Vachier-Lagrave vstupuje do světa esportu – podepsal s Team Vitality

13.02.2025 06:00 | Zahraniční zprávy

Francouzský velmistr Maxime Vachier-Lagrave učinil překvapivý krok a připojil se k organizaci Team Vitality. Tento krok přichází jen několik měsíců před historickým debutem šachu na Esports World Cup (EWC) 2025 v Rijádu.

Šachista v dresu esportového týmu? Vachier-Lagrave podepsal s Team Vitality!

Svět se mění a šachy s ním. Co bylo ještě před pár lety nepředstavitelné, se nyní stává realitou: elitní šachisté podepisují smlouvy s velkými esportovými organizacemi. Francouzský velmistr Maxime Vachier-Lagrave se připojil k Team Vitality, jednomu z největších evropských esportových týmů. Bude hrát pod jejich značkou na turnajích, včetně historického Esports World Cupu 2025 v Rijádu. A teď se nabízí otázka: Je to správná cesta pro šachy?

Co dělá šachistu v esportu?

Šachy na počítači? To už dávno není jen lichess nebo chess.com. Esportové organizace vidí v šachu obrovský potenciál – šachy mají drama, napětí i silné osobnosti, které si lidé oblíbili. A když si představíme, že šachové turnaje sledují statisíce diváků online, dává to smysl. Team Vitality, který se dosud soustředil na hry jako Counter-Strike či League of Legends, teď rozšířil své pole působnosti i na šachy.

Jsme nadšeni, že můžeme oznámit, že Maxime Vachier-Lagrave se připojil k Team Vitality a bude nás reprezentovat na Esports World Cupu i v dalších turnajích,“ oznámil Danny Engels, šéf organizace.

A co vy? Líbí se vám tahle cesta, nebo se šachy mění až příliš?

Boj o nejlepší šachisty začíná!

Maxime Vachier-Lagrave není jediný. Nedávno smlouvu s esportovými týmy podepsali také GM Arjun Erigaisi (Gen.G) a GM Volodar Murzin (All Gamers Global). Co to znamená? Profesionální šach se mění – a šachisté se pomalu, ale jistě stávají součástí širšího esportového světa.

Esports World Cup, kde se šachy představí poprvé v historii, proběhne od 31. července do 3. srpna v Saúdské Arábii. Už teď je jasné, že půjde o událost, která změní vnímání šachu jako sportu. A taky se ukáže, jak moc si šachy dokážou vydobýt místo vedle populárních her, kde se točí miliony.

A teď to nejzajímavější – prize pool šachové sekce Esports World Cupu je 1,5 milionu dolarů! Kolik z toho ukrojí Vachier-Lagrave, zatím nevíme, ale jedno je jasné – esport už není jen o střílečkách a strategiích, šachy tam mají své pevné místo.

A co čeští šachisté?

Zatím žádný český šachista podobnou smlouvu nepodepsal. Proč? Možná je to menší mediální dosah našich hráčů, možná chybí silná podpora ze strany velkých sponzorů. Nebo je to tím, že šachisté v Česku jsou ke změnám opatrní a zatím si neumí představit, že by hráli za esportový tým?

Možná se to ale brzy změní. Stačí, aby někdo prorazil a ukázal, že šachy mohou být i show, která táhne davy. Je jen otázkou času, než se i někdo z našich hráčů dostane do hledáčku velkých týmů.

Co si o tom myslíte vy?

Je správné, že šachisté vstupují do esportu, nebo by si měli držet svou tradiční cestu? A kdo podle vás bude další, kdo podepíše smlouvu s esportovým týmem? Napište svůj názor a pojďme o tom diskutovat!


2x 617x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Petr Koutný
Kluci jsou šikovní. Umí se ukázat tam, kde se točí peníze. A kde samozřejmě je spoustu fanoušků. Stále si říkám, že toto je cesta pro šachy. Moře fanoušků, internet a peníze.
+1 | 13.02.2025 07:23

Carlos

Týmová vitalita vstupuje do světa šachů s velkým podpisem

Jsem naprosto nadšený, že se mohu připojit k Team Vitality pro toto nové dobrodružství ve světě esportu! Letos se zařadit do týmu Vitality je vzrušující výzvou a dva kvalifikační turnaje budou klíčovými milníky v mé sezóně 2025 pro kvalifikaci v EWC," řekl Vachier-Lagrave. „Vidíte, že šachy zaujímají své místo vedle některých z největších her v esportu, je to fantastická příležitost rozvíjet hru a inspirovat další generaci hráčů.“

+0 | 13.02.2025 06:48