Česká republika má bronz!

15.05.2009 07:00 | Mistrovství Evropy v řešení šachových úloh 2009

Náš častý přispěvovatel, především z řešitelských soutěží, Michal Dragoun (viz.foto) vybojoval v uplynulých dnech pro Českou republiku bronzovou medaili na Mistrovství Evropy v řešení šachových úloh. V týmové soutěži naše ...

Náš častý přispěvovatel, především z řešitelských soutěží, Michal Dragoun (viz.foto) vybojoval v uplynulých dnech pro Českou republiku bronzovou medaili na Mistrovství Evropy v řešení šachových úloh. V týmové soutěži naše družstvo obsadilo pěkné šesté místo.
Titul evropského šampiona vybojoval v konkurenci deseti velmistrů, 12 mezinárodních mistrů a 13 mistrů FIDE Polák GM Piotr Murdzia a stříbro patřilo GM Jevsejevovi.
Průběh čtyř dnů, fotografie a pěknou úložku pro Vás připravil Michal Dragoun.

Původním záměrem při zavedení mistrovství Evropy v řešení bylo vytvoření soutěže, která bude na rozdíl od mistrovství světa jen dvojdenní (MS se koná v rámci týdenního kongresu) a tedy levnější (protože řada účastníků na tyto akce jezdí bez finanční podpory šachových svazů). Ale stejně jako loni v Turecku se i letošní mistrovství, které se odehrávalo ve dnech 6.-10. 5. 2009 v srbské Subotici, tomuto záměru trochu vymklo. Řešitelské soutěže v rámci pětidenního setkání však představovaly hlavní náplň a na startu se z nositelů mezinárodních titulů objevilo deset velmistrů, 12 mezinárodních mistrů a 13 mistrů FIDE.

První řešitelskou soutěží byl 7. 5. open turnaj, v němž se řeší celkem 12 úloh v časovém limitu 180 minut (letos byl rozdělen na dvě kola po šesti skladbách a půldruhé hodině). Jediným stoprocentním řešitelem byl GM Dolf Wissmann z Nizozemí, další medailisté následovali vždy s odstupem dvou a půl bodu: stříbrný skončil domácí GM Marjan Kovačević a bronzový GM Georgij Jevsejev z Ruska. Z českých a slovenských zástupců se stoprocentním druhým kolem dostal do desítky M. Dragoun.

Pořadí – open turnaj:

1. GM D. Wissmann (NED) 60 bodů / 152 minut, 2. GM M. Kovačević (SRB) 57,5 / 177, 3. GM G. Jevsejev (RUS) 55 / 139, 4. GM P. Murdzia (POL) 53 / 140, 5. IM V. Crisan (ROM) 53 / 155, 6. IM M. Dragoun (CZE) 52,5 / 172, 7. FM M. McDowell (GBR) 52 / 178, 8. IM A. Mukosejev (RUS) 51,5 / 171, 9. GM B. Vučković (SRB) 51 / 143, 10.-11. FM A. Villeneuve (FRA) a IM V. Podinić (SRB) 51 / 180,... 27. J. Lörinc (SVK) 42,5 / 178, 37. FM M. Vanka (CZE) 39 / 180, 39. FM M. Kolčák (SVK) 37 / 180, 42. F. Sabol (CZE) 34,5 / 172, 53.-54. M. Svrček 30 / 180, 58.-59. O. Mihalčo (oba SVK) 26 / 180, 66.-67. T. Peitl (SVK) a M. Henrych (CZE) 21 / 180, 74. FM Ľ. Širáň (SVK) 15,5 / 180, celkem 82 účastníků.

Hlavní soutěž (šest kol po třech úlohách v celkovém maximálním čase 360 minut) následovala 8.-9. 5. Mezi jednotlivci se souboj o zlato očekával mezi jedničkou a dvojkou světového žebříčku, Georgijem Jevsejevem a Piotrem Murdziou. V družstvech nejsilnější sestavou disponovalo Rusko a Srbsko A, obě s trojicí velmistrů mezi čtyřmi řešiteli (v každém kole se družstvu nejslabší ze čtyř dosažených výsledků škrtá).

V soutěži jednotlivců se papírové předpoklady naplnily: vítěz Piotr Murdzia vedl prakticky od počátku do konce, přičemž svůj náskok rozhodujícím způsobem zvětšil druhý den, kdy mírně zaváhal jen v oddělení pomocných matů (v němž získal “jen” 12,5 bodu místo patnácti). Druhý Georgij Jevsejev se vyhnul významnějšímu zaváhání a vyrovnané výkony (nejhorší výsledek v kole u něj představovalo 11,5 bodu v mnohotažkách) mu s přehledem stačily na druhé místo. Na třetí místo se po zpackaných studiích (jen 5 bodů) nejlepším výsledkem druhého dne dostal M. Dragoun, což pro Českou republiku znamená vůbec první medaili z ME nebo MS v řešitelských soutěžích (a pro něj splnění normy GM).

V soutěži družstev se papírovým předpokladům vzepřelo Polsko, kde P. Murdziu výborně doplňovala jak dvojice juniorů, K. Piorun a P. Górski, tak i B. Piliczewski, a výsledkem byla další zlatá polská medaile. Tým Ruska v souboji o druhé místo nakonec Srbsko A porazil, Česko skončilo šesté, Slovensko deváté. Triumf polských řešitelů dokonal vítězstvím v kategorii juniorů K. Piorun před ruským tandemem J. Viktorov a A. Petrov.

Pořadí – jednotlivci:

1. GM P. Murdzia 87,5 bodu / 317 minut, 2. GM G. Jevsejev 83 / 332, 3. IM M. Dragoun 77,5 / 317, 4. GM B. Vučković 75,5 / 318, 5. K. Piorun (POL) 73,5 / 351, 6. GM D. Wissmann 73 / 339, 7. GM J. Paavilainen (FIN) 73 / 360, 8. GM M. Caillaud (FRA) 71,5 / 349, 9. IM V. Podinić 69 / 350, 10. GM A. Selivanov (RUS) 68 / 350,... 20. FM M. Kolčák 62,5 / 354, 25. FM M. Vanka 61,5 / 349, 43. J. Lörinc 50 / 359, 48. FM Ľ. Širáň 48 / 359, 52. O. Mihalčo 45,5 / 359, 54.-55. M. Svrček 44,5 / 356, 59. F. Sabol 43 / 354, 65. T. Peitl 35,5 / 359, 70. M. Henrych 30 / 357, celkem 79 řešitelů + 1 mimo soutěž.

Pořadí – družstva:

1. Polsko 231,5 bodu / 1028 minut, 2. Rusko 226,5 / 967, 3. Srbsko A 222 / 915, 4. Finsko 204 / 1052, 5. Ukrajina 194,5 / 1067, 6. Česko 183 / 1020, 7. Izrael 175 / 1007, 8. Rumunsko 173,5 / 1019, 9. Slovensko 169,5 / 1071, 10. Chorvatsko 161 / 1073, 11. Litva 160 / 1066, 12. Slovinsko 159 / 1072, 13. Bělorusko 154 / 1080, 14. Velká Británie 146,5 / 1036, 15. Srbsko B 146 / 1076, 16. Srbsko junioři 109 / 1076.

Pořadí – junioři:

1. K. Piorun 73,5 / 351, 2. J. Viktorov 62,5 / 358, 3. A. Petrov (oba RUS) 58,5 / 360, 4. R. Jevstignějev (UKR) 57,5 / 358, 5. P. Górski (POL) 57,5 / 360, 6. M. Roganović (SRB) 44,5 / 356, 7. D. Baratosi (ROM) 44 / 316, 8. T. Peitl (SVK) 35,5 / 359, 9. A. Khandelwal (GBR) 33,5 / 326, 10. D. Živković (SRB) 28,5 / 360, celkem 14 soutěžících.

V doprovodných soutěžích v řešení dvojtažek zvítězil specialista a velký znalec této oblasti, domácí Marjan Kovačević. V solving show (řešení vyřazovacím systémem) ve finále porazil G. Jevsejeva 5:4, třetí skončil také domácí V. Podinić, v machine gun (řešení dvojtažek v časovém limitu minuta na úlohu) získal 24 bodů, druhý A. Solovčuk (UKR) 17 a třetí A. Mukosejev 16,3. Kompletní výsledky všech turnajů (včetně skladatelských).

Jako ukázku ze soutěžních skladeb přinášíme studii, použitou v openu. Její pozice vypadá tentokrát jako závěr partie mezi příčetnými hráči, takže věřím, že i počet řešitelů na NŠS bude vyšší :-)

B: Kb5, Pb6, e6, f4
Č: Kg8, Pa5, b7, g6
bílý táhne a vyhraje

Fotografie

Členové prvních tří družstev: zleva Srbsko A (M. Kovačević, V. Podinić, B. Vučković, M. Velimirović), Polsko (P. Murdzia, K. Piorun, P. Górski, čtvrtý B. Piliczewski na závěrečném ceremoniálu už nebyl) a Rusko (G. Jevsejev, A. Ažusin, A. Selivanov a A. Mukosejev).

Trojice medailistů, zleva G. Jevsejev, P. Murdzia, M. Dragoun, před nimi se směje hlavní rozhodčí Pavel Kameník, úplně vlevo předseda svazu srbských problémistů a jeden z organizátorů B. Gadjanski. (foto Ľ. Širáň)

Medailisté v soutěži juniorů, zleva J. Viktorov, K. Piorun, A. Petrov, vlevo opět B. Gadjanski.