V Mostecké věži jedna z nejkvalitnějších účastí z moravských Rapidů

12.06.2019 08:38 | ostatní turnaje

/Pár postřehů přímého účastníka Milana Babuly, ale nejen o turnaji v Mostech./ Má již 18-ti letou tradicí rapid turnaj Mostecká věž, který byl i tentokrát součástí již 12. Ročníku Grand Prix ČR v rapid šachu 2018-19.

Nejsem nějaký archivář, nevím proto jistě, zda se agilním organizátorům ŠO TJ Sokol Mosty u Jablunkova podařilo letos přilákat ke startu největší kvalitu letošních Rapidů na celé Moravě a Slezsku, ale společně s předvánočním Rapidem Kouty nad Desnou asi ano. Další prvenství jim ale nikdo nevezme.

  Je to množství cen, na jiných turnajích neviděné. Kromě 40 hlavních cen byly vypsány ceny pro dalších 55 hráčů v 11 kategoriích, vždy více cen finančních a další věcné. Žáci r. 2004 a mladší obdrželi věcné ceny všichni (letos jich bylo tuším 33). V hrací místnosti jsem viděl vyvěšené poutače asi 35 sponzorů. Podle mne by mohli organizátoři dát návod, jak na obci pouze střední velikosti získat a hlavně každoročně udržet takový počet sponzorů společensky v ČR ne příliš atraktivních šachů!

Přátelé z Mostů mají u mne i další plus, že se pokoušejí napravovat „seniorskou anomálii“ šachu v ČR, kde jsou stále senioři „mladí“ +60, na rozdíl od soutěží FIDE s +65 roky. Zavedli tak navíc sympatickou kategorii seniorů +70, která je v Mostech početně obsazená.

Ale to není o cenách zdaleka všechno! Letos trval zakončovací ceremoniál dle měření kolegy Vládi asi hodinu dvacet minut. Proč tak dlouho? No přece byla závěrečná tombola, což je další výrazné specifikum tohoto turnaje, které většinu účastníků drží v sále i dávno po skončení posledního kola. Pochopitelně osobní převzetí ceny je podmínkou jejího obdržení. Letos bylo losovaných cen kolem 50. Ten, co již odchází s cenou, vylosuje z poháru, kde jsou startovní čísla všech účastníků, někoho dalšího. Cena je nahodile před losováním vybrána a ukázána. Tak se může získat svítilna na kolo, potravinový balíček, stejně jako třeba antivirová ochrana počítače za nějakých 1500-Kč! Tady si myslím, že měli organizátoři šťastný nápad. Šachisté jsou většinou skromní a na turnaje nejezdí pro nějaké velké zisky. O to víc potěší každá drobná cena a na rapidu v Mostech je cen podstatně více než startujících, jichž bylo letos 125! I kvůli tomu není moc těch, co žehrají, že z turnaje odjíždějí až po 18 hodině, určitě značně později než z jiných turnajů. Snad i proto je termín turnaje v Mostech posunut až do června, aby se vzdálenější nebáli návratu za tmy!?

   O výsledcích a vítězích jednotlivých kategorií a dalších podrobnostech dostatečně referuje ve svém článku ředitel turnaje Pavel Kantor (třeba na nss.cz), který s Bohuslavem Szotkowskim a několika dalšími tvoří každoroční jádro pořadatelského týmu. Vaření tradičně chutného guláše, který Pavel dříve vlastnoručně v noci před turnajem připravoval, letos delegoval na profesionály z hotelu Grúň. Ale to nebyla největší změna v uspořádání turnaje. Tou byla určitě změna prostředí. Do loňska tradiční sportovní hala, která byla schopna pojmout snad i 300 hry chtivých šachistů, prošla nedávno celkovou rekonstrukcí podlahy a bude výlučně sloužit sportovcům ve sportovní obuvi. Proto mám trochu obavy, pokud překročí počet zájemců tak 150, jak již v minulosti v Mostech hrálo, kam je v nových prostorách Kulturního domu PZKO umístit? Ještě jsou trochu rezervy na pódiu, kde letos hrály první 4 desky, pár šachovnic vejde navíc ještě do sálu, ale kde více? Venkovní prostory by mnoha hráčům, hlavně kuřákům, asi nevadily, ale nesměla by přijít průtrž mračen jako letos.

  Jenom mohu plně potvrdit, že na turnaji nebyly žádné větší problémy. Startovní pole bylo letos opravdu silné, nejen početnou účastí 27 titulovaných hráčů. Málokdy se na rapidu sejde 23 hráčů s ratingem vyšším než 2200 bodů, resp. 43 hráčů přes 2000 bodů. Tradičně početnou výpravu ze Slovenska (14 hráčů) letos kvalitativně výrazně zastínili Poláci i dva Ukrajinci. V TOP 5 turnaje skončili hned tři Poláci a GM Sergeev (UKR). A že nebylo všech 5 Poláků v první dvacítce, zapříčinil kolaps mého letitého přítele Janusze Raszky, kterého zřejmě výhra se mnou tak unavila, že k 5(6) nepřidal v závěru ani jednu půlku. Všechny kategorie byly na turnaji celkem obstojně početně zastoupeny, skoro polovina byla žáků a juniorů. Všechny až na jednu; k lítosti organizátorů nemohla být vyhlášena vítězka kategorie seniorek +60, pro  jejich totální absenci.

   Jedna věc mne však na současných Rapidech, nejen na turnaji v Mostech, zaráží. Když se před možná 30-40 roky tvořily koncepce soutěží ve zrychleném šachu, nebyly možné žádné časové bonusy; digitální hodiny se teprve později postupně dostávaly na scénu. Byly proto klasické soutěže v bleskovém šachu po 5 min. na partii, rapidy po 30 minutách i soutěže v hodinovkách, které se již v dnešní době skoro nevyskytují, protože se nedají realizovat v jediném hracím dnu. Doba postupně spěla ke stálému zrychlování všeho, šachy nevyjímaje. Se všeobecným rozšířením digitálních hodin dochází ke zkracování času na partii, částečně kompenzovanému časovým přídavkem. Zprvu se pro bleskovky ustálil přídavek 2s/tah, pro rapidy mezi 5-10s/tah. Ale zatímco u bleskových partií není přídavek 2s/tah za celá desetiletí zpochybňován, u rapidů jsem již více let neviděl turnaj s logickým přídavkem alespoň 5s/tah, o vyšším ani nemluvě. Naopak stále více „rapidů“ má přídavek pouze 2s/tah, tedy stejný jako pro bleskovky. Velmi si vážím pořadatelů, kteří tomuto módnímu trendu 2s/tah u rapidů nepodlehli a mají alespoň přídavek 4s/tah, umožňující naprostou většinu partií logicky dohrát.

Bonifikace 2s/tah totiž dělí partii u rapidu na dvě části; první část je to taková normální rapid partie. Ale běda, pokud se hráčovi, mající i třeba velkou výhodu, nepodaří partii ukončit před poslední minutou času! Pak partie přechází do druhé části, kdy i nějaké velké výhody ztrácí na svém významu a hlavní roli začíná hrát faktor času. Zde jsou určitě ve výhodě bleskoví specialisté i mladší hráči, kteří fyziologicky dokážou provádět tahy o desetiny sekundy rychleji než hráči starší. I v Mostech jsem byl párkrát svědkem smutných závěrů partií, kdy je celá předchozí práce hráče znehodnocena zuřivým blicáním v konci a z toho zákonitě plynoucích hrubých chyb a ztráty i celého bodu!

A jsem u otázky proč tomu tak je, ten přídavek pouze 2s? Mnozí pořadatelé na mou otázku obtížně hledají odpověď, „prostě se to tak dneska nejčastěji dělá“ apod. Nějaká úspora celkového času na partii tímto důvodem nemůže být, navíc se partie s bonifikací 4s/tah zpravidla zkracují na startovacím času, zpravidla o minutu na hráče.

Proč tedy velice mnoho pořadatelů svůj rapid turnaj možná nechtěně kombinuje s bleskovým turnajem?

Podíval jsem se na propozice deseti turnajů právě skončeného 12. ročníku Grand Prix ČR v rapid šachu 2018-19. Z deseti akcí jich šest hrálo s přídavkem 3s/tah, tedy s jistou snahou se odlišit od turnajů ryze bleskových, zbývající čtyři s bleskovými 2s/tah. Ani jeden nenašel odvahu jít alespoň na 4s, když už ne na pro rapid normálních 5s/tah. Nevěřím, že by to bylo zapříčiněno nějakými pokyny „shora“. Budu proto rád, pokud se mi tímto článkem podaří probudit na toto téma diskuzi a třeba pořadatele rapid turnajů přimět k zamyšlení nad koncepcí svých turnajů. Možná se tímto směrem jejich úvahy doposud neubíraly, protože je třeba pro ně prvořadou starostí finanční a další zajištění svých akcí.

   Osobně jsem si v turnaji Mostecká věž dobře zahrál, i když jsem 2x pocítil na vlastní kůži nevýhodu přechodu z rapid do bleskové partie. Jako jeden ze tří účastníků jsem odehrál oba nejvýše nasazené a jediné hráče s Elem přes 2500 bodů (GM Vojtu Pláta i IM Vojtu Zwardoně). S oběma ovšem černými figurami a porážka se Zwardoněm mne v posledním kole odhodila o 16 příček až na konec třetí desítky. Ale zase mne mohlo hřát vědomí, že jsem mu trošičku pomohl k celkové prvenství v celém seriálu Grand Prix ČR, k čemuž mu upřímně blahopřeji!

   Věřím, že osvědčený pořadatelský kolektiv v Mostech u Jablunkova ani v dalších letech neopustí elán a snaha po stálé zlepšování svého tradičního turnaje. I třeba se zamyslí nad některými náměty mého článku, k jejich konzultování jsem vždy k dispozici!

     (IM Milan Babula – TJ Vlčnov)

13x 4621x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (13) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Pavel Ch

V.Z,

"Zvážíme"...

Byla věta v mém příspěvku nadepsaném "Ad článek Milan Babula", kde by byl autor pro +4 či +5 sec na tah. A samozřejmě vztažená k Ústí nL, tedy z +3 na +5. O zrušení přídavku na tah jste až potom psal Vy.

 

Pravidlový koutek (bez přídavku na tah):

a) Ano máte pravdu, obrané mechanismy proti shození jsou. Vždyť jsem první vymýšlel já počátkem 90.let v STK pro naše ligy, kdy se přestalo hrát "donekonečna" či do "odhadu". Ale FIDE se s tím nestačila popasovat a včas nevydala pravidla závěrů partií, podobná jak jsou dnes. Tak jsem "na koleně" alespoň něco sepsal (předlohou byly odzkoušené z rapidů ze Zaječic, mírně jsem upravil) a STK schválila. Pak mi říkali, co jezdili do SRN,  že se opsalo do Německa a pak asi již vydala velice podobné FIDE.

 

 b) Nicméně je na uvážení rozhodčích jak posoudí, zda uznají nebo sledují a co po pádu praporku jak rozhodnou. A věřte, že těch volání rozhodčích je více v kole než žádostí o 50 tahů. A rozhodne-li rozhodčí dle svého nejl. vědomí i svědomí, často jedna strana není spokojena.

 

c) Chcete Vaším posledním souvětím tvrdit, že k pravidlu 50 tahů si nemůžete vyžádat rozhodčího, hraje-li se bez přídavku? 

+0 /-0 | 18.06.2019 11:24

V.Z,
Pavel Ch to zvážíme bylo asi jen k Ústí?Tam je mi to jedno (pro mě nehratelný termín). Já proti funkcionářům nic nemám, občas něco zkritizuji, ale pokud to není třeba geniální myšlenka uspořádat závěrečné trojkolo na velikonoce, tak si to s nikým nespojím. Na přidávací tempo má každý svůj názor a já nemám zájem na to téma debatovat. Mě jde o zábavu z šachu a o to zahrát si dobrý turnaj. To třeba tempo 20 5 vylučuje obojí. A jinak v rapidu máte obranné mechanismy proti shazování, takže pokud lidé znají pravidla a neporušují je, tak spory nehrozí. Naopak v přidávacím tempu si u každé partie můžete vyžádat asistenci rozhodčího na hlídání 50 tahů a to se na např. 50 šachovnicích s 1 rozhodčím dělá dost blbě...
+0 /-0 | 18.06.2019 08:04

Pavel Ch

V.Z,

Tak zhurta na mne, mladý pane, to nevím, čím jsem si to od Vás zasloužil, aha jsem funkcionář, nojo nás mají hráči strašně rádiwinkTeď k věci:

Jako navrhujete se vrátit ke hře bez přidávání? To snad sporů přibude, v každém kole bude někdo schazovat někoho na čas, ten se bránit voláním rozhodčího, že neusiluje hrát na výhru, pak z toho spor, že rozhodčí špatně rozhodl. To se pak protáhne. A zbytečně zlá krev.

 U blicáku určitě nám razentně poklesly spory. Teď v poho, ikdyž také jezdí k nám hráči s pověstí hádek  ani napamatuji za poslední ročníky, předtím to bylo běžné furt, dva experty máme na videu jak po sobě hází figurky. 

 A u rapidů to bylo o trohu lepší, ale ne o moc. 

Vím, že to máte k nám daleko, přijeďte v pátek, v neděli blicák, ten končí dříve. Když už tu dálku, tak lépe na dva turnaje.

+0 /-0 | 13.06.2019 16:15

Vojta Plát
Turnaj v Mostech byl fajn, mandlovice mi chutnala, stejně tak hruška byla slušná. Holky se při nalévání usmívaly, jen mi vadilo, že tam bylo málo záchodů, tak jsem musel "pokropit" pár mosteckých stromků. Byly to myslím lípy. Snad tam budou i příští rok. Tempo bylo akorát, nikdo seniory nenutí tyhle rapidy hrát, když jim to nesedí. 20 5 je vážná partie, to je teda pěkná blbost. Těch 13 2, resp. 13 3 je naprosto ideální tempo pro rapid. Sergeev by měl mít vždy trestnou minutu za to, jakej to je ko**t.
+0 /-0 | 13.06.2019 15:05

V.Z,
Pavel Ch - tak prosím také zvažte, že vám lidé na turnaje s debilním tempem jezdit nebudou... Vemte si jak je pro mne náročné se dokopat třeba do Dobrovic nebo do Turnova a to ještě žiju na vesnici 3 hodiny od Prahy. Jedu den předem, abych tam byl včas a turnaj končí okolo 18 už teď, protože se všude musí hrát s nemyslným přidávacím tempem, začíná se později a ukočírovat turnaj se 100 lidma a jídlem také zabere čas. Navíc se vždycky najde nějaký Sergeev co bude tahat nestejné střelce 70 tahů... Dostat se domů také není zrovna hračka. Přesto turnaje stojí za to, na ně dojet. Neničte je hloupými pravidly.
+0 /-0 | 13.06.2019 13:27

Pavel Ch

Ad článek Milan Babula:

V konkurzu na G-P nechceme pořadatele omezovat, abychom jim něco diktovali. Základ je min 7 kol a tempo jen dle "rapid" pravidel FIDE.

V Ústí jsme měli léta 7 kol 20+5s, teď krom GP jsem získali i KP rapid a bylo zvyklostí u nás KP 9 kol, tak jsme upravili na 15+3s.  Byla při/po turnaji poptávka po +5s, ano byla. 

Zvážíme na příští rok, vícetahové partie vám dost protáhnou časový program a pak vám hráči vyčítají, že se vleče a že zakončení není včas. Zvlášť ti méně úspěšníwink.

Počítali jsme při průměru nejdelší partie kola 60 tahů (může být i více) je +36 minut (oproti +3s), při delších i k +50 minutám (oproti +3s). A když vycházíme vstříct dojezdům, začátkem prezentací do 9:20, pak může být konec hodně pozdě večer.  Ale zvážíme.

+0 /-0 | 13.06.2019 11:05

giocozo
Nechme šachové seniory ať se baví. :-) V reportáži o openu Praha, konaného v hotelu Don Giovanni, byla polovička článku zase zahlcena tím, kolik kdo nejvíce získal, potažmo ztratil elobodů. Výraz ,, Největší odevzdávači ,, rezonuje dodnes. ;-) V Mostech to všechno vodneees čas.
+0 /-0 | 13.06.2019 10:39

Pavel Ch

Fakta:

Loňském pořadí síly G-P 2017/2018:

1. Kouty 2. Bohuslavice 3. Mosty (dle první desítky hráčů všechny tři turnaje průměr těsně pod 2400)

1. Mosty (dle první dvacítky hráčů ) jediný 2300+

 Letos ještě spočtená data nemáme, Mosty, co se týče první desítky hráčů (letmo pohledem), prolomily (dle expertů na sport ce zet může být i prolomili - neb podmět může být chápán jako "pořadatelé z Mostů" nebo "hráči z turnaje v Mostech" ) 2400plus první desítky.      

pch, STK

+0 /-0 | 13.06.2019 07:51

V.Z,
On ten článek má asi stejnou kvalitu jako nadpis. Je vtipné jak dokáže pisatel odvést pozornost od samotného turnaje úplně jinam a nedokáže ani ocenit partii a ještě se vymlouvá na čas, kterého bylo extrémně mnoho.
+0 /-0 | 13.06.2019 07:46

Zmestabileho

Jak vypadá tzv. nejkvalitnější rapid turnaj v ČR? smiley... Vypadá docela prostě - "GM Plát a parta Poláků 2200+ až 2300+" - bráno z výsledkové listiny.

 

Nejkvalitnějším momentem této akce byl zřejmě guláš o přestávce. Milan Babula v článku usilovně řeší, zda přidávat k tahu dvě, tři, čtyři nebo pět sekund... ale místo těchto planých úvah měl raději zjistit recept na ten gulášek a tento zde uveřejnit.  Obchodní tajemství by nevyzradil - recept na guláš bez invence kuchaře je sám o sobě k ničemu, sloužil by jen k inspiraci.

+0 /-0 | 12.06.2019 23:09

Slušný anonym
Děkuju za pěkný článek. Jinak Memoriál Věry Menčíkové byl taky dost silný.
+0 /-0 | 12.06.2019 17:31

xdavx x
Máš recht, je to Polsko. Miluju tyhle kopyta co rozdíl mezi Slezskem a Moravou sice neznají, ale o to víc se vztekaji.
+0 /-0 | 12.06.2019 17:30

V.Z,
Prosím opravte ten nadpis. Mosty nejsou na Moravě. Navíc ten turnaj patří mezi nejkvalitnější v celém Česku. Krom Czech Openu se takto silné turnaje nikde v Čechách nehrají...
+0 /-0 | 12.06.2019 17:25