Králem letošního Linaresu Veselin Topalov

25.02.2010 15:00 | Linares 2010

Zatímco v posledním kole španělského superturnaje černými hrající Griščuk po relativně vyrovnané partii s Vallejo Ponsem musel po 32 tazích přijmout remízu, bílými hrající Topalov se rval o vítězství s Gelfandem už od úvodníc...

Zatímco v posledním kole španělského superturnaje černými hrající Griščuk po relativně vyrovnané partii s Vallejo Ponsem musel po 32 tazích přijmout remízu, bílými hrající Topalov se rval o vítězství s Gelfandem už od úvodních tahů. A ačkoliv partie rozhodně nebyla bez chyb, nakonec Veselin Topalov Izraelce udolal ve věžové koncovce a stal se tak samostatným vítězem. Druhé místo obsadil s půlbodovoou ztrátou Alexander Griščuk a o další půlbod zpět skončil Levon Aronjan, který své skóre vylepšil v posledním kole výhrou nad Gašimovem.

Konečné pořadí po 10. kole

Pořadí Jméno a příjmení ELO Národnost Počet bodů
1. Veselin Topalov 2805 BUL 6,5
2. Alexander Griščuk 2736 RUS 6
3. Levon Aronjan 2781 ARM 5,5
4.-6. Francisco Vallejo Pons 2705 ESP 4
4.-6. Boris Gelfand 2761 ISR 4
4.-6. Vugar Gašimov 2759 AZE 4

P. Chrz: Pár slov o Jiřím Dufkovi

Dnes dopoledne se uskutečnila již dříve avizovaná partie mezi Veselinem Topalovem a naším Jiřím Dufkem. Českému hráči se podařilo ve věžové koncovce udržet remízu, což je jistě veliký úspěch (partie k přehrání 11 kolo). Níže proto přidáváme pár slov o dnešním "hrdinovi".

Jiří Dufek nemá sice nejvyšší elo (2300), praktický šach soutěžně již nehraje, šachu ale ohromně rozumí. Začínal jako žák v ŠK Spartak Ústí n.L. u skvělého Rudolfa Soukala (nyní pražského hráče), trenéra na individuální trénink však nikdy neměl, ale řídil se tím, co například nyní říkal Mamedaryov v Pardubicích, že "vše se nalezne v šachové literatuře". Již jako dorostenec znal všechny důležité světové partie z historie i současnosti a přehráváním získal i "šachový cit" na poziční šach i koncovky.

V praktickém šachu hrál za ŠK Spartak Ústí n. L. v devadesátých letech 1. českou ligu, kde uspěl s nejedním z mistrů. Turnaje rozhodně nebyly jeho prioritou, startoval jen na MČR v Ústí n. L. 1994, více se však věnoval korespondenčnímu šachu, kdy podvakrát za Ústí n. L. vydobyl titul mistra ČR ve čtyřčlenných družstvech. Kromě toho od mládí velice rád hrál bleskové partie, a to velmi úspěšně: má medaili ze silně obsazeného Mistrovství Čech a byl 4. na mistrovství ČR v bleskovém šachu přelomu století. V klubu jsme proti Jirkovi hráli zápasy na cca 20 partií: ne o to, kdo vyhraje, ale zda-li Jirku alespoň jednou porazíme.

Jiří Dufek při simultánce s mládeží

Klasický praktický šach již nehraje, několik let byl členem Lokomotivy Ústí n. L. (kde hrál jeho děda, který ho k šachu přivedl), nyní je Jiří Dufek v klubu Šachy Povrly. Avšak stále sleduje, má přehled dále o sehraných partiích a protože rozumí velmi počítačům, spojil to dohromady se šachy a účastní se soutěží, jakou si vybojoval účast v Linares. Občas když ho pozvu na soustředění žáků, tak jim velmi zasvědceně a ochotně přednáší. A posluchači - trenéři při trenérském semináři - byli velmi nadšeni jeho přednáškou a školením o databázi.

Není bez zajímavosti, že někteří přední profíci s ním konzultují přípravu variant zahájení - přehled, znalosti a paměť si stále drží sledováním dění. Společně s Romanem Chytílkem je autorem dvou dílů knížky "Bijte Francouzskou!" (nejen varianty či partie, ale i vtipné komentáře).

Šachy jsou pro něj jen koníčkem, čas věnuje prioritně své práci a rodině. Remíza s prvním hráčem světa černými v patnáctiminutovce je obrovský úspěch (existuje srovnání podobného výsledku ?), nicméně pro Ústečáky a jeho okolí to až zas tak veliké překvapení není, proti Veselinovi prostě nastoupil daleko silnější hráč než si první hráč světa mohl myslet.

Ukázky z partií

Topalov - Gelfand, pozice po 56...Ke6

Topalov - Gelfand, pozice po 60...Ke8

Topalov,V (2805) - Gelfand,B (2761)
XXVII SuperGM Linares ESP (10), 24.02.2010
V závěru partie Topalov prokázal, že i věžovky umí znamenitě (viz diagram vlevo): 57.Va5! Velice silný tah, pokrýt c5 pěšce je nezbytně nutné. Po okamžitém 57.Kc8? Kd5 58.c7 Kxc5= by černý udržel remízu. 57...Vc2 58.Kb7 Vb2+ 59.Kc8 Ke7 Teď už je 59...Kd5 k ničemu kvůli 60.Kd7+- 60.c7 Ke8 (viz diagram vpravo) 61.Vxa2! A tady se ukazuje síla bílého dvojpěsce, po 61...Vxa2 62.Kb7 černá věž nemá jak pokrýt pole c8, proto se černý vzdal.
1-0

Fotografie

Figurky musí pěkně zařezávat.

Veselin Topalov v posledním kole udolal "ruskou zeď" Borise Gelfanda.

Alexander Griščuk neobhájil loňské prvenství, ale s druhým místem je jistě spokojen.

Už to vypadalo, že je Levon Aronian jen na výletě. V posledním kole si však připsal alespoň jednu výhru.

Vugar Gašimov prošel ohněm superturnaje se čtyřmi body.

Partie k přehrání

Odkazy

Oficiální stránky turnaje
1x 1031x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
25.02.2010 20:00 | Autor neznámý

Je dobře, že rozbory pana Davida Kaňovského jsou zapracovány do 6 partií a při stahování partií se dostávají do F10. Jsem tomu rád.