Víťaz turnaja IM Milan Ráchela

05.06.2012 06:43 | 15. ročník Fide Open Ružomberok 2012 o pohár primátora mesta Ružomberok

Ružomberský šach oslavuje jubileum 70. rokov pod heslom osláv šach šachom. Začali sme od piatka 1. 6 do nedele 3. 6. XV. ročníkom medzinárodného šachového podujatia FIDE OPEN Ružomberok o pohár primátora mesta Ružomberok. Podujatie us...

Ružomberský šach oslavuje jubileum 70. rokov pod heslom osláv šach šachom. Začali sme od piatka 1. 6 do nedele 3. 6. XV. ročníkom medzinárodného šachového podujatia FIDE OPEN Ružomberok o pohár primátora mesta Ružomberok. Podujatie usporiadal Šachový klub Ružomberok v spolupráci s mestom Ružomberok. Súčasťou akcie bol aj "III. ročník šachového turnaja telesne postihnutých a vozičkárov". Hlavným partnerom podujatia bola spoločnosť KIA MOTOR Slovakia s.r.o. a spoločnosť CZECHOSLOVAK REAL. Garantom podujatia bol primátor mesta Ružomberok PaedDr. Ján Pavlík.

Turnaj sa konal v krásnom prostredí Kultúrneho domu Andreja Hlinku. Privítali sme 139 šachistov, ktorý si zmerali svoje šachové schopnosti a zručnosti v neľahkom boji o „turnajový šachový trón“. Väčšinu zúčastnených tvorili Slováci zo všetkých častí Slovenska. Niekoľko šachistov prišlo z Maďarska, Ukrajiny a Českej Republiky. O kvalite turnaja hovorí aj značný počet titulovaných hráčov IM, FM a WCM. Riaditeľom turnaja bol Marek Zelnický, ktorý má na konte organizáciu už viacerých medzinárodných akcií. Úlohu hlavného rozhodcu výborne zvládol Rastislav Briestenský FA, ktorému boli nápomocný Imrich Berec a Tomáš Matušák. V piatok sa začalo na čas od 13:00, keď turnaj otvoril zástupca primátora Stanislav Bella a začali sa hrať prvé 2. kolá, ktoré skončili niečo po 22:30.

V sobotu sa štartoval náročný deň, keď sa hrali až 3. kolá spolu 12. hodín. Po obede hráčov nabili energiou dievčatá z RedBullu, keď rozdávali účastníkom energy drinky. Medzi každými kolami sa rozdávali darčekové predmety pre účastníkov turnaja od spoločnosti Generali, Thermal Park Bešeňová, Kúpele Lúčky a PSS. Počas celého turnaja bol zabezpečený pitný režim spoločnosťou DOXX Minerál a prichystané drobné občerstvenie. Ukončenie sobotného dňa po 22:00. Nedeľa pokračovala záverečnými 2. kolami od 8:00. Turnaj bol až do samého konca veľmi vyrovnaný.

Po 16:30 prišlo vyhodnotenie, ceny odovzdával primátor mesta PaedDr Ján Pavlík:

Víťazom hlavného turnaja sa stal IM Milan Rachela z ŠK Dunajská Streda so ziskom 6 bodov. Len pomocné hodnotenia rozhodli o jeho víťazstve a o poradí na ďalších priečkach. Druhý bol mladý šachista Vladimír Jacko a bronz si vybojoval Marián Kantorík. Najlepšou ženou na turnaji bola IM Eva Repková, žiak Christopher Repka, žiačka Lucia Liščinská. III. ročník turnaja ZŤPaV vyhral Vladimír Jacko st. pred Ľubošom Molnárom a Jánom Dorníkom.