Meshkov zaslouženým šampionem

11.09.2010 13:43 | MS zrakově postižených

Před týdnem, v sobotu 4.září, skončilo MS zrakově postižených IBCA. Českou republiku reprezentoval náš nejlepší zrakově postižený šachista Jaroslav Olšar. V turnaji nakonec dosáhl 6,5 bodu z devíti kol, což jej v konečném účt...

Před týdnem, v sobotu 4.září, skončilo MS zrakově postižených IBCA. Českou republiku reprezentoval náš nejlepší zrakově postižený šachista Jaroslav Olšar. V turnaji nakonec dosáhl 6,5 bodu z devíti kol, což jej v konečném účtování zařadilo na 5. – 14.místo, podle pomocných kritérií pak na místo 12.

Jeho výsledek mohl být i lepší, nebýt nepovedené partie sedmého kola proti Djukičovi. Její scénář je známý snad každému šachistovi. Nejdříve získal rozhodující převahu, pak si však nepočínal nejlépe a o výhodu přišel. Přesto se nechtěl s remízou spokojit, zariskoval a přišel o celý bod. Závěrečnými dvěma výhrami se aspoň dostal na úroveň svého papírového nasazení.

V turnaji zaslouženě zvítězil první nasazený IM Jurij Meshkov z Ruska, který zvítězil systémem start-cíl, během nichž porazil i oba další medailisty. Na druhém místě se stejným ziskem 7,5 bodu skončil Piotr Dukaczewski z Polska, na třetí místo se pak závěrečnými dvěma výhrami vyhoupl další Rus Smirnov, který získal bodů 7.

Ukázky

V partii z patého kola Meshkov,Yuri A (2398) - Dukaczewski,Piotr (2319), dvou budoucích vítězů, získal bílý rozhdující výhodu, kterou efektně přetavil v zisk celého bodu: 42.Dxe5 dxe5 43.Vxd8+ Kh7 44.V1d6 1-0

I v druhé ukázce (Krylov,Sergey (2359) - Djukic,Nebojsa (2176)) má bílý vyhranou pozici. Její realizace byla neméně působivá: 38.b7 Vff2 39.Vxf7+ Kxf7 40.Vf1 Vxf1+ 41.Kxf1 Vb2 42.a6 d4 43.a7 Vxb7 44.a8D Vd7 45.Df3+ Ke8 46.Ke2 d3+ 47.Kd2 Vd5 48.Df6 1-0

Fotografie

Začátek partie dvou budoucích vítězů

Zdvojené věže

Pohled na soutok Sávy a ramen řeky Dunaj, v pozadí tzv. "Nový Bělehrad"

Odpolední siesta v parku

Budova bývalého Generálního štábu, ležící uprostřed asi šesti ministerstev v centru Bělehradu

Jaroslav Olšar u velvyslanectví

zleva: Meshkov, Dukaczewski, Smirnov, pořadatel, předseda IBCA Beutelhoff, koordinátor pro evropské záležitosti, ředitel turnaje

Závěrečná hádanka pro čtenáře: vpravo předseda IBCA Beutelhoff a vlevo?