Minulé velké EXPO bylo v roce 2010 v Šanghaji, další má být v roce 2020 v Dubaji, to není opravdu tak „za rohem“ jako Miláno! Už při příjezdu na konečnou stanici metra mi mrazilo v zádech, byla neděle, od rána velmi horko a dnes by mohla být vyčerpána kapacita na den, která činí 100000 lidí! Každý den má na EXPU nějaký stát svůj den, 28.6. to bylo africké Mali.
Přišli jsme právě včas, zrovna mají průvod...bubny, tanečky, africké chraplavé hlasy, vše je slyšet stovky metrů daleko. Skoro ani nebyl prostor na fotku, ale povedlo se nakonec.
Průvod Mali
Hned z kraje je český pavilón, šup tam! Malá Plznička za 4 eura, velká za 6, není to málo, ale žížeň je veliká, život mi utíká, nechte mě příjemně snít! Malou si dám a kecám s chlapíkama, kteří tu jsou celý půl rok, jsou z Plzně, přímo z pivovaru, aspoň teda lidi, kteří pivu rozumí. Po dopití se jdu podívat do prvního patra, kde měl expozici Plzeňský kraj, zaměřený na lidovou kulturu, památky, pivo a fotbal. Na druhé straně byla expozice výzkumu, tuším z Jihomoravského kraje, účelem tohoto výzkumu byla úspora energie při výrobě potravin tuším.
Vyjdeme se ještě podívat na terasu, kterou jako jedna z mála zemí ta naše má, porozhlídneme se a jdeme dál, ještě toho máme spoustu před sebou.
Já hned zakotvuji v pavilónu Nepálu, přispěju symbolicky na oběti zemětřesení, ale jinak nic moc tu nebylo, ještě to neměli totiž komplet postavené, škoda, chrámy vypadaly úžasně.
Psát tu o jednotlivých pavilónech je na dlouho, bylo mi řečeno, že nejlepší pavilóny má Asie a Jižní Amerika, africké také mají něco do sebe, ale nic moc mě tam nezaujalo. Velmi na mě zapůsobila Uruguay, to byl pavilón, který jsem musel prostě navštívit :-)
Jedna ze zajímavostí Uruguaye
Věděli jste, že Uruguay byla první zemí na světě, kde pratikovali použití tabletu ve školách? Každé dítě ve škole mělo svůj tablet! Dnes je to trend, který se zavádí všude po světě, ale Uruguay byla v tomto ohledu úplně první.
Na ty nejlepší expozice se stály neskutečné fronty, dostat se na Čínskou, Japonskou, Thajskou či Jihokorejskou, to bylo prakticky nemožné, lidé tam stáli hodiny, za tu dobu jsem prošel spoustu těch menších. Naši bratia měli expozici zaměřenou také na výzkum, pak tam byly nějaké sochy počmáraných nahých bab, to jsem sice nepochopil, jak to souvisí se Slovenskem, ale tak třeba mi to někdo objasní.
Jak čas plynu a únava stoupala, o to víc jsem odpočíval u vody či někde v parku, takže jsem spoustu expozic samozřejmě vynechal, ale i tak jsem toho myslím obešel dost a strašně moc mi toho utkvělo v paměti, kdybych se měl „rozbásnit“, bylo by to až moc dlouhé, takto si myslím, že to bohatě stačí, kdyby někoho zajímalo, co v jakém pavilonu bylo, ať se klidně zeptá, pokusím se odpověděť všem.
Tak snad zase někdy příště!
Český pavilón a české kočky
Na závěr opět pár fotek:
Z venku to vypadá líp, než vevnitř, přecpáno lidma
a smrad z jídla...
Laos a nějaký jejich stroj na šaty.
Dole vlevo hezké šlapátko na rýži
Poslední z chudších států – Kambodža. Zde jsem si koupil krabičku v podobě slůněte za pět eur, zasvěcení uvidí a pochopí :)
Malajsie – Země světlušek. Mimochodem měli asi
nejhezčí prales ze všech zemí, velmi působivé!
Historie byla velmi působivá a poučná, spousta lidí
měla na krajíčku...
Čech v italských barvách přichází na odpolední sraz :)
Argentina a nějaká jejich známá zpěvkyně, věkově
asi tak na úrovní Evy Pilarové
Prý večer byli skvělí street danceři, celí potetovaní, ale už jsem je nezastihl.
Jedna momentka
Italský dům, bez šance se dostat, fronta jak na banány. Tak aspoň foto budovy
Panorama z ruské terasy, nejvyšší terasy na
výstavišti
Na Japonsko se čekala dvouhodinová fronta, pustili
pár lidí a poté expozici uzavřeli, tak aspoň foto kostelů v angličtině a
japonštině
U českého ptáka, alias auta. Jinak za mnou bazének, kde se čvachtali ti nejmenší, ale zároveň večer nepříjemnost kvůli komárům...
před vstupem do CZE pavilónu
Jeden „Bludný Holandaň si dal od každého jednoho panáka, že prý náš alkohol a naše holky miluje :-D snad přežil
autor: Vojta Plát
Pěkný článek. Jenom na tu Plzničku za 6 eur nebo 4 eura třetinku bych se vykašlal, to je cena vyšší, než na letišti, navíc si ji mohu dát doma kdykoli.
Čtivě napsáno, jsem příjemně překvapen! A vůbec mi nevadí, že to nebylo o šachu, aspoň jsem tomu jednou rozuměl.
Jen bych řekl, že příští EXPO bude pokud vím 2017 v Astaně a teprve pak Dubaj, to ale nemění nic na tom, že Miláno je proti tomu velmi blízko a opravdu se vyplatí si tam zajet. Ale kdo by chtěl vidět "všechno", bude potřebovat 2 dny. Za 1 den se dá stihnout tak polovina, a to se člověk nesmí vůbec zastavit, vyjma těch front...
Bad a Vojtovi za oba články taktéž. A nejen proto, že na Expo velmi pravděpodobně v létě též zavítám.
Článek je zajímavý a vtipně psaný. Na rozdíl od poutníka si nemyslím, že by každý článek zde uveřejněný musel být jenom o šachách. I ti nejlepší šachisté jsou jenom lidé a mě na rozdíl od poutníka jejich názory a postřehy zajímají - i ty nešachové. A pokud jsou oćhotni se o své zážitky podělit, je to jenom dobře. Viz zajímavé blogy Davida Navary, které rovněž nejsou jenom o šachách.
Clanek mel souvisle k turnaji, bohuzel se vse nevlezlo do mailu, tak jsem to Bolkovi poslal na dvakrat a on to tu umistil taktez rozdelene. Takze proto, je tento clanek ciste nesachovy, ale prislo mi fajn napsat neco i o EXPU, ne kazdy se tam podiva. Ale holt kdyz je nekdo vuci me osobe afektovany, tak se mu to nelibi a prska :-) uz jsem si zvykl... Samotny clanek bych tu nevydal, neni tu ani slovo o sachu, tak se samozrejme omlouvam.
Co má tento článek společného s šachy? Vyjma toho, že autor je šachista. Nebo se můžeme těšit na to, že každý šachista nám napíše kde byl na výletě?