Nevím, co bude za dva roky...
12.12.2008 12:59 | Olympiáda 2008Na zpovědní lavici musel přijít i doprovod ženské reprezentace na olympiádě v Drážďanech kapitán IM Lukáš Klíma a trenér GM Petr Hába. S premiérovou účastí výše uvedené dvojice vládla v řadách svěřenkyň spokojenost, jak ...
S premiérovou účastí výše uvedené dvojice vládla v řadách svěřenkyň spokojenost, jak jste se mohli dočíst v rozhovoru s Janou Jackovou. Pohled lodivodů na účinkování na olympiádě prezentují odpovědi na naše otázky.
Velká premiéra u ženské reprezentace. Jak bys ohodnotil svoje účinkování?
Lukáš Klíma: S výsledkem družstva samozřejmě spokojený nejsem. Jinak co se týká pobytu, přípravy, nálady u družstva atd., tak si myslím, že vše proběhlo na výbornou.
Trochu v pozadí může zůstávat Petr Hába. Ale praxe byla určitě jiná. Jak jste spolupracovali?
Lukáš Klíma: Petr byl důležitou součástí týmu a já byl moc rád, že s námi na olympiádu mohl jet. Základem spolupráce byla příprava zahájení na soupeřky, která probíhala zhruba od 10.30 do 14.00, mezitím se musel stihnout oběd. Večer jsme pak společně s celým týmem analyzovali sehrané partie.
Petr Hába: S Lukášem se mi spolupracovalo velmi dobře. Zastával i část mé práce, pokud se v přípravě mohlo vyskytnout zahájení, které dobře zná. V tom je určitě velká výhoda, když kapitána zastává silný praktický hráč.
Po delší době se do reprezentace vrátila Eliška Richtrová. Panuje spokojenost?
Lukáš Klíma: Spokojenost panuje tak napůl. Eliška zahájila turnaj výborně a po sedmém kole měla krásných 5 bodů. Později se však asi projevila trochu únava a turnaj zakončila třemi nulami. Myslím si, že sama určitě chtěla uhrát více, ale já bych její vystoupení hodnotil pozitivně.
Petr Hába: Mohla panovat obava, že Elišce bude chybět praxe. Začala však velmi dobře i přes některé nedostatky v oblasti zahájení. Měla velké plus a patřila k tahounům družstva. Bohužel závěr pokazil naše i její očekávání a jistě ji moc mrzel.
Můžeš specifikovat blíže, co vše obnášela funkce kapitána?
Lukáš Klíma: Knihovna zahájení, nosič kávy, uzlík nervů, podpisovač zápisů o utkání, největší nepřítel rozhodčích, analyzátor partií a budoucí adept na trojnásobný bypass.
Jinak trochu vážněji. Prostě a jednoduše řečeno vstáváte ráno a svou práci končíte někdy před půlnocí, ale holky byly fajn a sympatické, takže je to docela příjemná práce.
Nějtěžší chvilky?
Lukáš Klíma: Asi v desátém kole, kdy jsme vedli 2:0 a zápas skončil nakonec 2:2. Pak mi začalo být jasné, že dostat se do 16 místa bude asi nemožné.
Jak se již uvádělo, nevyvarovaly se naše ženy ve svých partiích hrubkám. Znáš příčinu?
Lukáš Klíma: Řekl bych, že kromě standardních šachových příčin na tom mělo vinu to obrovské hlučící, zadýchané, dvoutisícové, šachové tržiště na kterém jsme museli partie odehrát. Řekl bych, že se na olympiádách obecně vyskytuje daleko více hrubých chyb, než na běžných openech, či snad dokonce uzavřených turnajích.
Petr Hába: Já jsem byl odpovědný za přípravu děvčat na partii. Věnovali jsme se přípravě zahájení na konkrétní soupeřky. Myslím si, že ženy dostávaly většinou ze zahájení slibné pozice, převážně s výhodou bílými a bez problémů černými. Další průběh partií ale někdy neodpovídal dobře rozehraným partiím.
GM Petr Hába a IM Lukáš Klíma (foto: Břetislav Modr)
S Kateřinou Němcovou byl na místě i její trenér Sergej Berezjuk. Připravovala se Kateřina individuálně, nebo se účastnila společné přípravy?
Lukáš Klíma: Katka se, na své přání, připravovala individuálně se Sergejem.
Její výsledek zůstal za očekáváním. Čím to?
Lukáš Klíma: Myslím si, že se projevila přehranost a únava z náročného šachového programu.
Petr Hába: Někteří poukazovali na únavu z jejího nabitého programu, kdy se účastnila několika juniorských mistrovství. V Drážďanech však nastupovala přeci jenom proti soupeřkám starším a i zkušenějším.
Na olympiádu jela prakticky nejsilnější sestava. Když se přenesem o dva roky dopředu. Bude stejná pro další olympiádu, nebo by jsi udělal změny? Rýsují se nové naděje, které dostanou příležitost?
Lukáš Klíma: Za dva roky budeme silnější a pak ještě silnější, až budeme nejsilnější na celém světě...
Nevím co bude za dva roky, nevím ani co bude zítra, určitě se ale objeví další naděje, některé naše hvězdy se určitě časem vdají a budou mít taky své malé naděje a my budeme jezdit na další turnaje a někdy skončíme lépe a někde hůře. Prostě půjdeme dál…
Utkání s Arménií
Utkání s Mexikem
Mně je tenhle postoj sympatický, ani náznak výmluvy, žádné stěžování, žádné nářky typu "my bychom jim ukázali, kdyby...". Sice nevím, proč tedy naše soupeřky taky nedělaly tolik hrubých chyb, když měly naprosto stejné podmínky "hry na tržišti", ale to je jenom banální poznámka, díky za rozhovor. Myslím, že zkušenost je na olympiádách hodně důležitá, viz výkony veteránů Shorta, Cramlingové, Čiburdanidzeové - a proti tomu supernova Hou Yifan trochu zaostala za očekáváním.
Všechno skvělé, všechno, jak má být, jen ty výsledky nějak nepřichází. Sakra, jakoupak dobu mi to jen připomíná? :-(
Díky za hezký článek, pomocí něhož jsme trošku mohli nahlédnout do zákulisí olympiády. zdá se, že zabezpečení účasti ženského týmu bylo na dostatečné úrovni - kapitán i trenér jsou vynikající šachisti i respektované osobnosti. Bohyně Caissa nám tentokrát nebyla nakloněna, věřme, že to vyjde příště.
Někdy holt když je všechno perfektní (příprava, nálada, podmínky...), tak je člověk tak nějak spokojený a není maximálně nabuzený na uhrání co nejlepšího výsledku. Možná tohle je recept do budoucna - podmínky spartánské, trénink náročný a na turnaji už to bude brnkačka ;-)
Z rozhovoru to vypadá, že vše proběhlo náramně výtečně, až bohužel na ten výsledek:)