Tadeáš Baláček na Open du Jura 2010

30.11.2010 05:43 | Open du Jura 2010

Tradiční šachový turnaj pořádaný ve švýcarském kantonu Jura se hraje střídavě v jednotlivých turisticky zajímavých městech tohoto hornatého kraje. Tentokrát bylo vybráno malé město při řece Le Doubs, Saint-Ursane. Město si zac...

Tradiční šachový turnaj pořádaný ve švýcarském kantonu Jura se hraje střídavě v jednotlivých turisticky zajímavých městech tohoto hornatého kraje. Tentokrát bylo vybráno malé město při řece Le Doubs, Saint-Ursane. Město si zachovalo téměř středověký charakter. Vstup je pouze dvěma úzkými branami, kterými neprojede žádné nákladní auto ani autobus. Veřejnou dopravu do města zajišťuje upravený mikrobus. Věž gotického kostela převyšují okolní vysoké bílé skalní útesy, kde lze zahlédnout kroužící orly. Kamenný most přes řeku, připomínající svými oblouky Karlův most v Praze, včetně několika soch, slouží pouze pro pěší.

Klid a nezaměnitelná atmosféra městečka byly asi příčinou toho, že do turnaje se přihlásilo 19 hráčů s tituly mistr FIDE, mezinárodní mistr a dokonce 9 mezinárodních velmistrů.

(foto: Baláček)

Celkem hrálo 85 šachistů z 11 zemí: Švýcarska, Francie, Holandska, Itálie, Bulharska, Srbska, Německa, Ukrajiny, Litvy, Indie a České republiky. Průměrné elo prvních 20 hráčů bylo 2417. Nejsilnějším hráčem turnaje byl GM Christan Bauer z Francie hrající za klub Curych SG. Jeho elo činilo 2628.

Tadeáš 2 partie vyhrál, 2 partie remizoval. Prohrál pouze s GM Ericem Prié z Francie, který skončil v turnaji na 4. místě. Jeho elo činí 2527 oproti Tadeášovým 2157. Tadeášovo 27. místo v turnaji je jistě úspěchem a bylo oceněno titulem „jurassien champion U 16“. Se stejným počtem bodů skončil na 20. místě GM Andrei Sokolov, vítěz turnaje z roku 2007.
V turnaji zvítězil GM Hicham Hamdouchi před GM Yuriem Solodovnichenkem z Ukrajiny a GM Christianem Bauerem z Francie.

Svými šachovými výsledky se Tadeáš Baláček zasloužil o pozvání na Mistrovství České republiky v bleskovém šachu, kde bude reprezentovat mládež Středočeského kraje a svůj šachový oddíl Sokol Kolín. Hraje se v Praze 18. prosince a Tadeáš zde dostane příležitost utkat se s českou šachovou špičkou. Držme mu palce.