Velmistři v Plzni neuspěli

02.12.2014 03:00 | Open Plzeň 2014

V sobotu 29. 11. skončil v hotelu Central v Plzni poslední letošní turnaj seriálu Czech tour. Pouhých 7 kol a vyrovnanost špičky startovního pole způsobily nezvyklou tlačenici na čele, kdy se prvních 10 hráčů po 6 kolech vtěsnalo do půlbodového rozdílu.

Poslední kolo tak přineslo velké množství rezultativních výsledků (pouhé dvě remízy na prvních 15 šachovnicích) a napínavý boj o prvenství do poslední chvíle. Šťastným vítězem se nakonec stal ukrajinský mezinárodní mistr Ianov před mistrem FIDE Burnettem ze Skotska a  německým IM Roederem. Všichni medailisté získali 5,5 bodu, stejně jako 4. IM Chudinovskikh z Ruska a 5. Kourousis – v turnaji nejlepší z českých hráčů.  Zklamáním bylo umístění jediných dvou velmistrů v turnaji, když GM Simantsev z Ukrajiny skončil šestý a GM Ivanov z Ruska až devátý. Je však pravda, že Ivanov měl poslední partii s Burnettem přivyhranou a až chyba v samém závěru partie posledního kola ho odsunula z prvního místa na deváté. Open turnaje hrané švýcarským systémem jsou v tomto ohledu kruté. Nejlepším seniorem se stal Kuba reprezentující oddíl Kdyně, mezi juniory zvítězil Jonáš Eret z Klatov, a palmu vítězství mezi  devíti ženami ukořistila Maja Vučko ze Slovinska.

Kompletní výsledky

bleskovém turnaji prokázal nejrychlejší ruku GM Simantsev, který zvítězil ziskem 9,5 bodu z 11 partií, když jedinou prohru mu připravil v posledním kole bývalý vynikající reprezentant Československa v silniční cyklistice Bartoníček, známý především z legendárního Závodu míru. Druhé místo obsadil se stejným ziskem bodů, ale horším pomocným hodnocením IM Ianov. Překvapivé 3. místo pak po skvělém výkonu vybojoval Jiří Hájek z Přeštic. Při jeho Elo Fide 1909 je jeho ELO performance v tomto turnaji 2134 opravdu působivé. Celkem se bleskového turnaje zúčastnilo 25 příznivců královské hry z osmi zemí.

Kromě šachů navštívili účastníci festivalu muzeum piva a podnikli i exkurzi do plzeňského pivovaru. Předvánoční atmosféru navodily vánoční trhy a kulturní vystoupení,  odehrávající se přímo před hotelem na historickém náměstí Republiky. Řada účastníků zejména ze zahraničí byla jimi doslova nadšena a město Plzeň si tak udělalo před šachisty skvělou vizitku.

Pro letošní rok seriál Czech tour tedy skončil, ale již na začátku ledna příštího roku bude pokračovat turnaji v Praze a následně v Mariánských Lázních. Do nového roku tedy vše nejlepší a mnoho skvělých tahů nejen za šachovnicí.