V Brně startuje juniorská vicemistryně světa

18.11.2013 05:20 | Open Brno 2013

IV. ročník mezinárodního šachového festivalu OPEN BRNO 2013 se koná ve dnech 16.-23.11.2013 v prostorách hotelu Brno. Akce se koná za finanční podpory města Brna.

Startovní listina hlavního turnaje je v letošním roce velice pestrá. Turnajovou jedničkou je mezinárodní mistr Vojtěch Plát (TŽ Třinec), dvojkou Toms Kantans z Lotyšska a trojkou je nejlepší japonský šachista Shinya Kojima. Největší ozdobou je ale účast juniorské vicemistryně světa, kterou je teprve třináctiletá Zhansaya Abdumalik z Kazachstánu. Tato hráčka získala ve svých jedenácti letech svoji první velmistrovskou normu a letos v září stříbrnou medaili v kategorii juniorek do 20 let.

První dvě kola soutěže přinesla řadu překvapení. Turnajová jednička Vojtěch Plát v prvním kole pouze remizoval s 35. nasazenou Ruskou Narunou Chan a na druhé kolo se dostavil pozdě a prohrál kontumačně. Jeho šance na vítězství v turnaji se tak velmi ztenčila. Dalším velkým překvapením v prvním kole byla remíze 39. nasazeného Lukáše Volny ze Slovenska s mezinárodní mistrem Strebkovsem (Lotyšsko).

Dvěma největšími překvapeními druhého kola byla výhra Poláka Taboly nad mez. mistrem Chudinovskichem (Rus.) a výhra 27. nasazeného Kopečka (Moravská Slavia Brno) nad Golcmanem (Rus.).