Zavítejme na chvíli do hlavního města Makedonie, do Skopje. Důvod je zřejmý. Probíhá tam 20. ročník Mistrovství Evropy jednotlivců v klasickém šachu a Česká republika má čtyřnásobné zastoupení. Hráči za sebou mají úvodní tři kola.
Pro partie bylo vybráno tempo 90 minut na 40 tahů + 30 minut pro zbytek hry, to vše s přídavkem 30 sekund za tah a hráči mají na to, aby předvedli, co nejlepšího šachového v nich dříme, 11 kol. Nehraje se jen o prestiž a cenový fond, ve hře je i možnost účasti na příštím Světovém poháru, kam se kvalifikuje prvních 22 hráčů.
Z České republiky vyrazila výprava ve složení GM Jiří Štoček, GM Zbyněk Hráček, IM Vojtěch Zwardoň a FM Jakub Rabatin. Los si s našimi hráči zašprýmoval hned v úvodu turnaje, kdy v prvním kole proti sobě usedli Štoček s Rabatinem (remis) a v druhém kole Hráček se Zwardoněm (remis).
Jiří Štoček hrál proti krajanovi v prvním kole černými Španělskou hru. V 38. tahu sice získal pěšce, jenomže následovaly výměny a našemu velmistrovi zůstala dáma, jezdec a 3 pěšci proti dámě střelci a dvěma pěšcům. S pěšci pouze na jednom křídle se zdála remíza jako pravděpodobná. Jiří Štoček se snažil svého soupeře udolat až do 107. tahu, to se mu ovšem nepodařilo.
Rovněž nasazený byl v prvním kole také Zbyněk Hráček. I on získal proti svému soupeři pěšce, ale v tomto případě se jednalo o krytého volného pěšce, který zajišťoval jasnou převahu a také bod.
Vítězství Vojty Zwardoně s hráčem s ratingem necelých 1850 byla povinnost.
Druhý český souboj už tak bojovný nebyl. Zbyněk Hráček s Vojtěchem Zwardoněm postavili zajímavou pozici. Po 20. tahu bílého se ale soupeři dohodli na remíze.
Jiří Štoček ani napodruhé nedokázal porazit svého papírově slabšího soupeře. Tentokrát bílými figurami nedokázal prorazit Grünfeldovu indickou obranu. V partii ničeho hmatatelného nedosáhl a v dámské koncovce s šesti pěšci na obou stranách už nebylo moc co zkoušet.
První porážku pro české barvy si připsal ve druhém kole Jakub Rabatin, kterého porazil Ivan Rozum. Český zástupce sice udržel materiální rovnováhu do koncovky V+S proti V+S se 5 pěšci. Ovšem soupeřova aktivita figur hrála jasně v jeho prospěch. Poté co zaktivizoval svého krále, se Jakub snažil najít záchranu ještě ve věžové koncovce s pěšcem méně, ale ani to se mu nepodařilo.
Turnaj je zatím
na začátku a příležitostí probít se v pořadí výše bude ještě dost. V době
publikace článku ještě nebyly potvrzené výsledky třetího kola, vypadá to ale, že na čele průběžného
pořadí se usadí skupina sedmi 100% hráčů. Mezi nimi je asi nejpřekvapivější
přítomnost Lucase Van Foreesta, který je až 124. nasazený.
Vladislav Artemiev, papírový favorit ME (foto: eicc2019.mk)
Odkazy
Tak Hráček si skvělou hrou v osmém kole zasloužil zabijáka Artemijeva, to jestli uremizuje, tak věřím v úspěch
To já jsem se Zbyňkem Hráčkem prohrál jen jednou, ale nadvakrát :). V první polovině 80. let ve VC žákovských družstev. Já na první šachovnici za FM "B" a televize (BBV) u toho a než naštelovali kamery, tak jsem se vzdal. Byli z toho špatný a tak mě požádali, abych ještě jednou položil krále, zastavil hodiny a podal si ze Zbyňkem ruku. Herecký výkon mi vyšel lépe než šachový. Ve škole mě pak v pondělí spolužáci hlásili, že jsem byl v televizi, ale že jsem prohrál si nikdo nevšiml!
Také fandím Zbyňkovi Hráčkovi Fajn, že neztratil rvavost a chuť po výhře.
Životní turnaj, fajn kdyby byl, ale překonat své největší úspěchy bude těžké.
Víme o nich? Pro pamětníky i ty dříve narozené:
- Olympiády hrál Zbyněk Hráček od roku 1990 bez přestávky, ikdyž později na jiných turnajích hrál třeba hůře, na olympiádách stále perfo 2600 plus, mnohdy 2650 plus. Na body +5 na druhé š. již v roce 1994.
- Na svěťáku např. super výsledek, myslím, že dvakrát.
- Mohl skončit jako průměrní velmistři, ale od 21 do 27 let šel Zbyněk Hráček tvrdě nahoru až dosáhl 17. místa světového žebříčku, které dělil s Judit Polgárovou (tento rekord po roce 1990 překonal až nedávno David Navara, na chvíli na cca 12.-14. místo).
- V polovině devadesátých let, v pravé poledne při finále fotbalu šachového Open Pradubice, za 35°C ve stínu, když ostatní střídali, Zbyněk běhal na slunci od brány k bráně ...a nestřídal
- Jsem rád, že jsem si mohl s ním v žácích a dorostu dvakrát zahrát a byť byl o 3 roky mladší, dvakrát mne porazil (což samozřejmě nebude řadit mezi své úspěchy). Rád jsem však sledoval Zbyňkův vzestup, zvlášť po jeho dvacítce byl raketový a podstatný v době, kdy se láme cheba. A také to, jak dlouho si udržel výkonnost.
- Nemůžeme dopředu tvrdit, že skvělý hráč bude i skvělým koučem, přejeme mu to, můžeme tipovat, příkladem mladým určitě však je!
..tak ať turnaj dotáhne do úspěchu.
Pan Honza Svatoš...opět souhlasím.Snad to bude životní turnaj GM Hráčka.....Přál bych mu to!
Zbynek zatim hraje super 5/6. Jen tak dal
GM Hráček v 5. i 6. kole perfektně využil hrubých chyb soupeřů. On je snad zhypnotizoval :-). To nejtěžší ale teprve přijde, hodně sil a štěstí!
A ani to netrvalo dlouho
29. ...Df2 solidní kiks. Hráček si jde s Mamedovem pro další celý bod
Zhruba poslední 2 roky sleduji jak roste Artemiev. Hraje na hraně korektnosti, ovšem je cítit skoro z každé partie obrovský tlak na pozici. Často narušuje rovnováhu materiálu a staví soupeře před mnoho problémů. Opravdu výborný materiál pro hráče, kteří mají v šachu nějaké ambice.
Pane Svatoš,souhlasím! Chtělo by to zase nějaký větší úspěch......Držím palce!
Zbyněk Hráček jede neuvěřitelně! 4/5, dnes dal černými Mojsejenka (2648). Všechna čest!
Jirka Štoček zatím hraje hodně divné šachy a prohrává s výrazně slabšími soupeři. Snad dneska svou soupeřku udolá.