Reprezentační soustředění s Markem Dvoreckým
16.09.2008 08:00 | Reprezentační soustředění s Markem Dvoreckým 2008Ve dnech 8. – 10. září 2008 se díky podpoře Šachového svazu ČR a zvláště Pražské šachové společnosti, vedené Pavlem Matochou, uskutečnilo v krásných prostorách hotelu Derby v Karlových Varech reprezentační soustředění žen...
Ve dnech 8. – 10. září 2008 se díky podpoře Šachového svazu ČR a zvláště Pražské šachové společnosti, vedené Pavlem Matochou, uskutečnilo v krásných prostorách hotelu Derby v Karlových Varech reprezentační soustředění žen a juniorů s jedním z nejlepších světových trenérů Markem Dvoreckým. Soustředění se zúčastnilo celkem 8 posluchačů, 3 ženy (všechny tři nás budou na podzim reprezentovat na olympiádě), 3 junioři a 2 „náhradníci“ (jelikož některé oslovené hráčky resp. oslovení junioři účast odmítli):
WGM Kateřina Němcová
WGM Eliška Richtrová
WIM Soňa Pertlová
IM Martin Petr
Jan Krejčí
Cyril Ponížil
IM Jiří Jirka
IM David Kaňovský
Dovolte mi, abych na začátek trochu představil osobnost Marka Dvoreckého.
Mark Dvorecký se narodil 9. prosince 1947 v Moskvě. V roce 1975 získal titul mezinárodního mistra a jednu chvíli byl širokou veřejností nahlížen jako nejsilnější mezinárodní mistr vůbec. Hovořily o tom zvláště jeho výsledky, díky kterým nikdo nemohl pochybovat, že Dvorecký má zcela nepopiratelně sílu mezinárodního velmistra. V roce 1973 vyhrál moskevský šampionát, o rok později se dělil o páté místo ve velmi silně obsazeném sovětském šampionátu a roku 1975 suverénně vyhrál turnaj ve Wijk aan Zee. Oficiálním velmistrem se však nikdy nestal, jelikož se z osobních důvodů rozhodl stát nikoli aktivním hráčem, nýbrž šachovým trenérem. K této činnosti tíhl už od doby, kdy studoval na moskevské univerzitě a získal skvělou reputaci jakožto trenér, který dokáže z tvrdě pracujících hráčů na úrovni ELO 2200 udělat během několika let šachové velmistry. Mnoha hráčům pomohly jeho tréninkové metody, včetně několika mistrů světa. Čtyři z jeho přímých studentů se stali juniorskými mistry světa.
Velmi významnou se stala spolupráce s jeho žákem a později spolupracovníkem Arturem Jusupovem. Ten se díky Dvoreckého tréninkům několikrát dostal do semifinále turnaje kandidátů, jednu dobu byl Jusupov skutečně jedním z nejsilnějších hráčů světa. Spolu také založili v roce 1990 šachovou školu, z níž vzešlo mnoho dnešních velmistrů.
Hlavní kus Dvoreckého práce spočívá v talentu vyhledávat cenné testovací (tréninkové) pozice a v osobitých hlubokých analýzách pozic resp. partií. V roce 1989 tyto informace přenesl na papír, a tak vznikly Secrets of Chess Training, které byly o dva roky později vyhlášeny knihou roku. Brzy poté následovaly další díly, a to: Secrets of Chess Tactics, Opening Preparation, Technique for the Tournament Player a Attack and Defence. O něco málo později vyšla jeho čtyřdílná School of Chess Excellence, sestávající z částí: Endgame Analysis, Tactical Play, Strategic Play a Opening Developments. Jeho zatím posledním literárním počinem je vynikající Manuál koncovek.
Mark Dvorecký si pro nás připravil několik nesmírně zajímavých a podnětných témat. V pondělí jsme hned na úvod začali krátkým dvacetiminutovým testem (celkem jsme během tří dnů absolvovali čtyři), poté jsme hovořili o psychologii a emocích v šachu, rozebírali problém správného výběru tahů-kandidátů a odpoledne jsme pak načali řekl bych hlavní téma celého soustředění, které se jako nit táhlo celým úterkem a ještě i středou, a tím byla eliminace a profylaxe v šachu. Vše pochopitelně podloženo nádhernými příklady. Také jsme si vyzkoušeli Markovy oblíbené praktické tréninky. První spočíval v tom, že jsme každý dostali svou vlastní studii a hráli ji (s 30 minutami) proti Markovi jako simultánku. Jediný úspěch zaznamenala WGM Eliška Richtrová, která dokázala svou pozici dovést do kýžené remízy, všichni ostatní udělali někde po cestě chybu. Druhý, možná ještě zajímavější, spočíval v tom, že jsme postupně všichni dostali 15 minut, během nichž jsme u pěti pozic museli najít nejlepší úvodní tah (šlo tedy nejen o trénink profylaxe, ale také o zlepšení schopnosti správné intuice v omezeném čase). Při špatné odpovědi nám byl čas zkrácen o 5 minut. Tady se naopak jediným úspěšným „řešitelem“ stal IM Jiří Jirka. Středeční odpoledne, tedy závěrečný blok, jsme věnovali tomu, jak se správně učit teorii koncovek. Mark nám v ní představil svůj Manuál koncovek a jak jej správně studovat, a samozřejmě předvedl několik praktických ukázek (konkrétně věžovek). Na úplný závěr nám dokonce ukázal jednu věžovku, která byla donedávna považována za remis, jenomže se zjistilo, že tomu tak není. Tuto skutečnost ovšem údajně zatím ví pouze Mark, pár jeho studentů a teď tedy i my...:-)
Večerní relaxační program byl vyplněn více méně individuálně, někteří se šli projít po kolonádě, někteří ochutnat horké karlovarské prameny, v úterý večer jsme já a Martin všechny účastníky pohostili palačinkami se zmrzlinou...:-) No a jak můžete vidět níže, ani večer ještě někteří neměli šachů dost (Honza s Eliškou právě poráží Martina s Káťou...:-)), ti ostatní dali přednost krásné karetní hře Whist (Martin si právě zoufá, jak je to možné, že ta pravděpodobnost vůbec ale vůbec nevychází...:-)).
20 hodin intenzivního tréninku ve třech dnech není rozhodně žádná sranda, ale pokud posloucháte takovou trenérskou legendu, jakou Mark Dvorecký bezesporu je, rozhodně to stojí za to! Troufám si říct, že nemluvím pouze za sebe, když řeknu, že jsem z tohoto soustředění nesmírně nadšený. Pokud bych měl ještě někdy možnost trénovat s Markem Dvoreckým, rozhodně bych neváhal ani vteřinu, mohu to jedině vřele doporučit!... Byly to prostě úžasné tři dny strávené v nádherném prostředí se skvělými lidmi...
Netahejte do každé diskuse Pláta(y). Byl pozván, jeho otec odmítl. Tečka.
Proč se tréninku nezúčastnil Vojta Plát? Nejsou v tom zase nějaká svazové hry?
"Plus" je na černé listině této diskuse, nikdo se s ním nebaví.
tvoje starosti bych chtěl mít .....
Hůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůů odpoví mi někdo ????????????????
Co že Richtrová chce zas reprezentovat ? Dyť x let nehrála...