeví českou výpravu...:-)

Zadumaný Vašek Svoboda.

Jiřinka Prokopová.

A tady oba naši reprezentanti na prvních dvou stolech.

Vašek s Jiřinkou po boku během krátké simultánky.

Simultánka IM Romaina Edouarda...

...a zde GM Marie Sebag.

Rozhodující partie turnaje v šestém kole mezi Vaškem a do té doby stoprocentním Dánem Akdagem.

Závěrečné vyhlášení výsledků, ceny české dvojici předává GM Marie Sebag.

Ocenění účastníci šachového turnaje, Vašek se schovává vedle Jiřinky...:-)