Start v Londýně, avšak bez Carlsena....

21.07.2012 09:22 | FIDE Grand-Prix 2012/2013

FIDE a AGON v uplynulých dnech oznámili kompletní osmnáctku hráčů účastnících se seriálu FIDE Grand-Prix 2012/2013, který bude součástí cyklu bojů o korunu mistra světa. S uvedeným seznamem hráčů se bude jednat o jednu z nejsiln

FIDE a AGON v uplynulých dnech oznámili kompletní osmnáctku hráčů účastnících se seriálu FIDE Grand-Prix 2012/2013, který bude součástí cyklu bojů o korunu mistra světa. S uvedeným seznamem hráčů se bude jednat o jednu z nejsilnějších šachových akcí, průměrné ELO přes 2750, ale... bez Carlsena, Aroniana nebo Kramnika.

Poté, co Ruská šachová federace odmítla uspořádat jeden díl seriálu Grand-Prix v Čeljabinsku, Agon přispěchal s Londýnem. Geografické misky vah pořádajících měst se tak silně přehoupnou na západ (Londýn, Lisabon, Madrid, Berlín, Paříž), východ bude zastupovat pouze Taškent. "Jsme rádi, že přinášíme světový šach do hlavních měst Evropy," uvedl ředitel AGONu Andrew Paulson a nastínil možnou budoucnost: "V budoucnu chceme jít za hranice Evropy, do pravidelného rozvrhu chceme zařadit další velká světová města."

1. Poražený World Championship Match 2012
GM Boris Gelfand (ISR)

2. World Cup 2011
GM Peter Svidler (RUS)
GM Alexander Grischuk (RUS)
GM Vasily Ivanchuk (UKR)
GM Ruslan Ponomariov (UKR)

3. Dle ELA (červen 2011 + leden 2012)
GM Teimour Radjabov (AZE)
GM Sergey Karjakin (RUS)
GM Hikaru Nakamura (USA)
GM Veselin Topalov (BUL)
GM Shakriyar Mamedyarov (AZE)
GM Vugar Gashimov (AZE)

4. nominace prezidenta FIDE
GM Fabiano Caruana (ITA)

5. nominace AGON
GM Alexander Morozevich (RUS)
GM Wang Hao (CHN)
GM Peter Leko (HUN)
GM Leinier Dominguez Perez (CUB)
GM Anish Giri (NLD)
GM Rustam Kasimdzhanov (UZB)

Rozpis

Každý díl Grand Prix absolvuje vždy dvanáctka hráčů, kterou bude čekat 11 kol tempem 120 minut / 40tahů, 60 minut / 20tahů, 15 minut do konce partie s přídavkem 30 sekund od 61. tahu. Cenový fond celého Grand Prix fond je v souhrnu 1,44 milionů EUR.

24x 1641x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (24) Aktualizovat
23.07.2012 14:08 | Autor neznámý

Jste mi (re Brbla) nerozumněl, byť se ve výsledcích orientujete; k našemu kraji budete patřit, ikdyž uvádíte, že ho uvádíte jen jako příklad.

Lehké je to u slabého kraje, kde slabé ligové týmy padají z ligy dolů a tudíž je slabý i KP. U silného (třeba nyní našeho) padal jeden z ligy (avšak byl prvním náhradníkem s 13 body), nakonec tedy  žádný (jeden ligový se nepřihlásil). Tak v silném KP opravdu bylo těžké (to máte pravdu u Vaší narážky) vybojovat místo k udržení, byť padal jen 11. a 12., resp. nakonec jen 12. Až když například další 4 roky 4 týmy postoupí a nikdo nespadne, 4 silnější týmy "oslabí" postupem výše KPI, pak se začne padat zpět, tak poté z již slabšího KP bude padat třeba 5 týmů (jako tomu bylo jednou v historii, jak jste zmínil). Možná jen trošku skokové, ale dlouhodobě spravedlivé, jak si nestěžují z jiných krajů, kde s tím mají letité zkušenosti. Jen pro náš je to šok, což novinky bývají.

Že jsem odpovídal na podnět, tak se M. Carlsenovi z titulku omlouvám, kromě G-P se  neúčastnítotiž překvapivě ani našeho KP, nemá s tím titulek nic společného, to má Pavel Háse pravdu.

23.07.2012 13:56 | Autor neznámý

No pokud pod jednou vyšší soutěží jsou 3 nižší soutěže tak bude vždycky hrozit že sestoupí polovina družstev. Tomu se nevyhneme.

23.07.2012 13:32 | Autor neznámý

ad Pavel Háse)

Děkuji za odkaz, souhlasím, že teď už je čas držet ústa. Snad bude pro tyto argumenty, které v odkazované diskusi bohužel nikdo nevznesl, nový prostor v příštím roce. Kilometry nejsou všechno.

ad Pavel Chrz)

Od čelných představitelů kraje bych očekával, že budou dbát na sportovní úroveň nejvyšší krajské soutěže. O tom jak je snadné skončit do 7. místa bych raději pomlčel. Systém, který připouští, že může sestoupit půlka tabulky je jednoduše ve své podstatě chybný (a to nejspíš budou existovat ještě křiklavější případy, které zde sám uvádíte). Úvaha na téma vyhlídek jednotlivých družstev je v tomto irelevantní.

 

23.07.2012 10:52 | Autor neznámý

brbla: A také mi připadá nešťastné rozvířit diskuzi o našich soutěžích družstev pod článkem týkajícím se toho, že Carlsen nebude hrát v Londýně. To už raději příště proklikejte zdejší články a pište tam. Zde vpravo je vždy vidět posledních pět článků, u kterých byl psán nějaký příspěvek, takže když to někoho zaujme, bude vám odpovídat třeba i pod půl roku starým článkem. Poslední článek k danému tématu je myslím zde: nss.cz/index.php

23.07.2012 10:40 | Autor neznámý

Brbla: Vazba na klub, to bych do toho netahal. Podle mě je stejná, jako jinde, jen je více možností, když momentální oddíl nehraje požadovanou soutěž. Zájemce vždy najde, hráčů, kteří skutečně chtějí hrát, je totiž stále méně. A kdo chce hrát nižší soutěž v neděli, zase není problém hostovat někde v přilehlém městě či vesnici. Rozdíl je v přístupu. Mnoha hráčům, včetně mě, vyhovuje spíše večerní termín ve všedních dnech, navíc s trochu kratším tempem, než ve volné neděli jezdit brzy ráno kdoví kam za soupeři, kteří většinou nejsou lepší jak ti v přeboru. Při druholigových utkáních je tento rozdíl někdy hodně vidět. Pražáci prostě většinou hrají "ono to nějak dopadne" - podle toho také vypadá jejich příprava na partii, zatímco u těch druhých je vidět, že těmi výsledky "více žijí".

23.07.2012 10:16 | Autor neznámý

Přístup nový není, běží od začátku (Pardubice, Hradec kraj, J.Morava, Zlínský atd.) Jen poprvé rozdělen Ústecký.

Berte to tak, že čím slabší týmy postoupily do ligy (když by měl být takový sešup dolů), tím zesláblo KP (skoro na úrovni KP2), čím silnější jsou v lize, tím silnější je KP. A pak třeba získat k udržení v KP potřebné 11.místo je stejně náročné jako ve slabším KP potřebné 7.či 8.místo.

Jak již psal kolega Zdeněk Janda, sestupy vždy budou plus mínus podobné jako kdyby v jedné skupině, to je realita.

Vaše teorie, že padnou Teplice nebo Most A a exprvoligový ČSOB B-původně Litoměřice (které navíc nově od 20.7. patří  pod Pražský šach. svaz), takže 5 týmů je maximum a 4 je maximum, když pominu teoretickou, ale příliš né reálnou, variantu. Pak padají z KP týmy z 8. až 12.místa, ale z takového KP, které bylo velmi slabé, ze kterého šly do ligy týmy, které tam nepatří a tím KP ještě více oslabili. Tam pak není umění být 7. a nebo se jedná o tým úrovně KP2.

Hlavně novinka pro Ústecký kraj, v mnohý jinde běží řadu let a neřeší to. jak píše kolega Janda, změna je život a ukáže se. Třeba naopak půjdou dva do první ligy.

23.07.2012 09:49 | Autor neznámý

ad Pavel Chrz)

Neberte mou argumentaci jako projev strachu o družstva z Ústí. Chtěl jsem jen na příkladu, který znám upozornit na systémové riziko nového přístupu k rozdělování družstev do ligových skupin. Praha je speciální případ, tam bude vždy kde hrát, přičemž vazba hráčů na svůj klub je tam, řekl bych, slabší.  Myslím, že štěpit Prahu bylo nejmenší zlo.

Ještě pro dokreslenou. V sezóně 12/13 bude z KP v Ústí sestupovat jedno, nebo také až šest družstev. O naplnění sportovního cíle, kterým je pro většinu družstev záchrana soutěže pro další rok se tak z 80 -  90 % rozhodne úplně někde jinde a ne na šachovnicích v příslušné soutěži hráčů, kterých se to týká. Kde je sportovní hledisko? Jak k tomu pak ti hráči z KP přijdou? Opravdu musejí hrát takto prapodivnou soutěž?

23.07.2012 08:57 | Autor neznámý

 V Praze se ty družstva tolik neprožívají. Spíš je některé ročníky potíž, že nikdo nechce postoupit, protože ne všichni hráči chtějí hrát v neděli ráno. A nejvyšší počet týmů, co s přeborové skupiny sestupoval kvůli pádům z 2.ligy byl myslím pět a to byla ten rok skupina přeboru snad třináctičlenná. A kluby, které pak mají třeba v přeboru hned dvě družstva, případný sestup některého z nich také tolik netrápí.

Konkrétně letos pss.chess.cz/PSS_STK.HTM . Sestupují tři, aby mohl počet účastníků klesnout na standartních 12, ale smutní mohou být snad jedině na Dukle, která během dvou let přichází již o druhé přeborové družstvo. Však ti se určitě zase brzy vrátí. Pankrác měla v soutěži dva týmy a Viktorce sestoupilo do přeboru Áčko, takže je sestup Béčka také nemusí tolik mrzet. Třináctičlenná skupina není špatná, zastejné peníze si člověk víc zahraje, jen nechápu, proč potom nemohlo hrát hned 14 týmů, kol by bylo  stejně, ale to je otázka pro někoho jiného. 

23.07.2012 07:57 | Autor neznámý

(Pane) brblo,

pokud jste z našeho kraje, tak více věřte schopnostem hráčů vašeho klubu a vašich sousedů, kdo předem brečí, ten obvykle i prohraje.

Spíše jsem slyšel stesk na delší cestování, především do skupiny A ne na výkonnost, to jen o Vás.

Brečí snad Praha, že léta při rozdělení do 3 skupin by jim mohlo padat 9 týmů?

To je prostě běžné, že kraje jsou rozděleny do více skupin. Že Ústecký nebyl, tak teď prostě  také je. Kde se ukáže, že se více padá, tak asi ta družstva kraje jsou slabší, nemají na to a držely se jen díky tomu, že hrály spolu. Tak teď přeci spravedlivé, né?
Co takhle hrdě říci, že alespoň mohou postoupit dva z kraje do 1.ČL.

V našich zeměpisných šířkách nikdy hráči kraje neměli z nihoko strach, takže vaše písma jsou jaksi mimo a patříte-li k nám, tak by se vaši krajští kolegové za tato  písma styděli. Pokud jste naopak vy i mimo územně, tak se starejte raději o své.

22.07.2012 23:00 | Autor neznámý

ad Zdeněk Janda:

Tady přece nejde o nějaké odhady, ale o to, že vývoj ve vyšších soutěžích může z KP udělat docela slušnou frašku, kdy se 96 lidí po 11 nedělí o něco snaží (tj. mimochodem 1056 startů), aby jim pak na konci soutěže bylo řečeno, že sestupuje 8 družstev z 12 a že se nenašel jediný funkcionář, který by tyto věci domýšlel. 

Brod je sice daleko, je tu ale někdo, kdo se k této odpovědnosti předem dobrovolně hlásí, komu pak mohou ti něšťastníci jít poděkovat?

Jak dlouho by se pak při shodě okolností napravovalo takovéto fiasko, když zpět by mohl každý rok jen jeden? Při startu družstev z jednoho kraje v jedné ligové skupině mohou sestoupit maximálně 3, někteří silní hráči pak zpravidla posílí zbývající družstva a další rok většinou nikdo nespadne a plynule se to vyrovnává bez větších výkyvů. Kde pak budou ti silní několik let hrát?

Uvádím extrémní příklad, ale opravdu toto musíme riskovat?

Také to na mě působí jako určitý projev nedostatečného respektu centra k šachovému životu v regionech.

 

22.07.2012 07:10 | Autor neznámý

ad brbla a Marian : 1) proč stahovat kalhoty,když je brod tak daleko?  2) můj prvotní pocit - tu situaci , co popisuje brbla  samozřejmě vyloučit nejde, ale reálně by hrozila,když bychom byli namačkáni v 1 skupině. Takhle to nebezpečí je rozloženo do více skupin. V A skupině o severočechy strach nemám, prokáží v nové skupině svou sílu. Odhaduji, že sestupy a postupy budou probíhat v obvyklých  počtech...

21.07.2012 22:31 | Autor neznámý

 To brbla:

To se samozřejmě může stát. Záleží na tom, jak jsou silná družstva vašeho kraje. Nám (Pardubický kraj) hrozilo několik let to samé, kdy jsme byli dokonce i ve třech různých skupinách druhých lig. Ale docela jsme to zvládli. 

21.07.2012 21:34 | Autor neznámý

 Záhadná otázka je, proč tam původně na rating nominovali Kamského, když Gašimov byl v těch rozhodných obdobích v průměru o 25 bodů lepší. Divné 

21.07.2012 20:10 | Autor neznámý

off topic, nevím kam jinam to napsat.

Koukal jsem na rozlosování lig viz "bleskově ke kávě". Říká se, že změna je život ,  ale rozdělování družstev do ligových skupin napříč kraji??? To se pak při troše štěstí může taky stát, že např. do KP v Ústeckém kraji pak spadne z lig 5 družstev a z KP pak bude následně sestupovat půlka startujících, nebo dokonce 7(při 3 skupinách regionálních přeborů), nebo teoreticky dokonce 8 z 12 (pokud má nějaký kraj ve dvou ligových skupinách po 3 účastnících a k tomu 3 skupiny nižších soutěží). Pomyslel na to někdo? Není toto příliš velký zásah centra do soutěží řízených krajskými svazy? Není to tak dávno co z KP v Ústí padalo 5 družstev a to jsme hráli jenom jednu ligu.

21.07.2012 18:27 | Autor neznámý

noELO:  Bude to tak, jak říkáš. Jestli v tom případě na účast v příštím kandidátském turnaji stačí - některým hráčům (jako je Carlsen, Aronjan a Kramnik) - vysoké ELO bez toho, aby si to hráči museli nějak vybojovat, nač potom pořádat nějaký seriál GP? Chápu, pro ostatní "lůzu". Stačí do turnaje kandidátů nominovat prvních 7 hráčů světového žebříčku + poraženého vyzývatele a je to. Ohromně spravedlivý elitářský systém. Motivace pro špičku účastnit se vyřazovacích bojů? Veškerá žádná, vždyť to vidíte. To už je lepší, aby si právo vyzývatele zajistil ten, kdo sežene od sponzorů nejvíc peněz - tak jak tomu bylo v minulosti. Začíná to připomínat frašku, ve které je dovoleno úplně všechno...

21.07.2012 15:00 | Autor neznámý

exot: proti vítězi toho chaosu bude sedět Ánand? Mně se zdá, že tahle Grand Prix se vztahuje až k příštímu cyklu, kdy už to Ánand být nemusí, ale ten zmatek je takový, že nic nevím jistě.

21.07.2012 14:00 | Autor neznámý

No pokud FIDE je schopno udělat takový maglajz mezi soutěžemi pro selekci vyzývatele proti Anándovi, pak je možné všechno. Díky za vysvětlení.

Pokud bych to shrnul World Cup je možnost široké špičce se prodrat mezi vyvolené, Grand-Prix užší špici, a mezi kandidáty jsou už jen špičáky...

21.07.2012 13:03 | Autor neznámý

V kalendáři FIDE jsou plánované termíny pro zápasy o MS  6. - 26. 11. 2013 a 5 - 25. 11. 2014. Jak to bude dál, není jasné, pro další dva roky zatím termín chybí, je tady jen turnaj kandidátů v březnu 2016, z toho by se snad mohlo usuzovat, že další zápas bude až na podzim 2016, ale asi v tom nemá jasno ani FIDE...

21.07.2012 12:43 | Autor neznámý

takže o mistra světa se teď bude hrát každý rok?

21.07.2012 12:30 | Autor neznámý

souhlas, jak píše Morphysta. už jsem měl seznam hotový a nejednou vylezli s novým, těžko jsem hledal tu změnu, ani to pořádně neuvedli

V březnu 2013 se hraje turnaj kandidátů o 8 hráčích dvoukolově, vítěz vyzve Anand na podzim 2013. Toto Grand-Prix je začátek dalšího cyklu  - pro kandidátský turnaj roku 2014.

21.07.2012 12:21 | Autor neznámý

Grand-Prix je kvalifikací do turnaje kandidátů, který by se měl hrát v březnu 2014. Postoupit by měli dva nejlepší. V oficiální verzi : " The winner and the second player overall of the Grand Prix Series will qualify for the Candidates Tournament to be held in March 2014 ".  Bohužel však samotné oznámení účastníků GP znovu ukázalo " profesionalitu " vedení FIDE. V původním seznamu účastníků byl místo Gašimova uveden Kamsky, ale asi za dva dny ho FIDE vyřadila ( údajně šlo o nedorozumění ) , což se dá označit jako zcela jasný podraz...

21.07.2012 11:55 | Autor neznámý

Aronjana zcela chápu. Po jeho zkušenosti z minula, kdy vyhrál GP a měl se utkat s vítězerm SP o zápas o MS, a stejně s ním vyběhli, se mu nedivím ani trochu. Systém se může kdykoliv změnit. Jisté je snad jen to, že proti soupeři, který vyjde z této chaotické selekce, bude sedět Anand. 

21.07.2012 11:32 | Autor neznámý

Dotaz: Jaký bude mít vliv na MS GP 2012/3? Je to nominace na turnaj kandidátů nebo jinak? Tzn. že funguje jako bývalé pásmové a mezipásmové turnaje s World Cupem?

21.07.2012 09:56 | Autor neznámý

Stojí za zmienku, že Carlsen, Aronian a Kramnik síce postupujú na rating, ale mali právo účasti "mimo súťaž". Ani jeden ho nevyužíva, čo sa dá pochopiť - ale výhovorky na "veľa roboty" si mohli nechať.