Do dvou dnů rovnoměrně rozdělených dvaadvacet kol nabídlo skvělou podívanou. Na taneček směčky jedenácti světových top hráčů se nechala vlákat bývalá mistryně světa Alexandera Kosteniuk. I přes pouze dva získané body určitě nelitovala, porazit Kramnika je vždycky skvělý zážitek.
Alexandra Kosteniuk (zdroj: chess24.com)
První jedenáctikolové dějství, které se hrálo ve čtvrtek v odpoledních hodinách, ovládl jednozdnačně Mamedyarov. Pouze dvěma svým soupeřům, jmenovitě Morozevičovi a Svidlerovi, povolil remízu a s 10 body vévodil tabulce. V závěsu se s dvoubodovou ztrátou držel Griščuk.
Druhý den se Mamedyarovi opačnými barvami již tak nedařilo, ale i přes čtyři utržené šrámy zakončil Talův memoriál v bleskovém šachu na prvním místě. Griščuk sice vrátil vítězi porážku z prvního dne, ale stačilo to již pouze na druhé místo. O poslední cený kov byla pěkná tlačenice a když světové servery uvádí různé tabulky, budeme se držet fotografie, kde se bronzový Gelfand pevně drží poháru.
zleva: Gelfand, Dvorkovič, Mamedyarov a Griščuk.
No, jsou tu i tací, kteří si za 4 vteřiny nestihnou ani prohlédnout, co se na šachovnici vůbec děje. Natož to takhle bleskově vyřešit. Seděla jsem nad těmi 12 diagramy včera skoro hodinu
Tak druhý, poslední a možná i sedmý diagram bych za ty 4 vteřiny snad i dal, ale jinak jsem se opravdu musel pořádné zamyslet, někde i celé minuty. U šestého diagramu jsem sice snadno odhadl úvodník, ale varianty bych musel počítat až "za pochodu" - (některé) idey jsem viděl, ale rozhodně jsem nespočítal všechno. U desátého diagramu bych zvolil horší ze dvou vyhrávajících tahů (úvodníků), variantu vázající se k tomu lepšímu mi ukázal až comp.
Tak to jste nás uklidnil pane velmistře Navaro, že nejsme tak hlúpi, když ani Vy nedáte všeco. Říkáte, pro nás obyčajné smrtelníky: Kafíčko a "3 minuty a bez šachovnice", jak se nazýval kdysi trénink v nějaké tiskovině.
Leccos do čtyř sekund zvládnu, některé diagramy zdaleka ne. Rozhodně to je dobrý trénink na bleskové turnaje.