V Ružomberku sa na Chessfeste 2018 stretli šachoví majstri

30.05.2018 03:14 | Ružomberok CHESSFEST 2018

Vyše 450 hráčov zo šiestich európskych krajín sa zúčastnilo počas uplynulého víkendu do 27. mája v Ružomberku prestížneho podujatia CHESSFEST 2018.

Milovníkom kráľovskej hry podujatie ponúklo dva majstrovské šachové turnaje - Majstrovstvá Európskej únie mládeže v Rapid a v Blitz šachu 2018 a tradičné ružomberské podujatia - 21. ročník MONTANA OPEN Ružomberok a BLITZ OPEN Mesta Ružomberok 2018.

V otvorených turnajoch sa šachových partií zúčastnilo okrem iných hráčov aj 15 šachistov z troch európskych krajín so šachovým titulom. Európskeho súťažného podujatia sa zúčastnili aj šachisti z Ukrajiny, ktorým Európska šachová federácia udelila výnimku,“ informoval riaditeľ podujatia Marek Zelnický.

Novými majstrami s titulom Smart kids champion v Rapid šachu sa v súťažnej kategórii chlapcov do 8 rokov stal Václav Finek z Českej republiky, v kategórii dievčat dominovala Češka Viktórie Buchtová, v kategórii do 10 rokov zvíťazil Karel Brožka z Česka a jeho krajanka Vanesa Filipová, v kategórii do 12 rokov si najvyššie ocenenie odniesol Bratislavčan Sebastián Lukáš Kostolanský, medzi dievčatami zvíťazila Slovenka Lucia Ševčíková.

V konečnom poradí v kategórii do 14 rokov sa novými šachovými šampiónmi EÚ v rapid šachu stali Barnabás Persányi z Maďarska a Ružomberčanka Simona Koreňová, v kategórii do 16 rokov zvíťazil Slovák Samir Sahidi a Sofie Přibylová z Českej republiky.

V bleskovom, tzv. blitz šachu si prvenstvo v kategórii chlapcov a dievčat do 12 rokov odniesli reprezentanti Slovenska Sebastián Lukáš Kostolanský a Lucia Ševčíková. V kategórii do 16 rokov boli najlepší opäť Slováci, Béla Jakab a Dominika Ferková.

V účasti tento rok nezaostal ani 21. ročník MONTANA OPEN Ružomberok, na ktorého štartovej listine figurovalo až 15 hráčov so šachovým titulom. V turnaji napokon zvíťazil 26-ročný Štefan Mazúr, medzinárodný šachový majster FIDE, doterajší reprezentant Šachového klubu Zemplín Michalovce, druhý skončil Milan Pacher, držiteľ titulu veľmajstra FIDE svetovej šachovej federácie a na treťom mieste sa umiestnil Martin Přibyl z Českej republiky, držiteľ titulu medzinárodný šachový majster. Z turnaja Blitz OPEN Mesta Ružomberok si najvzácnejšie ocenenie odniesol šachový veľmajster Milan Pacher nasledovaný Štefanom Mazúrom a Ružomberčanom Matejom Hrabušom.

Priebeh turnajov hodnotím pozitívne. Mali sme vysokú účasť, na štartovnej listine boli zastúpení aj šachisti s titulmi, čo svedčí o prestíži a hodnote turnajov. Vysokú úroveň podujatia ocenili aj zástupcovia Smart Kids (ECU) organizácie, ktorí nám zároveň ponúkli možnosť organizovať na budúci rok v Ružomberku Majstrovstvá sveta Smart Kids. Podujatie by bolo festivalom, ktoré by pre nadané deti ponúklo okrem súťaží v šachu množstvo logických hier, ako napríklad lúštenie sudoku či mechanických hlavolamov,“ zhodnotil Marek Zelnický.

Podujatie zorganizoval Šachový klub Ružomberok s hlavnými partnermi MONDI SCP a mestom Ružomberok. Záštitu nad OPEN turnajmi prevzala Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja, garantom podujatia bol primátor Ružomberka Igor Čombor.

Ružomberský šachový klub vznikol v roku 1922 a patrí k popredným klubom na Slovensku. Stojí za organizáciou vrcholových medzinárodných podujatí, napríklad MITROPA CUP, IPCA, Majstrovstiev Európy amatérov a množstva majstrovských turnajov v rámci Slovenska.